Variatie als sleutel tot progressie

Variatie als sleutel tot progressie

Dr. Reinout Van Schuylenbergh is inspanningsfysioloog en zaakvoerder van 3Lab.be. Met meer dan 25 jaar ervaring in het coachen van atleten en het ondersteunen van coaches richt zijn werk zich op de vertaalslag van wetenschappelijke kennis naar praktijkgerichte toepassingen. Uithoudingssporten staan centraal in zowel zijn professionele als persoonlijke traject.
Sporter Blog Training Blog Training

“Hoe komt het toch, om de andere dag loop ik mijn rondje van 10km en toch gaat mijn uithouding er niet op vooruit?” Herkenbaar? Dan hebben we goed nieuws in petto, want met doordachte trainingsvariatie kan je opnieuw progressie maken. Inspanningsfysioloog en trainer Reinout Van Schuylenbergh geeft je hiervoor tips!

Trainingsaanpassingen volgen het specificiteitsprincipe

U weet allicht dat training specifieke aanpassingen uitlokt in het lichaam (voor meer informatie over de trainingsprincipes, kan u deze blog erop nalezen https://gezondsporten.be/wiki/item/2021/04/27/Verschillende-trainingsprincipes-uitgelegd). Zo zal krachttraining de spieren versterken en uithoudingstraining specifieke aanpassingen veroorzaken in het hart-longsysteem en het spierstelsel waardoor uw uithouding toeneemt. Wanneer u echter steeds dezelfde training uitvoert, dan vormt deze voor het lichaam op den duur geen uitdagende prikkel meer en treedt er stagnatie op. Om toch nog een stap te zetten, moet uw lichaam opnieuw uitgedaagd worden. Hoe je dit best aanpakt, lees je zodadelijk.

Monotonie en het risico op letsels of overtraining

Trainingsmonotonie is de tegenpool van trainingsvariatie. Steeds dezelfde training, op hetzelfde parcours, met dezelfde intensiteit, … niet alleen stokt de progressie en gaat allicht ook het plezier verloren, bovendien is dergelijke monotone training een risicofactor voor overbelastingsletsels en overtraining. Omgekeerd, door trainingsvariatie, verlaag je dit risico en kan je meer trainingsbelasting verwerken, zonder een hoger letselrisico te lopen. Klinkt dat niet als muziek in de oren?

Voordelen van trainingsvariatie

Het is duidelijk dat gevarieerde training tal van troeven biedt:

    • Meer trainingsprogressie
    • Meer trainingsplezier
    • Minder overbelastingsletsels
    • Minder kans op oververmoeidheid

Let op, lukraak variëren brengt je niet dichter bij je trainingsdoelstellingen. Variëren moet doordacht worden met respect voor de trainingsdoelstellingen. Het is buiten de scope van dit artikel om voor elke trainingsdoelstelling een lijst van mogelijke variaties op te lijsten. Je vindt heel wat inspiratie in deze blogs:

 

Praktische tips om te variëren

Met deze tips wordt je training meer gevarieerd en uitgebalanceerd:

    • Zorg voor afwisseling van trainingsbelasting en herstelmomenten. Het is een goed idee om na 2 à 4 weken de trainingsbelasting op te bouwen een herstelweek met een lagere belasting in te lassen.
    • Ook in je trainingsweek voorzie je zwaardere trainingsdagen en rustige dagen. De meeste sporters zijn gediend met een volledige rustdag per week.
    • Voeg kracht- en coretraining toe aan het uithoudingsprogramma.
    • Varieer in intensiteit volgens een gepolarizeerd model. Dit wil zeggen dat je de rustige training rustig uitvoert, terwijl de intense training best pittig mogen aanvoelen. Doe dit in een verhouding van 3-tal rustige sessies per intensieve sessie.
    • Train op wisselende parcoursen.
    • Op vakantie? Pak steeds je sportspullen mee. Niets is zo ontspannen als de streek verkennen tijdens een ochtendjogging.
    • Varieer in sporten of disciplines. Zo kan een wegwielrenner variatie vinden in het mountainbiken, een jogger vindt in trailrunning een nieuw terrein.
    • Winters weer buiten? Neem de gelegenheid te baat om wintersporten te beoefenen: langlaufen, alpineski of snowshoeing zijn uitstekende alternatieven om je lichaam uit te dagen.
    • Wissel individuele trainingen af met groeps- of clubtrainingen.
    • Beweeg meer buiten je sportmomenten: doe je verplaatsingen te voet of per fiets, neem meer de trap, tuinieren, … op deze manier heb je ongemerkt extra bewegingsprikkels.

