Waarom zweren atleten bij cafeïne? Hoe cafeïne gebruiken voor optimale prestatie?

Waarom zweren atleten bij cafeïne? Hoe cafeïne gebruiken voor optimale prestatie?

Chiel Poffé is professor in de spier- en inspanningsfysiologie aan de faculteit Revalidatiewetenschappen van UHasselt. Zijn onderzoek richt zich op het effect van voedingssupplementen en training op sportprestatie en spierfunctie bij verschillende populaties gaande van elite atleten tot patiënten. Daarnaast is hij betrokken bij de wetenschappelijke begeleiding van verschillende professionele atleten en teams.
Ruben Robberechts is postdoctoraal onderzoeker aan UHasselt en specialiseert zich in de impact van voedingssupplementen en omgevingsfactoren op sportprestatie en herstel. Hij behaalde zijn PhD aan KU Leuven met onderzoek naar de impact van exogene ketose op de sportprestatie, trainingsadaptaties en herstel bij sporters. Vanuit UHasselt vervult hij ook een adviserende rol binnen de wetenschappelijke begeleiding van de wielerteams Soudal Quick-Step en AG Insurance-Soudal.
Sporter Blog Voeding Voeding Blog

Volgens een eeuwenoude legende was het een Ethiopische geitenherder die in de 9de eeuw als eerste het stimulerende effect van cafeïne ontdekte. Hij zag hoe zijn geiten opvallend energiek werden nadat ze wilde koffiebessen hadden gegeten. Wat later bleek, was dat deze bessen cafeïne bevatten. Intussen is cafeïne al jarenlang veruit het meest populaire supplement om sportprestaties te verbeteren. Maar hoe werkt cafeïne precies, en hoe gebruik je het best als sporter? En als je veel koffie drinkt, verdwijnt het prestatiebevorderende effect dan? 

Cafeïne: van doping naar meest gebruikte legaal prestatiebevorderend middel

Het is haast onmogelijk om vandaag de dag geen cafeïne binnen te krijgen. Het zit van nature in koffie, thee en cacao, maar je vindt het ook in energiedranken en het wordt zelfs toegevoegd aan bepaalde soorten pindakaas en medicatie. Toch belandde cafeïne in 1984 en 2000 op de dopinglijst van respectievelijk het Internationaal Olympisch Comité (IOC) en het Wereld Anti-Doping Agentschap (WADA), al bleef ‘normaal’ koffiegebruik wel toegestaan. In 2004 werd cafeïne weer geschrapt als doping, en wordt het momenteel door ongeveer 3 op 4 professionele atleten - volledig legaal - gebruikt tijdens competitie.

Vooral wielrenners, lopers en roeiers grijpen graag naar cafeïne. Dit is niet toevallig aangezien het meeste onderzoek rond cafeïne zich richt op deze uithoudingssporten. Deze studies tonen vrij consistent aan dat uithoudingsprestaties met zo’n 3% verbeteren wanneer je 3 tot 6 mg cafeïne per kg lichaamsgewicht inneemt. Dat lijkt misschien weinig, maar in een tijdrit van 30 minuten kan dat al snel een verschil van 54 seconden maken — het verschil tussen winst en een anonieme ereplaats.

Hoewel de effecten op snelheid en kracht veel minder uitgesproken zijn, blijkt cafeïne ook daar voordelig te kunnen zijn.

Hoewel zeker nog meer onderzoek nodig is, lijkt het dus ook voordelen op te leveren voor sprinten, springen, werpen en kracht. En dan is er nog het effect waar onze geitenherder al iets van doorhad. Zo maakt cafeïne je ook energieker en verbeterd het je concentratie en alertheid. Dit effect doet zich wel voornamelijk voor in stresssituaties of bij een slaaptekort. Maar voor de duidelijkheid, geen enkele hoeveelheid cafeïne kan een goede nachtrust vervangen. Goede slaap blijft dus belangrijker dan een kop koffie om optimaal te presteren.

