Wat is taperen?

Wat is taperen?

We willen dat iedereen sport zorgeloos kan beleven. Als kenniscentrum willen we de sportsector (van recreatieve sporter tot topatleet, van mens tot organisatie) informeren, sensibiliseren en actief ondersteunen op het vlak van ethiek en gezondheid. Onze multidisciplinaire aanpak staat centraal in alles wat we doen.
Sporter Artikel Training Artikel Wielrennen Zwemmen Fietsen Lopen Roeien Training

Veel sporters denken dat je progressief moet trainen tot voor de wedstrijddag. Nog veel afstand fietsen of lopen de week voor je wedstrijd is echter niet zo’n goed idee. Het is belangrijk om in je onmiddellijke wedstrijdvoorbereiding voldoende herstel in te bouwen om op die manier te pieken naar je topprestatie. Deze periode van verlaagde trainingsbelasting met als doel de vermoeidheid te verminderen zonder de fitheid (trainingswinst) te verliezen, krijgt ook wel de naam ‘taperen’. Kom hier meer te weten over dit trainingsconcept.

Is het je al voorgevallen dat je maanden hebt getraind voor bijvoorbeeld een loop- of fietswedstrijd maar je uiteindelijk ondermaats presteerde? Hierin ben je zeker niet alleen. Veel sporters denken dat je progressief moet trainen tot voor de wedstrijddag. Nog veel afstand fietsen of lopen de week voor je wedstrijd is echter niet zo’n goed idee. Het is belangrijk om in je onmiddellijke wedstrijdvoorbereiding voldoende herstel in te bouwen om op die manier te pieken naar je topprestatie. Deze periode van verlaagde trainingsbelasting met als doel de vermoeidheid te verminderen zonder de fitheid (trainingswinst) te verliezen, krijgt ook wel de naam ‘taperen’. Je rust eigenlijk gewoon meer. Taperen is een trainingstechniek die voornamelijk door topsporters wordt gebruikt die lange afstanden afleggen (lopen, wielrennen, roeien, …): in de voorbereiding van de Ronde van Vlaanderen zullen Van Aert en zijn ploegmaats geen honderden kilometers meer fietsen, of zal Bashir Abdi voor zijn recordpoging op de 20 km deze afstand de afgelopen week niet meer gelopen hebben. Het vraagt wel wat ervaring maar het is zeker de moeite eens uit te proberen en je eigen draai te vinden voor jouw sport.
 

Waarom moet je taperen?

De reden voor deze herstelperiode kunnen we uitleggen a.d.h.v. de supercompensatie. Zowel je trainingswinst als je vermoeidheid bepalen je uiteindelijke prestatieniveau. Om een zo hoog mogelijk prestatieniveau te behalen moet je zo fit mogelijk zijn en zo weinig mogelijk vermoeidheid hebben in je lichaam. Dit kan je bereiken door op het moment van je maximale fitheid te minderen met trainen zodat de vermoeidheid daalt maar je fitheid wel onderhouden blijft. Het is namelijk zo dat vermoeidheid sneller verdwijnt dan je fitheid bij het stopzetten van je training. In de onderstaande grafiek wordt dit effect weergegeven.


Taperen

Hoe moet je taperen?

