Zijn we wel geëvolueerd om te bewegen?

Zijn we wel geëvolueerd om te bewegen?

Cedric Arijs is klinisch psycholoog (Universiteit Gent) en sport- en bewegingspsycholoog (University of Thessaly (GR) & University of Leipzig (D). Hij werkt samen met sporters, coaches, sportouders en medische staf uit allerlei sporten uit binnen- en buitenland met het oog op prestatieverbetering, algemeen welzijn en persoonlijke ontwikkeling. Hij is ook vaste docent bij de Vlaamse Trainersschool. Als klinisch psycholoog gebruikt hij principes uit de prestatie- en gezondheidspsychologie om mensen veerkrachtig te maken in onze veeleisende maatschappij. Voor meer info zie www.cedricarijs.com.
Sporter Blog Sportpsychologie

Beweging was vroeger een natuurlijk onderdeel van onze (werk)dag... maar nu zitten we vaak lang stil & we zijn niet ontwikkeld om spontaan nog naar veel extra fysieke activiteit te verlangen. Het is dus normaal dat recreatief bewegen een gevoel van 'moeten' is voor jou na een lange werkdag! Sportpsycholoog Cedric Arijs vertelt je meer over de evolutie van beweging en geeft oplossingen voor deze uitdaging.

Vergeef me dat ik botweg met de deur in huis val voor mijn eerste blogpost, maar… hoe gaat het nog met jouw sportieve voornemens? Fitness platform Strava plaatst hun ‘Quitter’s Day’ rond de tweede vrijdag van januari, dus de kans zit er in dat je net als ik al even niet zo rigoureus meer bezig bent met die beweegplannen. Maar geen zorgen! Dankzij een ander nieuwjaarsvoornemen van me – maandelijks een boek uitlezen – weet ik nu ook waarom volhouden ons zo moeilijk lukt. We kunnen er misschien helemaal niets aan doen!

De paradox

Deze maand nam Daniel Lieberman, professor menselijke evolutionaire biologie aan de universiteit van Harvard, me in zijn boek Exercised’ (1) mee langs fysieke activiteit doorheen de eeuwen en generaties. In een tijd waar elke boektitel je belooft dat je snel kilo’s zal verliezen en in geen tijd een strak lijf kan hebben, was ‘Exercised’ tegelijk ontnuchterend en intrigerend. Het boek bespreekt immers waarom de moderne mens nooit geëvolueerd is om veel vrijwillige fysieke activiteit te doen bovenop wat nodig is om te overleven op korte termijn. Maar laat beweging in onze huidige maatschappij nu net wel heel belangrijk zijn voor onze gezondheid op lange termijn. Een paradox en boodschap die mij als promotor van sport en beweging wat zorgen baarde. Zegt die prof nu dat we gemaakt zijn om lui te zijn en dat fysieke activiteit onnatuurlijk is?! Dat is geen conclusie dat je wil horen wanneer er een obesitaspandemie heerst (juist ja, die andere pandemie). Ik besloot dan maar even (te lang) te gaan zitten en Liebermans verhaal te aanhoren.

De uitdaging

Laat ik vanaf het begin wel duidelijk zijn: ja, ons lichaam is op fysiek vlak zeker gemaakt om veel te bewegen doorheen de dag. We bewogen gedurende duizenden jaren uit noodzaak en overlevingsdrang (jagen, verzamelen, landarbeid, handenarbeid, etc.). Beweging was vroeger een natuurlijk onderdeel van onze (werk)dag was en zittend, liggend, hangend rusten was een welverdiende uitlaatklep. Vanuit evolutionair perspectief zijn we op psychologischvlak echter niet ontwikkeld om daar bovenop spontaan nog veel extra fysieke activiteit te verlangen. Bijkomende beweging als recreatieve sport, spel en dans waren niet-noodzakelijke tijdverdrijven die mensen al eens spontaan uit plezier ondernamen, maar deze vormden niet de kern van onze beweegquota. Doorheen het boek werd me dan ook duidelijk dat Lieberman met ‘onnatuurlijke fysieke activiteit’ vooral bedoelt dat het te gek is dat vele mensen zich de dag van vandaag krom werken aan een zittende bureaujob, om dan in hun vrije tijd hun zuurverdiende centen uit te geven aan sportabonnementen en personal trainers. Recreatief bewegen is nu voor heel veel mensen een‘moeten’ geworden om de langetermijngevolgen van onze moderne, sedentaire, geautomatiseerde maatschappij op te vangen. Iedereen die een beetje vertrouwd is met motivatiepsychologie kan dan al snel raden waarom mensen vaak zo snel afhaken bij nieuwe pogingen om beweging in hun leven essentieel te maken. Het beloofde langetermijnvooruitzicht in ons hoofd weegt gewoon niet op tegen het hier-en-nu gevoel van ‘moeten’ en het monotone afhaspelen van kilometers of oeverloos veel herhalingen van hetzelfde te moeten doen. In een ander fijn boek over gedragsverandering noemde Martin Appelo (2) dit al de cirkel van valse hoop. De makkelijke, snelle successen bij goede voornemens botsen op een plafond en mensen pleiten zichzelf vrij van het dagelijkse fysieke gekkenwerk. “Ik werk toch al hard genoeg op mijn job, zeker?!”.

