Moeten duursporters gaan sprinten?

Moeten duursporters gaan sprinten?

Dr. Reinout Van Schuylenbergh is inspanningsfysioloog en zaakvoerder van 3Lab.be. Met meer dan 25 jaar ervaring in het coachen van atleten en het ondersteunen van coaches richt zijn werk zich op de vertaalslag van wetenschappelijke kennis naar praktijkgerichte toepassingen. Uithoudingssporten staan centraal in zowel zijn professionele als persoonlijke traject.
Sporter Blog Training Blog Fietsen Lopen Training

Dat duurtraining de uithoudingsprestaties ten goede komt, is een open deur induwen. Wat sprinttraining kan betekenen voor de duursporter vraagt enige duiding. Sportcoach Reinout Van Schuylenbergh legt je dit duidelijk uit. 

Anaerobe reserve

Sandford en medewerkers beschreven het effect van een hoog sprintvermogen op het prestatievermogen bij duursporters (Sandford et al, 2021). De auteurs hanteerden het begrip ‘anaerobic speed/power reserve’ om het prestatiegebied af te lijnen tussen het maximaal aeroob vermogen en de maximale sprintsnelheid. Laat ons dit even verder toelichten aan de hand van figuur 1. De figuur geeft het prestatievermogen weer van 2 geoefende wielrenners. Beide renners scoren even goed op uithoudingsvlak (aeroob vermogen, blauwe kleur). Echter op vlak van het piekvermogen scoort Carsten duidelijk beter dan Marcus. Carsten heeft bijgevolg een grotere anaerobe reserve (oranje vlak). Onderzoek heeft een sterke relatie aangetoond tussen de grootte van de anaerobe reserve en de volhoudtijd bij inspanningen boven het maximaal aeroob vermogen (Sanders et al, 2018). Voor het voorbeeld in de onderstaande grafiek hebben we de berekening weergegeven in tabel 1.

Bijdrage van lactaatproductie en zuurstofopname in functie van de inspanningsintensiteit

Figuur 1. Het maximaal aeroob (blauw) en anaeroob vermogen (oranje) bij 2 geoefende wielrenners.

 

Max aeroob vermogen

Max anaeroob vermogen

Anaerobe reserve

Volhoudtijd 400 Watt

Volhoudtijd 600 Watt

Marcus

300 W

800 W

500 W

62 sec

20 sec

Carsten

300 W

1200 W

900 W

84 sec

42 Sec

Tabel 1. Volhoudtijd voor inspanningen boven het maximaal aeroob vermogen.

Hoe kunnen we dit best verklaren? En moeten duursporters dus nu gaan sprinten?

Energielevering

Laat ons deze vraag eerst eens bekijken vanuit het aspect van de energielevering. Tijdens inspanning wordt de vereiste energie geleverd door zowel aerobe (blauwe lijn) als anaerobe processen (rode lijn) (figuur 2, de impact van het fosfageen systeem werd in deze figuur niet weergegeven). De intensiteit waarbij de rode curve de blauwe kruist heet de anaerobe drempel en is een belangrijke maatstaf voor de uithoudingsprestatie. Eenvoudig gesteld: hoger de anaerobe drempel, hoe hoger het prestatievermogen in duursporten. 

Sprinttrainingen hebben eerder een stimulerend effect op de anaerobe dan de aerobe energielevering, wat in de onderstaande figuur zichtbaar wordt door een opwaartse verschuiving van de rode curve (rode stippenlijn) en bijgevolg een verschuiving van de anaerobe drempel naar een lager inspanningsniveau. Vanuit deze redenering moet er alvast opgelet worden met overdreven sprinttraining voor duursporters! Vooral sprints van 10 – 60 sec, met hoge lactaatproductie, geven hiertoe aanleiding.

Waar ligt dan wél de winst van sprints voor de duursporter?