   

Referenties

    • Foster C. Monitoring training in athletes with reference to overtraining syndrome. Med Sci Sports Exerc. 1998 Jul;30(7):1164-8.
    • Foster C, Casado A, Esteve-Lanao J, Haugen T, Seiler S. Polarized Training Is Optimal for Endurance Athletes. Med Sci Sports Exerc. 2022 Jun 1;54(6):1028-1031.

Vind een expert

  • Ben Corteville

    Cardioloog
  • Dirk Devleeschouwer

    Huisarts, Sportarts
  • Dieter De Clercq

    Sportarts
  • Jettie Tempels

    Sportarts
  • Leonie Geukens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Joost Blontrock

    Huisarts, Sportarts
  • Raf Coremans

    Huisarts, Sportarts
  • Leon Ghijselinck

    Huisarts, Sportarts
  • Sportieq vzw - Gezond Sporten

  • Dorien Meeusen

    Sportdiëtist
  • Sofie Belis
    Sportarts - Huisarts

    Sofie Belis

    Huisarts, Sportarts
  • Werner Vleugels

    Huisarts, Sportarts
  • Bert Van Bogaert

    Huisarts, Sportarts, Trainer
  • Guy De Schutter

    Sportarts
  • Sara Engels

    Gynaecoloog
  • Karl Brack

    Gynaecoloog
  • Nick Hiltrop

    Cardioloog
  • Ria Vanderstraeten

    Sportdiëtist
  • Dominique Devriese

    Dominique Devriese

    Kinesitherapeut, Osteopaat
  • Eva De Mulder

    Podoloog
  • Koen Scheerlinck
    Penningmeester

    Koen Scheerlinck

    Sportkinesitherapeut
  • Angelique Veracx

    Angelique Veracx

    Osteopaat
  • Kelly Cauwenbergh

    Kelly Cauwenbergh

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige
  • Bram Debaene

    Huisarts, Sportarts
  • Frank De Winter

    Sportarts
  • Mathias Peeters

    Sportarts
  • Johan Roeykens

    Kinesitherapeut, Bewegingswetenschapper
  • Peter Lagrou

    Sportarts, Andere arts-specialist
  • Reinout Van Schuylenbergh

    Reinout Van Schuylenbergh

    Bewegingswetenschapper, Trainer
  • Ondervoorzitter

    Stijn Bogaerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Cedric Arijs
    Psycholoog, Sportpsycholoog

    Cedric Arijs

    Psycholoog, Sportpsycholoog
  • Guy Vandenhoven

    Sportarts
  • Simon Dhondt

    Sportkinesitherapeut
  • Frank Pauwels
    Voorzitter

    Frank Pauwels

    Sportarts
  • Marc Royackers

    Sportarts
  • Voorzitter

    Inge De Ridder

    Sportdiëtist
  • Simon Claeys

    Simon Claeys

    Huisarts, Sportarts
  • Matthias De Paepe

    Kinesitherapeut
  • Huisarts

    Lucas Claessens

    Huisarts, Sportarts
  • Frederik Deconinck

    Bewegingswetenschapper
  • Jolien Vanendert

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Gerda Smets

    Huisarts, Sportarts
  • Vincent Metsers

    Huisarts, Sportarts
  • Katja Van Oostveldt
    Sportarts

    Katja Van Oostveldt

    Sportarts
  • Bruno Vanhecke
    Secretaris

    Bruno Vanhecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Mathieu Maroy

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Wim Derave

    Bewegingswetenschapper
  • Eline Roels

    Podoloog
  • Sam Moustie

    Sportarts
  • Bie Peremans

    Kinesitherapeut
  • Wito Leroy

    Huisarts, Sportarts

Gerelateerde items

Training
Apneu

Apneutraining: Acute en chronische effecten op inspanningstolerantie

Sporter Artikel Training Training Artikel Plus artikel
Voeding
Cafeïne en sport

Waarom zweren atleten bij cafeïne? Hoe cafeïne gebruiken voor optimale prestatie?

Sporter Blog Voeding Voeding Blog
Kinderen en jongeren_sporthethiek.png

Hoe kijken kinderen en jongeren naar een veilig sportklimaat?

Sporter Blog Ethiek Blog
Beleid
Grensoverschrijdend gedrag

Grensoverschrijdend gedrag in de sportclub: wat kan jij doen en bij wie kan je terecht?

Sporter Blog Ethiek Gezond Sporten Beleid Gezond Sporten Blog
Sluiten