Mentaal sterk staan en psychologische voorbereiding op het leveren van topprestaties

Mentaal sterk staan en psychologische voorbereiding op het leveren van topprestaties

Tine Wetsels is een enthousiaste en gepassioneerde hulpverlener. Haar motto is ‘practice what you preach’. Je kan haar al lopend of fietsend aantreffen in Bierbeek en omstreken. Meestal voor dag en dauw. Als schoolpsycholoog (KUL 2005) schoolde ze zich bij tot sportpsycholoog (KUL 2020) en combineert ze een deeltijdse job op het CLB met het begeleiden van atleten (alle niveaus) in de praktijk The Extra Mile in Bierbeek (www.theextramile.be). Ze is ook sportpsycholoog verbonden aan de Topsportschool Volleybal in Leuven en Vilvoorde en maakt deel uit van het The Female Cycling Tribe team die het vrouwenwielrennen mee boost. Tine is mede bestuurslid van de beroepsvereniging Sportpsychologie Vlaanderen (www.sportpsychologievlaanderen.be), waar ze ook de intervisiegroep coördineert.
Sporter Blog Sportpsychologie

Of ik een blog wil schrijven over de Olympische Spelen in Parijs?

Vanuit verschillende ervaringen laat ik me hierbij inspireren: een boeiend traject met een getalenteerde jonge atlete op weg naar mogelijke selectie voor Parijs en daarnaast vele jonge en ook meer ervaren sporters die ik mag steunen in hun weg naar hun eigen unieke droomdoel. Ook al leiden deze wegen uiteindelijk niet naar de komende Zomerspelen, ze doen me stilstaan bij de kracht van dit wereldevent en laten me inzoomen op het belang van het mentale in de sport.

26 juli is het zover!

Twee weken lang kijkt de hele wereld mee naar al die straffe sportprestaties. Er zal sportgeschiedenis worden geschreven. We zullen bonden met elkaar, met de wereld, met het mooie, het machtige en het inspirerende gegeven dat SPORT is. 

We wensen dat onze atleten kunnen genieten van het hele gebeuren en van de prestaties die ze daar gaan neerzetten!

Hoewel een Olympische competitie in wezen niet verschilt van een andere topcompetitie is de beleving natuurlijk erg intens!

Om je potentieel op zulke momenten zo sterk mogelijk te benutten zijn je fysieke en je mentale welzijn essentiële voorwaarden. En daarom ook het grote belang van een zorgvuldige en alomvattende voorbereiding op de Spelen. 

Je kan iets erg graag willen en er enorm hard voor werken en toch niet beloond worden. Succesvol zijn in je sport houdt zeker en vast in dat je ‘alles’ in het werk stelt om je droom te realiseren en je doel na te streven. 

Dit ‘alles’ is genuanceerd te bekijken. Op mentaal vlak gaat het over het gebruiken van cognitieve, emotionele en gedragsmatige strategieën als atleet én als team om in een optimale mentale toestand te verkeren en zo buitengewone prestaties te kunnen leveren. 

Onderzoek toont aan dat Olympiërs moeten leren omgaan met persoonlijke, situationele en omgevingsfactoren die stress en spanning veroorzaken. Hiervoor bestaan verschillende coping strategieën die elk hun nut hebben in verschillende omstandigheden.

Zo leer ik mijn atleten om hun emoties als helpend te zien en niet als een drempel die hen tegenhoudt. Al kan het heel vervelend zijn om ‘veel’ te voelen en lijken frustratie, spanning, angst, gelatenheid, … het presteren vooral tegen te werken in plaats van te bevorderen.

    • Zo mag je als jong talent je plek zoeken in het nationale team en onder de indruk zijn. Maar hoe pak je dat dan concreet aan? 
    • Verzuring tijdens de 400 meter is reëel, maar hoe kan je deze pijn omarmen en de angst voor de pijn aanwenden om je beste tijd te lopen?
    • Jouw topsportleven is niet makkelijk en je mist het ‘normale’ sociale leven. Hoe vind je de balans? 
    • Een blessure brengt vaak een rouwproces met zich mee en je ervaart weinig controle. Wat kan je wel zelf in handen nemen? 