Taperen betekent niet dat je meer dagen van de week in je zetel moet gaan liggen. Je voert best ongeveer hetzelfde aantal trainingen uit, waarbij de verdeling tussen rustige en zwaardere trainingen wordt behouden. Je onderhoudt de intensiteit van deze trainingen (om het verlies van trainingsaanpassingen te vermijden), maar ze worden alleen veel korter. Deze trainingsomvang bouw je progressief af tot een reductie van 40-60%. Dit betekent dat als je normaal gesproken 20km loopt, je in de laatste weken vermindert naar 12 en zelfs 8km, máár deze afstand loop je wel aan dezelfde intensiteit als de 20km. Of als je normaal een intervaltraining met 10 x 400m uitvoert, kan je dit aanpassen tot 8 x 400m twee weken voor de wedstrijd en 6 x 400m in de laatste week. Of als je 100km fietst, je afbouwt naar 60 en later 40km, aan diezelfde intensiteit. Je kan in de taperperiode spelen met korte intensieve trainingen zoals interval en tempoduur. De termijn van de taperperiode is afhankelijk van je sport en afstand (en hoeveel vermoeidheid je hebt opgebouwd overheen de trainingsperiode) en duurt gemiddeld 8 tot 14 dagen. Wanneer je bijvoorbeeld een marathon wilt lopen, taper je het best twee weken. Voor afstanden van 10km of minder is een week taperen voldoende. Aangezien het toch wel een complex gegeven is, moet je wat uitproberen wat voor jou het best is. Ook bij taperen moet je dus individualiseren en het is sportspecifiek.

Voor en na de taperperiode kan je nog twee zaken toepassen. Als eerste wordt er aangeraden je trainingsbelasting enkele weken te doen toenemen (overload) voordat je start met taperen. Het is dus de bedoeling dat je wat intenser traint zodat je een extra zware trainingsprikkel veroorzaakt en meer vermoeidheid produceert. Dit zou namelijk in combinatie met de taperperiode voor een nóg grotere prestatiewinst zorgen. Hierbij is het dan wel belangrijk dat je taperperiode voldoende lang is (langer dan het taperen als je niet zou werken met deze overloadtechniek) zodat je de extra opgestapelde vermoeidheid de tijd geeft voldoende af te nemen. Als tweede voer je je volume en intensiteit terug op ongeveer twee dagen voor je prestatie voor een optimaal effect op deze prestatie.

 

Effecten van taperen

Door te taperen zorg je ervoor dat de fysiologische en psychologische vermoeidheid als gevolg van het vele trainen vermindert zonder dat je je trainingsgeïnduceerde aanpassingen verliest. Uit experimenteel onderzoek blijkt dat dit een positieve invloed zou hebben op je VO2max, je zou meer aanvoer hebben van zuurstof naar je spieren, je zou minder spierschade genereren (creatine kinase concentratie daalt) en je kracht en power zouden verhoogd zijn. Naast gunstige fysiologische effecten zou taperen tevens een psychologisch effect kennen: het zou je gemoedstoestand en je beleving van inspanning (perception of effort) verbeteren.

Vind een expert

  • Maarten Cox

    Sportarts
  • Johan Matthijs

    Huisarts
  • Werner Vleugels

    Huisarts, Sportarts
  • Annick Viaene

    Annick Viaene

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Benjamin Goris

    Kinesitherapeut
  • Johan Docx

    Sportarts
  • Robrecht Dhollander

    Huisarts
  • Michel Herssens

    Cardioloog
  • Carl De Crée

    Sportarts, Endocrinoloog, Bewegingswetenschapper, Trainer, Andere
  • Torsten Wauters

