Moeten duursporters gaan sprinten?

Moeten duursporters gaan sprinten?

Dr. Reinout Van Schuylenbergh is inspanningsfysioloog en zaakvoerder van 3Lab.be. Met meer dan 25 jaar ervaring in het coachen van atleten en het ondersteunen van coaches richt zijn werk zich op de vertaalslag van wetenschappelijke kennis naar praktijkgerichte toepassingen. Uithoudingssporten staan centraal in zowel zijn professionele als persoonlijke traject.
Sporter Blog Training Blog Fietsen Lopen Training

Dat duurtraining de uithoudingsprestaties ten goede komt, is een open deur induwen. Wat sprinttraining kan betekenen voor de duursporter vraagt enige duiding. Sportcoach Reinout Van Schuylenbergh legt je dit duidelijk uit. 

Anaerobe reserve

Sandford en medewerkers beschreven het effect van een hoog sprintvermogen op het prestatievermogen bij duursporters (Sandford et al, 2021). De auteurs hanteerden het begrip ‘anaerobic speed/power reserve’ om het prestatiegebied af te lijnen tussen het maximaal aeroob vermogen en de maximale sprintsnelheid. Laat ons dit even verder toelichten aan de hand van figuur 1. De figuur geeft het prestatievermogen weer van 2 geoefende wielrenners. Beide renners scoren even goed op uithoudingsvlak (aeroob vermogen, blauwe kleur). Echter op vlak van het piekvermogen scoort Carsten duidelijk beter dan Marcus. Carsten heeft bijgevolg een grotere anaerobe reserve (oranje vlak). Onderzoek heeft een sterke relatie aangetoond tussen de grootte van de anaerobe reserve en de volhoudtijd bij inspanningen boven het maximaal aeroob vermogen (Sanders et al, 2018). Voor het voorbeeld in de onderstaande grafiek hebben we de berekening weergegeven in tabel 1.

Bijdrage van lactaatproductie en zuurstofopname in functie van de inspanningsintensiteit

Figuur 1. Het maximaal aeroob (blauw) en anaeroob vermogen (oranje) bij 2 geoefende wielrenners.

 

Max aeroob vermogen

Max anaeroob vermogen

Anaerobe reserve

Volhoudtijd 400 Watt

Volhoudtijd 600 Watt

Marcus

300 W

800 W

500 W

62 sec

20 sec

Carsten

300 W

1200 W

900 W

84 sec

42 Sec

Tabel 1. Volhoudtijd voor inspanningen boven het maximaal aeroob vermogen.

Hoe kunnen we dit best verklaren? En moeten duursporters dus nu gaan sprinten?

Energielevering

Laat ons deze vraag eerst eens bekijken vanuit het aspect van de energielevering. Tijdens inspanning wordt de vereiste energie geleverd door zowel aerobe (blauwe lijn) als anaerobe processen (rode lijn) (figuur 2, de impact van het fosfageen systeem werd in deze figuur niet weergegeven). De intensiteit waarbij de rode curve de blauwe kruist heet de anaerobe drempel en is een belangrijke maatstaf voor de uithoudingsprestatie. Eenvoudig gesteld: hoger de anaerobe drempel, hoe hoger het prestatievermogen in duursporten. 

Sprinttrainingen hebben eerder een stimulerend effect op de anaerobe dan de aerobe energielevering, wat in de onderstaande figuur zichtbaar wordt door een opwaartse verschuiving van de rode curve (rode stippenlijn) en bijgevolg een verschuiving van de anaerobe drempel naar een lager inspanningsniveau. Vanuit deze redenering moet er alvast opgelet worden met overdreven sprinttraining voor duursporters! Vooral sprints van 10 – 60 sec, met hoge lactaatproductie, geven hiertoe aanleiding.

Waar ligt dan wél de winst van sprints voor de duursporter?