Timing en dosering: zo maximaliseer je het effect

De effectiviteit van cafeïne hangt sterk af van de juiste timing en dosering. Afhankelijk van de cafeïnebron en dosering duurt het na inname 30 tot 120 minuten voordat de cafeïne-niveaus in het bloed maximaal zijn. Cafeïne blijft vervolgens ongeveer 5 uur actief in het lichaam, hoewel dit kan variëren van anderhalf tot 10u.

Niet iedere cafeïnebron werkt even snel. Kauwgom dat cafeïne bevat werkt het snelst, omdat cafeïne al in de mond wordt opgenomen. Binnen 5 - 10 minuten voel je al een effect (piekconcentratie: 20-40 minuten), perfect voor situaties waar je snel een boost nodig hebt tijdens inspanning. Dit is ook voordelig omdat de opname niet wordt belemmerd door verminderde doorbloeding van de darmen tijdens intensieve inspanning of bij maagklachten. 

Een kopje koffie zorgt voor piekconcentraties na ongeveer 20-40 minuten, en bevat gemiddeld 80 mg per kopje, hoewel dit sterk afhangt van de zetmethode en hoeveelheid koffie. Zo toont onderzoek aan dat een espresso de hoogste concentratie cafeïne bevat, maar door het kleine volume per kopje is de totale cafeïne-inname beperkt. In tegenstelling, koffie met een lang extractieproces zoals lungo, levert door het grotere volume aan koffie een hogere hoeveelheid cafeïne per kopje op.

Voor een nauwkeurige dosering  en snelle opname zijn cafeïnecapsules het meest geschikt, omdat je precies weet hoeveel cafeïne je inneemt en de piekconcentratie binnen 60 minuten plaatsvindt. Energiedranken zoals Redbull zijn de traagste optie, de piekconcentratie wordt pas na 60 - 120 minuten bereikt door combinatie met suikers en andere stoffen.

Cafeïne dosissen vanaf 2 mg per kg lichaamsgewicht kunnen al voldoende zijn om de prestatie te verbeteren. Voor een optimale prestatie wordt een dosering van 3 tot 6 mg per kg lichaamsgewicht aanbevolen. Dit komt neer op ongeveer 200 tot 400 mg cafeïne voor een atleet van 70 kg. Bekijk dus goed het etiket van de cafeïnebron om te weten hoeveel kopjes koffie, kauwgommen, capsules,... je moet innemen!

Let op! Mogelijke bijwerkingen

Hoewel cafeïne een positief effect kan hebben op de prestatie, zijn er ook belangrijke aandachtspunten. Het grootste risico is een verstoorde slaap wat de recuperatie na het sporten zal belemmeren. Cafeïne heeft een gemiddelde halfwaardetijd van 5 uur, wat betekent dat na 5 uur nog steeds de helft van cafeïne in je lichaam aanwezig is. Drink je bijvoorbeeld tot 9 uur voor het slapengaan koffie? Dan kan het langer duren om in slaap te vallen en verhoogt de kans om ‘s nachts vaker wakker te worden. Voor atleten die ‘s avonds wedstrijd hebben, kan dit een probleem vormen voor optimaal herstel. 

Een andere veelvoorkomende bijwerking zijn een verhoogde rusteloosheid en alertheid, wat eventueel gepaard kan gaan met trillingen, hartkloppingen, hoofdpijn en verhoogde angstgevoelens. Deze symptomen ontstaan vooral bij hogere doseringen. Voor atleten in sporten die precisie vereisen (zoals tennis en biatlon) kunnen een verhoogde rusteloosheid en trillingen nadelig uitpakken. Tenslotte kunnen negatieve cardiovasculaire effecten optreden. Cafeïne zorgt tijdelijk voor een verhoogde hartslag en bloeddruk. Dit effect is meestal kortdurend en onschadelijk, maar sporters met hartritmestoornissen of hoge bloeddruk en zwangere vrouwen moeten voorzichtig zijn en het best eerst een arts raadplegen. 

