Glycogeen laden, iets voor mij?

Glycogeen laden, iets voor mij?

Sportieq is een multidisciplinaire vereniging die zoveel mogelijk (para)medische professionals uit de sportgeneeskunde in de brede zin van het woord wil samenbrengen om gezond sporten in Vlaanderen wetenschappelijk verantwoord te promoten. Wij staan zowel open voor verenigingen als voor sportmedische professionals die zich op individuele basis willen engageren binnen Sportieq.
Sporter Artikel Training Voeding Fietsen Lopen Training

Koolhydraten zijn onze belangrijkste energiebron wanneer we intensief sporten. We kunnen intensieve inspanning maar voor een beperkte tijd volhouden mede omdat de opslag van deze brandstof beperkt is en onze koolhydraatreserves dus snel uitgeput raken. Maar bestaat er misschien een manier dat we deze opslag (tijdelijk) kunnen uitbereiden met oog op een wedstrijd?


Wat is glycogeen?

Koolhydraten en vetten zijn onze energiebronnen, waarbij je vetten voornamelijk verbruikt bij langdurige inspanningen aan een lage intensiteit en koolhydraten wanneer je intensief sport. Naar een competitiewedstrijd toe zijn dus zeker koolhydraten van groot belang. Wanneer je deze inneemt, worden ze afgebroken tot glucose – dat onmiddellijk energie levert – of opgeslagen in je spieren en je lever onder de vorm van glycogeen – dit zijn energiereserves voor later. Deze voorraad spierglycogeen bepaalt de tijd tot uitputting tijdens een duurinspanning: hoe meer glycogeen er is opgeslagen in je spieren, hoe langer je de inspanning kunt volhouden (aan een hoge intensiteit). Wel is deze stockage van reserve-energie beperkt (wat niet het geval is voor je vetreserve) en moet je tijdig aanvullen na verbruik op training. Over voldoende glycogeen beschikken voor een wedstrijd is dus van groot belang om (als eerste) over de eindstreep te komen. Dit kun je doen door koolhydraten te laden.

 

Wat is glycogeenloading?

De term ‘glycogeenloading’ staat voor een combinatie van trainings- en voedingsaanpassingen om tijdens de voorbereiding op een zware, lange inspanning zoveel mogelijk glycogeen op te kunnen slaan in je spieren. Normaal zit er 100-120 mmol glycogeen in een kilogram spiermassa, wat je kunt opvoeren tot 150-200 mmol met een glycogeenloading. Dat stelt een sporter in staat een gewenst inspanningsniveau zo’n 2-3% langer vol te houden, wat het verschil kan maken tussen het wel of niet tegenkomen van de man met de hamer. 

 

Uithongeren hoeft niet

De techniek werd in de jaren ’60 ontwikkeld en bestond toen uit twee fasen: (1) een uithongeringsfase van drie dagen waarin sporters heel weinig koolhydraten innamen en hard trainden, en (2) een even lange fase waarin sporters moesten rusten en juist heel veel koolhydraten eten. Er werd toen aangenomen dat op die manier een enzym dat glycogeen opbouwt (glycogeensynthase), werd gestimuleerd.

Intussen weten we dat die uithongeringsfase niet hoeft – en maar goed ook want zo’n koolhydraatarme periode is hard voor een getraind lichaam dat gewend is regelmatig koolhydraten te krijgen. Ook mentaal is die fase zwaar. Volgens de huidige wetenschappelijke inzichten kun je de glycogeenvoorraad in je spieren ook verhogen door de trainingsintensiteit één tot vier dagen af te bouwen en in die periode koolhydraatrijk (10-12 g/kg lichaamsgewicht) te eten.

 

Wie heeft er baat bij glycogeenloading?

Maar een beperkt aantal sporters hebben baat bij het laden van koolhydraten. Glycogeenloading heeft alleen nut voor een heel zware, aangehouden inspanning die langer dan anderhalf uur duurt. Met name in duursporten als wielrennen, mountainbikemarathon, langeafstandslopen, duurzwemmen, triatlon of langlauf komen zulke inspanningen wel voor. Deze techniek wordt zeker afgeraden aan beginners.

Het laden van glycogeen (en op deze manier zoveel mogelijk glycogeen op te slaan voor zware, lange inspanningen) heeft alleen nut voor een heel zware en lange inspanning.

 

Praktische tips

    • Eet tussendoortjes (snacks).
    • Kies geconcentreerde voedingsmiddelen als rozijnen, bananen of deegwaren.
    • Eet vetarm.
    • Eet compact (smoothie, maaltijdsoep).

