Zijn we wel geëvolueerd om te bewegen?

Zijn we wel geëvolueerd om te bewegen?

Cedric Arijs is klinisch psycholoog (Universiteit Gent) en sport- en bewegingspsycholoog (University of Thessaly (GR) & University of Leipzig (D). Hij werkt samen met sporters, coaches, sportouders en medische staf uit allerlei sporten uit binnen- en buitenland met het oog op prestatieverbetering, algemeen welzijn en persoonlijke ontwikkeling. Hij is ook vaste docent bij de Vlaamse Trainersschool. Als klinisch psycholoog gebruikt hij principes uit de prestatie- en gezondheidspsychologie om mensen veerkrachtig te maken in onze veeleisende maatschappij. Voor meer info zie www.cedricarijs.com.
Sporter Blog Sportpsychologie

Beweging was vroeger een natuurlijk onderdeel van onze (werk)dag... maar nu zitten we vaak lang stil & we zijn niet ontwikkeld om spontaan nog naar veel extra fysieke activiteit te verlangen. Het is dus normaal dat recreatief bewegen een gevoel van 'moeten' is voor jou na een lange werkdag! Sportpsycholoog Cedric Arijs vertelt je meer over de evolutie van beweging en geeft oplossingen voor deze uitdaging.

Vergeef me dat ik botweg met de deur in huis val voor mijn eerste blogpost, maar… hoe gaat het nog met jouw sportieve voornemens? Fitness platform Strava plaatst hun ‘Quitter’s Day’ rond de tweede vrijdag van januari, dus de kans zit er in dat je net als ik al even niet zo rigoureus meer bezig bent met die beweegplannen. Maar geen zorgen! Dankzij een ander nieuwjaarsvoornemen van me – maandelijks een boek uitlezen – weet ik nu ook waarom volhouden ons zo moeilijk lukt. We kunnen er misschien helemaal niets aan doen!

De paradox

Deze maand nam Daniel Lieberman, professor menselijke evolutionaire biologie aan de universiteit van Harvard, me in zijn boek Exercised’ (1) mee langs fysieke activiteit doorheen de eeuwen en generaties. In een tijd waar elke boektitel je belooft dat je snel kilo’s zal verliezen en in geen tijd een strak lijf kan hebben, was ‘Exercised’ tegelijk ontnuchterend en intrigerend. Het boek bespreekt immers waarom de moderne mens nooit geëvolueerd is om veel vrijwillige fysieke activiteit te doen bovenop wat nodig is om te overleven op korte termijn. Maar laat beweging in onze huidige maatschappij nu net wel heel belangrijk zijn voor onze gezondheid op lange termijn. Een paradox en boodschap die mij als promotor van sport en beweging wat zorgen baarde. Zegt die prof nu dat we gemaakt zijn om lui te zijn en dat fysieke activiteit onnatuurlijk is?! Dat is geen conclusie dat je wil horen wanneer er een obesitaspandemie heerst (juist ja, die andere pandemie). Ik besloot dan maar even (te lang) te gaan zitten en Liebermans verhaal te aanhoren.

De uitdaging

Laat ik vanaf het begin wel duidelijk zijn: ja, ons lichaam is op fysiek vlak zeker gemaakt om veel te bewegen doorheen de dag. We bewogen gedurende duizenden jaren uit noodzaak en overlevingsdrang (jagen, verzamelen, landarbeid, handenarbeid, etc.). Beweging was vroeger een natuurlijk onderdeel van onze (werk)dag was en zittend, liggend, hangend rusten was een welverdiende uitlaatklep. Vanuit evolutionair perspectief zijn we op psychologischvlak echter niet ontwikkeld om daar bovenop spontaan nog veel extra fysieke activiteit te verlangen. Bijkomende beweging als recreatieve sport, spel en dans waren niet-noodzakelijke tijdverdrijven die mensen al eens spontaan uit plezier ondernamen, maar deze vormden niet de kern van onze beweegquota. Doorheen het boek werd me dan ook duidelijk dat Lieberman met ‘onnatuurlijke fysieke activiteit’ vooral bedoelt dat het te gek is dat vele mensen zich de dag van vandaag krom werken aan een zittende bureaujob, om dan in hun vrije tijd hun zuurverdiende centen uit te geven aan sportabonnementen en personal trainers. Recreatief bewegen is nu voor heel veel mensen een‘moeten’ geworden om de langetermijngevolgen van onze moderne, sedentaire, geautomatiseerde maatschappij op te vangen. Iedereen die een beetje vertrouwd is met motivatiepsychologie kan dan al snel raden waarom mensen vaak zo snel afhaken bij nieuwe pogingen om beweging in hun leven essentieel te maken. Het beloofde langetermijnvooruitzicht in ons hoofd weegt gewoon niet op tegen het hier-en-nu gevoel van ‘moeten’ en het monotone afhaspelen van kilometers of oeverloos veel herhalingen van hetzelfde te moeten doen. In een ander fijn boek over gedragsverandering noemde Martin Appelo (2) dit al de cirkel van valse hoop. De makkelijke, snelle successen bij goede voornemens botsen op een plafond en mensen pleiten zichzelf vrij van het dagelijkse fysieke gekkenwerk. “Ik werk toch al hard genoeg op mijn job, zeker?!”.

