Omgaan met de filters van ons hoofd tijdens het sporten

Omgaan met de filters van ons hoofd tijdens het sporten

Cedric Arijs is klinisch psycholoog (Universiteit Gent) en sport- en bewegingspsycholoog (University of Thessaly (GR) & University of Leipzig (D). Hij werkt samen met sporters, coaches, sportouders en medische staf uit allerlei sporten uit binnen- en buitenland met het oog op prestatieverbetering, algemeen welzijn en persoonlijke ontwikkeling. Hij is ook vaste docent bij de Vlaamse Trainersschool. Als klinisch psycholoog gebruikt hij principes uit de prestatie- en gezondheidspsychologie om mensen veerkrachtig te maken in onze veeleisende maatschappij. Voor meer info zie www.cedricarijs.com.
Sporter Blog Sportpsychologie

"Die fout had ik toch niet mogen maken seg!", "Het zal wel aan mijn trage slakkentempo liggen!", "Die techniek heb ik nog helemaal niet onder de knie." Deze reacties hebben misschien wel al door je hoofd gespookt tijdens en/of na het sporten. Dat is niet abnormaal aangezien het automatische reacties zijn van je hersenen (= filters), maar hebben vaak een negatieve invloed op jou als sporter. Sportpsycholoog Cedric Arijs vertelt je over verschillende filters zodat je deze tijdens de volgende sportsessie kan herkennen, aangevuld met enkele methoden die je kunnen helpen om deze filters tegen te gaan. 

Ons brein verwerkt en orkestreert ongelooflijk veel informatie per seconde. En dat is niet enkel informatie van de buitenwereld via onze zintuigen (bijvoorbeeld: jij die nu deze lettertekens op het scherm registreert), maar ook tal van interne processen (bijvoorbeeld: het omzetten van de lettertekens in taal, begrijpen van deze zin, intussen blijven ademen, je laatste maaltijd verder verteren, enzovoort). En dit allemaal in fracties van een seconde. 

Soms maken onze hardwerkende hersenen het zich al eens te gemakkelijk. Ze gaan beperkte informatie projecteren op andere gebeurtenissen of snelle conclusies trekken om niet steeds hetzelfde denkproces te moeten doorlopen. In de psychologie noemen we dergelijke processen ook wel cognitieve filters (Engels: cognitive distortions). Deze automatische reacties zijn dan misschien wel praktisch voor onze hersenen, ze hebben helaas wel een negatieve impact op hoe we onze sportieve inspanningen en vaak ook onze eigenwaarde gaan interpreteren. Ik deel enkele van de meest voorkomende cognitieve filters en voorbeelden hoe ze bij sporters kunnen opduiken.

