Zijn jullie klaar voor de grote apotheose van de sportzomer? Laat de Paralympische Spelen beginnen!

Zijn jullie klaar voor de grote apotheose van de sportzomer? Laat de Paralympische Spelen beginnen!

Lander Vansteene staat gekend voor zijn creatieve ideeën en vernieuwende visie binnen de sportkinesitherapie. Hij is een haantje de voorste als het aankomt op het up-to-date zijn van de laatste kennis, methodes en tools binnen zijn domein. Hij gebruikt zijn energetische stijl om mensen op een actieve manier te begeleiden. Dit liefst met een vleugje humor. Je kan hem terugvinden in zijn praktijk, het Nationaal Voetbal Centrum en in de Topsporthal Vlaanderen.
Sporter Blog Gezond Sporten Gezond Sporten Blog G-sport

De sportzomer van 2024 kondigde zich aan als een stevige klepper. Het startschot was voor het EK voetbal, kort daarna opgevolgd door de Olympische Spelen. Nu die achter de rug zijn, hebben we als sportfanaat heel even de tijd om uit te rusten en onze ‘supporters-batterijen’ terug op te laden. Van 28 augustus tot 8 september kunnen we jullie enthousiasme terug volop gebruiken om onze Belgische atleten naar die ultieme prestatie op de Paralympische Spelen te stuwen.

Wat verbindt de Paralympische Spelen en de Olympische Spelen?

De Paralympische Spelen (PS) worden net als de Olympische Spelen (OS) om de vier jaar gehouden. De deelnemers: atleten met een lichamelijke, visuele of verstandelijke beperking. Aangezien dat een vrij ruime en gevarieerde groep atleten is, neemt elke atleet in de voorafgaande jaren deel aan één of meer classificaties. Op basis van de classificatie worden ze ingedeeld in verschillende sportklasses. Zo kunnen ze het opnemen tegen andere atleten met een gelijkwaardige of vergelijkbare beperking.

De PS worden door dezelfde organisatie georganiseerd als de OS en vinden ook plaats in dezelfde stad. Tussen die twee sportevents zitten enkele weken, zodat alles klaargemaakt kan worden voor de ontvangst van de nieuwe atleten. Deelnemers en hun entourage verblijven in hetzelfde atletendorp: de Paralympic Village. De verschillende sportwedstrijden vinden bovendien plaats op dezelfde toplocaties als de OS.

In de jaren voor de Spelen moeten alle atleten zich bewijzen en zich plaatsen om te kunnen deelnemen. Want strenge internationale selectiecriteria zorgen ervoor dat alleen de crème de la crème aanwezig is. Al die overeenkomsten tussen de PS en de OS zorgen ervoor dat jij straks op het puntje van je stoel zit, klaar om een nieuw hoofdstuk toe te voegen aan deze fantastische sportzomer.

De OS krijgen traditioneel meer media-aandacht, maar de publieke aandacht voor de PS groeit. Campagnes voor bewustwording en inclusiviteit helpen de zichtbaarheid en waardering voor de paralympische atleten te vergroten. 

Kiara Maene

Kiara Maene (Copyright G-sport Vlaanderen)

Wat maakt de Paralympische Spelen uniek?

De PS vormen net als de OS een vitrine voor buitengewone sportieve prestaties én laten zien hoe atleten met verschillende beperkingen op het hoogste niveau kunnen concurreren.

Een aantal sporten hebben uiteraard aanpassingen voor sporters met een beperking. We geven enkele voorbeelden. Sporten zoals rolstoelbadminton, rolstoelbasketbal en rolstoelrugby worden, zoals de naam doet vermoeden, met een sportrolstoel gespeeld.

Ook wielrennen heeft  varianten voor sporters met een beperking. Naast de standaard tweewielers zijn er ook handbikes (ligfietsen waarmee je je kan voortbewegen via de armen), driewielers en tandems (waarbij de achterste persoon een visuele beperking heeft).

