Hoe bereiden uithoudingsatleten zich voor op de jacht naar Olympisch succes?

Hoe bereiden uithoudingsatleten zich voor op de jacht naar Olympisch succes?

Dr. Reinout Van Schuylenbergh is inspanningsfysioloog en zaakvoerder van 3Lab.be. Met meer dan 25 jaar ervaring in het coachen van atleten en het ondersteunen van coaches richt zijn werk zich op de vertaalslag van wetenschappelijke kennis naar praktijkgerichte toepassingen. Uithoudingssporten staan centraal in zowel zijn professionele als persoonlijke traject.
Sporter Blog Training Blog Training

Kijk jij ook uit naar de Olympische Spelen en de schitterende topprestaties die we ongetwijfeld zullen bewonderen? Hoe bereiden Olympische atleten zich voor op de hoogmis van de topsport?

Polarized training …. Of toch maar niet?

Olympische duursporters trainen door de trainingsintensiteit, de trainingsduur en de trainingsfrequentie te manipuleren om op die manier de prestaties te maximaliseren en blessures te vermijden. 

De afgelopen decennia werd er heel wat wetenschappelijk onderzoek verricht naar de optimale combinatie van trainingsduur en -intensiteit om de uithoudingsprestatie te verbeteren. Het polarized trainingsmodel werd als een optimaal model vooruitgeschoven. In dit model wordt circa 80% van het trainingsvolume aan lage intensiteit afgewerkt (zone 1) en circa 20% aan zeer hoge intensiteit (zone 3) (tabel 1). De laatste jaren worden hier evenwel kanttekeningen bij gemaakt en luidt het advies om geen standaard trainingsmodel te gebruiken, maar te bekijken welk trainingsmodel optimaal is in functie van de behoeften in de sport, het profiel van de sporter en de periode in het seizoen (zie figuur). Het hoeft daarom niet te verbazen dat sommige topatleten met een totaal andere trainingsaanpak toch succesvol blijken. Heel wat Noorse duursporters bijvoorbeeld, zoals Olympisch triatlonkampioen Kristian Blummenfelt, zijn een adept van de zogenaamde ‘lactate threshold training’ en wisselen training aan rustige intensiteit (zone 1) af met training aan matige intensiteit (zone 2). 

 

Zone 1

Zone 2

Zone 3

Kenmerken

Lage intensiteit

 

Matige intensiteit

 

Zeer hoge intensiteit

 

Criteria

  • RPE < 4

  • < LT1

  • RPE 4-7

  • LT1 < < LT2

  • RPE > 7

  • > LT2

 Tabel 1: trainingszones

Blog Reinout OS

Figuur 1 (uit Bourgois et al.)

Hoogtestage

Uithoudingssporters zijn gebaat met de mogelijkheid om zoveel mogelijk zuurstof naar de spieren te kunnen brengen. Daarvoor is een sterk hart-long systeem nodig alsook een hoge zuurstoftransportcapaciteit van het bloed. Hoogtestages zijn een beproeft recept om de zuurstoftransportcapaciteit van het bloed op te drijven. Hoogtestages behoren daarom tot het vast trainingsarsenaal van de duursporter. Dat kan zowel op natuurlijke hoogte in de bergen als artificiële hoogte in hoogtetenten of gespecialiseerde infrastructuur.

De Olympische paradox

Het valt me op dat atleten, maar ook coaches en omkaderend personeel, tijdens de Olympische Spelen zich soms anders gedragen. Ikzelf heb dit in het begin van mijn loopbaan ook ervaren en heb hieruit geleerd dat de Olympische Spelen met geen enkele andere competitie te vergelijken is. Maar anderzijds, de Olympische Spelen hebben geen verrassingen in petto. Het is niet dat plots het basketterrein andere afmetingen krijgt, of dat er 12 tegen 12 wordt gevoetbald, of dat de triatlon met het looponderdeel start. Neen, op de Olympische Spelen is alles net zoals we gewoon zijn van andere topcompetities. Succesvolle atleten herkennen deze Olympische paradox. Ze slagen erin zich te focussen. Ze vertrouwen op hun voorbereiding. Ze laten zich niet uit hun lood slaan door externe druk. Alsof ze immuun zijn voor de overweldigende Olympische omgeving. Ik heb ervaren dat dit ook het recept is om van de Olympische Spelen echt te kunnen genieten. En plezier hebben in wat je doet, is een krachtige katalysator voor succes (figuur 2). 

Blog Reinout OS

Figuur 2

Het ontwikkelen van deze mentale vaardigheden en ze kunnen toepassen op de belangrijke momenten, vergt training. Een sportpsycholoog kan atleten en omkadering helpen in dit mentale trainingsproces.

Maar ook ….

In het bestek van deze blog kunnen we uiteraard niet op elk thema ingaan. Wees maar zeker dat onze Olympiërs ook gewerkt hebben op voeding, innovatieve materialen, data-analyse, team-building, tactische voorbereiding, … Je merkt dat de voorbereiding naar Olympische succes een totaalaanpak vereist.

Wat kan jij leren van de Olympiërs?