    • Alles-of-niets denken laat geen ruimte of een gulden middenweg toe. Als je bijvoorbeeld eens een training overslaat, zegt je hoofd al snel eens dat “je toch nooit iets kan volhouden”. Kernwoorden om dit type zwart-wit denken te herkennen zijn ‘nooit’, ‘altijd’, ‘niemand’, ‘iedereen’, ‘alles’, ‘niets’
    • Wist je dat ons hoofd gedachten van andere kan lezen? Neen, dat is natuurlijk niet waar, maar je zou het wel gaan denken als je je hoofd mag geloven. “Mijn paddelpartner wenst nu vast dat ze hier met iemand anders op het terrein stond…”.
    • Of wat dacht je van het talent van ons hoofd om de toekomst te voorspellen en dan vooral een negatieve uitkomst? Zo is de wedstrijd natuurlijk al verloren, want waarom zou je je nog maximaal inspannen als je hoofd toch al zegt dat het voor niets is?
    • Moetjes, mijn favoriete woord om cliënten op te wijzen als ze weer eens vlot over de tong rollen. “Ik moet harder trainen als ik resultaten wil zien”. Vergeet hier vooral ook het ‘mag niet’-broertje. “Die fout had ik toch echt niet mogen maken, seg!”. Weet je wat ons hoofd zou moeten doen? Soms iets minder druk op ons leggen. 
    • Wie gaat zich in de sport niet vergelijken met anderen? Het is een heel automatische reactie van het hoofd om een rangorde te maken (“Die gaat zoveel sneller dan ik”) of te duiden waarin we nog slechter zijn dan anderen (“Die techniek heb ik nog helemaal niet onder de knie”). Wanneer het te vaak gebeurt, verhindert het ons contact te maken met ons eigen ontwikkelingsproces.
    • Labelen plakt graag een stempel op ons gedrag. “Luierik, wat lig je hier nu in de zetel te doen?”. Of je noemt jezelf een mislukkeling nadat je de Mont Ventoux toch niet in één keer bent kunnen oprijden ondanks het trainen. Deze labels kunnen een uitvergrote impact hebben op ons zelfbeeld.
    • Personalisatie wil zeggen dat je de schuld snel op jou neemt. Bijvoorbeeld, wanneer je loopmaatje afzegt, denkt jouw hoofd misschien “Het zal wel aan mijn trage slakkentempo liggen”.
    • Maar ook als er positieve elementen zijn in je prestatie, kan je hoofd deze nog steeds buiten jezelf leggen. Je loopt een nieuwe PR op de 5km! En toch minimaliseert je hoofd je eigen inspanning met “Ja, het weer zat vandaag nu echt wel mee met dat windje in de rug”…
    • Een negatieve mentale filter schrapt het positieve en laat ons het glas als halfleeg zien. Je coach is lovend over je inspanningen en progressie en geeft één werkpunt mee op het einde van de training. Dat ene werkpunt is wat je meeneemt naar huis en waar je hoofd maar blijft over malen…
    • Overgeneralisatie gebeurt wanneer je hoofd één gebeurtenis plots uitvergroot en er een regel van maakt. Omdat de eerste tennisles tegenvalt, zegt je hoofd als snel “Tennis is echt niets voor mij”.
    • Emotioneel redeneren maakt dat je een emotie of  gevoel als een feit gaat zien. “Ik voel me zo een kluns op het veld, ik ben echt onhandig” of “Ik voel me precies een walvis in deze sportoutfit, ik ben echt te dik”.

Je wil uiteraard niet bewust irrationeel denken over jezelf, maar toch duiken deze automatische filters geregeld op in ons hoofd. Daarom is het in de eerste plaats belangrijk ze op te merken. Daarnaast kunnen we ook nog bewuste inspanningen leveren om deze denkprocessen te counteren.

    • Mindful sporten, waar mijn collega Eva Maenhout al over schreef, is een waardevolle techniek om aan te leren als remedie tegen ons negatieve denken. 
    • We kunnen tegengewicht bieden aan het automatische negatieve denken door via een dankbaarheidsoefening zelf actief op zoek te gaan naar het positieve en het te benoemen. Neem de gewoonte aan om na elke training of wedstrijd één positief element te benoemen! 
    • Vraag je af hoe je zou reageren naar je beste vriend(in) als je hen dingen zoals hierboven hoorde denken. Ik vermoed dat je heel wat zachter zou zijn. Probeer je eigen beste vriend(in) te zijn en oefen mildheid. Dit is echt niet hetzelfde als ‘te soft’ zijn voor jezelf. 

Ga hiermee aan de slag en train je brein om je positief te ondersteunen!

Maar vergeet ook niet dat we soms het denken en analyseren moeten loslaten en gewoon doen! Wacht niet tot je hoofd positief is, maar blijf vooral bewegen en sporten!

Vind een expert

  • Herwig Vergucht

    Sportkinesitherapeut
  • Peter Muylaert

    Sportarts
  • Jan Verstuyft

    Sportarts
  • Mieke Van Vlaenderen

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Sportieq vzw - Gezond Sporten

  • Tomas Hannes

    Tomas Hannes

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige, Trainer
  • Frank Pauwels
    Voorzitter

    Frank Pauwels

    Sportarts
  • Jan Leire

    Sportarts
  • Hendrik Roobaert

    Sportarts
  • Patrick Govaert

    Sportarts
  • Daniel Baesberg

    Sportarts
  • Dries Dieusaert

    Huisarts, Sportarts
  • Denis Jaeken

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Steven Bex

    Steven Bex

    Sportarts
  • Charlotte De Jonckheere

    Charlotte De Jonckheere

    Podoloog
  • Koen Pansaers

    Sportarts
  • Kris Peeters

    Kris Peeters

    Sportarts
  • Guy Vermeiren

    Cardioloog
  • Jan Wanten

    Sportarts
  • Kelly Cauwenbergh

    Kelly Cauwenbergh

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige, Trainer
  • Michael Nicasi