Het maximaal aeroob (blauw) en anaeroob vermogen (oranje) bij 2 geoefende wielrenners

Figuur 2. Bijdrage van lactaatproductie en zuurstofopname in functie van de inspanningsintensiteit

Coördinatie

Een hoog sprintvermogen vergt een vlekkeloze aansturing van de spieren en bewegingstechniek. We spreken over neuromusculaire coördinatie, ofwel het efficiënt samenspel tussen zenuwstelsel en bewegingsapparaat. Sprinttraining heeft een positief effect op de neuromusculaire coördinatie waardoor atleten efficiënter, met minder energieverlies, hun sport gaan beoefenen. Hier ligt voor heel wat duursporters winst te rapen. Daarom bevelen we aan om het uithoudingsschema te verrijken met versnellingen. Bouw je dit stelselmatig op, dan verhoog je ook je belastbaarheid en vermindert je blessurerisico. Wees wel alert voor te voortvarend sprints uit te voeren; dat verhoogt weer je risico op letsels (zie het artikel Lopen & Blessures).

Variatie

In een paper van Carl Foster (1998) worden risicofactoren van overtraining bij atleten toegelicht. Trainingsmonotonie blijkt uit deze studie een belangrijke risicofactor om overtraining te ontwikkelen. Sporters die dus steeds hetzelfde rondje fietsen of lopen, zelfs aan een matig tempo, verhogen hun risico op letsels en vermoeidheid. Sprinttrainingen zijn een manier om deze monotonie te doorbreken en de belastbaarheid te vergroten.

Zo pak je het aan:

    • Focus op de bewegingskwaliteit eerder dan op de pure sprintsnelheid. 
    • Neem veel rust tussen de sprints om op adem te komen (minstens 1 min passief herstel) en hou de sprints kort (max 15 sec). Beperk het aantal herhalingen om vermoeidheid te vermijden. 
    • Versnel van een matig tempo tot het hoogste tempo dat je vlot en zonder vermoeidheid kan bereiken. Eens die snelheid bereikt, breek je de sprint af.
    • Sporters die geen competitiesport beoefenen, volstaan met nu en dan eens een versnelling in te lassen. Het biedt wat variatie en versterkt de belastbaarheid. 
    • Competitiesporters voeren best systematisch sprinttrainingen uit. De balans tussen de aerobe en anaerobe energiesystemen dient evenwel bewaakt te worden zodat het vermogen (snelheid) aan de anaerobe drempel niet wordt ondermijnd door het sprintwerk. 

Jargon

Aeroob: Energielevering met tussenkomst van zuurstof. 

Anaeroob: Energielevering zonder tussenkomst van zuurstof.

Maximaal aeroob vermogen: Dit is de inspanningsintensiteit die overeenkomt met het niveau van de maximale zuurstofopname. Dit gaat over maximale inspanningen van 5 à 8 min.

Maximaal anaeroob vermogen: Dit gaat over de maximale inspanningsintensiteit die een atleet kan bereiken tijdens een sprint van 5 à 10 sec.

Anaerobe reserve: Dit geeft het inspanningsbereik aan tussen het maximaal aeroob en maximaal anaeroob vermogen.

Neuromusculaire coördinatie: aansturing van het spierapparaat vanuit het zenuwstelsel

Referenties

Sandford G, Laursen P, Buchheit M (2021) Anaerobic speed/power reserve and sport performance: scientific basis, current applications and future directions, Sports Med.

Sanders D, Heijboer M (2018) The anaerobic power reserve and its applicability in professional road cycling, J Sports Sci.

Foster C (1998) Monitoring training in athletes with reference to overtraining syndrome, Med Sci Sport Exerc.

Vind een expert

  • Toon Goossens

    Sportarts
  • Luc Fr. Janssens

    Sportarts
  • Lianne De Mey

    Sportarts
  • Inge Bru

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Kathleen De Smet

    Kinesitherapeut
  • Rik Derveaux

    Kinesitherapeut
  • Nathalie Odeur

    Huisarts
  • Koen Pansaers

    Sportarts
  • Eddy Spans

    Sportarts
  • Dirk Van de Velde

    Sportarts
  • Robrecht Dhollander

    Huisarts
  • Pieter Volcke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Ellen Van Puyvelde