Er zijn ook sporten die geen tegenhanger hebben in de valide topsportwereld. Twee goede voorbeelden zijn goalbal en boccia. Goalbal is een sport voor slechtzienden, waarbij sporters drie tegen drie spelen. Daarbij gooien de sporters een zware bal met een belletje in naar de overzijde en proberen in een groot doel te scoren. De verdedigende ploeg probeert al luisterend te lokaliseren waar de bal naartoe beweegt en probeert die vervolgens tegen te houden/

Bij boccia heb je werpers en gootspelers. Werpers gooien de bal, gootspelers laten de bal vanaf een lange goot naar beneden rollen. Hierbij kiezen ze de hoogte van de goot, de rolweerstand van de bal – er zijn verschillende types ballen – en de hardheid waarmee ze de bal duwen. Bij het individuele spel waarbij één tegen één gespeeld wordt, kan elke speler zes ballen werpen (of rollen bij gootspelers) om zo dicht mogelijk bij de ‘jack’ te komen. De jack is een kleinere bal die als mikpunt gegooid wordt. De speler wiens bal op het einde het dichtst bij de jack ligt, wint het spel. 

VIP: Vlamingen in Parijs

Sport Vlaanderen pakt de laatste maanden uit met de slogan ‘Vlamingen in Parijs’, of kortweg VIP’s. Ook vanuit G-sport Vlaanderen zullen we dus heel wat VIP-atleten laten deelnemen aan de PS.

Hieronder maken we een beknopt overzicht van welke Vlamingen jullie kunnen spotten (en aanmoedigen natuurlijk) in Parijs.

Peter Genyn en Kiara Maene (atletiek)
Deze vakkundige wheeler was al succesvol in Tokio, en wisselde intussen een aantal keer het wereldrecord op de 100m uit met een andere Belgische topper in de wheeler-wereld, Roger Habsch. Kiara mikt op een goede prestatie tijdens haar 400m. Het zijn de eerste Spelen voor deze 18-jarige landgenote.

Man Kei To, roepnaam ‘Kiki’ (rolstoelbadminton)
Kiki is bijzonder trots op de weg die ze de afgelopen jaren aflegde. Parijs worden haar eerste Spelen, al zagen we tijdens de laatste grote wedstrijden dat haar deelname toch vaak een medaille opleverde. Kan ze deze reeks verderzetten in Parijs?

Francis Rombouts (boccia)
Francis heeft al vele jaren ervaringen in de bocciawereld. Samen met coach Bas durft hij zeker mikken op een mooie prestatie. Zijn bijnaam is Blackjack, hopelijk horen we deze naam tot in de finale.

Tim Celen, Ewoud Vromant, Louis Clincke, Jonas Van de Steene, Marvin Odent (wielrennen)
Deze wielrenners staan allemaal met stevige ambities aan de start. Voor sommigen kan dat een top 8 plaats betekenen, maar de meeste durven wel uitspreken dat ze voor een podiumplaats gaan. In de wandelgangen hoor je meer dan eens het woord “goud” vallen in verband met de wielrenners.

Kevin Van Ham en Manon Claeys (paardrijden, dressuur)
Zowel individueel als in team nemen deze ruiters deel aan de dressuurcompetitie te Versailles. In dat prachtige decor willen ze als team zo goed mogelijk presteren. Manon hoopt met haar paard Koekie in de buurt de komen van haar prachtige resultaten in Tokio.

Sam De Visser (zwemmen, 400m vrij slag)
Deze jonge twintiger heeft ondanks zijn leeftijd reeds vele zwemjaren op de teller. Volgens zijn sportief ontwikkelingsplan kan hij op zijn hoogtepunt presteren in 2028, tijdens de Olympische Spelen in Los Angeles. Na goede prestaties op het laatste EK en WK kijken we uit naar wat hij nu al kan in Parijs.

Laurens en Florian (Tafeltennis)
Twee mannen met tonnen ervaring op het hoogste niveau. Ze weten wat winnen is. Kunnen ze in Parijs dat extra laagje toevoegen aan hun mooie carrière?

Sam De Visser

Sam De Visser (Copyright G-sport Vlaanderen)

Vind een expert

  • Luc Peeters

    Sportarts
  • Jan Knapen

    Kinesitherapeut
  • Simon Dhondt

    Sportkinesitherapeut
  • Steven Reyskens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Sven Aertgeerts

    Sportarts
  • Marc Schiltz

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Elke Van den Steen

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Stephan Ilsbrouckx

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Guido Van Hirtum

    Sportarts
  • Peter Wieme

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Ria Vanderstraeten

    Sportdiëtist
  • Angelique Veracx

    Angelique Veracx

    Osteopaat
  • Jan Wanten

    Sportarts
  • Wim Derave

    Bewegingswetenschapper
  • Carl De Crée

    Sportarts, Endocrinoloog, Bewegingswetenschapper, Trainer, Andere
  • Filip Parmentier

