Moeten duursporters gaan sprinten?

Moeten duursporters gaan sprinten?

Reinout is zaakvoerder van Triathloncoach.be en 3Lab.be. Hij is tevens docent aan de KU Leuven en de Vlaamse Trainersschool (VTS) in de programma's voor triatlon en wielrennen. Hij heeft meer dan 25 jaar ervaring in het coachen van atleten en het ondersteunen van coaches. Zijn voornaamste expertise betreft het vertalen van wetenschappelijke informatie naar praktische aanbevelingen. Uithoudingssporten dicteren het ritme van zijn professioneel en privéleven.
Sporter Blog Training Fietsen Lopen Training

Dat duurtraining de uithoudingsprestaties ten goede komt, is een open deur induwen. Wat sprinttraining kan betekenen voor de duursporter vraagt enige duiding. Sportcoach Reinout Van Schuylenbergh legt je dit duidelijk uit. 

Anaerobe reserve

Sandford en medewerkers beschreven het effect van een hoog sprintvermogen op het prestatievermogen bij duursporters (Sandford et al, 2021). De auteurs hanteerden het begrip ‘anaerobic speed/power reserve’ om het prestatiegebied af te lijnen tussen het maximaal aeroob vermogen en de maximale sprintsnelheid. Laat ons dit even verder toelichten aan de hand van figuur 1. De figuur geeft het prestatievermogen weer van 2 geoefende wielrenners. Beide renners scoren even goed op uithoudingsvlak (aeroob vermogen, blauwe kleur). Echter op vlak van het piekvermogen scoort Carsten duidelijk beter dan Marcus. Carsten heeft bijgevolg een grotere anaerobe reserve (oranje vlak). Onderzoek heeft een sterke relatie aangetoond tussen de grootte van de anaerobe reserve en de volhoudtijd bij inspanningen boven het maximaal aeroob vermogen (Sanders et al, 2018). Voor het voorbeeld in de onderstaande grafiek hebben we de berekening weergegeven in tabel 1.

Bijdrage van lactaatproductie en zuurstofopname in functie van de inspanningsintensiteit

Figuur 1. Het maximaal aeroob (blauw) en anaeroob vermogen (oranje) bij 2 geoefende wielrenners.

 

Max aeroob vermogen

Max anaeroob vermogen

Anaerobe reserve

Volhoudtijd 400 Watt

Volhoudtijd 600 Watt

Marcus

300 W

800 W

500 W

62 sec

20 sec

Carsten

300 W

1200 W

900 W

84 sec

42 Sec

Tabel 1. Volhoudtijd voor inspanningen boven het maximaal aeroob vermogen.

Hoe kunnen we dit best verklaren? En moeten duursporters dus nu gaan sprinten?

Energielevering

Laat ons deze vraag eerst eens bekijken vanuit het aspect van de energielevering. Tijdens inspanning wordt de vereiste energie geleverd door zowel aerobe (blauwe lijn) als anaerobe processen (rode lijn) (figuur 2, de impact van het fosfageen systeem werd in deze figuur niet weergegeven). De intensiteit waarbij de rode curve de blauwe kruist heet de anaerobe drempel en is een belangrijke maatstaf voor de uithoudingsprestatie. Eenvoudig gesteld: hoger de anaerobe drempel, hoe hoger het prestatievermogen in duursporten. 

Sprinttrainingen hebben eerder een stimulerend effect op de anaerobe dan de aerobe energielevering, wat in de onderstaande figuur zichtbaar wordt door een opwaartse verschuiving van de rode curve (rode stippenlijn) en bijgevolg een verschuiving van de anaerobe drempel naar een lager inspanningsniveau. Vanuit deze redenering moet er alvast opgelet worden met overdreven sprinttraining voor duursporters! Vooral sprints van 10 – 60 sec, met hoge lactaatproductie, geven hiertoe aanleiding.

Waar ligt dan wél de winst van sprints voor de duursporter?