    Ellen Van Puyvelde

    Sportarts
  • Jettie Tempels

    Sportarts
  • Julien Ryckeboer

    Kinesitherapeut
  • Leysen Joppe

    Leysen Joppe

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Gerrit De Loose

    Sportkinesitherapeut
  • Koen Scheerlinck
    Penningmeester

    Koen Scheerlinck

    Sportkinesitherapeut
  • Hendrik Roobaert

    Sportarts
  • Dries Dieusaert

    Huisarts, Sportarts
  • Angelique Veracx

    Angelique Veracx

    Osteopaat
  • Benedicte Heyndrickx

    Cardioloog
  • Sportieq vzw - Gezond Sporten

  • Leon Ghijselinck

    Sportarts
  • Koenraad Thuysbaert

    Sportarts
  • Kristof Peeters

    Huisarts, Sportarts
  • Benjamin Goris

    Kinesitherapeut
  • Willy De Taellenaere

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Peter Muylaert

    Sportarts
  • Ingrid Deweert

    Sportarts
  • Frank De Winter

    Sportarts
  • Kris Demanet

    Sportarts
  • Sophie Lambrecht

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Werner Vleugels

    Huisarts, Sportarts
  • Simon Claeys

    Simon Claeys

    Huisarts, Sportarts
  • Steven Reyskens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Tina Lambrechts

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Paul Meersman

    Sportarts, Huisarts
  • Roel Jacobs

    Roel Jacobs

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Marc Royackers

    Sportarts
  • John Ijzerman

    Sportarts
  • Marleen Lootens

    Sportarts
  • Carmen Vanhaecke

    Sportarts
  • Bruno Van Hoecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Ben Corteville

    Cardioloog
  • Stephan Ilsbrouckx

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Bob Brouwers

    Huisarts
  • An De Busser

    An De Busser

    Diëtist
  • Peter Plessers

  • Maarten Cox

    Sportarts
  • Mieke Van Vlaenderen

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Peter Dieleman

    Sportarts
  • Dorien Meeusen

    Sportdiëtist
  • Reinout Van Schuylenbergh

    Reinout Van Schuylenbergh

    Bewegingswetenschapper, Trainer
  • Sofie Belis
    Sportarts - Huisarts

    Sofie Belis

    Huisarts, Sportarts
  • Guy Vermeiren

    Cardioloog
  • Pascal De Smet

    Huisarts
  • Dirk Devleeschouwer

    Sportarts
  • Dirk De Mey

    Kinesitherapeut
  • Tomas Hannes

    Tomas Hannes

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige, Trainer
  • Machteld Royackers

    Huisarts
  • Peter Germonpre

    Huisarts
  • Cedric Arijs
    Psycholoog, Sportpsycholoog

    Cedric Arijs

    Psycholoog, Sportpsycholoog
  • Eva De Mulder

    Podoloog
  • Filip Parmentier

    Sportarts
  • Jonas Massa

    Sportarts
  • An Konings

    Sportarts
  • Francis Lemmens

    Sportarts
  • Matthias De Paepe

    Kinesitherapeut
  • Steven Pauli

    Sportarts
  • Luus Tormans

    Podoloog
  • Kris Peeters

    Kris Peeters

    Sportarts
  • Dominique Devriese

    Dominique Devriese

    Kinesitherapeut, Osteopaat
  • Ludovic Onkelinx

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jolien Vanendert

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Jan Van Meirhaeghe

    Jan Van Meirhaeghe

    Orthopedisch chirurg
  • Peter De Naeyer

    Sportarts
  • Karl Brack

    Gynaecoloog
  • Annelies Harnie

    Sportarts
  • Kris Vanderlinden

    Sportarts
  • Frederik Van Acker

    Sportarts
  • Johan Wens

    Huisarts
  • Ellen Beuckelaers

    Orthopedisch chirurg
  • Maries Aertgeerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Bert Van Bogaert

    Huisarts, Sportarts, Trainer
  • Kevin Robson

    Trainer
  • Jason Coldwell

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Annik Bosmans

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Sportarts

    Rik De Kinderen

    Sportarts
  • Leonie Geukens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Dirk Van Genechten