Wist je datjes

    • Er een grote variatie is hoe mensen reageren op cafeïne. Dit komt voornamelijk door  genetische variaties in het CYP1A2-gen. Dit gen bepaalt hoe snel je lichaam cafeïne afbreekt. Onderzoek wijst erop dat sporters met de AA-variant van dit gen ‘fast metabolizers’ zijn, en een bovengemiddelde prestatiewinst met cafeïne kunnen behalen. Daarentegen zijn sporters met de CC-variant ‘slow metabolizers’ en bij hen kan cafeïne inname tot geen effect leiden of zelfs een prestatiedaling veroorzaken. Sporters met de AC-variant zitten hiertussen in.

      Omdat je genetisch profiel niet eenvoudig te bepalen is, is het des te belangrijker om tijdens trainingen uit te testen hoe jouw lichaam reageert op verschillende cafeïne doseringen en timing. Let daarbij niet alleen op de prestatie, maar ook op mogelijke bijwerkingen. 
       
    • Je hoeft zeker je dagelijkse portie koffie niet over te slaan. Zo is er geen duidelijk bewijs dat mensen die al veel koffie drinken minder prestatievoordelen zouden ervaren na inname van cafeïne.
       
    • Hoewel vaak aangehaald dat koffie dehydraterend zou werken, doet dit zich enkel voor in rust bij heel hoge dosissen (> 500 mg of > 6 mg per kg lichaamsgewicht).  
        

Take home message

Cafeïne is niet voor niets het meest gebruikte prestatiebevorderende middel onder sporters. Zo zorgt inname van 3 tot 6 mg cafeïne per kg lichaamsgewicht gemiddeld voor een prestatiewinst van 3% bij uithoudingssporten. Daarnaast is het mogelijks ook voordelig bij kracht, sprong en werpsporten. Let er wel op dat niet elke cafeïnebron (koffie, capsules, kauwgommen, …) even snel wordt opgenomen door het lichaam waardoor het moment waarop je cafeïne moet innemen voor de wedstrijd sterk kan variëren. Maar zoals bij elk supplement: test het eerst uitgebreid op training, bouw de dosis geleidelijk op, overdrijf niet en wees alert voor mogelijke bijwerkingen.

 

 

Vind een expert

  • Wouter Van Den Broecke

    Orthopedisch chirurg
  • Karel Pardaens

  • Dana Neirinck

    Podoloog
  • Joris Callens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Eline Roels

    Podoloog
  • Jo Verschueren

    Jo Verschueren

    Kinesitherapeut
  • Koen Pansaers

    Sportarts
  • Frank Pauwels
    Voorzitter

    Frank Pauwels

    Sportarts
  • Dirk Van Genechten

    Sportarts
  • Jan Pieter Outtier

    Sportarts
  • Sophie Lambrecht

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Gert Droessaert

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Guy De Schutter

    Sportarts
  • Simon Claeys

    Simon Claeys

    Huisarts, Sportarts
  • Wim Derave

    Bewegingswetenschapper
  • Johan Haegeman

    Sportarts
  • Pascal De Smet

    Huisarts
  • Francis Lemmens

    Sportarts
  • Bram Debaene

    Sportarts
  • Toon Cruyt

    Sportarts
  • Johan Wens

    Huisarts
  • Kris Vanderlinden

    Sportarts
  • Simon Dhondt

    Sportkinesitherapeut
  • Hans Talloen

    Sportarts
  • Luc Baeyens

    Sportarts, Gynaecoloog
  • Lize Vaes

    Lize Vaes

    Huisarts, Sportarts
  • Inge D'eer

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jan Van Meirhaeghe

    Jan Van Meirhaeghe

    Orthopedisch chirurg
  • Steven Platteaux

    Sportarts
  • sportarts en huisarts

    Steven Van Holm

    Huisarts, Sportarts
  • Dirk De Mey

    Kinesitherapeut
  • Roel Jacobs

    Roel Jacobs

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Ellen Van Puyvelde

    Ellen Van Puyvelde

    Sportarts
  • Peter Lagrou

    Sportarts, Andere arts-specialist
  • Dr Colmonts Wilfried BV

    Wilfried Colmonts

    Huisarts, Sportarts
  • Nick Hiltrop

    Cardioloog
  • Sven Aertgeerts

    Sportarts
  • Cedric Arijs
    Psycholoog, Sportpsycholoog

    Cedric Arijs

    Psycholoog, Sportpsycholoog
  • Steven Reyskens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Bert Van Bogaert

