Thermoregulatie tijdens inspanning

Thermoregulatie tijdens inspanning

Maarten Lievens is Master in de Lichamelijke Opvoeding en Bewegingswetenschappen (UGent). Hij is sinds 2015 inspanningsfysioloog in het Centrum voor Sportgeneeskunde (UZ Gent). Daar begeleidt hij verschillende populaties: van elite, competitieve en recreatieve atleten tot de revalidatie van patiënten, met specialisatie in het analyseren van inspanningstests en het opstellen van trainingsprogramma’s. Binnen de onderzoeksgroep inspanningsfysiologie aan de UGent voert hij onderzoek naar praktijkgerichte topics in voetbal (hydratatie, plyometrietraining) en wielrennen (het critical power model). Sinds 2018 is hij verantwoordelijk voor de sportwetenschappelijke ondersteuning van het U21 team van SV Zulte Waregem.
Sporter Blog Training Blog Training

Het is nog vier dagen wachten voor het grootste sportevenement ter wereld van start gaat: de Olympische Spelen. Deze keer gaan ze door in het warme en vochtige Tokio, omstandigheden waarmee onze Belgische sporters maar best rekening houden. Ook is het voor de gewone sporter van belang om op te letten wanneer er wordt gesport in de hitte. Sportfysioloog Maarten Lievens vertelt je meer over sporten in warme omstandigheden.

Meer dan 75% van de energie die ons lichaam produceert tijdens het sporten komt vrij als warmte. Dit zorgt er voor dat de lichaamstemperatuur sterk kan oplopen en - zeker in warme en vochtige omstandigheden - kan leiden tot een daling van het prestatievermogen of zelfs tot hitte uitputting. In deze blog gaan we dieper in op de onderliggende fysiologie en geven we praktische tips om zich voor te bereiden op sporten in de hitte.

 

Warmtebalans

Thermoregulatie is het vermogen van het lichaam om de lichaamstemperatuur of de warmtebalans constant te houden. De factoren die de warmtebalans beïnvloeden zijn weergegeven in de volgende figuur: 

Warmtebalans

Figuur 1: warmtebalans = metabolisme (rust vs. inspanning) +/- radiatie (stralingswarmte van de zon vs. van ons lichaam naar de omgeving) +/- convectie (warme vs. koude luchtstroom) +/- conductie (geleiding via vaste materialen) - evaporatie (zweet dat verdampt)

Het menselijke lichaam is ingesteld op een kerntemperatuur van ongeveer 37°C, onder of boven deze temperatuur worden een aantal mechanismen in werking gesteld om de balans te herstellen. Wanneer de kerntemperatuur oploopt, zal warmte van de kern van het lichaam via het bloed naar de huid gebracht worden waar de bloedvaten uitzetten om warmte af te geven aan de omgeving (radiatie, convectie). Tijdens inspanning zal het grootste deel van de overtollige warmte worden afgegeven door te zweten en meer bepaald door zweet dat verdampt van de huid (evaporatie).

 

(De)hydratatie en zoutverlies

Tijdens intensief sporten in een warme omgeving wordt vaak een zweetverlies van 1 tot 2.5 l/u en meer gehaald. Wanneer het netto vochtverlies groter is dan 2% van het eigen lichaamsgewicht, is er sprake van dehydratatie en bestaat de kans op prestatieverlies. Het percentage vochtverlies waarbij een negatief effect op de prestatie optreedt, kan individueel verschillen en hangt ook af van het type inspanning en de klimatologische omstandigheden.

Door zich voor en na de training/wedstrijd te wegen - bij voorkeur met zo min mogelijk kleren aan - kan berekend worden of er voldoende gedronken werd: [(gewicht voor inspanning - gewicht na inspanning) / gewicht voor inspanning] x 100 < 2%

Om het totale vochtverlies te berekenen tel je bij het lichaamsgewicht voor de training ook de totale hoeveelheid vloeistof op die tijdens de training werd geconsumeerd. Door het totale vochtverlies te delen door de tijdsduur van de inspanning kan de 'sweat rate' per uur berekend worden. 