    • Een polarized trainingsmodel kan mooie trainingswinst opleveren. Nog beter is om de training te personaliseren op basis van jouw doelen, planning en profiel. Een coach kan je hierbij helpen.
    • Hoogtestage werkt. Misschien kan je eens een vakantie in de bergen doorbrengen? Zo pak je meteen het voordeel van de hoogte mee.
    • Geniet van het sporten. Het is een krachtige motivator en aandrijver van sportsucces.
    • Werk aan mentale vaardigheden. Een sportpsycholoog kan u daarbij helpen.

 

Referenties

    • What is best practice for training intensity and duration distribution in endurance athletes? Authors: Seiler S. DOI: https://doi.org/10.1123/ijspp.5.3.276
    • Olympic preparation of a world-class female triathlete Authors: Mujika I. DOI: https://doi.org/10.1123/ijspp.2013-0245
    • Pacing and Self-regulation: Important Skills for Talent Development in Endurance Sports Authors: Elferink-Gemser MT, Hettinga FJ. DOI: https://doi.org/10.1123/ijspp.2017-0080
    • Training Characteristics of a World Championship 5000-m Finalist and Multiple Continental Record Holder Over the Year Leading to a World Championship Final Authors: Kenneally M, Casado A, Gomez-Ezeiza J, Santos-Concejero J. DOI: https://doi.org/10.1123/ijspp.2021-0114
    • Training Periodization, Methods, Intensity Distribution, and Volume in Highly Trained and Elite Distance Runners: A Systematic Review Authors: Casado A, González-Mohíno F, González-Ravé JM, Foster C. DOI: https://doi.org/10.1123/ijspp.2021-0435
    • Perspectives and Determinants for Training-Intensity Distribution in Elite Endurance Athletes Authors: Bourgois JG, Bourgois G, Boone J. DOI: https://doi.org/10.1123/ijspp.2018-0722
    • Contemporary Periodization of Altitude Training for Elite Endurance Athletes: A Narrative Review. Mujika, I., Sharma, A.P. & Stellingwerff, T. Sports Med 49, 1651–1669 (2019). 
    • Simplify, a high-performance playbook to win the real game, Richard Young.
    • Boullosa DA, Abreu L, Varela-Sanz A, Mujika I. Do olympic athletes train as in the Paleolithic era? Sports Med. 2013 Oct;43(10):909-17. doi: 10.1007/s40279-013-0086-1. 

Vind een expert

  • Jettie Tempels

    Sportarts
  • Guy De Schutter

    Sportarts
  • Koen Scheerlinck
    Penningmeester

    Koen Scheerlinck

    Sportkinesitherapeut
  • Vincent Metsers

    Huisarts, Sportarts
  • Ria Vanderstraeten

    Sportdiëtist
  • Katja Van Oostveldt
    Sportarts

    Katja Van Oostveldt

    Sportarts
  • Eline Roels

    Podoloog
  • Sportieq vzw - Gezond Sporten

  • Leon Ghijselinck

    Huisarts, Sportarts
  • Ondervoorzitter

    Stijn Bogaerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Werner Vleugels

    Huisarts, Sportarts
  • Simon Dhondt

    Sportkinesitherapeut
  • Guy Vandenhoven

    Sportarts
  • Ben Corteville

    Cardioloog
  • Eva De Mulder

    Podoloog
  • Peter Lagrou

    Sportarts, Andere arts-specialist
  • Frank Pauwels
    Voorzitter

    Frank Pauwels

    Sportarts
  • Bram Debaene

    Huisarts, Sportarts
  • Bruno Vanhecke
    Secretaris

    Bruno Vanhecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Karl Brack

    Gynaecoloog
  • Frederik Deconinck

    Bewegingswetenschapper
  • Nick Hiltrop

    Cardioloog
  • Simon Claeys

    Simon Claeys

    Huisarts, Sportarts
  • Frank De Winter

    Sportarts
  • Wim Derave

    Bewegingswetenschapper
  • Raf Coremans

    Huisarts, Sportarts
  • Sofie Belis
    Sportarts - Huisarts

    Sofie Belis

    Huisarts, Sportarts
  • Reinout Van Schuylenbergh

    Reinout Van Schuylenbergh

    Bewegingswetenschapper, Trainer
  • Gerda Smets

    Huisarts, Sportarts
  • Voorzitter

    Inge De Ridder

    Sportdiëtist
  • Dirk Devleeschouwer

    Huisarts, Sportarts
  • Cedric Arijs
    Psycholoog, Sportpsycholoog

    Cedric Arijs

    Psycholoog, Sportpsycholoog
  • Leonie Geukens

    Fysisch arts / Revalidatie arts

Gerelateerde items

Training
Apneu

Apneutraining: Acute en chronische effecten op inspanningstolerantie

Sporter Artikel Training Training Artikel Plus artikel
Voeding
Cafeïne en sport

Waarom zweren atleten bij cafeïne? Hoe cafeïne gebruiken voor optimale prestatie?

Sporter Blog Voeding Voeding Blog
Kinderen en jongeren_sporthethiek.png

Hoe kijken kinderen en jongeren naar een veilig sportklimaat?

Sporter Blog Ethiek Blog
Beleid
Grensoverschrijdend gedrag

Grensoverschrijdend gedrag in de sportclub: wat kan jij doen en bij wie kan je terecht?

Sporter Blog Ethiek Gezond Sporten Beleid Gezond Sporten Blog
Sluiten