    Michael Nicasi

    Trainer
  • Philippe De Ryck

    Sportarts
  • Anja Van de Putte

    Huisarts
  • Michel D'Hollander

    Huisarts
  • Bruno Vanhecke
    Secretaris

    Bruno Vanhecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Bart Vandewynckele

    Sportarts
  • Bastiaan Verstraete

    Huisarts, Sportarts
  • Thierry Op de Beeck

    Sportarts
  • Johan Haegeman

    Sportarts
  • Stefaan Machiels

    Huisarts
  • Ingrid Deweert

    Sportarts
  • Voorzitter

    Inge De Ridder

    Sportdiëtist
  • Vincent Metsers

    Huisarts, Sportarts
  • John Roosen

    Cardioloog
  • Renaat Huysmans

    Sportarts
  • Jago Van Soom

    Jago Van Soom

    Sportarts
  • Annelies Van Erck

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Matthias De Paepe

    Kinesitherapeut
  • Willy De Taellenaere

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Lander Dewitte

    Huisarts, Sportarts
  • Liesbeth Stulens

    Huisarts
  • Sam Vermeire

    Sportarts
  • Frederik Van Acker

    Sportarts
  • Wim Derave

    Bewegingswetenschapper
  • Stephan Ilsbrouckx

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Wouter Eraly

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Kristof Ryheul

    Kristof Ryheul

    Trainer
  • Luc Baeyens

    Sportarts, Gynaecoloog
  • Henri Van Herpen

    Kinesitherapeut
  • Guy Peeters

    Sportarts
  • Annik Bosmans

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Marianne Cuyvers

    Sportdiëtist
  • Steven Platteaux

    Sportarts
  • Gerda Smets

    Sportarts
  • Ingrid Dekelver

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Raf Coremans

    Huisarts, Sportarts
  • Marc Van Hauwermeiren

    Sportarts
  • Mitch Malavolta

    Huisarts, Sportarts
  • Vik Corstjens

    Sportarts
  • Sportarts

    Joris De Win

    Sportarts
  • Jos Benders

    Sportarts
  • Luc Vogelaers

    Huisarts
  • Bruno Van Hoecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Toon Cruyt

    Sportarts
  • Koen Nys

    Sportarts
  • Nathalie Odeur

    Huisarts
  • Ondervoorzitter

    Stijn Bogaerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • BVBA Samcon

  • Joost Blontrock

    Sportarts
  • Paul Meersman

    Sportarts
  • Dieter De Clercq

    Sportarts
  • Koenraad Thuysbaert

    Sportarts
  • Steven Pauli

    Sportarts
  • Dieter Vercaigne

    Sportkinesitherapeut
  • Ivan Ghillebert

    Huisarts
  • John Ijzerman

    Sportarts
  • Nick Baelde

    Radioloog
  • Erik Van Lierde

  • Torsten Wauters

    Torsten Wauters

    Sportarts
  • Luc Roland

    Sportarts
  • Jean-Paul Van der Sypt

    Sportarts
  • Dirk Van Genechten

    Sportarts
  • Adelheid Steyaert

    Adelheid Steyaert

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Ellen Beuckelaers

    Orthopedisch chirurg
  • Pieter Volcke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jan Notredame

    Kinesitherapeut
  • Maries Aertgeerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Annelies Harnie