Het maximaal aeroob (blauw) en anaeroob vermogen (oranje) bij 2 geoefende wielrenners

Figuur 2. Bijdrage van lactaatproductie en zuurstofopname in functie van de inspanningsintensiteit

Coördinatie

Een hoog sprintvermogen vergt een vlekkeloze aansturing van de spieren en bewegingstechniek. We spreken over neuromusculaire coördinatie, ofwel het efficiënt samenspel tussen zenuwstelsel en bewegingsapparaat. Sprinttraining heeft een positief effect op de neuromusculaire coördinatie waardoor atleten efficiënter, met minder energieverlies, hun sport gaan beoefenen. Hier ligt voor heel wat duursporters winst te rapen. Daarom bevelen we aan om het uithoudingsschema te verrijken met versnellingen. Bouw je dit stelselmatig op, dan verhoog je ook je belastbaarheid en vermindert je blessurerisico. Wees wel alert voor te voortvarend sprints uit te voeren; dat verhoogt weer je risico op letsels (zie het artikel Lopen & Blessures).

Variatie

In een paper van Carl Foster (1998) worden risicofactoren van overtraining bij atleten toegelicht. Trainingsmonotonie blijkt uit deze studie een belangrijke risicofactor om overtraining te ontwikkelen. Sporters die dus steeds hetzelfde rondje fietsen of lopen, zelfs aan een matig tempo, verhogen hun risico op letsels en vermoeidheid. Sprinttrainingen zijn een manier om deze monotonie te doorbreken en de belastbaarheid te vergroten.

Zo pak je het aan:

    • Focus op de bewegingskwaliteit eerder dan op de pure sprintsnelheid. 
    • Neem veel rust tussen de sprints om op adem te komen (minstens 1 min passief herstel) en hou de sprints kort (max 15 sec). Beperk het aantal herhalingen om vermoeidheid te vermijden. 
    • Versnel van een matig tempo tot het hoogste tempo dat je vlot en zonder vermoeidheid kan bereiken. Eens die snelheid bereikt, breek je de sprint af.
    • Sporters die geen competitiesport beoefenen, volstaan met nu en dan eens een versnelling in te lassen. Het biedt wat variatie en versterkt de belastbaarheid. 
    • Competitiesporters voeren best systematisch sprinttrainingen uit. De balans tussen de aerobe en anaerobe energiesystemen dient evenwel bewaakt te worden zodat het vermogen (snelheid) aan de anaerobe drempel niet wordt ondermijnd door het sprintwerk. 

Jargon

Aeroob: Energielevering met tussenkomst van zuurstof. 

Anaeroob: Energielevering zonder tussenkomst van zuurstof.

Maximaal aeroob vermogen: Dit is de inspanningsintensiteit die overeenkomt met het niveau van de maximale zuurstofopname. Dit gaat over maximale inspanningen van 5 à 8 min.

Maximaal anaeroob vermogen: Dit gaat over de maximale inspanningsintensiteit die een atleet kan bereiken tijdens een sprint van 5 à 10 sec.

Anaerobe reserve: Dit geeft het inspanningsbereik aan tussen het maximaal aeroob en maximaal anaeroob vermogen.

Neuromusculaire coördinatie: aansturing van het spierapparaat vanuit het zenuwstelsel

Referenties

Sandford G, Laursen P, Buchheit M (2021) Anaerobic speed/power reserve and sport performance: scientific basis, current applications and future directions, Sports Med.

Sanders D, Heijboer M (2018) The anaerobic power reserve and its applicability in professional road cycling, J Sports Sci.

Foster C (1998) Monitoring training in athletes with reference to overtraining syndrome, Med Sci Sport Exerc.