Oplossingen

Is er dan geen hoop of oplossing voor deze evolutie die onze sedentaire maatschappij plaagt? Wel, je gaat het misschien gek vinden om het van mij als psycholoog te horen, maar we kunnen beginnen met iets minder te vertrouwen op ons hoofd. Aangezien ons hoofd evolutionair niet geprogrammeerd is om beweging noodzakelijk te vinden, moet we ernaar streven om het voor ons gevoel zo leuk mogelijk te maken. Op deze manier spreken we terug dat spontane gevoel om te bewegen aan die onze voorouders wel al kenden. Enkele suggesties:

  • Start met de beweegvormen die jou het leukst lijken (of je het minst erg lijken als je het glas eerder halfleeg ziet).
  • Als starter is het ok om je te laten afleiden en je beweegmomenten te koppelen aan iets entertainend: muziek, podcasts, audioboeken of een topserie via je favoriete streamingdienst. ‘Take it easy’ en staar je niet blind op statistieken.
  • Doe het niet alleen, maar zoek een buddy of groepservaringen! Als er één ander aspect is dat we weten uit de evolutie van de mens is het dat we een sociaal wezen zijn.
  • Ga op zoek naar een aangename omgeving en laat je niet ‘gymtimideren’.
  • Uitbundig dansen of videogames waarbij je beweegt (3) tellen ook als fysieke activiteit!
  • Varieer en experimenteer! Je hoeft heus niet enkel te trainen voor een marathon of triatlon. 
  • Beloon jezelf als je beweegt. Belangrijke tip: beloon jezelf niet met iets die je initiatieven zou tegenwerken. Een avondje in de zetel is een rustmoment, geen beloning. Denk eerder aan nieuwe sportschoenen of een saunasessie na het zwemmen.
  • Alvorens je zou stoppen, bekijk eerst of er struikelblokken of uitdagingen zijn die je kan wegnemen zodat het voor jou aangenamer aanvoelt.

Omdat we evolutionair gezien niet gemaakt zijn om extra beweging op te zoeken, ontwikkelen de hersenmechanismen die beweging belonend en automatisch maken pas na enige tijd. Als beginnende sporter hoeft je doel dan ook echt geen te gekke prestatie of mooie limiet te zijn. Je hersenen worden hier te laat voor beloond. Je doel is eerst en vooral zo lang mogelijk een zo goed mogelijk gevoel te hebben bij beweging.

Eindconclusie

Dus vergeef het jezelf gerust als je de sportieve nieuwjaarsvoornemens in je hoofd al hebt laten varen. Je hebt dan ook een goede evolutionair excuus. Maar blijf wel zoeken hoe je aangename beweegvormen een plaats in je leven kan geven! Onthoud daarbij vooral ook de quote van George Bernard Shaw: We stoppen niet met spelen omdat we ouder worden. We worden oud omdat we stoppen met spelen.