Dat heet dan emotieregulatie. Of het beheersen en kunnen toepassen van vaardigheden wanneer we geconfronteerd worden met intense of minder fijne gevoelens. En dat hoort bij het leven. En zeker ook bij topsport. 

Ook cognitieve technieken zoals anders leren denken kan worden aangeleerd en toegepast. Via onze gedachten kunnen we immers ook onze gevoelens veranderen. In eenzelfde situatie kan je je anders voelen en anders gedragen door de manier waarop je over de situatie denkt. 

Het stellen en halen van verschillende soorten doelen, positieve zelfspraak, visualisatie, simuleren van competitie, integreren van wedstrijdroutines, leren presteren onder druk, leren omgaan met pijn, afleiding en onverwachte gebeurtenissen, … zijn eveneens methoden om mentaal sterk te staan als atleet. 

Afhankelijk van de situatie leren we om verschillende strategieën toe te passen. Atleten worden hierdoor sterker.

De voorbereiding is een combinatie van precieze voorbereiding én flexibiliteit tot aanpassen op het moment zelf. Ontwikkelen van mentale (en uiteraard fysieke) voorbereidingsplannen en coping strategieën zijn essentieel voor Olympisch succes!

Deze ontwikkeling van atleten richting hun sportieve doelen wordt gestimuleerd door een betrokken team rondom hen. Het belang van teamcohesie en vertrouwen in het ganse team rondom de atleet en de steun van familie en vrienden is niet te onderschatten. 

Ook als coach kan je stress bij je atleet verminderen door vooral te focussen op persoonlijke groei en kracht en het belang onderstrepen van inspanning in plaats van te grote focus op de prestatie en het resultaat. En dat is steeds zoeken, want uiteindelijk gaat het om competitie op het allerhoogste niveau. En wil je die medaille binnenhalen.

Hoewel verder onderzoek nodig blijft naar psychologische eigenschappen en persoonlijkheidskenmerken van topsportatleten en de effectiviteit van mentale en psychologische voorbereiding van Olympiërs, is er toch eensgezindheid dat voorbereiding werkt in het klaarstomen van atleten en teams.

Dat voorbereidende werk is nu achter de rug. Ook tijdens de Spelen worden de atleten en hun team ondersteund door collega sportpsychologen ter plekke of vanop afstand. Collega’s Els Snauwaert en Inez Swinnen schreven hierover interessante blogs naar aanleiding van de Spelen in Tokio.  

 

Bronnen

 

Vind een expert

  • Jan Vercammen

    Cardioloog
  • An Konings

    Sportarts
  • Alain Schutjes

    Sportarts
  • Alain Van Noorbeeck

    Sportarts
  • Kelly Cauwenbergh

    Kelly Cauwenbergh

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige
  • Jan Verstuyft

    Sportarts
  • Jan Van Meirhaeghe

    Jan Van Meirhaeghe

    Orthopedisch chirurg
  • Guy De Schutter

    Sportarts
  • Trees Dooms

  • Johan Pierret

    Sportarts
  • Frank De Winter

    Sportarts
  • Karel De Crem

    Sportarts
  • Hans Talloen

    Sportarts
  • Torsten Wauters

    Torsten Wauters

    Sportarts
  • Jos Benders

    Sportarts
  • Peter Germonpre

    Huisarts
  • Pascal De Smet

    Huisarts
  • Werner Vleugels

    Huisarts, Sportarts
  • Toon Goossens

    Sportarts
  • Koen Nys

    Sportarts
  • Peter Plessers

  • Michel D'Hollander

    Huisarts
  • Johan Wens

    Huisarts
  • Katja Van Oostveldt
    Sportarts

    Katja Van Oostveldt

    Sportarts
  • Eric Vandeputte

    Sportarts
  • Machteld Royackers

    Huisarts
  • Bruno Vanhecke
    Secretaris

    Bruno Vanhecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Philippe De Ryck