Vind een expert

  • Lianne De Mey

    Sportarts
  • Peter Muylaert

    Sportarts
  • Johan Haegeman

    Sportarts
  • Matthias De Paepe

    Kinesitherapeut
  • Ludovic Onkelinx

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Peter Dieleman

    Sportarts
  • Jan Van Meirhaeghe

    Jan Van Meirhaeghe

    Orthopedisch chirurg
  • Vincent Metsers

    Huisarts, Sportarts
  • Nick Baelde

    Radioloog
  • Eva De Mulder

    Podoloog
  • Lize Vaes

    Lize Vaes

    Huisarts, Sportarts
  • Guy Vandenhoven

    Sportarts
  • Jan Boon

    Huisarts
  • Wouter Eraly

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Luc Baeyens

    Sportarts, Gynaecoloog
  • Machteld Royackers

    Huisarts
  • Joost Blontrock

    Huisarts, Sportarts
  • Michel Wynsberghe

    Kinesitherapeut, Trainer
  • Frank Pauwels
    Voorzitter

    Frank Pauwels

    Sportarts
  • sportarts en huisarts

    Steven Van Holm

    Huisarts, Sportarts
  • Dirk De Mey

    Kinesitherapeut
  • Lander Dewitte

    Huisarts, Sportarts
  • Frederik Deconinck

    Bewegingswetenschapper
  • Annelies Van Erck

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Annik Bosmans

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Stefaan Machiels

    Huisarts
  • Carl De Crée

    Sportarts, Endocrinoloog, Bewegingswetenschapper, Trainer, Andere
  • Jason Coldwell

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Luus Tormans

    Podoloog
  • Francis Lemmens

    Sportarts
  • Bart Gadeyne

    Sportarts
  • Jonas Massa

    Sportarts
  • Johan Roeykens

  • Inge Bru

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Dirk Gyselinck

    Sportarts
  • Reinout Van Schuylenbergh

    Reinout Van Schuylenbergh

    Bewegingswetenschapper, Trainer
  • Dirk Devleeschouwer

    Sportarts
  • Steven Bex

    Steven Bex

    Sportarts
  • Frank De Winter

    Sportarts
  • Baldwin Sondervan

    Baldwin Sondervan

    Sportkinesitherapeut
  • Peter Lagrou

    Sportarts, Andere arts-specialist
  • Steven Reyskens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Pascal Wernaers

    Orthopedisch chirurg
  • Denis Jaeken

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Filip Parmentier

    Sportarts
  • An De Busser

    An De Busser

    Diëtist
  • Bram Debaene

    Sportarts
  • Dries Dieusaert

    Huisarts, Sportarts
  • Koenraad Thuysbaert

    Sportarts
  • Karel Pardaens

  • Torsten Wauters

    Torsten Wauters

    Sportarts
  • Nick Hiltrop

    Cardioloog
  • Bert Vankerschaver

    Bert Vankerschaver

    Sportkinesitherapeut, Osteopaat
  • Kevin Robson

    Trainer
  • Leon Ghijselinck

    Sportarts
  • Nathalie Van de Vyver

    Huisarts
  • Jan Verstuyft

    Sportarts
  • Jolien Vanendert

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Carmen Vanhaecke

    Sportarts
  • Renaat Huysmans

    Sportarts
  • Raf Coremans

    Huisarts, Sportarts
  • Luc Roland

    Sportarts
  • Dorien Meeusen

    Sportdiëtist
  • Luc Vogelaers

    Huisarts
  • Sjors Pietermans

    Sjors Pietermans

    Huisarts, Sportarts
  • Patrick Govaert

    Huisarts, Sportarts
  • Koen Scheerlinck
    Penningmeester

    Koen Scheerlinck

    Sportkinesitherapeut
  • Ellen Van Puyvelde

    Ellen Van Puyvelde

    Sportarts
  • Henri Van Herpen

    Kinesitherapeut
  • Maarten Cox

    Sportarts
  • John Roosen

    Cardioloog
  • Mathias Peeters

    Sportarts
  • Mieke Van Vlaenderen

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Sam Moustie

    Sportarts
  • Sportarts

    Rik De Kinderen

    Sportarts
  • Eric Vandeputte

    Sportarts
  • Anja Van de Putte

    Huisarts
  • Kathleen De Smet

    Kinesitherapeut
  • Kristof Peeters

    Huisarts, Sportarts
  • Wim Derave

    Bewegingswetenschapper
  • Jan Pieter Outtier

    Sportarts
  • Steven Pauli

    Sportarts
  • Ivan Ghillebert

    Huisarts
  • Kristof Ryheul

    Kristof Ryheul

    Trainer
  • Jo Vandersmissen

    Radioloog
  • Paul Meersman

    Sportarts, Huisarts
  • Dr Colmonts Wilfried BV

    Wilfried Colmonts

    Huisarts, Sportarts
  • Ria Vanderstraeten

    Sportdiëtist
  • Jan Leire

    Sportarts
  • Guy Peeters

    Sportarts
  • Guy Vermeiren

    Cardioloog
  • Frederik Van Acker

    Sportarts
  • Simon Claeys

    Simon Claeys

    Huisarts, Sportarts
  • Filip Noe

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Eline Roels

    Podoloog
  • Robrecht Dhollander

    Huisarts
  • Bruno Van Hoecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Roel Jacobs