    Sportarts
  • Piet Bouquillon

    Sportarts
  • Dirk Gyselinck

    Sportarts
  • Huisarts

    Lucas Claessens

    Huisarts, Sportarts
  • Ivan Ghillebert

    Huisarts
  • Dieter De Clercq

    Sportarts
  • Jeroen Stappers

    Jeroen Stappers

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Hans Talloen

    Sportarts
  • Bart Vandewynckele

    Sportarts
  • Marco Guidi

    Sportarts
  • Jos Benders

    Sportarts
  • Nick Baelde

    Radioloog
  • Anja Van de Putte

    Huisarts
  • Carl De Crée

    Sportarts, Endocrinoloog, Bewegingswetenschapper, Trainer, Andere
  • Luk Buyse
    Huisarts, Sportarts

    Luk Buyse

    Huisarts, Sportarts
  • Annelies Van Erck

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Bert Vankerschaver

    Bert Vankerschaver

    Sportkinesitherapeut, Osteopaat
  • sportarts en huisarts

    Steven Van Holm

    Huisarts, Sportarts
  • Michael Nicasi

    Michael Nicasi

    Trainer
  • Mitch Malavolta

    Huisarts, Sportarts
  • Hans Jaspers

    Radioloog
  • Guy Peeters

    Sportarts
  • Gerda Smets

    Sportarts
  • Gretel Descheemaeker

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Dieter Vercaigne

    Sportkinesitherapeut
  • Johan Roeykens

  • Jago Van Soom

    Jago Van Soom

    Sportarts
  • Ondervoorzitter

    Stijn Bogaerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Mathieu Maroy

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Thierry Op de Beeck

    Sportarts
  • Myriam Willems

    Kinesitherapeut
  • Mathias Peeters

    Sportarts
  • Sven Aertgeerts

    Sportarts
  • Stefaan Machiels

    Huisarts
  • Luc Vogelaers

    Huisarts
  • Jean-Paul Van der Sypt

    Sportarts
  • Jan Pieter Outtier

    Sportarts
  • Johan Matthijs

    Huisarts
  • Inge D'eer

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jo Verschueren

    Jo Verschueren

    Kinesitherapeut
  • Michèle Verhaest

    Sportarts
  • Katja Van Oostveldt
    Sportarts

    Katja Van Oostveldt

    Sportarts
  • Toon Cruyt

    Sportarts
  • Hugo Debouvere

    Huisarts
  • Dana Neirinck

    Podoloog
  • Trees Dooms

  • Denis Jaeken

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Pascal Wernaers

    Orthopedisch chirurg
  • Steven Bex

    Steven Bex

    Sportarts
  • Raf Coremans

    Huisarts, Sportarts
  • Patrick Govaert

    Huisarts, Sportarts
  • Ria Vanderstraeten

    Sportdiëtist
  • Lize Vaes

    Lize Vaes

    Huisarts, Sportarts
  • Jean-Paul Pierreux

    Huisarts
  • Sam Vermeire

    Sportarts
  • Daniel Baesberg

    Sportarts
  • Jan Boon

    Huisarts
  • Johan Docx

    Sportarts
  • Luc Baeyens

    Sportarts, Gynaecoloog
  • Yves Van Doninck

    Sportarts
  • Philippe De Ryck

    Sportarts
  • Dokter Jonas Wilms BV

    Huisarts, Sportarts
  • Alain Van Noorbeeck

    Sportarts
  • Nick Hiltrop

    Cardioloog
  • Marc Van Hauwermeiren

    Sportarts
  • Annick Viaene

    Annick Viaene

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Ingrid Dekelver

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Baldwin Sondervan

    Baldwin Sondervan

    Sportkinesitherapeut
  • Jos Vandevenne

    Sportarts
  • Jan Vercammen

    Cardioloog
  • Peter Wieme

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Joost Blontrock

    Huisarts, Sportarts
  • Voorzitter

    Inge De Ridder

    Sportdiëtist
  • Michel Herssens

    Cardioloog
  • Frederik Deconinck

    Bewegingswetenschapper
  • Georges Gillis

    Sportarts
  • Bart Gadeyne

    Sportarts
  • Vincent Metsers

    Huisarts, Sportarts
  • Wouter Eraly

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Luc Peeters

    Sportarts
  • Eline Roels

    Podoloog
  • Jonas Docx

    Sportarts
  • Johan Pierret