Hieronder vind je een voorbeeld van een dagmenu met veel koolhydraten (650 g), voldoende eiwitten (120 g) en met weinig vet (60 g) maar toch genoeg essentiële vetzuren:

Dagmenu glycogeenloading

 

Waarop moet je letten?

    • Glycogeenloading vergt het afbouwen van je training. De laatste drie dagen voor de inspanning moet je minder trainen, anders zal er onvoldoende glycogeenstapeling zijn.
    • Om veel koolhydraten in te nemen moet je grote hoeveelheden voedsel eten. Koolhydraatrijke voeding is vaak volumineus.
    • Soms kan het nodig zijn minder vezels te eten omdat die een vol gevoel geven.
    • Snelle suikers zoals in confituur, stroop, honing of frisdrank, zijn in het algemeen geen ideale voedingsmiddelen maar tijdens een glycogeenloading kunnen ze wél nuttig en nodig zijn.
    • Van koolhydraten laden kom je snel aan, zowat 2 kg, omdat er naast glycogeen tevens vocht wordt opgestapeld. Dat is geen reden tot ongerustheid want het extra gewicht gaat er ook snel weer af naarmate de reserve tijdens de inspanning wordt gebruikt.
    • Koolhydraten laden is geen excuus om junkfood te kunnen eten. Frieten, chocolade, gebak en alcohol horen niet thuis in een glycogeenloading.

Vind een expert

  • Leysen Joppe

    Leysen Joppe

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Toon Cruyt

    Sportarts
  • Thierry Op de Beeck

    Sportarts
  • Jan Wanten

    Sportarts
  • Luk Buyse
    Huisarts, Sportarts

    Luk Buyse

    Huisarts, Sportarts
  • Kathleen De Smet

    Kinesitherapeut
  • Lander Dewitte

    Huisarts, Sportarts
  • Henri Van Herpen

    Kinesitherapeut
  • Jettie Tempels

    Sportarts
  • Paul Meersman

    Sportarts
  • Jonas Massa

    Sportarts
  • Luc Baeyens

    Sportarts, Gynaecoloog
  • Liesbeth Stulens

    Huisarts
  • Jo Verschueren

    Jo Verschueren

    Kinesitherapeut
  • Baldwin Sondervan

    Baldwin Sondervan

    Sportkinesitherapeut
  • Nathalie Van de Vyver

    Huisarts
  • Luc Vogelaers

    Huisarts
  • Koen Scheerlinck
    Penningmeester

    Koen Scheerlinck

    Sportkinesitherapeut
  • Dieter De Clercq

    Sportarts
  • Luc Fr. Janssens

    Sportarts
  • Erik Van Lierde

  • Jan Leire

    Sportarts
  • Leonie Geukens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Tyrone Devolder

    Huisarts
  • Kris Demanet

    Sportarts
  • Jolien Vanendert

    Sportdiëtist
  • Michèle Verhaest

    Sportarts
  • Eva De Mulder

    Podoloog
  • Dr Colmonts Wilfried BV

    Wilfried Colmonts

    Huisarts, Sportarts
  • Gerrit De Loose

    Sportkinesitherapeut
  • Marc Van Hauwermeiren

    Sportarts
  • Dirk Van de Velde

    Sportarts
  • Pascal De Smet

    Huisarts
  • Johan Matthijs

    Huisarts
  • Bart Vandewynckele

    Sportarts
  • Jonas Docx

    Sportarts
  • Adelheid Steyaert

    Adelheid Steyaert

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Kris Vanderlinden

    Sportarts
  • Dirk De Mey

    Kinesitherapeut
  • Guy Vanhees

    Sportarts
  • Georges Gillis

    Sportarts
  • Mathieu Maroy

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Maries Aertgeerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Nick Baelde

    Radioloog
  • Mieke Van Vlaenderen

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Hugo Debouvere

    Huisarts
  • Patrick Govaert

    Sportarts
  • Dirk Van Genechten

    Sportarts
  • Filip Parmentier

    Sportarts
  • Stefan Smits

    Sportarts
  • Jo Vandersmissen

    Radioloog
  • Tina Lambrechts

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Koen Nys

    Sportarts
  • Philippe De Ryck

    Sportarts
  • Frederik Deconinck

    Bewegingswetenschapper
  • Alain Van Noorbeeck

    Sportarts
  • Ondervoorzitter

    Stijn Bogaerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jeroen Stappers

    Jeroen Stappers

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Frank Pauwels
    Voorzitter

    Frank Pauwels

    Sportarts
  • Gretel Descheemaeker

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Pieter Volcke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Wouter Dierynck