    Roel Jacobs

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Bob Brouwers

    Huisarts
  • Sportieq vzw - Gezond Sporten

  • Kris Claes

    Kinesitherapeut
  • Michèle Verhaest

    Sportarts
  • Stefan Smits

    Sportarts
  • Marc Royackers

    Sportarts
  • Dirk Van de Velde

    Sportarts
  • An Konings

    Sportarts
  • Henry Carlier

    Sportarts
  • Koen Nys

    Sportarts
  • Sven Aertgeerts

    Sportarts
  • Cedric Arijs
    Psycholoog, Sportpsycholoog

    Cedric Arijs

    Psycholoog, Sportpsycholoog
  • Kris Vanderlinden

    Sportarts
  • Bruno Vanhecke
    Secretaris

    Bruno Vanhecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Nathalie Odeur

    Huisarts
  • Peter Plessers

  • Mitch Malavolta

    Huisarts, Sportarts
  • Michel D'Hollander

    Huisarts
  • Bastiaan Verstraete

    Huisarts, Sportarts
  • Johan Docx

    Sportarts
  • Voorzitter

    Inge De Ridder

    Sportdiëtist
  • Marc Schiltz

  • Jeroen Stappers

    Jeroen Stappers

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Angelique Veracx

    Angelique Veracx

    Osteopaat
  • Marc Van Hauwermeiren

    Sportarts
  • Dieter Vercaigne

    Sportkinesitherapeut
  • Simon Dhondt

    Sportkinesitherapeut
  • Willy De Taellenaere

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Sara Engels

    Gynaecoloog
  • Jean-Paul Pierreux

    Huisarts
  • Hugo Debouvere

    Huisarts
  • Inge D'eer

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Dieter De Clercq

    Sportarts
  • Mileen De Vleeschhouwer

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Ruth Vanderheyden

    Ruth Vanderheyden

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Dana Neirinck

    Podoloog
  • Gert Droessaert

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Luc Peeters

    Sportarts
  • Dokter Jonas Wilms BV

    Huisarts, Sportarts
  • Vik Corstjens

    Sportarts
  • Antoine Lutin

    Antoine Lutin

    Kinesitherapeut
  • Sophie Lambrecht

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Guy Vanhees

    Sportarts
  • Annick Viaene

    Annick Viaene

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Annelies Harnie

    Sportarts
  • Leysen Joppe

    Leysen Joppe

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Yves Van Doninck

    Sportarts
  • Karl Brack

    Gynaecoloog
  • Marco Guidi

    Sportarts
  • Benjamin Goris

    Kinesitherapeut
  • Marleen Lootens

    Sportarts
  • Ben Corteville

    Cardioloog
  • Eddy Spans

    Sportarts
  • Leonie Geukens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Peter Germonpre

    Huisarts
  • Johan Pierret

    Sportarts
  • Alain Schutjes

    Sportarts
  • Koen Pansaers

    Sportarts
  • BV Samcon

  • Johan Matthijs

    Huisarts
  • Luc Fr. Janssens

    Sportarts
  • Peter Wieme

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Dominique Devriese

    Dominique Devriese

    Kinesitherapeut, Osteopaat
  • Gerda Smets

    Sportarts
  • Gretel Descheemaeker

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Toon Cruyt

    Sportarts
  • Thierry Op de Beeck

    Sportarts
  • Hans Jaspers

    Radioloog
  • Michael Nicasi

    Michael Nicasi

    Trainer
  • Adelheid Steyaert

    Adelheid Steyaert

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Kris Peeters

    Kris Peeters

    Sportarts
  • Pascal De Smet

    Huisarts
  • Myriam Willems

    Kinesitherapeut
  • Trees Dooms

  • Piet Bouquillon

    Sportarts
  • Chris Martens

    Orthopedisch chirurg
  • Tomas Hannes

    Tomas Hannes

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige, Trainer
  • Elke Van den Steen