    Sportarts
  • Pascal De Smet

    Huisarts
  • Matthias De Paepe

    Kinesitherapeut
  • Jeroen Stappers

    Jeroen Stappers

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Benedicte Heyndrickx

    Cardioloog
  • Myriam Willems

    Kinesitherapeut
  • Dominique Devriese

    Dominique Devriese

    Kinesitherapeut, Osteopaat
  • Annelies Harnie

    Sportarts
  • Frank De Winter

    Sportarts
  • Gerda Smets

    Sportarts
  • Eric Vandeputte

    Sportarts
  • Leonie Geukens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Daniel Baesberg

    Sportarts
  • Kris Vanderlinden

    Sportarts
  • Stefan Smits

    Sportarts
  • Thierry Op de Beeck

    Sportarts
  • Roel Jacobs

    Roel Jacobs

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Luc Fr. Janssens

    Sportarts
  • Kris Peeters

    Kris Peeters

    Sportarts
  • Jo Verschueren

    Jo Verschueren

    Kinesitherapeut
  • Jan Verstuyft

    Sportarts
  • John Ijzerman

    Sportarts
  • Peter Plessers

  • Johan Roeykens

  • Chris Martens

    Orthopedisch chirurg
  • Sjors Pietermans

    Sjors Pietermans

    Huisarts, Sportarts
  • Ingrid Deweert

    Sportarts
  • Bruno Vanhecke
    Secretaris

    Bruno Vanhecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Leon Ghijselinck

    Sportarts
  • Frederik Deconinck

    Bewegingswetenschapper
  • sportarts en huisarts

    Steven Van Holm

    Huisarts, Sportarts
  • Karel De Crem

    Sportarts
  • Karl Brack

    Gynaecoloog
  • Eddy Spans

    Sportarts
  • Eva De Mulder

    Podoloog
  • Eline Roels

    Podoloog
  • Huisarts

    Lucas Claessens

    Huisarts, Sportarts
  • Lize Vaes

    Lize Vaes

    Huisarts, Sportarts
  • Nick Baelde

    Radioloog
  • Johan Docx

    Sportarts
  • Robrecht Dhollander

    Huisarts
  • Bruno Van Hoecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Michel D'Hollander