Het maximaal aeroob (blauw) en anaeroob vermogen (oranje) bij 2 geoefende wielrenners

Figuur 2. Bijdrage van lactaatproductie en zuurstofopname in functie van de inspanningsintensiteit

Coördinatie

Een hoog sprintvermogen vergt een vlekkeloze aansturing van de spieren en bewegingstechniek. We spreken over neuromusculaire coördinatie, ofwel het efficiënt samenspel tussen zenuwstelsel en bewegingsapparaat. Sprinttraining heeft een positief effect op de neuromusculaire coördinatie waardoor atleten efficiënter, met minder energieverlies, hun sport gaan beoefenen. Hier ligt voor heel wat duursporters winst te rapen. Daarom bevelen we aan om het uithoudingsschema te verrijken met versnellingen. Bouw je dit stelselmatig op, dan verhoog je ook je belastbaarheid en vermindert je blessurerisico. Wees wel alert voor te voortvarend sprints uit te voeren; dat verhoogt weer je risico op letsels (zie het artikel Lopen & Blessures).

Variatie

In een paper van Carl Foster (1998) worden risicofactoren van overtraining bij atleten toegelicht. Trainingsmonotonie blijkt uit deze studie een belangrijke risicofactor om overtraining te ontwikkelen. Sporters die dus steeds hetzelfde rondje fietsen of lopen, zelfs aan een matig tempo, verhogen hun risico op letsels en vermoeidheid. Sprinttrainingen zijn een manier om deze monotonie te doorbreken en de belastbaarheid te vergroten.

Zo pak je het aan:

    • Focus op de bewegingskwaliteit eerder dan op de pure sprintsnelheid. 
    • Neem veel rust tussen de sprints om op adem te komen (minstens 1 min passief herstel) en hou de sprints kort (max 15 sec). Beperk het aantal herhalingen om vermoeidheid te vermijden. 
    • Versnel van een matig tempo tot het hoogste tempo dat je vlot en zonder vermoeidheid kan bereiken. Eens die snelheid bereikt, breek je de sprint af.
    • Sporters die geen competitiesport beoefenen, volstaan met nu en dan eens een versnelling in te lassen. Het biedt wat variatie en versterkt de belastbaarheid. 
    • Competitiesporters voeren best systematisch sprinttrainingen uit. De balans tussen de aerobe en anaerobe energiesystemen dient evenwel bewaakt te worden zodat het vermogen (snelheid) aan de anaerobe drempel niet wordt ondermijnd door het sprintwerk. 

Jargon

Aeroob: Energielevering met tussenkomst van zuurstof. 

Anaeroob: Energielevering zonder tussenkomst van zuurstof.

Maximaal aeroob vermogen: Dit is de inspanningsintensiteit die overeenkomt met het niveau van de maximale zuurstofopname. Dit gaat over maximale inspanningen van 5 à 8 min.

Maximaal anaeroob vermogen: Dit gaat over de maximale inspanningsintensiteit die een atleet kan bereiken tijdens een sprint van 5 à 10 sec.

Anaerobe reserve: Dit geeft het inspanningsbereik aan tussen het maximaal aeroob en maximaal anaeroob vermogen.

Neuromusculaire coördinatie: aansturing van het spierapparaat vanuit het zenuwstelsel

Referenties

Sandford G, Laursen P, Buchheit M (2021) Anaerobic speed/power reserve and sport performance: scientific basis, current applications and future directions, Sports Med.

Sanders D, Heijboer M (2018) The anaerobic power reserve and its applicability in professional road cycling, J Sports Sci.

Foster C (1998) Monitoring training in athletes with reference to overtraining syndrome, Med Sci Sport Exerc.