Oplossingen

Is er dan geen hoop of oplossing voor deze evolutie die onze sedentaire maatschappij plaagt? Wel, je gaat het misschien gek vinden om het van mij als psycholoog te horen, maar we kunnen beginnen met iets minder te vertrouwen op ons hoofd. Aangezien ons hoofd evolutionair niet geprogrammeerd is om beweging noodzakelijk te vinden, moet we ernaar streven om het voor ons gevoel zo leuk mogelijk te maken. Op deze manier spreken we terug dat spontane gevoel om te bewegen aan die onze voorouders wel al kenden. Enkele suggesties:

  • Start met de beweegvormen die jou het leukst lijken (of je het minst erg lijken als je het glas eerder halfleeg ziet).
  • Als starter is het ok om je te laten afleiden en je beweegmomenten te koppelen aan iets entertainend: muziek, podcasts, audioboeken of een topserie via je favoriete streamingdienst. ‘Take it easy’ en staar je niet blind op statistieken.
  • Doe het niet alleen, maar zoek een buddy of groepservaringen! Als er één ander aspect is dat we weten uit de evolutie van de mens is het dat we een sociaal wezen zijn.
  • Ga op zoek naar een aangename omgeving en laat je niet ‘gymtimideren’.
  • Uitbundig dansen of videogames waarbij je beweegt (3) tellen ook als fysieke activiteit!
  • Varieer en experimenteer! Je hoeft heus niet enkel te trainen voor een marathon of triatlon. 
  • Beloon jezelf als je beweegt. Belangrijke tip: beloon jezelf niet met iets die je initiatieven zou tegenwerken. Een avondje in de zetel is een rustmoment, geen beloning. Denk eerder aan nieuwe sportschoenen of een saunasessie na het zwemmen.
  • Alvorens je zou stoppen, bekijk eerst of er struikelblokken of uitdagingen zijn die je kan wegnemen zodat het voor jou aangenamer aanvoelt.

Omdat we evolutionair gezien niet gemaakt zijn om extra beweging op te zoeken, ontwikkelen de hersenmechanismen die beweging belonend en automatisch maken pas na enige tijd. Als beginnende sporter hoeft je doel dan ook echt geen te gekke prestatie of mooie limiet te zijn. Je hersenen worden hier te laat voor beloond. Je doel is eerst en vooral zo lang mogelijk een zo goed mogelijk gevoel te hebben bij beweging.

Eindconclusie

Dus vergeef het jezelf gerust als je de sportieve nieuwjaarsvoornemens in je hoofd al hebt laten varen. Je hebt dan ook een goede evolutionair excuus. Maar blijf wel zoeken hoe je aangename beweegvormen een plaats in je leven kan geven! Onthoud daarbij vooral ook de quote van George Bernard Shaw: We stoppen niet met spelen omdat we ouder worden. We worden oud omdat we stoppen met spelen.