 

Referenties:

  1. ‘Exercised’ – Daniel E. Lieberman, uitgeverij Pantheon Books
  2. 'Waarom veranderen (meestal) mislukt’ – Martin Appelo, uitgeverij Boom
  3. Neem zeker een kijkje naar de ‘exergames’ voorgesteld door InnMotion, een project van de Howest -https://innmotion.be/

Vind een expert

  • Jos Vandevenne

    Sportarts
  • Marc Van Hauwermeiren

    Sportarts
  • Ingrid Deweert

    Sportarts
  • Nick Baelde

    Radioloog
  • Benjamin Goris

    Kinesitherapeut
  • Kris Peeters

    Kris Peeters

    Sportarts
  • Jan Wanten

    Sportarts
  • Steven Reyskens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Leysen Joppe

    Leysen Joppe

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Sara Kempeneers

    Podoloog
  • Michel Herssens

    Cardioloog
  • Eddy Spans

    Sportarts
  • Dirk Van de Velde

    Sportarts
  • Frederik Van Acker

    Sportarts
  • Jan Verstuyft

    Sportarts
  • Eva De Mulder

    Podoloog
  • Denis Jaeken

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Liesbeth Stulens

    Huisarts
  • Kathleen De Smet

    Kinesitherapeut
  • Torsten Wauters

    Torsten Wauters

    Sportarts
  • Peter Plessers

  • Peter Wieme

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Koen Pansaers

    Sportarts
  • Luk Buyse
    Huisarts, Sportarts

    Luk Buyse

    Huisarts, Sportarts
  • Katja Van Oostveldt
    Sportarts

    Katja Van Oostveldt

    Sportarts
  • Sportarts

    Joris De Win

    Sportarts
  • Frederik Deconinck

    Bewegingswetenschapper
  • Kris Demanet

    Sportarts
  • Hendrik Roobaert

    Sportarts
  • Vincent Metsers

    Huisarts, Sportarts
  • Ivan Ghillebert

    Huisarts
  • Dominique Devriese

    Dominique Devriese

    Kinesitherapeut, Osteopaat
  • Mathieu Maroy

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Johan Haegeman

    Sportarts
  • Machteld Royackers

    Huisarts
  • Guy De Schutter

    Sportarts
  • Luc Vogelaers

    Huisarts
  • Steven Bex

    Steven Bex

    Sportarts
  • Jan Notredame

    Kinesitherapeut
  • Piet Bouquillon

    Sportarts
  • Herwig Vergucht

    Sportkinesitherapeut
  • Gerda Smets

    Sportarts
  • Joost Blontrock

    Sportarts
  • Frank Pauwels
    Voorzitter

    Frank Pauwels

    Sportarts
  • Bruno Vanhecke
    Secretaris

    Bruno Vanhecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Stefan Hooftman

    Sportarts
  • Marianne Cuyvers

    Sportdiëtist
  • Filip Noe

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Kris Claes

    Kinesitherapeut
  • Maries Aertgeerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Dirk Van Genechten

    Sportarts
  • Ben Corteville

    Cardioloog
  • Ellen Beuckelaers

    Orthopedisch chirurg
  • Erik Van Lierde

  • Pascal Wernaers

    Orthopedisch chirurg
  • Lianne De Mey

    Sportarts
  • Stephan Ilsbrouckx

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Annik Bosmans

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Philippe De Ryck

    Sportarts
  • Koen Nys

    Sportarts
  • Vik Corstjens

    Sportarts
  • Jason Coldwell

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Johan Roeykens

  • Robrecht Dhollander

    Huisarts
  • Ludovic Onkelinx

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Ellen Van Puyvelde

    Ellen Van Puyvelde

    Sportarts
  • Marianne Brabers

    Sportdiëtist
  • Koen Scheerlinck
    Penningmeester

    Koen Scheerlinck

    Sportkinesitherapeut
  • Jean-Paul Pierreux

    Huisarts
  • Jan Van Meirhaeghe

    Jan Van Meirhaeghe

    Orthopedisch chirurg
  • Ingrid Dekelver

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Johan Wens

    Huisarts
  • Bart Vandewynckele

    Sportarts
  • Jean-Paul Van der Sypt

    Sportarts
  • John Ijzerman

    Sportarts
  • Bert Vankerschaver

    Bert Vankerschaver

    Sportkinesitherapeut
  • Annelies Van Erck

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Maarten Cox

    Sportarts
  • Francis Lemmens

    Sportarts
  • Leon Ghijselinck

    Sportarts
  • Trees Dooms

  • Luus Tormans

    Podoloog
  • Joris Callens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Wouter Van Den Broecke