Vind een expert

  • Georges Gillis

    Sportarts
  • Werner Vleugels

    Huisarts, Sportarts
  • Lize Vaes

    Lize Vaes

    Huisarts, Sportarts
  • Luk Buyse
    Huisarts, Sportarts

    Luk Buyse

    Huisarts, Sportarts
  • Mileen De Vleeschhouwer

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Peter Claeys

    Sportarts
  • Steven Reyskens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Annelies Van Erck

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Nathalie Van de Vyver

    Huisarts
  • Denis Jaeken

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jettie Tempels

    Sportarts
  • Johan Wens

    Huisarts
  • Ingrid Deweert

    Sportarts
  • Kris Peeters

    Kris Peeters

    Sportarts
  • Jolien Vanendert

    Sportdiëtist
  • Vincent Metsers

    Huisarts, Sportarts
  • Ludovic Onkelinx

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Wouter Eraly

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Ellen Beuckelaers

    Orthopedisch chirurg
  • Maarten Cox

    Sportarts
  • Raf Coremans

    Huisarts, Sportarts
  • Jeroen Stappers

    Jeroen Stappers

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jos Benders

    Sportarts
  • Steven Platteaux

    Sportarts
  • Johan Pierret

    Sportarts
  • Sven Aertgeerts

    Sportarts
  • Dirk Van Genechten

    Sportarts
  • Kris Demanet

    Sportarts
  • Steven Bex

    Steven Bex

    Sportarts
  • Leonie Geukens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Roel Jacobs

    Roel Jacobs

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Dirk Gyselinck

    Sportarts
  • Steven Pauli

    Sportarts
  • Guy Peeters

    Sportarts
  • Tomas Hannes

    Tomas Hannes

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige, Trainer
  • John Roosen

    Cardioloog
  • Jan Pieter Outtier

    Sportarts
  • Mieke Van Vlaenderen

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Sophie Lambrecht

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Gert Droessaert

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Dries Dieusaert

    Huisarts, Sportarts
  • Alain Schutjes

    Sportarts
  • Elke Van den Steen

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Bob Brouwers

    Huisarts
  • jan Knapen

    Kinesitherapeut
  • Guy Vanhees

    Sportarts
  • Kathleen De Smet

    Kinesitherapeut
  • Eddy Spans

    Sportarts
  • Francis Lemmens

    Sportarts
  • Mathieu Maroy

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • BVBA Samcon

  • Piet Bouquillon

    Sportarts
  • Stefan Hooftman

    Sportarts
  • Filip Parmentier

    Sportarts
  • Karl Brack

    Gynaecoloog
  • Machteld Royackers

    Huisarts
  • Annik Bosmans

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Joris Callens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Michel Wynsberghe

    Kinesitherapeut, Trainer
  • Jonas Docx

    Sportarts
  • Peter Lagrou

    Sportarts, Andere arts-specialist
  • Mitch Malavolta

    Huisarts, Sportarts
  • Marleen Lootens

    Sportarts
  • Erik Van Lierde

  • Dirk Devleeschouwer

    Sportarts
  • Luc Fr. Janssens

    Sportarts
  • Jonas Massa

    Sportarts
  • Jan Boon

    Huisarts
  • Inge Bru

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Sara Engels

    Gynaecoloog
  • Koen Nys

    Sportarts
  • Liesbeth Stulens

    Huisarts
  • Frank De Winter

    Sportarts
  • Frederik Deconinck

    Bewegingswetenschapper
  • Karolien Meersman

    Sportarts
  • Joost Blontrock

    Huisarts, Sportarts
  • Dr Colmonts Wilfried BV

    Wilfried Colmonts

    Huisarts, Sportarts
  • Koenraad Thuysbaert

    Sportarts
  • Gretel Descheemaeker

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Bastiaan Verstraete

    Huisarts, Sportarts
  • Jago Van Soom

    Jago Van Soom

    Sportarts
  • Filip Noe

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Paul Meersman

    Sportarts
  • Nick Baelde

    Radioloog
  • Dieter De Clercq

    Sportarts
  • Chris Martens

    Orthopedisch chirurg
  • Katja Van Oostveldt
    Sportarts

    Katja Van Oostveldt

    Sportarts
  • Stefan Smits

    Sportarts
  • Dirk De Mey

    Kinesitherapeut
  • Peter Plessers

  • Dorien Meeusen

    Sportdiëtist
  • Marc Van Hauwermeiren

    Sportarts
  • Michael Nicasi

    Michael Nicasi

    Trainer
  • Koen Pansaers

    Sportarts
  • Dana Neirinck

    Podoloog
  • Barbara Vandenbussche

    Barbara Vandenbussche

    Kinesitherapeut
  • Luc Baeyens

    Sportarts, Gynaecoloog
  • Jean-Paul Van der Sypt

    Sportarts
  • Sportarts

    Rik De Kinderen

    Sportarts
  • Bert Van Bogaert

    Huisarts, Sportarts, Trainer
  • Thierry Op de Beeck

    Sportarts
  • Johan Matthijs

    Huisarts
  • Ondervoorzitter

    Stijn Bogaerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Koen Scheerlinck
    Penningmeester