    Sportarts
  • Johan Docx

    Sportarts
  • Peter Lagrou

    Sportarts, Andere arts-specialist
  • Marleen Lootens

    Sportarts
  • Johan Haegeman

    Sportarts
  • Jo Verschueren

    Jo Verschueren

    Kinesitherapeut
  • Karel Pardaens

  • Gerda Smets

    Sportarts
  • Leonie Geukens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Bram Debaene

    Sportarts
  • Tyrone Devolder

    Huisarts
  • Ria Vanderstraeten

    Sportdiëtist
  • Koenraad Thuysbaert

    Sportarts
  • Frederik Ponet

    Sportarts
  • Kris Demanet

    Sportarts
  • Ellen Beuckelaers

    Orthopedisch chirurg
  • Baldwin Sondervan

    Baldwin Sondervan

    Sportkinesitherapeut
  • Peter De Naeyer

    Sportarts
  • Sara Engels

    Gynaecoloog
  • Inge Bru

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Myriam Willems

    Kinesitherapeut
  • Gerrit De Loose

    Sportkinesitherapeut
  • Liesbeth Stulens

    Huisarts
  • Annik Bosmans

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Patrick Govaert

    Sportarts
  • Bruno Van Hoecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Angelique Veracx

    Angelique Veracx

    Osteopaat
  • Mathias Peeters

    Sportarts
  • Gretel Descheemaeker

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Ondervoorzitter

    Stijn Bogaerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Annelies Harnie

    Sportarts
  • Kristof Peeters

    Huisarts, Sportarts
  • Nathalie Van de Vyver

    Huisarts
  • Maries Aertgeerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • sportarts en huisarts

    Steven Van Holm

    Huisarts, Sportarts
  • Johan Roeykens

  • Thierry Op de Beeck

    Sportarts
  • Cedric Arijs
    Psycholoog, Sportpsycholoog

    Cedric Arijs

    Psycholoog, Sportpsycholoog
  • Marc Van Hauwermeiren

    Sportarts
  • Benjamin Goris

    Kinesitherapeut
  • Marco Guidi

    Sportarts
  • Karolien Meersman

    Sportarts
  • Matthias De Paepe

    Kinesitherapeut
  • Michel Wynsberghe

    Kinesitherapeut, Trainer
  • Stefan Hooftman

    Sportarts
  • Gert Droessaert

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Voorzitter

    Inge De Ridder

    Sportdiëtist
  • Francis Lemmens

    Sportarts
  • Renaat Huysmans

    Sportarts
  • Guy Vermeiren

    Cardioloog
  • Denis Jaeken

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Sjors Pietermans

    Sjors Pietermans

    Huisarts, Sportarts
  • Pascal Wernaers

    Orthopedisch chirurg
  • Mileen De Vleeschhouwer

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Dieter Vercaigne

    Sportkinesitherapeut
  • Leysen Joppe

    Leysen Joppe

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Luc Vogelaers

    Huisarts
  • Dirk Devleeschouwer

    Sportarts
  • Georges Gillis

    Sportarts
  • Elke Van den Steen

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Kris Vanderlinden

    Sportarts
  • Jeroen Stappers

    Jeroen Stappers

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Barbara Vandenbussche

    Barbara Vandenbussche

    Kinesitherapeut
  • Dieter De Clercq

    Sportarts
  • Roel Jacobs

    Roel Jacobs

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Nick Hiltrop

    Cardioloog
  • Ingrid Dekelver

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Michèle Verhaest

    Sportarts
  • Yves Van Doninck

    Sportarts
  • Wouter Van Den Broecke

    Orthopedisch chirurg
  • Bart Vandewynckele

    Sportarts
  • Ben Corteville

    Cardioloog
  • Steven Platteaux

    Sportarts
  • Guy Peeters

    Sportarts
  • Peter Wieme

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Eva De Mulder

    Podoloog
  • Carl De Crée

    Sportarts, Endocrinoloog, Bewegingswetenschapper, Trainer, Andere
  • Vik Corstjens