 

Referenties:

  1. ‘Exercised’ – Daniel E. Lieberman, uitgeverij Pantheon Books
  2. 'Waarom veranderen (meestal) mislukt’ – Martin Appelo, uitgeverij Boom
  3. Neem zeker een kijkje naar de ‘exergames’ voorgesteld door InnMotion, een project van de Howest -https://innmotion.be/

Vind een expert

  • Peter Plessers

  • Toon Goossens

    Sportarts
  • John Roosen

    Cardioloog
  • Koen Scheerlinck
    Penningmeester

    Koen Scheerlinck

    Sportkinesitherapeut
  • Nick Baelde

    Radioloog
  • Frank De Winter

    Sportarts
  • Leysen Joppe

    Leysen Joppe

    Diëtist, Sportdiëtist
  • An Konings

    Sportarts
  • Bert Vankerschaver

    Bert Vankerschaver

    Sportkinesitherapeut, Osteopaat
  • Dokter Jonas Wilms BV

    Huisarts, Sportarts
  • Dirk Devleeschouwer

    Sportarts
  • Katja Van Oostveldt
    Sportarts

    Katja Van Oostveldt

    Sportarts
  • An De Busser

    An De Busser

    Diëtist
  • Jonas Docx

    Sportarts
  • Guy Vanhees

    Sportarts
  • Myriam Willems

    Kinesitherapeut
  • Eddy Spans

    Sportarts
  • Mieke Van Vlaenderen

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Gerda Smets

    Sportarts
  • Dominique Devriese

    Dominique Devriese

    Kinesitherapeut, Osteopaat
  • Johan Pierret

    Sportarts
  • Peter Germonpre

    Huisarts
  • Bart Gadeyne

    Sportarts
  • Kris Vanderlinden

    Sportarts
  • Annelies Harnie

    Sportarts
  • Michel Wynsberghe

    Kinesitherapeut, Trainer
  • Guy De Schutter

    Sportarts
  • Sven Aertgeerts

    Sportarts
  • Francis Lemmens

    Sportarts
  • Frank Pauwels
    Voorzitter

    Frank Pauwels

    Sportarts
  • Chris Martens

    Orthopedisch chirurg
  • Matthias De Paepe

    Kinesitherapeut
  • Gerrit De Loose

    Sportkinesitherapeut
  • Nathalie Odeur

    Huisarts
  • Wouter Eraly

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Vincent Metsers

    Huisarts, Sportarts
  • Karolien Meersman

    Sportarts
  • Machteld Royackers

    Huisarts
  • Leonie Geukens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Bram Debaene

    Sportarts
  • Pieter Volcke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Voorzitter

    Inge De Ridder

    Sportdiëtist
  • Michel D'Hollander

    Huisarts
  • Jago Van Soom

    Jago Van Soom

    Sportarts
  • Rik Derveaux

    Kinesitherapeut
  • Luus Tormans

    Podoloog
  • Jettie Tempels

    Sportarts
  • Bert Van Bogaert

    Huisarts, Sportarts, Trainer
  • Jan Notredame

    Kinesitherapeut
  • Stefaan Machiels

    Huisarts
  • Marleen Lootens

    Sportarts
  • Barbara Vandenbussche

    Barbara Vandenbussche

    Kinesitherapeut
  • Roel Jacobs

    Roel Jacobs

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Georges Gillis

    Sportarts
  • Marco Guidi

    Sportarts
  • Tyrone Devolder

    Huisarts
  • Jan Pieter Outtier

    Sportarts
  • Lianne De Mey

    Sportarts
  • Tomas Hannes

    Tomas Hannes

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige, Trainer
  • Luc Peeters