    Koen Scheerlinck

    Sportkinesitherapeut
  • Carmen Vanhaecke

    Sportarts
  • Tyrone Devolder

    Huisarts
  • Herwig Vergucht

    Sportkinesitherapeut
  • Annelies Harnie

    Sportarts
  • Dominique Devriese

    Dominique Devriese

    Kinesitherapeut, Osteopaat
  • Pascal De Smet

    Huisarts
  • Vik Corstjens

    Sportarts
  • Ria Vanderstraeten

    Sportdiëtist
  • Ben Corteville

    Cardioloog
  • Kris Claes

    Kinesitherapeut
  • Nick Hiltrop

    Cardioloog
  • Guy De Schutter

    Sportarts
  • Luc Vogelaers

    Huisarts
  • Alain Van Noorbeeck

    Sportarts
  • Angelique Veracx

    Angelique Veracx

    Osteopaat
  • Johan Roeykens

  • Hans Jaspers

    Radioloog
  • Mathias Peeters

    Sportarts
  • Tina Lambrechts

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Johan Haegeman

    Sportarts
  • Julien Ryckeboer

    Kinesitherapeut
  • Johan Docx

    Sportarts
  • Stefaan Machiels

    Huisarts
  • John Ijzerman

    Sportarts
  • Anja Van de Putte

    Huisarts
  • Peter Germonpre

    Huisarts
  • Leysen Joppe

    Leysen Joppe

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Ellen Van Puyvelde

    Ellen Van Puyvelde

    Sportarts
  • Jan Vercammen

    Cardioloog
  • Pascal Wernaers

    Orthopedisch chirurg
  • Peter Dieleman

    Sportarts
  • Sjors Pietermans

    Sjors Pietermans

    Huisarts, Sportarts
  • Carl De Crée

    Sportarts, Endocrinoloog, Bewegingswetenschapper, Trainer, Andere
  • Hans Talloen

    Sportarts
  • Nathalie Odeur

    Huisarts
  • Annick Viaene

    Annick Viaene

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Wim Derave

    Bewegingswetenschapper
  • Ingrid Dekelver

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Renaat Huysmans

    Sportarts
  • Jean-Paul Pierreux

    Huisarts
  • Pieter Volcke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Yves Van Doninck

    Sportarts
  • Ivan Ghillebert

    Huisarts
  • Marco Guidi

    Sportarts
  • Kristof Ryheul

    Kristof Ryheul

    Trainer
  • Michèle Verhaest

    Sportarts
  • Jos Vandevenne

    Sportarts
  • Bruno Van Hoecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Baldwin Sondervan

    Baldwin Sondervan

    Sportkinesitherapeut
  • Maries Aertgeerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • sportarts en huisarts

    Steven Van Holm

    Huisarts, Sportarts
  • Guy Vandenhoven

    Sportarts
  • Jan Van Meirhaeghe

    Jan Van Meirhaeghe

    Orthopedisch chirurg
  • Luc Roland

    Sportarts
  • Jo Verschueren

    Jo Verschueren

    Kinesitherapeut
  • Bert Vankerschaver

    Bert Vankerschaver

    Sportkinesitherapeut, Osteopaat
  • Jan Notredame

    Kinesitherapeut
  • Guy Vermeiren

    Cardioloog
  • Benjamin Goris

    Kinesitherapeut
  • Reinout Van Schuylenbergh

    Reinout Van Schuylenbergh

    Bewegingswetenschapper, Trainer
  • Karel Pardaens

  • Adelheid Steyaert

    Adelheid Steyaert

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Myriam Willems

    Kinesitherapeut
  • Hugo Debouvere

    Huisarts
  • Daniel Baesberg

    Sportarts
  • Marc Schiltz

  • Bruno Vanhecke
    Secretaris

    Bruno Vanhecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Kelly Cauwenbergh