    Orthopedisch chirurg
  • Bob Brouwers

    Huisarts
  • Johan Docx

    Sportarts
  • Jasper Van Criekinge

    Sportarts
  • Stefaan Machiels

    Huisarts
  • Sophie Lambrecht

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Daniel Baesberg

    Sportarts
  • Dries Dieusaert

    Huisarts, Sportarts
  • Peter Lagrou

    Sportarts, Andere arts-specialist
  • Ondervoorzitter

    Stijn Bogaerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Hugo Debouvere

    Huisarts
  • Jeroen Stappers

    Jeroen Stappers

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Carmen Vanhaecke

    Sportarts
  • Karl Brack

    Gynaecoloog
  • Annick Viaene

    Annick Viaene

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Thierry Op de Beeck

    Sportarts
  • Yves Van Doninck

    Sportarts
  • Steven Pauli

    Sportarts
  • Julien Ryckeboer

    Kinesitherapeut
  • Kelly Cauwenbergh

    Kelly Cauwenbergh

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige, Trainer
  • Paul Meersman

    Sportarts
  • Peter Muylaert

    Sportarts
  • Roel Jacobs

    Roel Jacobs

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Chris Martens

    Orthopedisch chirurg
  • Jan Boon

    Huisarts
  • Voorzitter

    Inge De Ridder

    Sportdiëtist
  • Jan Pieter Outtier

    Sportarts
  • Koenraad Thuysbaert

    Sportarts
  • Annelies Harnie

    Sportarts
  • Jolien Vanendert

    Sportdiëtist
  • Gert Droessaert

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Karel De Crem

    Sportarts
  • Dirk Devleeschouwer

    Sportarts
  • Marleen Lootens

    Sportarts
  • Guy Peeters

    Sportarts
  • Johan Matthijs

    Huisarts
  • BVBA Samcon

  • Henri Van Herpen

    Kinesitherapeut
  • Tyrone Devolder

    Huisarts
  • Carl De Crée

    Sportarts, Endocrinoloog, Bewegingswetenschapper, Trainer, Andere
  • Reinout Van Schuylenbergh

    Reinout Van Schuylenbergh

    Bewegingswetenschapper, Trainer
  • Hamza Laamarti

    Diëtist
  • Guido Van Hirtum

    Sportarts
  • Guy Vandenhoven

    Sportarts
  • Frédéric Van Burm

    Frédéric Van Burm

    Osteopaat
  • Charlotte De Jonckheere

    Charlotte De Jonckheere

    Podoloog
  • Dieter Vercaigne

    Sportkinesitherapeut
  • Nathalie Odeur

    Huisarts
  • Marc Royackers

    Sportarts
  • Willy De Taellenaere

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Angelique Veracx

    Angelique Veracx

    Osteopaat
  • Steven Platteaux

    Sportarts
  • Antoine Lutin

    Antoine Lutin

    Kinesitherapeut
  • Johan Pierret

    Sportarts
  • Frank De Winter

    Sportarts
  • Wouter Eraly

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Ria Vanderstraeten

    Sportdiëtist
  • Tomas Hannes

    Tomas Hannes

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige, Trainer
  • Karolien Meersman

    Sportarts
  • Kristof Peeters

    Huisarts, Sportarts
  • Sara Engels

    Gynaecoloog
  • Tina Lambrechts

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Peter Dieleman

    Sportarts
  • Guy Vanhees

    Sportarts
  • Dr Colmonts Wilfried BV

    Wilfried Colmonts

    Huisarts, Sportarts
  • Georges Gillis

    Sportarts
  • Bram Debaene

    Sportarts
  • Hans Jaspers

    Radioloog
  • An De Busser

    An De Busser

    Diëtist
  • Alain Schutjes

    Sportarts
  • Wim Derave

    Bewegingswetenschapper
  • Jo Vandersmissen

    Radioloog
  • Henry Carlier

    Sportarts
  • Gretel Descheemaeker

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Frederik Ponet

    Sportarts
  • Werner Vleugels

    Huisarts, Sportarts
  • Guy Vermeiren

    Cardioloog
  • Elke Van den Steen

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Marc Schiltz

  • Inge D'eer

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Filip Parmentier

    Sportarts
  • Jonas Docx

    Sportarts
  • Jan Leire

    Sportarts
  • Pieter Volcke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Sjors Pietermans