    Huisarts
  • BV Samcon

  • Renaat Huysmans

    Sportarts
  • Anja Van de Putte

    Huisarts
  • Frederik Van Acker

    Sportarts
  • Jean-Paul Van der Sypt

    Sportarts
  • Kelly Cauwenbergh

    Kelly Cauwenbergh

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige
  • Ingrid Dekelver

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Michael Nicasi

    Michael Nicasi

    Trainer
  • Jolien Vanendert

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Annick Viaene

    Annick Viaene

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Johan Wens

    Huisarts
  • Jo Vandersmissen

    Radioloog
  • Yves Van Doninck

    Sportarts
  • Jago Van Soom

    Jago Van Soom

    Sportarts
  • Steven Bex

    Steven Bex

    Sportarts
  • Frederik Ponet

    Huisarts, Sportarts
  • Dokter Jonas Wilms BV

    Huisarts, Sportarts
  • Baldwin Sondervan

    Baldwin Sondervan

    Sportkinesitherapeut
  • Marc Royackers

    Sportarts
  • Bie Peremans

    Kinesitherapeut
  • Georges Gillis

    Sportarts
  • Bart Gadeyne

    Sportarts
  • An De Busser

    An De Busser

    Diëtist
  • Alain Van Noorbeeck

    Sportarts
  • Katja Van Oostveldt
    Sportarts

    Katja Van Oostveldt

    Sportarts
  • Guy Vermeiren

    Cardioloog
  • Peter De Naeyer

    Sportarts
  • Koenraad Thuysbaert

    Sportarts
  • Jan Pieter Outtier

    Sportarts
  • Philippe De Ryck

    Sportarts
  • Bert Van Bogaert

    Huisarts, Sportarts, Trainer
  • Jan Van Meirhaeghe

    Jan Van Meirhaeghe

    Orthopedisch chirurg
  • Willy De Taellenaere

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Patrick Govaert

    Huisarts, Sportarts
  • Joost Blontrock

    Huisarts, Sportarts
  • Johan Matthijs

    Huisarts
  • Jean-Paul Pierreux

    Huisarts
  • Dirk Van Genechten

    Sportarts
  • Jonas Massa

    Sportarts
  • Pascal Wernaers

    Orthopedisch chirurg
  • Jos Vandevenne

    Sportarts
  • Maarten Cox

    Sportarts
  • Koen Pansaers

    Sportarts
  • Voorzitter

    Inge De Ridder

    Sportdiëtist
  • Ben Corteville

    Cardioloog
  • Jos Benders

    Sportarts
  • Bert Vankerschaver

    Bert Vankerschaver

    Sportkinesitherapeut, Osteopaat
  • Wouter Dierynck

    Sportarts
  • Simon Claeys

    Simon Claeys

    Huisarts, Sportarts
  • Michèle Verhaest

    Sportarts
  • Sofie Belis
    Sportarts - Huisarts

    Sofie Belis

    Huisarts, Sportarts
  • Luus Tormans

    Podoloog
  • Peter Claeys

    Sportarts
  • Mieke Van Vlaenderen

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Lianne De Mey

    Sportarts
  • Mitch Malavolta

    Huisarts, Sportarts
  • Peter Muylaert

    Sportarts
  • Inge D'eer

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Erik Van Lierde

  • Kristof Ryheul

    Kristof Ryheul

    Trainer
  • Mathias Peeters

    Sportarts
  • Sam Moustie

    Sportarts
  • Guy Vandenhoven

    Sportarts
  • Antoine Lutin

    Antoine Lutin

    Kinesitherapeut
  • Dries Dieusaert

    Huisarts, Sportarts
  • Piet Bouquillon

    Sportarts
  • Joris Callens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Sam Vermeire