    Huisarts, Sportarts, Trainer
  • Dokter Jonas Wilms BV

    Huisarts, Sportarts
  • Wouter Eraly

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Bert Vankerschaver

    Bert Vankerschaver

    Sportkinesitherapeut, Osteopaat
  • Koen Scheerlinck
    Penningmeester

    Koen Scheerlinck

    Sportkinesitherapeut
  • Henri Van Herpen

    Kinesitherapeut
  • Matthias De Paepe

    Kinesitherapeut
  • Sjors Pietermans

    Sjors Pietermans

    Huisarts, Sportarts
  • Philippe De Ryck

    Sportarts
  • Mieke Van Vlaenderen

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Maarten Cox

    Sportarts
  • Jan Boon

    Huisarts
  • Sofie Belis
    Sportarts - Huisarts

    Sofie Belis

    Huisarts, Sportarts
  • Annick Viaene

    Annick Viaene

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Raf Coremans

    Huisarts, Sportarts
  • Robrecht Dhollander

    Huisarts
  • Benjamin Goris

    Kinesitherapeut
  • Jean-Paul Van der Sypt

    Sportarts
  • An De Kock
    Kennis en ondersteuning integriteit

    An De Kock

    Bewegingswetenschapper
  • Sam Vermeire

    Sportarts
  • Jo Vandersmissen

    Radioloog
  • Joost Blontrock

    Huisarts, Sportarts
  • Jan Verstuyft

    Sportarts
  • Annelies Van Erck

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Ivan Ghillebert

    Huisarts
  • Bruno Vanhecke
    Secretaris

    Bruno Vanhecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Julien Ryckeboer

    Kinesitherapeut
  • Peter Plessers

  • Elke Van den Steen

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Voorzitter

    Inge De Ridder

    Sportdiëtist
  • Liesbeth Stulens

    Huisarts
  • Johan Docx

    Sportarts
  • Dries Dieusaert

    Huisarts, Sportarts
  • Torsten Wauters

    Torsten Wauters

    Sportarts
  • Pieter Volcke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Bastiaan Verstraete

    Huisarts, Sportarts
  • Georges Gillis

    Sportarts
  • Peter Muylaert

    Sportarts
  • Bruno Van Hoecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Lander Dewitte

    Huisarts, Sportarts
  • Piet Bouquillon

    Sportarts
  • Michel Wynsberghe

    Kinesitherapeut, Trainer
  • Guy Vanhees

    Sportarts
  • Jos Vandevenne

    Sportarts
  • Annelies Harnie

    Sportarts
  • Luc Vogelaers

    Huisarts
  • Michel Herssens

    Cardioloog
  • Patrick Govaert

    Huisarts, Sportarts
  • Carmen Vanhaecke

    Sportarts
  • Leon Ghijselinck

    Sportarts
  • Dirk Gyselinck

    Sportarts
  • Kristof Peeters

    Huisarts, Sportarts
  • Tyrone Devolder

    Huisarts
  • Paul Meersman

    Sportarts, Huisarts
  • Dorien Meeusen

    Sportdiëtist
  • Carl De Crée

    Sportarts, Endocrinoloog, Bewegingswetenschapper, Trainer, Andere
  • Kristof Ryheul