    Torsten Wauters

    Sportarts
  • Jettie Tempels

    Sportarts
  • Bert Van Bogaert

    Huisarts, Sportarts, Trainer
  • Hugo Debouvere

    Huisarts
  • Anja Van de Putte

    Huisarts
  • Hendrik Roobaert

    Sportarts
  • Nick Hiltrop

    Cardioloog
  • Gert Droessaert

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Stefaan Machiels

    Huisarts
  • Dr Colmonts Wilfried BV

    Wilfried Colmonts

    Huisarts, Sportarts
  • Gerda Smets

    Sportarts
  • Tina Lambrechts

    Diëtist, Sportdiëtist
  • An De Kock
    Kennis en ondersteuning integriteit

    An De Kock

    Bewegingswetenschapper
  • Georges Gillis

    Sportarts
  • Angelique Veracx

    Angelique Veracx

    Osteopaat
  • Dirk Gyselinck

    Sportarts
  • Dries Dieusaert

    Huisarts, Sportarts
  • Simon Claeys

    Simon Claeys

    Huisarts, Sportarts
  • Peter Muylaert

    Sportarts
  • Francis Lemmens

    Sportarts
  • Johan Roeykens

  • Eric Vandeputte

    Sportarts
  • Jan Boon

    Huisarts
  • Frederik Van Acker

    Sportarts
  • Kris Peeters

    Kris Peeters

    Sportarts
  • Bie Peremans

    Kinesitherapeut
  • Bert Vankerschaver

    Bert Vankerschaver

    Sportkinesitherapeut, Osteopaat
  • An Konings

    Sportarts
  • Steven Platteaux

    Sportarts
  • Dirk Devleeschouwer

    Sportarts
  • Paul Meersman

    Sportarts, Huisarts
  • Luc Baeyens

    Sportarts, Gynaecoloog
  • Joost Blontrock

    Huisarts, Sportarts
  • Kevin Robson

    Trainer
  • Jan Pieter Outtier

    Sportarts
  • Ludovic Onkelinx

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Dokter Jonas Wilms BV

    Huisarts, Sportarts
  • Gerrit De Loose

    Sportkinesitherapeut
  • Bruno Vanhecke
    Secretaris

    Bruno Vanhecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Inge Bru

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Henry Carlier

    Sportarts
  • Wim Derave

    Bewegingswetenschapper
  • Karolien Meersman

    Sportarts
  • John Ijzerman

    Sportarts
  • Bastiaan Verstraete

    Huisarts, Sportarts
  • Jan Leire

    Sportarts
  • Tyrone Devolder

    Huisarts
  • Guy De Schutter

    Sportarts
  • Jeroen Stappers

    Jeroen Stappers

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Machteld Royackers

    Huisarts
  • Sofie Belis
    Sportarts - Huisarts

    Sofie Belis

    Huisarts, Sportarts
  • Luc Roland

    Sportarts
  • Michel Wynsberghe

    Kinesitherapeut, Trainer
  • Mieke Van Vlaenderen

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Bart Vandewynckele

    Sportarts
  • Jan Vercammen

    Cardioloog
  • Stephan Ilsbrouckx

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Ivan Ghillebert

    Huisarts
  • Michèle Verhaest

    Sportarts
  • Eddy Spans

    Sportarts
  • Stefan Smits

    Sportarts
  • Peter Claeys

    Sportarts
  • Alain Schutjes

    Sportarts
  • Sam Moustie

    Sportarts
  • Nick Baelde

    Radioloog
  • Elke Van den Steen

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Adelheid Steyaert

    Adelheid Steyaert

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Toon Cruyt

    Sportarts
  • Ellen Van Puyvelde

    Ellen Van Puyvelde

    Sportarts
  • Sportarts

    Rik De Kinderen

    Sportarts
  • Reinout Van Schuylenbergh

    Reinout Van Schuylenbergh

    Bewegingswetenschapper, Trainer
  • Nathalie Odeur

    Huisarts
  • Sophie Lambrecht

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Lianne De Mey

    Sportarts
  • Jean-Paul Van der Sypt

    Sportarts
  • Luc Peeters

    Sportarts
  • Steven Pauli

    Sportarts
  • Ingrid Dekelver

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Wouter Eraly

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jason Coldwell

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Frank De Winter

    Sportarts
  • Johan Wens

    Huisarts
  • Trees Dooms

  • Rik Derveaux

    Kinesitherapeut
  • Ruth Vanderheyden

    Ruth Vanderheyden

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Dieter De Clercq

    Sportarts
  • Myriam Willems

    Kinesitherapeut
  • Annelies Harnie

    Sportarts
  • Toon Goossens

    Sportarts
  • Johan Pierret

    Sportarts
  • Sjors Pietermans

    Sjors Pietermans

    Huisarts, Sportarts
  • Antoine Lutin

    Antoine Lutin

    Kinesitherapeut
  • Matthias De Paepe

    Kinesitherapeut
  • Ingrid Deweert

    Sportarts
  • Baldwin Sondervan

    Baldwin Sondervan

    Sportkinesitherapeut
  • Luc Fr. Janssens

    Sportarts
  • Jago Van Soom

    Jago Van Soom

    Sportarts
  • Gretel Descheemaeker

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Marc Van Hauwermeiren

    Sportarts
  • Filip Parmentier

    Sportarts
  • John Roosen

    Cardioloog
  • Maries Aertgeerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jo Vandersmissen