    Sportarts
  • Dirk Van de Velde

    Sportarts
  • Kevin Robson

    Trainer
  • Dr Colmonts Wilfried BV

    Wilfried Colmonts

    Huisarts, Sportarts
  • Raf Coremans

    Huisarts, Sportarts
  • Vik Corstjens

    Sportarts
  • Dirk Devleeschouwer

    Sportarts
  • Henri Van Herpen

    Kinesitherapeut
  • Bram Debaene

    Sportarts
  • Sara Engels

    Gynaecoloog
  • Ivan Ghillebert

    Huisarts
  • Hugo Debouvere

    Huisarts
  • Sportieq vzw - Gezond Sporten

  • Jason Coldwell

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Kris Claes

    Kinesitherapeut
  • Sophie Lambrecht

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Tomas Hannes

    Tomas Hannes

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige, Trainer
  • An Konings

    Sportarts
  • Bob Brouwers

    Huisarts
  • Benjamin Goris

    Kinesitherapeut
  • Marleen Lootens

    Sportarts
  • Mileen De Vleeschhouwer

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Gert Droessaert

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Denis Jaeken

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Gerrit De Loose

    Sportkinesitherapeut
  • Annelies Van Erck

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Werner Vleugels

    Huisarts, Sportarts
  • Hendrik Roobaert

    Sportarts
  • Liesbeth Stulens

    Huisarts
  • Ruth Vanderheyden

    Ruth Vanderheyden

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Kathleen De Smet

    Kinesitherapeut
  • Ellen Van Puyvelde

    Ellen Van Puyvelde

    Sportarts
  • Johan Pierret

    Sportarts
  • An De Kock
    Kennis en ondersteuning integriteit

    An De Kock

    Bewegingswetenschapper
  • Stefaan Machiels

    Huisarts
  • Jan Boon

    Huisarts
  • Toon Cruyt

    Sportarts
  • Dirk De Mey

    Kinesitherapeut
  • Torsten Wauters

    Torsten Wauters

    Sportarts
  • Peter Lagrou

    Sportarts, Andere arts-specialist
  • Lander Dewitte

    Huisarts, Sportarts
  • Gretel Descheemaeker

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Carmen Vanhaecke

    Sportarts
  • Dieter De Clercq

    Sportarts
  • Jan Vercammen

    Cardioloog
  • Ellen Beuckelaers

    Orthopedisch chirurg
  • Jonas Docx

    Sportarts
  • Karolien Meersman

    Sportarts
  • Bastiaan Verstraete

    Huisarts, Sportarts
  • Stefan Hooftman

    Sportarts
  • Cedric Arijs
    Psycholoog, Sportpsycholoog

    Cedric Arijs

    Psycholoog, Sportpsycholoog
  • Guy De Schutter

    Sportarts
  • Dana Neirinck

    Podoloog
  • Dirk Gyselinck

    Sportarts
  • Koen Scheerlinck
    Penningmeester

    Koen Scheerlinck

    Sportkinesitherapeut
  • Tyrone Devolder

    Huisarts
  • Luc Vogelaers

    Huisarts
  • Bart Vandewynckele

    Sportarts
  • Kris Demanet

    Sportarts
  • John Roosen

    Cardioloog
  • Adelheid Steyaert

    Adelheid Steyaert

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Leysen Joppe

    Leysen Joppe

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Ludovic Onkelinx

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Nick Hiltrop

    Cardioloog
  • Tina Lambrechts

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Michel Wynsberghe

    Kinesitherapeut, Trainer
  • Hans Jaspers

    Radioloog
  • Inge Bru

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Steven Pauli

    Sportarts
  • Trees Dooms

  • Peter Germonpre

    Huisarts
  • Luc Roland

    Sportarts
  • Alain Schutjes

    Sportarts
  • Mathieu Maroy

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Karel Pardaens

  • Henry Carlier

    Sportarts
  • Julien Ryckeboer

    Kinesitherapeut
  • Jettie Tempels

    Sportarts
  • Sportarts

    Rik De Kinderen

    Sportarts
  • Steven Platteaux

    Sportarts
  • Reinout Van Schuylenbergh

    Reinout Van Schuylenbergh

    Bewegingswetenschapper, Trainer
  • Pieter Volcke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Johan Haegeman

    Sportarts
  • Michel Herssens

    Cardioloog
  • Dieter Vercaigne

    Sportkinesitherapeut
  • Frank Pauwels
    Voorzitter

    Frank Pauwels

    Sportarts
  • Kristof Peeters

    Huisarts, Sportarts
  • Francis Lemmens

    Sportarts
  • Guy Vanhees

    Sportarts
  • Peter Dieleman

    Sportarts
  • Herwig Vergucht

    Sportkinesitherapeut
  • Paul Meersman

    Sportarts, Huisarts
  • Nathalie Van de Vyver

    Huisarts
  • Toon Goossens

    Sportarts
  • Machteld Royackers

    Huisarts
  • Vincent Metsers

    Huisarts, Sportarts
  • Nathalie Odeur

    Huisarts
  • Marc Van Hauwermeiren

    Sportarts
  • Jan Leire

    Sportarts
  • Barbara Vandenbussche

    Barbara Vandenbussche

    Kinesitherapeut
  • Wouter Van Den Broecke

    Orthopedisch chirurg
  • Maries Aertgeerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Guy Peeters

    Sportarts
  • Ondervoorzitter

    Stijn Bogaerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Luk Buyse
    Huisarts, Sportarts

    Luk Buyse

    Huisarts, Sportarts
  • Wouter Eraly

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Filip Noe

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Hans Talloen

    Sportarts
  • Koen Nys

    Sportarts
  • Jan Notredame

    Kinesitherapeut
  • Marco Guidi

    Sportarts
  • Luc Baeyens

    Sportarts, Gynaecoloog
  • Rik Derveaux

    Kinesitherapeut
  • Dorien Meeusen

    Sportdiëtist
  • Annik Bosmans

    Fysisch arts / Revalidatie arts

Gerelateerde items

Beleid
Grensoverschrijdend gedrag

Grensoverschrijdend gedrag in de sportclub: wat kan jij doen en bij wie kan je terecht?

Sporter Blog Ethiek Gezond Sporten Beleid Gezond Sporten Blog
Beleid
Corona en kinderen.png

Laat kinderen zoveel mogelijk normaal sporten

Sportprofessional Sporter Sportorganisatie Sportprofessional Nieuws Gezond Sporten Beleid Sportgeneeskunde Gezond Sporten Nieuws
Voeding
Cafeïne en sport

Waarom zweren atleten bij cafeïne? Hoe cafeïne gebruiken voor optimale prestatie?

Sporter Blog Voeding Voeding Blog
Kinderen en jongeren_sporthethiek.png

Hoe kijken kinderen en jongeren naar een veilig sportklimaat?

Sporter Blog Ethiek Blog
Sluiten