    Kristof Ryheul

    Trainer
  • Hugo Debouvere

    Huisarts
  • Annik Bosmans

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Frederik Van Acker

    Sportarts
  • Katja Van Oostveldt
    Sportarts

    Katja Van Oostveldt

    Sportarts
  • Willy De Taellenaere

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Dirk Devleeschouwer

    Sportarts
  • Yves Van Doninck

    Sportarts
  • Thierry Op de Beeck

    Sportarts
  • Luk Buyse
    Huisarts, Sportarts

    Luk Buyse

    Huisarts, Sportarts
  • Werner Vleugels

    Huisarts, Sportarts
  • Michèle Verhaest

    Sportarts
  • Peter Wieme

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Luc Roland

    Sportarts
  • Jan Wanten

    Sportarts
  • Marc Royackers

    Sportarts
  • Stefan Smits

    Sportarts
  • John Roosen

    Cardioloog
  • Koen Nys

    Sportarts
  • Kevin Robson

    Trainer
  • Bart Vandewynckele

    Sportarts
  • Guy Vandenhoven

    Sportarts
  • Marc Van Hauwermeiren

    Sportarts
  • Karl Brack

    Gynaecoloog
  • Jolien Vanendert

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Jeroen Stappers

    Jeroen Stappers

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Myriam Willems

    Kinesitherapeut
  • Sam Moustie

    Sportarts
  • Guido Van Hirtum

    Sportarts
  • Jonas Docx

    Sportarts
  • Jago Van Soom

    Jago Van Soom

    Sportarts
  • Dominique Devriese

    Dominique Devriese

    Kinesitherapeut, Osteopaat
  • Gretel Descheemaeker

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Peter Germonpre

    Huisarts
  • Pascal Wernaers

    Orthopedisch chirurg
  • Sportieq vzw - Gezond Sporten

  • Jan Vercammen

    Cardioloog
  • Dirk Van de Velde

    Sportarts
  • Karel De Crem

    Sportarts
  • Frederik Deconinck

    Bewegingswetenschapper
  • Jettie Tempels

    Sportarts
  • Ingrid Deweert

    Sportarts
  • Tomas Hannes

    Tomas Hannes

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige, Trainer
  • Nathalie Odeur

    Huisarts
  • Ondervoorzitter

    Stijn Bogaerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jonas Massa

    Sportarts
  • Denis Jaeken

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Herwig Vergucht

    Sportkinesitherapeut
  • Bart Gadeyne

    Sportarts
  • Benedicte Heyndrickx

    Cardioloog
  • Toon Goossens

    Sportarts
  • Koenraad Thuysbaert

    Sportarts
  • Mileen De Vleeschhouwer

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Kris Claes

    Kinesitherapeut
  • Baldwin Sondervan

    Baldwin Sondervan

    Sportkinesitherapeut
  • Ludovic Onkelinx

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Peter De Naeyer

    Sportarts
  • Angelique Veracx

    Angelique Veracx

    Osteopaat
  • Kathleen De Smet

    Kinesitherapeut
  • Ben Corteville

    Cardioloog
  • Ruth Vanderheyden

    Ruth Vanderheyden

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Antoine Lutin

    Antoine Lutin

    Kinesitherapeut
  • Vincent Metsers

    Huisarts, Sportarts
  • Alain Van Noorbeeck

    Sportarts
  • Chris Martens

    Orthopedisch chirurg
  • Wouter Dierynck

    Sportarts
  • Vik Corstjens

    Sportarts
  • Dieter Vercaigne

    Sportkinesitherapeut
  • Renaat Huysmans

    Sportarts
  • Michel D'Hollander

    Huisarts
  • Eric Vandeputte

    Sportarts
  • Stephan Ilsbrouckx

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jason Coldwell

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Ingrid Dekelver

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Sportarts

    Rik De Kinderen

    Sportarts
  • Ellen Beuckelaers

    Orthopedisch chirurg
  • Reinout Van Schuylenbergh

    Reinout Van Schuylenbergh

    Bewegingswetenschapper, Trainer
  • Peter Dieleman

    Sportarts
  • Daniel Baesberg

    Sportarts
  • Hans Jaspers

    Radioloog
  • Dieter De Clercq

    Sportarts
  • Jean-Paul Pierreux

    Huisarts
  • Inge Bru

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Rik Derveaux

    Kinesitherapeut
  • Hendrik Roobaert

    Sportarts
  • Henry Carlier

    Sportarts
  • Trees Dooms

  • Adelheid Steyaert

    Adelheid Steyaert

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Luc Peeters

    Sportarts
  • Marleen Lootens

    Sportarts
  • Johan Roeykens

  • Bob Brouwers

    Huisarts
  • Leonie Geukens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Steven Pauli