Naast vochtverlies gaat zweten ook gepaard met het verlies van elektrolyten zoals natrium, kalium en chloride. Ook hier bestaan grote verschillen tussen atleten waardoor een opdeling kan gemaakt worden tussen 'salty' en 'non-salty' sweaters. Voor natrium gaat dit bijvoorbeeld over 120 tot 1600 mg/l zweet. Door de sweat rate te vermenigvuldigen met deze concentratie kan ook de totale hoeveelheid zoutverlies berekend worden. Welke sportdrank het meest geschikt is en onder welke omstandigheden, lees je in de voorgaande blog geschreven door diëtiste Inge De Ridder.

 

Sporten in de hitte

Er wordt verwacht dat de omstandigheden in Tokyo - met temperaturen boven 30°C en een vochtigheidsgraad tussen de 60-80% - mogelijks zullen zorgen voor de warmste Olympische Spelen ooit. Ook de wedstrijden van recreatieve sporters worden vaak op het warmste tijdstip van de dag georganiseerd waardoor ook zij zich goed moeten voorbereiden op de hitte. Want hoewel de hitte een negatieve impact heeft op de prestatie, zijn er wel degelijk een aantal maatregelen die getroffen kunnen worden om deze impact te verkleinen:

1. Warmte acclimatisatie

Door regelmatig te trainen in warme omstandigheden past het lichaam zich aan waardoor de warmtebalans minder snel verstoord raakt. Een belangrijke aanpassing is dat geacclimatiseerde sporters reeds bij een lagere kerntemperatuur beginnen te zweten en dat ze per liter zweet minder zout verliezen. Op deze manier is er een beter warmteverlies en wordt - ondanks het grotere vochtverlies - het plasmavolume minder verstoord en blijft de hartfrequentie beter onder controle.

2. Kledij

Aangepaste kledij beschermt tegen stralingswarmte van de zon en is daarnaast zweet doorlatend waardoor er betere afkoeling mogelijk is. Uit onderzoek blijkt dat een synthetische vezel het zweet beter afvoert in vergelijking met kledij in katoen.

3. (Pre)hydratatie

De vochtbalans speelt een cruciale rol om de temperatuur te reguleren. Goed gehydrateerd aan de inspanning beginnen is daarom het halve werk. In de praktijk zien we dat een groot deel van de sporters (+/- 50%!) onvoldoende drinkt vóór de inspanning. Dit kan gecontroleerd worden aan de hand van de densiteit of kleur van de urine. Door een urine kleurkaart in de kleedkamer uit te hangen worden de sporters zich hier meer van bewust.

Urine kleurenkaart

Figuur 2: Urine kleurenkaart.

Tijdens de inspanning volstaat het vaak om te drinken wanneer je dorst hebt en heeft het zeker geen zin om meer vocht op te nemen dan je verliest. Toch zijn er ook sporters die aangemoedigd moeten worden om meer te drinken. Dit wordt extra belangrijk wanneer ze de inspanning al onvoldoende gehydrateerd aanvatten. Schenk ook na de inspanning aandacht aan het aanvullen van het vochtverlies om de recuperatie te verbeteren. Extra zoutinname is meestal niet nodig omdat de dagelijkse hoeveelheid zout die we via de normale voeding binnen krijgen deze behoefte al overstijgt.

4. Koelingsstrategieën 

Door de warmteopslag van het lichaam te beïnvloeden wordt de marge voor metabole warmte productie groter. Door bijvoorbeeld het lichaam voor de inspanning af te koelen zal de kerntemperatuur pas op een later tijdstip een kritieke grens bereiken en dus pas later de prestatiecapaciteit negatief beïnvloeden. Dit kan door het nemen van een koud bad of door het dragen van verkoelende kledij. Hou er rekening mee dat de koelingsstrategie zal verschillen naargelang het type sport en de bijhorende spelregels (tijdsduur, onderbrekingen, beschermende kledij). In de praktijk zijn de effecten van koelingsstrategieën beperkt omdat vaak niet voldoende afkoeling bereikt wordt voor de inspanning.

 

Tot slot

Probeer als recreatieve sporter op de warmste dagen van het jaar de hitte te vermijden door eerder 's ochtends of in de avonduren te sporten en/of pas de duur en intensiteit van de inspanning aan. Wanneer er toch wedstrijden gepland staan in zeer warme omstandigheden, hou dan rekening met bovenstaande tips. Bouw de belasting geleidelijk aan op - een getrainde sporter verdraagt sporten in de warmte beter - en schenk voldoende aandacht aan een goede hydratatie voor, tijdens en na het sporten.