    Sportarts
  • Sophie Lambrecht

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Peter Dieleman

    Sportarts
  • Henry Carlier

    Sportarts
  • Nathalie Odeur

    Huisarts
  • Filip Noe

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Vincent Metsers

    Huisarts, Sportarts
  • Katja Van Oostveldt
    Sportarts

    Katja Van Oostveldt

    Sportarts
  • Luus Tormans

    Podoloog
  • Mathias Peeters

    Sportarts
  • Michel Wynsberghe

    Kinesitherapeut, Trainer
  • Voorzitter

    Inge De Ridder

    Sportdiëtist
  • Denis Jaeken

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Steven Platteaux

    Sportarts
  • Ruth Vanderheyden

    Ruth Vanderheyden

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Inge Bru

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Guy De Schutter

    Sportarts
  • Peter Plessers

  • Bert Van Bogaert

    Huisarts, Sportarts, Trainer
  • Torsten Wauters

    Torsten Wauters

    Sportarts
  • Sven Aertgeerts

    Sportarts
  • Dirk Devleeschouwer

    Sportarts
  • Werner Vleugels

    Huisarts, Sportarts
  • Dominique Devriese

    Dominique Devriese

    Kinesitherapeut, Osteopaat
  • Kristof Ryheul

    Kristof Ryheul

    Trainer
  • Barbara Vandenbussche

    Barbara Vandenbussche

    Kinesitherapeut
  • Frederik Van Acker

    Sportarts
  • Piet Bouquillon

    Sportarts
  • Stefaan Machiels

    Huisarts
  • Gert Droessaert

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Peter Lagrou

    Sportarts, Andere arts-specialist
  • Jan Boon

    Huisarts
  • Ellen Beuckelaers

    Orthopedisch chirurg
  • Hans Jaspers

    Radioloog
  • Toon Goossens

    Sportarts
  • Maarten Cox

    Sportarts
  • Mileen De Vleeschhouwer

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Myriam Willems

    Kinesitherapeut
  • Renaat Huysmans

    Sportarts
  • BVBA Samcon

  • Wouter Eraly

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Ellen Van Puyvelde

    Ellen Van Puyvelde

    Sportarts
  • Benedicte Heyndrickx

    Cardioloog
  • Ivan Ghillebert

    Huisarts
  • Karolien Meersman

    Sportarts
  • Lianne De Mey

    Sportarts
  • Sportarts

    Rik De Kinderen

    Sportarts
  • Karel Pardaens

  • Joris Callens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Dries Dieusaert

    Huisarts, Sportarts
  • Johan Pierret

    Sportarts
  • Annick Viaene

    Annick Viaene

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jos Benders

    Sportarts
  • Guy Peeters

    Sportarts
  • Eric Vandeputte

    Sportarts
  • Robrecht Dhollander

    Huisarts
  • Inge D'eer

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jean-Paul Van der Sypt

    Sportarts
  • Ingrid Dekelver

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Bastiaan Verstraete

    Huisarts, Sportarts
  • Willy De Taellenaere

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Steven Bex

    Steven Bex

    Sportarts
  • Steven Pauli

    Sportarts
  • Peter Germonpre

    Huisarts
  • Herwig Vergucht

    Sportkinesitherapeut
  • Trees Dooms

  • John Roosen

    Cardioloog
  • Joost Blontrock

    Sportarts
  • Frank De Winter

    Sportarts
  • Bart Gadeyne

    Sportarts
  • Bram Debaene

    Sportarts
  • Kevin Robson

    Trainer
  • Johan Roeykens

  • Jan Verstuyft

    Sportarts
  • Pascal Wernaers

    Orthopedisch chirurg
  • Tomas Hannes

    Tomas Hannes

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige, Trainer
  • Jan Notredame