    Kelly Cauwenbergh

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige, Trainer
  • Frederik Van Acker

    Sportarts
  • Lander Dewitte

    Huisarts, Sportarts
  • Ruth Vanderheyden

    Ruth Vanderheyden

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Bram Debaene

    Sportarts
  • Dirk Van de Velde

    Sportarts
  • Patrick Govaert

    Sportarts
  • Gerrit De Loose

    Sportkinesitherapeut
  • Kris Vanderlinden

    Sportarts
  • An De Busser

    An De Busser

    Diëtist
  • Jan Wanten

    Sportarts
  • Trees Dooms

  • An Konings

    Sportarts
  • Sportieq vzw - Gezond Sporten

  • Gerda Smets

    Sportarts
  • Kristof Peeters

    Huisarts, Sportarts
  • Wouter Dierynck

    Sportarts
  • Leon Ghijselinck

    Sportarts
  • Inge D'eer

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Benedicte Heyndrickx

    Cardioloog
  • Toon Cruyt

    Sportarts
  • Philippe De Ryck

    Sportarts
  • Lianne De Mey

    Sportarts
  • Matthias De Paepe

    Kinesitherapeut
  • Jan Verstuyft

    Sportarts
  • Eva De Mulder

    Podoloog
  • Cedric Arijs
    Psycholoog, Sportpsycholoog

    Cedric Arijs

    Psycholoog, Sportpsycholoog
  • Dieter Vercaigne

    Sportkinesitherapeut
  • Henri Van Herpen

    Kinesitherapeut
  • Hendrik Roobaert

    Sportarts
  • Rik Derveaux

    Kinesitherapeut
  • Wouter Van Den Broecke

    Orthopedisch chirurg
  • Peter De Naeyer

    Sportarts
  • Frederik Ponet

    Sportarts
  • Karel De Crem

    Sportarts
  • Michel D'Hollander

    Huisarts
  • Luc Peeters

    Sportarts
  • Torsten Wauters

    Torsten Wauters

    Sportarts
  • Marc Royackers

    Sportarts
  • Robrecht Dhollander

    Huisarts
  • Henry Carlier

    Sportarts
  • Jason Coldwell

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Peter Wieme

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Antoine Lutin

    Antoine Lutin

    Kinesitherapeut
  • Frank Pauwels
    Voorzitter

    Frank Pauwels

    Sportarts
  • Willy De Taellenaere

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Bart Vandewynckele

    Sportarts
  • Dokter Jonas Wilms BV

    Huisarts, Sportarts
  • Peter Muylaert

    Sportarts
  • Toon Goossens

    Sportarts
  • Bie Peremans

    Kinesitherapeut
  • Sam Moustie

    Sportarts
  • Kevin Robson

    Trainer
  • Jan Leire

    Sportarts
  • Sam Vermeire

    Sportarts
  • Luus Tormans

    Podoloog
  • Bart Gadeyne

    Sportarts
  • Stephan Ilsbrouckx

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jo Vandersmissen

    Radioloog
  • Eric Vandeputte

    Sportarts
  • Guido Van Hirtum

    Sportarts
  • Voorzitter

    Inge De Ridder

    Sportdiëtist

Gerelateerde items

Training
Apneu

Apneutraining: Acute en chronische effecten op inspanningstolerantie

Sporter Artikel Training Training
Training
Trainingsplan

Een trainingsplan, waarom en hoe begin ik eraan?

Sporter Blog Zwemmen Fietsen Lopen Training Training
Training
Blog_EK (halve) marathon.png

Nog 8 weken voor het EK (halve) marathon, hoe pak ik de training aan?

Sporter Blog Lopen Training Training
Kinderen en jongeren_sporthethiek.png

Hoe kijken kinderen en jongeren naar een veilig sportklimaat?

Sporter Blog Ethiek
Sluiten