Vind een expert

  • Simon Claeys

    Simon Claeys

    Huisarts, Sportarts
  • Hugo Debouvere

    Huisarts
  • Jos Benders

    Sportarts
  • Frank De Winter

    Sportarts
  • Daniel Baesberg

    Sportarts
  • Carl De Crée

    Sportarts, Endocrinoloog, Bewegingswetenschapper, Trainer, Andere
  • Liesbeth Stulens

    Huisarts
  • Jonas Massa

    Sportarts
  • Werner Vleugels

    Huisarts, Sportarts
  • Hendrik Roobaert

    Sportarts
  • Torsten Wauters

    Torsten Wauters

    Sportarts
  • Dirk Gyselinck

    Sportarts
  • Michael Nicasi

    Michael Nicasi

    Trainer
  • Alain Van Noorbeeck

    Sportarts
  • Hans Talloen

    Sportarts
  • Philippe De Ryck

    Sportarts
  • Kris Peeters

    Kris Peeters

    Sportarts
  • Nick Baelde

    Radioloog
  • Peter Germonpre

    Huisarts
  • Luc Roland

    Sportarts
  • Sportarts

    Rik De Kinderen

    Sportarts
  • Annelies Van Erck

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Peter Wieme

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Marleen Lootens

    Sportarts
  • Frederik Van Acker

    Sportarts
  • Jean-Paul Van der Sypt

    Sportarts
  • Michel Wynsberghe

    Kinesitherapeut, Trainer
  • Frank Pauwels
    Voorzitter

    Frank Pauwels

    Sportarts
  • Johan Pierret

    Sportarts
  • Raf Coremans

    Huisarts, Sportarts
  • Stefan Hooftman

    Sportarts
  • Jolien Vanendert

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Koen Pansaers

    Sportarts
  • Luk Buyse
    Huisarts, Sportarts

    Luk Buyse

    Huisarts, Sportarts
  • Dries Dieusaert

    Huisarts, Sportarts
  • Sven Aertgeerts

    Sportarts
  • Johan Roeykens

  • Jan Wanten

    Sportarts
  • Joost Blontrock

    Huisarts, Sportarts
  • Jonas Docx

    Sportarts
  • Jan Vercammen

    Cardioloog
  • Henry Carlier

    Sportarts
  • Jan Verstuyft

    Sportarts
  • Guy De Schutter

    Sportarts
  • Jo Verschueren

    Jo Verschueren

    Kinesitherapeut
  • Antoine Lutin

    Antoine Lutin

    Kinesitherapeut
  • Sportieq vzw - Gezond Sporten

  • Koenraad Thuysbaert

    Sportarts
  • Bie Peremans

    Kinesitherapeut
  • Koen Nys

    Sportarts
  • Bram Debaene

    Sportarts
  • Peter Muylaert

    Sportarts
  • Ludovic Onkelinx

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Mitch Malavolta

    Huisarts, Sportarts
  • Leonie Geukens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Filip Parmentier

    Sportarts
  • Pieter Volcke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Kris Vanderlinden

    Sportarts
  • Dominique Devriese

    Dominique Devriese

    Kinesitherapeut, Osteopaat
  • Annelies Harnie

    Sportarts
  • Karl Brack

    Gynaecoloog
  • Voorzitter

    Inge De Ridder

    Sportdiëtist
  • Jeroen Stappers

    Jeroen Stappers

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jan Pieter Outtier

    Sportarts
  • Jan Leire

    Sportarts
  • Jan Van Meirhaeghe

    Jan Van Meirhaeghe

    Orthopedisch chirurg
  • Kris Claes

    Kinesitherapeut
  • Inge D'eer

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Marco Guidi

    Sportarts
  • Mileen De Vleeschhouwer

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Ingrid Deweert

    Sportarts
  • Jettie Tempels

    Sportarts
  • Guido Van Hirtum

    Sportarts
  • Kelly Cauwenbergh

    Kelly Cauwenbergh

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige
  • Toon Goossens

    Sportarts
  • Tyrone Devolder

    Huisarts
  • Bart Vandewynckele

    Sportarts
  • Dorien Meeusen

    Sportdiëtist
  • Baldwin Sondervan

    Baldwin Sondervan

    Sportkinesitherapeut
  • Mieke Van Vlaenderen

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Tomas Hannes

    Tomas Hannes

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige, Trainer
  • Cedric Arijs
    Psycholoog, Sportpsycholoog