    Sportarts
  • Ruth Vanderheyden

    Ruth Vanderheyden

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Paul Meersman

    Sportarts, Huisarts
  • Leon Ghijselinck

    Sportarts
  • Wouter Dierynck

    Sportarts
  • Kristof Ryheul

    Kristof Ryheul

    Trainer
  • Karl Brack

    Gynaecoloog
  • Jan Knapen

    Kinesitherapeut
  • Jago Van Soom

    Jago Van Soom

    Sportarts
  • Kris Peeters

    Kris Peeters

    Sportarts
  • Kevin Robson

    Trainer
  • Dirk De Mey

    Kinesitherapeut
  • Sam Vermeire

    Sportarts
  • Sven Aertgeerts

    Sportarts
  • Chris Martens

    Orthopedisch chirurg
  • Annick Viaene

    Annick Viaene

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Inge D'eer

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Bert Vankerschaver

    Bert Vankerschaver

    Sportkinesitherapeut, Osteopaat
  • Jan Pieter Outtier

    Sportarts
  • Steven Reyskens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Henri Van Herpen

    Kinesitherapeut
  • Lize Vaes

    Lize Vaes

    Huisarts, Sportarts
  • Kris Claes

    Kinesitherapeut
  • Pieter Volcke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Bob Brouwers

    Huisarts
  • Wouter Eraly

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Nathalie Odeur

    Huisarts
  • Lander Dewitte

    Huisarts, Sportarts
  • Frank Pauwels
    Voorzitter

    Frank Pauwels

    Sportarts
  • Koen Scheerlinck
    Penningmeester

    Koen Scheerlinck

    Sportkinesitherapeut
  • Filip Noe

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Ludovic Onkelinx

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Luc Fr. Janssens

    Sportarts
  • Hendrik Roobaert

    Sportarts
  • Benedicte Heyndrickx

    Cardioloog
  • Anja Van de Putte

    Huisarts
  • Dirk Van de Velde

    Sportarts
  • Hugo Debouvere

    Huisarts
  • Peter Claeys

    Sportarts
  • Luus Tormans

    Podoloog
  • Dominique Devriese

    Dominique Devriese

    Kinesitherapeut, Osteopaat
  • Rik Derveaux

    Kinesitherapeut
  • Wim Derave

    Bewegingswetenschapper
  • Sophie Lambrecht

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Dirk Van Genechten

    Sportarts
  • Frederik Deconinck

    Bewegingswetenschapper
  • Marc Royackers

    Sportarts
  • Mathieu Maroy

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Tomas Hannes

    Tomas Hannes

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige, Trainer
  • Antoine Lutin

    Antoine Lutin

    Kinesitherapeut
  • Michael Nicasi

    Michael Nicasi

    Trainer
  • Jo Vandersmissen

    Radioloog
  • BVBA Samcon

  • Jettie Tempels

    Sportarts
  • Sam Moustie

    Sportarts
  • Luc Roland

    Sportarts
  • Steven Bex

    Steven Bex

    Sportarts
  • Tina Lambrechts

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Joris Callens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Bastiaan Verstraete