    Sportarts
  • An De Busser

    An De Busser

    Diëtist
  • Jan Knapen

    Kinesitherapeut
  • Karolien Meersman

    Sportarts
  • Kelly Cauwenbergh

    Kelly Cauwenbergh

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige
  • Stefan Hooftman

    Sportarts
  • Guy Peeters

    Sportarts
  • Nick Baelde

    Radioloog
  • Gerda Smets

    Sportarts
  • Kris Demanet

    Sportarts
  • Bie Peremans

    Kinesitherapeut
  • Jan Leire

    Sportarts
  • Gerrit De Loose

    Sportkinesitherapeut
  • Johan Pierret

    Sportarts
  • Marco Guidi

    Sportarts
  • An Konings

    Sportarts
  • Jan Notredame

    Kinesitherapeut
  • Steven Bex

    Steven Bex

    Sportarts
  • Jos Benders

    Sportarts
  • Eddy Spans

    Sportarts
  • Marc Schiltz

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Alain Schutjes

    Sportarts
  • Leysen Joppe

    Leysen Joppe

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Mathias Peeters

    Sportarts
  • Luc Fr. Janssens

    Sportarts
  • Huisarts

    Lucas Claessens

    Huisarts, Sportarts
  • Erik Van Lierde

  • Peter Claeys

    Sportarts
  • Johan Matthijs

    Huisarts
  • Anja Van de Putte

    Huisarts
  • Tina Lambrechts

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Mathieu Maroy

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Nathalie Van de Vyver

    Huisarts
  • Maries Aertgeerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Machteld Royackers

    Huisarts
  • John Ijzerman

    Sportarts
  • Filip Noe

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Guy Vermeiren

    Cardioloog
  • Eva De Mulder

    Podoloog
  • Kris Peeters

    Kris Peeters

    Sportarts
  • Michael Nicasi

    Michael Nicasi

    Trainer
  • Barbara Vandenbussche

    Barbara Vandenbussche

    Kinesitherapeut
  • Filip Parmentier

    Sportarts
  • Luus Tormans

    Podoloog
  • Frederik Ponet

    Huisarts, Sportarts
  • Frank De Winter

    Sportarts
  • Stefaan Machiels

    Huisarts
  • BV Samcon

  • Mitch Malavolta

    Huisarts, Sportarts
  • Lianne De Mey

    Sportarts
  • Sara Engels

    Gynaecoloog
  • Ria Vanderstraeten

    Sportdiëtist

Gerelateerde items

Kinderen en jongeren_sporthethiek.png

Hoe kijken kinderen en jongeren naar een veilig sportklimaat?

Sporter Blog Ethiek Blog
Beleid
Grensoverschrijdend gedrag

Grensoverschrijdend gedrag in de sportclub: wat kan jij doen en bij wie kan je terecht?

Sporter Blog Ethiek Gezond Sporten Beleid Gezond Sporten Blog
Blessurepreventie
Hoe kunnen voeding en levensstijl de kwaliteit van je spieren en pezen beïnvloeden_.png

Hoe kunnen voeding en levensstijl de kwaliteit van je pezen en spieren beïnvloeden?

Sporter Artikel Voeding Blessurepreventie Blessurepreventie Voeding Artikel
Sportgeneeskunde
Doping

Cardiovasculaire risico's van prestatie bevorderende middelen en dopinggebruik

Sportprofessional Sporter Sportprofessional Artikel Sportgeneeskunde Artikel
Sluiten