    Cedric Arijs

    Psycholoog, Sportpsycholoog
  • Tina Lambrechts

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Paul Meersman

    Sportarts, Huisarts
  • Carmen Vanhaecke

    Sportarts
  • Johan Matthijs

    Huisarts
  • Michel D'Hollander

    Huisarts
  • Adelheid Steyaert

    Adelheid Steyaert

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Steven Pauli

    Sportarts
  • Simon Dhondt

    Sportkinesitherapeut
  • BV Samcon

  • Sara Engels

    Gynaecoloog
  • Thierry Op de Beeck

    Sportarts
  • Vik Corstjens

    Sportarts
  • Jos Vandevenne

    Sportarts
  • Ben Corteville

    Cardioloog
  • Denis Jaeken

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Frederik Deconinck

    Bewegingswetenschapper
  • Matthias De Paepe

    Kinesitherapeut
  • Dieter Vercaigne

    Sportkinesitherapeut
  • Bart Gadeyne

    Sportarts
  • Gert Droessaert

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Dirk Devleeschouwer

    Sportarts
  • Rik Derveaux

    Kinesitherapeut
  • Erik Van Lierde

  • Bert Vankerschaver

    Bert Vankerschaver

    Sportkinesitherapeut, Osteopaat
  • Sam Moustie

    Sportarts
  • Jo Vandersmissen

    Radioloog
  • Luus Tormans

    Podoloog
  • Willy De Taellenaere

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Roel Jacobs

    Roel Jacobs

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Jan Boon

    Huisarts
  • Machteld Royackers

    Huisarts
  • Jan Notredame

    Kinesitherapeut
  • Guy Peeters

    Sportarts
  • Johan Haegeman

    Sportarts
  • Bob Brouwers

    Huisarts
  • Dirk Van de Velde

    Sportarts
  • Sophie Lambrecht

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Vincent Metsers

    Huisarts, Sportarts
  • Marc Schiltz

  • Joris Callens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Angelique Veracx

    Angelique Veracx

    Osteopaat
  • Benjamin Goris

    Kinesitherapeut
  • Maries Aertgeerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Steven Reyskens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Ria Vanderstraeten

    Sportdiëtist
  • Inge Bru

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Michèle Verhaest

    Sportarts
  • Dirk De Mey

    Kinesitherapeut
  • Mathieu Maroy

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Ellen Van Puyvelde

    Ellen Van Puyvelde

    Sportarts
  • Nathalie Odeur

    Huisarts
  • Katja Van Oostveldt
    Sportarts

    Katja Van Oostveldt

    Sportarts
  • Steven Platteaux

    Sportarts
  • Luc Fr. Janssens

    Sportarts
  • Dokter Jonas Wilms BV

    Huisarts, Sportarts
  • Jago Van Soom

    Jago Van Soom

    Sportarts
  • Ellen Beuckelaers

    Orthopedisch chirurg
  • Nick Hiltrop

    Cardioloog
  • Herwig Vergucht

    Sportkinesitherapeut
  • Marc Royackers

    Sportarts
  • Peter Dieleman

    Sportarts
  • Trees Dooms

  • Stefaan Machiels

    Huisarts
  • Luc Peeters

    Sportarts
  • Gerda Smets

    Sportarts
  • Eddy Spans

    Sportarts
  • Julien Ryckeboer

    Kinesitherapeut
  • Stefan Smits

    Sportarts
  • Kathleen De Smet

    Kinesitherapeut
  • Georges Gillis

    Sportarts
  • Ivan Ghillebert

    Huisarts
  • Bruno Van Hoecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Karolien Meersman