    Sportarts
  • Dirk Gyselinck

    Sportarts
  • Henry Carlier

    Sportarts
  • Mitch Malavolta

    Huisarts, Sportarts
  • Denis Jaeken

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Sjors Pietermans

    Sjors Pietermans

    Huisarts, Sportarts
  • Stephan Ilsbrouckx

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Ondervoorzitter

    Stijn Bogaerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Alain Schutjes

    Sportarts
  • Lander Dewitte

    Huisarts, Sportarts
  • Dieter Vercaigne

    Sportkinesitherapeut
  • Kristof Peeters

    Huisarts, Sportarts
  • Ruth Vanderheyden

    Ruth Vanderheyden

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Baldwin Sondervan

    Baldwin Sondervan

    Sportkinesitherapeut
  • Kevin Robson

    Trainer
  • Gretel Descheemaeker

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Alain Van Noorbeeck

    Sportarts
  • Jan Vercammen

    Cardioloog
  • Jean-Paul Pierreux

    Huisarts
  • Benjamin Goris

    Kinesitherapeut
  • Kris Claes

    Kinesitherapeut
  • Jeroen Stappers

    Jeroen Stappers

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Erik Van Lierde

  • Guido Van Hirtum

    Sportarts
  • Bastiaan Verstraete

    Huisarts, Sportarts
  • Luc Vogelaers

    Huisarts
  • Koen Nys

    Sportarts
  • Peter Dieleman

    Sportarts
  • Peter Lagrou

    Sportarts, Andere arts-specialist
  • Inge Bru

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jonas Massa

    Sportarts
  • John Ijzerman

    Sportarts
  • Bie Peremans

    Kinesitherapeut
  • Annick Viaene

    Annick Viaene

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Kathleen De Smet

    Kinesitherapeut
  • Yves Van Doninck

    Sportarts
  • Hans Talloen

    Sportarts
  • Ivan Ghillebert

    Huisarts
  • Steven Platteaux

    Sportarts
  • Bart Vandewynckele

    Sportarts
  • Annik Bosmans

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Kelly Cauwenbergh

    Kelly Cauwenbergh

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige, Trainer
  • Peter Wieme

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Karel Pardaens

  • Michael Nicasi

    Michael Nicasi

    Trainer
  • Dries Dieusaert

    Huisarts, Sportarts
  • Carl De Crée

    Sportarts, Endocrinoloog, Bewegingswetenschapper, Trainer, Andere
  • Koen Pansaers

    Sportarts
  • Robrecht Dhollander

    Huisarts
  • Jan Leire

    Sportarts
  • Paul Meersman

    Sportarts
  • Julien Ryckeboer

    Kinesitherapeut
  • Johan Matthijs

    Huisarts
  • Jo Vandersmissen

    Radioloog
  • Jos Vandevenne

    Sportarts
  • Marc Schiltz

  • Jean-Paul Van der Sypt

    Sportarts
  • Johan Docx

    Sportarts
  • Bruno Van Hoecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Cedric Arijs
    Psycholoog, Sportpsycholoog