    Sportarts
  • Kris Demanet

    Sportarts
  • Peter Germonpre

    Huisarts
  • Guido Van Hirtum

    Sportarts
  • Bart Gadeyne

    Sportarts
  • Pascal Wernaers

    Orthopedisch chirurg
  • Marianne Brabers

    Sportdiëtist
  • Gerrit De Loose

    Sportkinesitherapeut
  • Bram Debaene

    Sportarts
  • Sara Kempeneers

    Podoloog
  • Frank De Winter

    Sportarts
  • Tina Lambrechts

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Dr Colmonts Wilfried BV

    Wilfried Colmonts

    Huisarts, Sportarts
  • Ine Schops

    Podoloog
  • Benedicte Heyndrickx

    Cardioloog
  • Toon Goossens

    Sportarts
  • Leysen Joppe

    Leysen Joppe

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Kris Claes

    Kinesitherapeut
  • Sophie Lambrecht

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Chris Martens

    Orthopedisch chirurg
  • An Konings

    Sportarts
  • Bob Brouwers

    Huisarts
  • Henry Carlier

    Sportarts
  • Peter Dieleman

    Sportarts
  • Bie Peremans

    Kinesitherapeut
  • Johan Wens

    Huisarts
  • Georges Gillis

    Sportarts
  • Stefan Hooftman

    Sportarts
  • Kris Vanderlinden

    Sportarts
  • Nathalie Van de Vyver

    Huisarts
  • Ben Corteville

    Cardioloog
  • Filip Parmentier

    Sportarts
  • Roel Jacobs

    Roel Jacobs

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Stefan Smits

    Sportarts
  • Sara Engels

    Gynaecoloog
  • Guy Vandenhoven

    Sportarts
  • Inge D'eer

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Ruth Vanderheyden

    Ruth Vanderheyden

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Michel Herssens

    Cardioloog
  • Jean-Paul Pierreux

    Huisarts
  • Jason Coldwell

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Jan Boon

    Huisarts
  • Inge Bru

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jan Van Meirhaeghe

    Jan Van Meirhaeghe

    Orthopedisch chirurg
  • Filip Noe

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Hans Jaspers

    Radioloog
  • Luc Peeters

    Sportarts
  • Frederik Ponet

    Sportarts
  • Trees Dooms

  • Jos Vandevenne

    Sportarts
  • Alain Schutjes

    Sportarts
  • Mathieu Maroy

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Johan Roeykens

  • Michel Wynsberghe

    Kinesitherapeut, Trainer
  • Kathleen De Smet

    Kinesitherapeut
  • Marco Guidi

    Sportarts
  • Ludovic Onkelinx

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Dirk De Mey

    Kinesitherapeut
  • Johan Docx

    Sportarts
  • Eric Vandeputte

    Sportarts
  • Ellen Van Puyvelde

    Ellen Van Puyvelde

    Sportarts
  • Mathias Peeters

    Sportarts
  • Wouter Van Den Broecke

    Orthopedisch chirurg
  • Barbara Vandenbussche

    Barbara Vandenbussche

    Kinesitherapeut
  • Michèle Verhaest

    Sportarts
  • Alain Van Noorbeeck

    Sportarts
  • Elke Van den Steen

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Hamza Laamarti

    Diëtist
  • Peter Wieme

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Werner Vleugels

    Huisarts, Sportarts
  • Cedric Arijs
    Psycholoog, Sportpsycholoog

    Cedric Arijs

    Psycholoog, Sportpsycholoog
  • Peter Plessers

  • Eddy Spans

    Sportarts
  • Jonas Massa

    Sportarts
  • Jo Vandersmissen

    Radioloog
  • Reinout Van Schuylenbergh

    Reinout Van Schuylenbergh

    Bewegingswetenschapper, Trainer
  • Machteld Royackers

    Huisarts
  • Karl Brack

    Gynaecoloog
  • Tyrone Devolder

    Huisarts
  • Antoine Lutin

    Antoine Lutin

    Kinesitherapeut
  • Kevin Robson

    Trainer
  • Lianne De Mey

    Sportarts
  • Leon Ghijselinck

    Sportarts
  • Bert Vankerschaver

    Bert Vankerschaver

    Sportkinesitherapeut
  • An De Busser

    An De Busser

    Diëtist
  • Karel Pardaens

  • Luc Fr. Janssens

    Sportarts
  • Dana Neirinck

    Podoloog
  • Maarten Cox

    Sportarts
  • Kristof Peeters

    Huisarts, Sportarts
  • Robrecht Dhollander

    Huisarts
  • Dirk Gyselinck

    Sportarts
  • Nick Hiltrop

    Cardioloog
  • Jettie Tempels

    Sportarts
  • Peter Lagrou

    Sportarts, Andere arts-specialist
  • Luk Buyse
    Huisarts, Sportarts

    Luk Buyse

    Huisarts, Sportarts
  • Francis Lemmens

    Sportarts
  • Leonie Geukens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jolien Vanendert