    Sportarts
  • Frank Pauwels
    Voorzitter

    Frank Pauwels

    Sportarts
  • Guy Vandenhoven

    Sportarts
  • Erik Van Lierde

  • Eric Vandeputte

    Sportarts
  • Herwig Vergucht

    Sportkinesitherapeut
  • Guido Van Hirtum

    Sportarts
  • Karel Pardaens

  • Kris Claes

    Kinesitherapeut
  • Bruno Vanhecke
    Secretaris

    Bruno Vanhecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Simon Dhondt

    Sportkinesitherapeut
  • John Roosen

    Cardioloog
  • Johan Haegeman

    Sportarts
  • Gert Droessaert

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Jo Vandersmissen

    Radioloog
  • Lander Dewitte

    Huisarts, Sportarts
  • An De Kock
    Kennis en ondersteuning integriteit

    An De Kock

    Bewegingswetenschapper
  • Karolien Meersman

    Sportarts
  • Torsten Wauters

    Torsten Wauters

    Sportarts
  • Stefan Hooftman

    Sportarts
  • Jan Leire

    Sportarts
  • Jan Verstuyft

    Sportarts
  • Frederik Ponet

    Huisarts, Sportarts
  • Alain Schutjes

    Sportarts
  • Steven Platteaux

    Sportarts
  • Jan Wanten

    Sportarts
  • Michel Wynsberghe

    Kinesitherapeut, Trainer
  • Wouter Van Den Broecke

    Orthopedisch chirurg
  • Peter Claeys

    Sportarts
  • Marc Schiltz

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Sam Moustie

    Sportarts
  • Tyrone Devolder

    Huisarts
  • Ruth Vanderheyden

    Ruth Vanderheyden

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Dr Colmonts Wilfried BV

    Wilfried Colmonts

    Huisarts, Sportarts
  • Adelheid Steyaert

    Adelheid Steyaert

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jan Knapen

    Kinesitherapeut
  • Filip Noe

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Sjors Pietermans

    Sjors Pietermans

    Huisarts, Sportarts
  • Bastiaan Verstraete

    Huisarts, Sportarts
  • BV Samcon

  • Renaat Huysmans

    Sportarts
  • Henry Carlier

    Sportarts
  • Wim Derave

    Bewegingswetenschapper
  • Jan Notredame

    Kinesitherapeut
  • Luc Roland

    Sportarts
  • Henri Van Herpen

    Kinesitherapeut
  • Kristof Ryheul

    Kristof Ryheul

    Trainer
  • Mileen De Vleeschhouwer

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Joris Callens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Guy Vanhees

    Sportarts
  • Vik Corstjens

    Sportarts
  • Sara Engels

    Gynaecoloog
  • Barbara Vandenbussche

    Barbara Vandenbussche

    Kinesitherapeut
  • Michel D'Hollander

    Huisarts
  • Bie Peremans

    Kinesitherapeut
  • Karel De Crem

    Sportarts
  • Koen Nys

    Sportarts
  • Chris Martens

    Orthopedisch chirurg
  • Wouter Dierynck

    Sportarts
  • Guy De Schutter

    Sportarts
  • Kelly Cauwenbergh

    Kelly Cauwenbergh

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige
  • Elke Van den Steen

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Liesbeth Stulens

    Huisarts
  • Nathalie Van de Vyver

    Huisarts
  • Bram Debaene

    Sportarts
  • Peter Lagrou

    Sportarts, Andere arts-specialist
  • Stefan Smits

    Sportarts
  • Antoine Lutin

    Antoine Lutin

    Kinesitherapeut

Gerelateerde items

Training
Apneu

Apneutraining: Acute en chronische effecten op inspanningstolerantie

Sporter Artikel Training Training Artikel Plus artikel
Training
Trainingsplan

Een trainingsplan, waarom en hoe begin ik eraan?

Sporter Blog Zwemmen Fietsen Lopen Training Training Blog
Voeding
Cafeïne en sport

Waarom zweren atleten bij cafeïne? Hoe cafeïne gebruiken voor optimale prestatie?

Sporter Blog Voeding Voeding Blog
Training
Blog_EK (halve) marathon.png

Nog 8 weken voor het EK (halve) marathon, hoe pak ik de training aan?

Sporter Blog Lopen Training Training Blog
Sluiten