    Kinesitherapeut
  • Antoine Lutin

    Antoine Lutin

    Kinesitherapeut
  • Jos Vandevenne

    Sportarts
  • Francis Lemmens

    Sportarts
  • Annelies Van Erck

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Ingrid Deweert

    Sportarts
  • Cedric Arijs
    Psycholoog, Sportpsycholoog

    Cedric Arijs

    Psycholoog, Sportpsycholoog
  • Annik Bosmans

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • John Ijzerman

    Sportarts
  • Yves Van Doninck

    Sportarts
  • Ria Vanderstraeten

    Sportdiëtist
  • Nick Hiltrop

    Cardioloog
  • Gerda Smets

    Sportarts
  • Dieter Vercaigne

    Sportkinesitherapeut
  • Eddy Spans

    Sportarts
  • Raf Coremans

    Huisarts, Sportarts
  • Roel Jacobs

    Roel Jacobs

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Peter Claeys

    Sportarts
  • Elke Van den Steen

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Mitch Malavolta

    Huisarts, Sportarts
  • Machteld Royackers

    Huisarts
  • Koenraad Thuysbaert

    Sportarts
  • Luc Peeters

    Sportarts
  • Benjamin Goris

    Kinesitherapeut
  • Johan Haegeman

    Sportarts
  • Michel D'Hollander

    Huisarts
  • Luc Roland

    Sportarts
  • Angelique Veracx

    Angelique Veracx

    Osteopaat
  • Sara Engels

    Gynaecoloog
  • Dana Neirinck

    Podoloog
  • Chris Martens

    Orthopedisch chirurg
  • Jago Van Soom

    Jago Van Soom

    Sportarts
  • Bruno Vanhecke
    Secretaris

    Bruno Vanhecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Alain Schutjes

    Sportarts
  • Kelly Cauwenbergh

    Kelly Cauwenbergh

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige, Trainer
  • Johan Docx

    Sportarts
  • Lize Vaes

    Lize Vaes

    Huisarts, Sportarts
  • Dokter Jonas Wilms BV

    Huisarts, Sportarts
  • Johan Wens

    Huisarts
  • Bruno Van Hoecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Bob Brouwers

    Huisarts
  • Dorien Meeusen

    Sportdiëtist
  • Hendrik Roobaert

    Sportarts
  • Jason Coldwell

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Ben Corteville

    Cardioloog
  • Karl Brack

    Gynaecoloog
  • Leon Ghijselinck

    Sportarts
  • Koen Pansaers

    Sportarts
  • Julien Ryckeboer

    Kinesitherapeut
  • Jan Pieter Outtier

    Sportarts
  • Frederik Ponet

    Sportarts
  • Vik Corstjens

    Sportarts
  • Jean-Paul Pierreux

    Huisarts
  • Marc Royackers

    Sportarts
  • Sam Moustie

    Sportarts
  • Ludovic Onkelinx

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Karel De Crem

    Sportarts
  • Steven Reyskens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Bert Vankerschaver

    Bert Vankerschaver

    Sportkinesitherapeut, Osteopaat
  • An De Busser

    An De Busser

    Diëtist
  • Matthias De Paepe

    Kinesitherapeut
  • Carl De Crée

    Sportarts, Endocrinoloog, Bewegingswetenschapper, Trainer, Andere
  • Reinout Van Schuylenbergh

    Reinout Van Schuylenbergh

    Bewegingswetenschapper, Trainer
  • Peter Muylaert

    Sportarts
  • Guy Vandenhoven

    Sportarts
  • Carmen Vanhaecke

    Sportarts
  • Guido Van Hirtum

    Sportarts
  • Hans Talloen

    Sportarts
  • Stephan Ilsbrouckx

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Sam Vermeire

    Sportarts
  • Wim Derave

    Bewegingswetenschapper
  • Peter Wieme

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Anja Van de Putte

    Huisarts
  • Kristof Peeters

    Huisarts, Sportarts
  • Dirk Gyselinck

    Sportarts
  • Sportieq vzw - Gezond Sporten

  • Kris Peeters

    Kris Peeters

    Sportarts
  • Stefan Hooftman

    Sportarts
  • Jan Van Meirhaeghe

    Jan Van Meirhaeghe

    Orthopedisch chirurg
  • Marco Guidi

    Sportarts
  • Marleen Lootens

    Sportarts
  • Kris Claes

    Kinesitherapeut
  • Annelies Harnie

    Sportarts
  • Guy Vermeiren

    Cardioloog
  • Bie Peremans

    Kinesitherapeut
  • Jan Vercammen

    Cardioloog
  • Daniel Baesberg

    Sportarts
  • Peter De Naeyer

    Sportarts
  • An Konings

    Sportarts
  • Michael Nicasi

    Michael Nicasi

    Trainer
  • Rik Derveaux

    Kinesitherapeut
  • Sjors Pietermans

    Sjors Pietermans

    Huisarts, Sportarts
  • Wouter Van Den Broecke

    Orthopedisch chirurg
  • Marc Schiltz

Gerelateerde items

Training
Apneu

Apneutraining: Acute en chronische effecten op inspanningstolerantie

Sporter Artikel Training Training
Sportgeneeskunde
Doping

Cardiovasculaire risico's van prestatie bevorderende middelen en dopinggebruik

Sporter Sportprofessional Artikel Sportgeneeskunde
Blessurepreventie
enkelverzwikking

Veel voorkomende sportblessures: een enkeldistorsie

Sporter Artikel Factsheet Video Blessurepreventie Training Gezond Sporten Blessurepreventie Training Gezond Sporten
Blessurepreventie
brace of tape .png

Sporten met een brace of een tape?

Sporter Artikel Blessurepreventie Training Gezond Sporten Blessurepreventie Training Gezond Sporten
Sluiten