    Sjors Pietermans

    Huisarts, Sportarts
  • John Roosen

    Cardioloog
  • Michel Wynsberghe

    Kinesitherapeut, Trainer
  • Nick Hiltrop

    Cardioloog
  • Nathalie Van de Vyver

    Huisarts
  • Dirk Gyselinck

    Sportarts
  • Dieter De Clercq

    Sportarts
  • Jago Van Soom

    Jago Van Soom

    Sportarts
  • Lander Dewitte

    Huisarts, Sportarts
  • Mitch Malavolta

    Huisarts, Sportarts
  • Dorien Meeusen

    Sportdiëtist
  • Renaat Huysmans

    Sportarts
  • Benedicte Heyndrickx

    Cardioloog
  • Ruth Vanderheyden

    Ruth Vanderheyden

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Luc Fr. Janssens

    Sportarts
  • Jettie Tempels

    Sportarts
  • Jo Verschueren

    Jo Verschueren

    Kinesitherapeut
  • Patrick Govaert

    Sportarts
  • Barbara Vandenbussche

    Barbara Vandenbussche

    Kinesitherapeut
  • Toon Goossens

    Sportarts
  • Cedric Arijs
    Psycholoog, Sportpsycholoog

    Cedric Arijs

    Psycholoog, Sportpsycholoog
  • Hans Talloen

    Sportarts
  • Marco Guidi

    Sportarts
  • Michel D'Hollander

    Huisarts
  • Alain Van Noorbeeck

    Sportarts
  • Luc Baeyens

    Sportarts, Gynaecoloog
  • Leonie Geukens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Kevin Robson

    Trainer
  • Inge Bru

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Myriam Willems

    Kinesitherapeut
  • Wouter Dierynck

    Sportarts
  • Anja Van de Putte

    Huisarts
  • Sam Vermeire

    Sportarts
  • Adelheid Steyaert

    Adelheid Steyaert

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • An Konings

    Sportarts
  • Michèle Verhaest

    Sportarts
  • Kristof Ryheul

    Kristof Ryheul

    Trainer
  • Kris Vanderlinden

    Sportarts
  • Bastiaan Verstraete

    Huisarts, Sportarts
  • Bie Peremans

    Kinesitherapeut
  • Mathias Peeters

    Sportarts
  • Sportarts

    Rik De Kinderen

    Sportarts
  • Stefan Smits

    Sportarts
  • Matthias De Paepe

    Kinesitherapeut
  • Michael Nicasi

    Michael Nicasi

    Trainer
  • Eric Vandeputte

    Sportarts
  • Tom Smolders

    Huisarts
  • Sven Aertgeerts

    Sportarts
  • Rik Derveaux

    Kinesitherapeut
  • Dokter Jonas Wilms BV

    Huisarts, Sportarts
  • Jos Benders

    Sportarts
  • Peter Germonpre

    Huisarts
  • Gerrit De Loose

    Sportkinesitherapeut
  • Raf Coremans

    Huisarts, Sportarts
  • Bart Gadeyne

    Sportarts
  • Dana Neirinck

    Podoloog
  • Luc Peeters

    Sportarts
  • Baldwin Sondervan

    Baldwin Sondervan

    Sportkinesitherapeut
  • Toon Cruyt

    Sportarts
  • Peter Claeys

    Sportarts
  • Luc Roland

    Sportarts
  • Mieke Van Vlaenderen

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Peter De Naeyer

    Sportarts
  • Pascal De Smet

    Huisarts
  • Mileen De Vleeschhouwer

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jan Vercammen

    Cardioloog
  • Jonas Massa

    Sportarts
  • Karel Pardaens

  • Sportieq vzw - Gezond Sporten

  • Bruno Van Hoecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Dirk De Mey

    Kinesitherapeut

Gerelateerde items

Kinderen en jongeren_sporthethiek.png

Hoe kijken kinderen en jongeren naar een veilig sportklimaat?

Sporter Blog Ethiek
Beleid
Grensoverschrijdend gedrag

Grensoverschrijdend gedrag in de sportclub: wat kan jij doen en bij wie kan je terecht?

Sporter Blog Ethiek Gezond Sporten Beleid Gezond Sporten
Sportgeneeskunde
Doping

Cardiovasculaire risico's van prestatie bevorderende middelen en dopinggebruik

Sporter Sportprofessional Artikel Sportgeneeskunde
Sportpsychologie
Emotieregulatie in de sport_Blog Tine.png

Emotieregulatie in de sportcontext

Sporter Blog Sportpsychologie
Sluiten