    Sportdiëtist
  • Jan Vercammen

    Cardioloog
  • Angelique Veracx

    Angelique Veracx

    Osteopaat
  • Frédéric Van Burm

    Frédéric Van Burm

    Osteopaat
  • Johan Pierret

    Sportarts
  • Gert Droessaert

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Marleen Lootens

    Sportarts
  • Piet Bouquillon

    Sportarts
  • Luus Tormans

    Podoloog
  • Baldwin Sondervan

    Baldwin Sondervan

    Sportkinesitherapeut
  • Karolien Meersman

    Sportarts
  • Julien Ryckeboer

    Kinesitherapeut
  • Yves Van Doninck

    Sportarts
  • Dominique Devriese

    Dominique Devriese

    Kinesitherapeut, Osteopaat
  • Hugo Debouvere

    Huisarts
  • Steven Reyskens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Sportarts

    Rik De Kinderen

    Sportarts
  • Peter De Naeyer

    Sportarts
  • Hans Talloen

    Sportarts
  • Jonas Docx

    Sportarts
  • Jeroen Stappers

    Jeroen Stappers

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jo Verschueren

    Jo Verschueren

    Kinesitherapeut
  • Marc Schiltz

  • Jasper Van Criekinge

    Sportarts
  • Dirk Devleeschouwer

    Sportarts
  • Benjamin Goris

    Kinesitherapeut
  • Katja Van Oostveldt
    Sportarts

    Katja Van Oostveldt

    Sportarts
  • Jan Pieter Outtier

    Sportarts
  • Carmen Vanhaecke

    Sportarts
  • Sven Aertgeerts

    Sportarts
  • Wouter Dierynck

    Sportarts
  • Tom Smolders

    Huisarts
  • Rik Derveaux

    Kinesitherapeut
  • Margaux Stevens

    Margaux Stevens

    Podoloog
  • Gretel Descheemaeker

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Ria Vanderstraeten

    Sportdiëtist
  • Annick Viaene

    Annick Viaene

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Guy Vanhees

    Sportarts
  • Peter Claeys

    Sportarts
  • Eva De Mulder

    Podoloog
  • Karel De Crem

    Sportarts
  • Koen Scheerlinck
    Penningmeester

    Koen Scheerlinck

    Sportkinesitherapeut
  • Frederik Deconinck

    Bewegingswetenschapper
  • Mileen De Vleeschhouwer

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Sjors Pietermans

    Sjors Pietermans

    Huisarts, Sportarts
  • Dokter Jonas Wilms BV

    Huisarts, Sportarts
  • Dirk Van de Velde

    Sportarts
  • Carl De Crée

    Sportarts, Endocrinoloog, Bewegingswetenschapper, Trainer, Andere
  • Johan Matthijs

    Huisarts
  • Guy De Schutter

    Sportarts
  • Myriam Willems

    Kinesitherapeut
  • Marc Royackers

    Sportarts
  • Pascal De Smet

    Huisarts
  • Joris Callens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Dorien Meeusen

    Sportdiëtist
  • Sofie Belis

    Sportarts

Gerelateerde items

Kinderen en jongeren_sporthethiek.png

Hoe kijken kinderen en jongeren naar een veilig sportklimaat?

Sporter Blog Ethiek
Beleid
Grensoverschrijdend gedrag

Grensoverschrijdend gedrag in de sportclub: wat kan jij doen en bij wie kan je terecht?

Sporter Blog Ethiek Gezond Sporten Beleid Gezond Sporten
Sportgeneeskunde
Doping

Cardiovasculaire risico's van prestatie bevorderende middelen en dopinggebruik

Sporter Sportprofessional Artikel Sportgeneeskunde
Sportpsychologie
Emotieregulatie in de sport_Blog Tine.png

Emotieregulatie in de sportcontext

Sporter Blog Sportpsychologie
Sluiten