    Radioloog
  • Guy Vanhees

    Sportarts
  • BV Samcon

  • Nathalie Van de Vyver

    Huisarts
  • Guido Van Hirtum

    Sportarts
  • Jan Van Meirhaeghe

    Jan Van Meirhaeghe

    Orthopedisch chirurg
  • Annelies Van Erck

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jos Vandevenne

    Sportarts
  • Pieter Volcke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Frederik Ponet

    Huisarts, Sportarts
  • Ben Corteville

    Cardioloog
  • Luk Buyse
    Huisarts, Sportarts

    Luk Buyse

    Huisarts, Sportarts
  • Frank Pauwels
    Voorzitter

    Frank Pauwels

    Sportarts
  • Guy Peeters

    Sportarts
  • Chris Martens

    Orthopedisch chirurg
  • Peter Lagrou

    Sportarts, Andere arts-specialist
  • Katja Van Oostveldt
    Sportarts

    Katja Van Oostveldt

    Sportarts
  • Kris Vanderlinden

    Sportarts
  • Koen Nys

    Sportarts
  • Simon Dhondt

    Sportkinesitherapeut
  • Guy Vermeiren

    Cardioloog
  • Peter De Naeyer

    Sportarts
  • Kris Claes

    Kinesitherapeut
  • Erik Van Lierde

  • Steven Bex

    Steven Bex

    Sportarts
  • Julien Ryckeboer

    Kinesitherapeut
  • Koen Pansaers

    Sportarts
  • Bob Brouwers

    Huisarts
  • Kelly Cauwenbergh

    Kelly Cauwenbergh

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige
  • An De Busser

    An De Busser

    Diëtist
  • Peter Dieleman

    Sportarts
  • Mathias Peeters

    Sportarts
  • Herwig Vergucht

    Sportkinesitherapeut
  • Karl Brack

    Gynaecoloog
  • Peter Germonpre

    Huisarts
  • Ellen Beuckelaers

    Orthopedisch chirurg
  • Vincent Metsers

    Huisarts, Sportarts
  • Luus Tormans

    Podoloog
  • Karel Pardaens

  • Peter Wieme

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Koen Scheerlinck
    Penningmeester

    Koen Scheerlinck

    Sportkinesitherapeut
  • Pascal De Smet

    Huisarts
  • Annik Bosmans

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Cedric Arijs
    Psycholoog, Sportpsycholoog

    Cedric Arijs

    Psycholoog, Sportpsycholoog
  • Inge D'eer

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Hans Jaspers

    Radioloog
  • Tomas Hannes

    Tomas Hannes

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige, Trainer
  • Frederik Deconinck

    Bewegingswetenschapper
  • Jan Knapen

    Kinesitherapeut
  • Sam Vermeire

    Sportarts
  • Eline Roels

    Podoloog
  • Thierry Op de Beeck

    Sportarts
  • Mileen De Vleeschhouwer

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Johan Haegeman

    Sportarts
  • Jan Verstuyft

    Sportarts
  • Steven Reyskens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Marleen Lootens