    Huisarts, Sportarts
  • Ingrid Deweert

    Sportarts
  • Adelheid Steyaert

    Adelheid Steyaert

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jonas Massa

    Sportarts
  • Jan Boon

    Huisarts
  • Jean-Paul Pierreux

    Huisarts
  • Stephan Ilsbrouckx

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Luc Peeters

    Sportarts
  • Dr Colmonts Wilfried BV

    Wilfried Colmonts

    Huisarts, Sportarts
  • Stefan Smits

    Sportarts
  • Henry Carlier

    Sportarts
  • Jean-Paul Van der Sypt

    Sportarts
  • Piet Bouquillon

    Sportarts
  • Erik Van Lierde

  • Guy Vandenhoven

    Sportarts
  • Luc Baeyens

    Sportarts, Gynaecoloog
  • John Ijzerman

    Sportarts
  • Raf Coremans

    Huisarts, Sportarts
  • Jan Wanten

    Sportarts
  • Dokter Jonas Wilms BV

    Huisarts, Sportarts
  • An De Busser

    An De Busser

    Diëtist
  • Bart Gadeyne

    Sportarts
  • Robrecht Dhollander

    Huisarts
  • Jos Vandevenne

    Sportarts
  • Eddy Spans

    Sportarts
  • Vincent Metsers

    Huisarts, Sportarts
  • Dirk Gyselinck

    Sportarts
  • Reinout Van Schuylenbergh

    Reinout Van Schuylenbergh

    Bewegingswetenschapper, Trainer
  • Frederik Van Acker

    Sportarts
  • Steven Pauli

    Sportarts
  • Bie Peremans

    Kinesitherapeut
  • Kathleen De Smet

    Kinesitherapeut
  • Peter Dieleman

    Sportarts
  • Filip Parmentier

    Sportarts
  • Mieke Van Vlaenderen

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jan Leire

    Sportarts
  • Maarten Cox

    Sportarts
  • Joost Blontrock

    Huisarts, Sportarts
  • Dorien Meeusen

    Sportdiëtist
  • Luk Buyse
    Huisarts, Sportarts

    Luk Buyse

    Huisarts, Sportarts
  • Michel Herssens

    Cardioloog
  • Sportarts

    Rik De Kinderen

    Sportarts
  • Johan Matthijs

    Huisarts
  • Guido Van Hirtum

    Sportarts
  • Herwig Vergucht

    Sportkinesitherapeut
  • Jonas Docx

    Sportarts
  • Daniel Baesberg

    Sportarts
  • Carmen Vanhaecke

    Sportarts
  • Jolien Vanendert

    Sportdiëtist
  • Dana Neirinck

    Podoloog
  • Nick Baelde

    Radioloog
  • Ellen Van Puyvelde

    Ellen Van Puyvelde

    Sportarts
  • Peter Muylaert

    Sportarts
  • Dries Dieusaert

    Huisarts, Sportarts
  • Willy De Taellenaere

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Julien Ryckeboer

    Kinesitherapeut
  • Sportieq vzw - Gezond Sporten

  • Stefaan Machiels

    Huisarts
  • Toon Cruyt

    Sportarts
  • Bert Van Bogaert

    Huisarts, Sportarts, Trainer
  • Guy Vanhees

    Sportarts
  • Mitch Malavolta

    Huisarts, Sportarts
  • Lianne De Mey

    Sportarts
  • Marc Schiltz

  • Hans Jaspers

    Radioloog
  • Koen Pansaers

    Sportarts
  • Ivan Ghillebert

    Huisarts
  • Jan Notredame

    Kinesitherapeut
  • Jason Coldwell

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • John Roosen

    Cardioloog
  • Annelies Van Erck

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts

Gerelateerde items

Voeding
Cafeïne en sport

Waarom zweren atleten bij cafeïne? Hoe cafeïne gebruiken voor optimale prestatie?

Sporter Blog Voeding
Kinderen en jongeren_sporthethiek.png

Hoe kijken kinderen en jongeren naar een veilig sportklimaat?

Sporter Blog Ethiek
Beleid
Grensoverschrijdend gedrag

Grensoverschrijdend gedrag in de sportclub: wat kan jij doen en bij wie kan je terecht?

Sporter Blog Ethiek Gezond Sporten Beleid Gezond Sporten
Sportgeneeskunde
Doping

Cardiovasculaire risico's van prestatie bevorderende middelen en dopinggebruik

Sporter Sportprofessional Artikel Sportgeneeskunde
Sluiten