    Cedric Arijs

    Psycholoog, Sportpsycholoog
  • Nathalie Van de Vyver

    Huisarts
  • Wouter Van Den Broecke

    Orthopedisch chirurg
  • Peter De Naeyer

    Sportarts
  • Jan Boon

    Huisarts
  • Jolien Vanendert

    Sportdiëtist
  • Tina Lambrechts

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Vik Corstjens

    Sportarts
  • Stefan Smits

    Sportarts
  • Adelheid Steyaert

    Adelheid Steyaert

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Kris Demanet

    Sportarts
  • Dana Neirinck

    Podoloog
  • Dorien Meeusen

    Sportdiëtist
  • Gert Droessaert

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Marc Van Hauwermeiren

    Sportarts
  • Luc Fr. Janssens

    Sportarts
  • Wim Derave

    Bewegingswetenschapper
  • Bob Brouwers

    Huisarts
  • Sara Engels

    Gynaecoloog
  • Annelies Van Erck

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Lize Vaes

    Lize Vaes

    Huisarts, Sportarts
  • Sportarts

    Rik De Kinderen

    Sportarts
  • Karel De Crem

    Sportarts
  • Johan Haegeman

    Sportarts
  • Leon Ghijselinck

    Sportarts
  • Johan Roeykens

  • Liesbeth Stulens

    Huisarts
  • Ludovic Onkelinx

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Raf Coremans

    Huisarts, Sportarts
  • Thierry Op de Beeck

    Sportarts
  • Piet Bouquillon

    Sportarts
  • Sam Vermeire

    Sportarts
  • Sam Moustie

    Sportarts
  • Jos Benders

    Sportarts
  • Pascal De Smet

    Huisarts
  • Ellen Van Puyvelde

    Ellen Van Puyvelde

    Sportarts
  • Inge D'eer

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Carmen Vanhaecke

    Sportarts
  • Frederik Deconinck

    Bewegingswetenschapper
  • Dirk Van Genechten

    Sportarts
  • Patrick Govaert

    Sportarts
  • Johan Wens

    Huisarts
  • Joost Blontrock

    Sportarts
  • Eva De Mulder

    Podoloog
  • Jan Van Meirhaeghe

    Jan Van Meirhaeghe

    Orthopedisch chirurg
  • Maarten Cox

    Sportarts
  • Pascal Wernaers

    Orthopedisch chirurg
  • Nick Hiltrop

    Cardioloog
  • Frederik Van Acker

    Sportarts
  • Ingrid Dekelver

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Eric Vandeputte

    Sportarts
  • Sportieq vzw - Gezond Sporten

  • Sophie Lambrecht

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Kristof Ryheul

    Kristof Ryheul

    Trainer
  • Mathias Peeters

    Sportarts
  • Ingrid Deweert

    Sportarts
  • Philippe De Ryck

    Sportarts
  • Luk Buyse
    Huisarts, Sportarts

    Luk Buyse

    Huisarts, Sportarts
  • Herwig Vergucht

    Sportkinesitherapeut
  • Guy Vermeiren

    Cardioloog
  • Peter Muylaert

    Sportarts
  • Mathieu Maroy

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Kris Peeters

    Kris Peeters

    Sportarts
  • Daniel Baesberg

    Sportarts
  • Michèle Verhaest

    Sportarts
  • Ellen Beuckelaers

    Orthopedisch chirurg
  • Antoine Lutin

    Antoine Lutin

    Kinesitherapeut
  • Guy Vandenhoven

    Sportarts
  • Luc Baeyens

    Sportarts, Gynaecoloog
  • Marc Royackers

    Sportarts
  • Benedicte Heyndrickx

    Cardioloog
  • Frederik Ponet

    Sportarts
  • Henri Van Herpen

    Kinesitherapeut
  • Anja Van de Putte

    Huisarts
  • Guy Peeters

    Sportarts
  • Angelique Veracx

    Angelique Veracx

    Osteopaat
  • Hugo Debouvere

    Huisarts
  • Ben Corteville

    Cardioloog
  • Toon Cruyt

    Sportarts
  • Maries Aertgeerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Filip Parmentier

    Sportarts
  • Karl Brack

    Gynaecoloog
  • Reinout Van Schuylenbergh

    Reinout Van Schuylenbergh

    Bewegingswetenschapper, Trainer
  • Werner Vleugels

    Huisarts, Sportarts
  • Renaat Huysmans

    Sportarts
  • Trees Dooms

  • Torsten Wauters

    Torsten Wauters

    Sportarts
  • Koenraad Thuysbaert

    Sportarts
  • BVBA Samcon

  • Dieter De Clercq

    Sportarts
  • Dr Colmonts Wilfried BV

    Wilfried Colmonts

    Huisarts, Sportarts
  • Jan Wanten

    Sportarts
  • Filip Noe

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Wouter Dierynck

    Sportarts
  • Peter Claeys

    Sportarts
  • Jo Verschueren

    Jo Verschueren

    Kinesitherapeut
  • Dirk De Mey

    Kinesitherapeut
  • Steven Pauli

    Sportarts
  • Hans Jaspers

    Radioloog
  • Luc Roland

    Sportarts
  • Jason Coldwell

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Ria Vanderstraeten

    Sportdiëtist
  • Hendrik Roobaert

    Sportarts
  • Stefan Hooftman

    Sportarts
  • Willy De Taellenaere

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Dirk Van de Velde

    Sportarts
  • Jan Verstuyft

    Sportarts
  • Elke Van den Steen

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Joris Callens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Mileen De Vleeschhouwer

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Steven Bex

    Steven Bex

    Sportarts
  • Bruno Vanhecke
    Secretaris

    Bruno Vanhecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Steven Reyskens

    Fysisch arts / Revalidatie arts

Gerelateerde items

Kinderen en jongeren_sporthethiek.png

Hoe kijken kinderen en jongeren naar een veilig sportklimaat?

Sporter Blog Ethiek
Beleid
Grensoverschrijdend gedrag

Grensoverschrijdend gedrag in de sportclub: wat kan jij doen en bij wie kan je terecht?

Sporter Blog Ethiek Gezond Sporten Beleid Gezond Sporten
Sportgeneeskunde
Doping

Cardiovasculaire risico's van prestatie bevorderende middelen en dopinggebruik

Sporter Sportprofessional Artikel Sportgeneeskunde
Sportpsychologie
Moetivatie_Blog Julie Zels.png

Van 'moetivatie' naar motivatie: Het belang van jeugdspelers engageren zonder dwang

Sporter Blog Sportpsychologie
Sluiten