    Sportarts
  • Willy De Taellenaere

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Voorzitter

    Inge De Ridder

    Sportdiëtist
  • Bart Gadeyne

    Sportarts
  • Kristof Ryheul

    Kristof Ryheul

    Trainer
  • Wouter Van Den Broecke

    Orthopedisch chirurg
  • Dirk De Mey

    Kinesitherapeut
  • Alain Van Noorbeeck

    Sportarts
  • Hans Talloen

    Sportarts
  • Piet Bouquillon

    Sportarts
  • Patrick Govaert

    Huisarts, Sportarts
  • Jo Verschueren

    Jo Verschueren

    Kinesitherapeut
  • Raf Coremans

    Huisarts, Sportarts
  • Wouter Dierynck

    Sportarts
  • Ria Vanderstraeten

    Sportdiëtist
  • Carmen Vanhaecke

    Sportarts
  • Lander Dewitte

    Huisarts, Sportarts
  • Philippe De Ryck

    Sportarts
  • Leysen Joppe

    Leysen Joppe

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Dirk Van Genechten

    Sportarts
  • Michel D'Hollander

    Huisarts
  • Joris Callens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Stefan Hooftman

    Sportarts
  • Sportieq vzw - Gezond Sporten

  • Michael Nicasi

    Michael Nicasi

    Trainer
  • Jan Notredame

    Kinesitherapeut
  • Benedicte Heyndrickx

    Cardioloog
  • Daniel Baesberg

    Sportarts
  • Leon Ghijselinck

    Sportarts
  • Roel Jacobs

    Roel Jacobs

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Dominique Devriese

    Dominique Devriese

    Kinesitherapeut, Osteopaat
  • Koenraad Thuysbaert

    Sportarts
  • Dana Neirinck

    Podoloog
  • Eva De Mulder

    Podoloog
  • Bram Debaene

    Sportarts
  • Filip Noe

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Dorien Meeusen

    Sportdiëtist
  • Jolien Vanendert

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Huisarts

    Lucas Claessens

    Huisarts, Sportarts
  • Barbara Vandenbussche

    Barbara Vandenbussche

    Kinesitherapeut
  • Marc Schiltz

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Denis Jaeken

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Bruno Van Hoecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Kris Demanet

    Sportarts
  • Marc Royackers

    Sportarts
  • Sara Engels

    Gynaecoloog
  • Marco Guidi

    Sportarts
  • Jos Benders

    Sportarts
  • Kathleen De Smet

    Kinesitherapeut
  • Karel De Crem

    Sportarts
  • Jean-Paul Pierreux

    Huisarts
  • Jonas Docx

    Sportarts
  • Vik Corstjens

    Sportarts
  • Ondervoorzitter

    Stijn Bogaerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Luc Vogelaers

    Huisarts
  • Jan Wanten

    Sportarts
  • Jonas Massa

    Sportarts
  • Dirk Van de Velde

    Sportarts
  • Renaat Huysmans

    Sportarts
  • Yves Van Doninck

    Sportarts
  • sportarts en huisarts

    Steven Van Holm

    Huisarts, Sportarts
  • Mathieu Maroy

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Kristof Peeters

    Huisarts, Sportarts
  • Leonie Geukens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Dieter Vercaigne

    Sportkinesitherapeut
  • Sven Aertgeerts

    Sportarts
  • Liesbeth Stulens

    Huisarts
  • Lize Vaes

    Lize Vaes

    Huisarts, Sportarts
  • Mitch Malavolta

    Huisarts, Sportarts
  • Pascal Wernaers

    Orthopedisch chirurg
  • Peter Plessers

  • Guy Vandenhoven

    Sportarts
  • Henri Van Herpen

    Kinesitherapeut

Gerelateerde items

Training
Apneu

Apneutraining: Acute en chronische effecten op inspanningstolerantie

Sporter Artikel Training Training Artikel Plus artikel
Sportgeneeskunde
Doping

Cardiovasculaire risico's van prestatie bevorderende middelen en dopinggebruik

Sportprofessional Sporter Sportprofessional Artikel Sportgeneeskunde Artikel
Training
hartslagmeter.png

Waarom en hoe train ik met een hartslagmeter?

Sporter Artikel Zwemmen Fietsen Lopen Roeien Training Training Artikel
Training
Krachttoestel.png

Kan ik krachttraining steken in mijn programma als duursporter?

Sporter Artikel Zwemmen Fietsen Lopen Roeien Training Training Artikel
Sluiten