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jo Verschueren

    Jo Verschueren

    Kinesitherapeut
  • Rik Derveaux

    Kinesitherapeut
  • Sam Vermeire

    Sportarts
  • Maries Aertgeerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Hans Talloen

    Sportarts
  • Katja Van Oostveldt
    Sportarts

    Katja Van Oostveldt

    Sportarts
  • Erik Van Lierde

  • Dirk Van Genechten

    Sportarts
  • Peter Claeys

    Sportarts
  • Peter De Naeyer

    Sportarts
  • Johan Wens

    Huisarts
  • Stephan Ilsbrouckx

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Stefan Hooftman

    Sportarts
  • Benedicte Heyndrickx

    Cardioloog
  • Karolien Meersman

    Sportarts
  • Jan Wanten

    Sportarts
  • Luk Buyse
    Huisarts, Sportarts

    Luk Buyse

    Huisarts, Sportarts
  • Werner Vleugels

    Huisarts, Sportarts
  • Gerrit De Loose

    Sportkinesitherapeut
  • Jos Vandevenne

    Sportarts
  • Mathieu Maroy

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Herwig Vergucht

    Sportkinesitherapeut
  • Hendrik Roobaert

    Sportarts
  • Ingrid Deweert

    Sportarts
  • Steven Platteaux

    Sportarts
  • Jos Benders

    Sportarts
  • Tyrone Devolder

    Huisarts
  • Daniel Baesberg

    Sportarts
  • Bert Van Bogaert

    Huisarts, Sportarts, Trainer
  • Jago Van Soom

    Jago Van Soom

    Sportarts
  • Jonas Docx

    Sportarts
  • Ondervoorzitter

    Stijn Bogaerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Ingrid Dekelver

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Wouter Dierynck

    Sportarts
  • Philippe De Ryck

    Sportarts
  • Bie Peremans

    Kinesitherapeut
  • Jan Vercammen

    Cardioloog
  • Alain Van Noorbeeck

    Sportarts
  • Wouter Van Den Broecke

    Orthopedisch chirurg
  • Kelly Cauwenbergh

    Kelly Cauwenbergh

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige
  • Jettie Tempels

    Sportarts
  • John Ijzerman

    Sportarts
  • Toon Goossens

    Sportarts
  • Michel Herssens

    Cardioloog
  • Barbara Vandenbussche

    Barbara Vandenbussche

    Kinesitherapeut
  • Pieter Volcke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Frederik Ponet

    Huisarts, Sportarts
  • Jan Notredame

    Kinesitherapeut
  • Ellen Beuckelaers

    Orthopedisch chirurg
  • Guido Van Hirtum

    Sportarts
  • Karel De Crem

    Sportarts
  • Bart Vandewynckele

    Sportarts
  • Joris Callens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jean-Paul Van der Sypt

    Sportarts
  • Jan Knapen

    Kinesitherapeut
  • Liesbeth Stulens

    Huisarts
  • Kris Demanet

    Sportarts
  • Guy De Schutter

    Sportarts
  • Georges Gillis

    Sportarts
  • Tina Lambrechts

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Julien Ryckeboer

    Kinesitherapeut

Gerelateerde items

Training
Apneu

Apneutraining: Acute en chronische effecten op inspanningstolerantie

Sporter Artikel Training Training Artikel Plus artikel
Training
Trainingsplan

Een trainingsplan, waarom en hoe begin ik eraan?

Sporter Blog Zwemmen Fietsen Lopen Training Training Blog
Voeding
Cafeïne en sport

Waarom zweren atleten bij cafeïne? Hoe cafeïne gebruiken voor optimale prestatie?

Sporter Blog Voeding Voeding Blog
Training
Blog_EK (halve) marathon.png

Nog 8 weken voor het EK (halve) marathon, hoe pak ik de training aan?

Sporter Blog Lopen Training Training Blog
Sluiten