    Sportarts
  • Annick Viaene

    Annick Viaene

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Wouter Eraly

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Nathalie Van de Vyver

    Huisarts
  • Luc Vogelaers

    Huisarts
  • Pascal De Smet

    Huisarts
  • Lander Dewitte

    Huisarts, Sportarts
  • Kristof Ryheul

    Kristof Ryheul

    Trainer
  • Hans Jaspers

    Radioloog
  • Leysen Joppe

    Leysen Joppe

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Johan Docx

    Sportarts
  • Reinout Van Schuylenbergh

    Reinout Van Schuylenbergh

    Bewegingswetenschapper, Trainer
  • Wim Derave

    Bewegingswetenschapper
  • Michel Herssens

    Cardioloog
  • Kris Demanet

    Sportarts
  • Filip Noe

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Peter De Naeyer

    Sportarts
  • Sjors Pietermans

    Sjors Pietermans

    Huisarts, Sportarts
  • Peter Lagrou

    Sportarts, Andere arts-specialist
  • Dieter De Clercq

    Sportarts
  • Guy Vandenhoven

    Sportarts
  • An Konings

    Sportarts
  • Wouter Van Den Broecke

    Orthopedisch chirurg
  • Patrick Govaert

    Huisarts, Sportarts
  • Myriam Willems

    Kinesitherapeut
  • Jan Knapen

    Kinesitherapeut
  • Lize Vaes

    Lize Vaes

    Huisarts, Sportarts
  • Francis Lemmens

    Sportarts
  • Ondervoorzitter

    Stijn Bogaerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Dana Neirinck

    Podoloog
  • Eva De Mulder

    Podoloog
  • Bruno Vanhecke
    Secretaris

    Bruno Vanhecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Stephan Ilsbrouckx

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Luc Baeyens

    Sportarts, Gynaecoloog
  • Dr Colmonts Wilfried BV

    Wilfried Colmonts

    Huisarts, Sportarts
  • Johan Wens

    Huisarts
  • Maarten Cox

    Sportarts
  • Karel De Crem

    Sportarts
  • Peter Claeys

    Sportarts
  • Dirk Van Genechten

    Sportarts
  • Alain Schutjes

    Sportarts
  • Annik Bosmans

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jason Coldwell

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Renaat Huysmans

    Sportarts
  • Frederik Ponet

    Huisarts, Sportarts
  • Leon Ghijselinck

    Sportarts
  • Robrecht Dhollander

    Huisarts
  • John Ijzerman

    Sportarts
  • Lianne De Mey

    Sportarts
  • Yves Van Doninck

    Sportarts
  • Elke Van den Steen

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • An De Busser

    An De Busser

    Diëtist
  • Mathias Peeters

    Sportarts
  • Marc Van Hauwermeiren

    Sportarts
  • Pascal Wernaers

    Orthopedisch chirurg
  • Eric Vandeputte

    Sportarts
  • Eline Roels

    Podoloog
  • Peter Plessers

  • John Roosen

    Cardioloog
  • Koen Scheerlinck
    Penningmeester

    Koen Scheerlinck

    Sportkinesitherapeut
  • Karel Pardaens

  • Sam Vermeire

    Sportarts
  • sportarts en huisarts

    Steven Van Holm

    Huisarts, Sportarts
  • Ruth Vanderheyden

    Ruth Vanderheyden

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Gretel Descheemaeker

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Chris Martens

    Orthopedisch chirurg
  • Bastiaan Verstraete

    Huisarts, Sportarts
  • Guy Vanhees

    Sportarts
  • Benedicte Heyndrickx

    Cardioloog
  • Bert Van Bogaert

    Huisarts, Sportarts, Trainer
  • Anja Van de Putte

    Huisarts
  • Kevin Robson

    Trainer
  • Gerrit De Loose

    Sportkinesitherapeut
  • Toon Cruyt

    Sportarts
  • Kristof Peeters

    Huisarts, Sportarts
  • Piet Bouquillon

    Sportarts
  • Barbara Vandenbussche

    Barbara Vandenbussche

    Kinesitherapeut
  • Jean-Paul Pierreux

    Huisarts
  • Ingrid Dekelver

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Steven Bex

    Steven Bex

    Sportarts
  • Guy Vermeiren

    Cardioloog
  • Wouter Dierynck

    Sportarts
  • Henri Van Herpen

    Kinesitherapeut

Gerelateerde items

Training
Apneu

Apneutraining: Acute en chronische effecten op inspanningstolerantie

Sporter Artikel Training Training Artikel Plus artikel
Voeding
Cafeïne en sport

Waarom zweren atleten bij cafeïne? Hoe cafeïne gebruiken voor optimale prestatie?

Sporter Blog Voeding Voeding Blog
Kinderen en jongeren_sporthethiek.png

Hoe kijken kinderen en jongeren naar een veilig sportklimaat?

Sporter Blog Ethiek Blog
Beleid
Grensoverschrijdend gedrag

Grensoverschrijdend gedrag in de sportclub: wat kan jij doen en bij wie kan je terecht?

Sporter Blog Ethiek Gezond Sporten Beleid Gezond Sporten Blog
Sluiten