Presteren start altijd vanuit je baas: het brein

Presteren start altijd vanuit je baas: het brein

Sportpsycholoog van heel wat topsporters en topteams, waaronder van de Belgische gymnasten.
Sporter Blog Sportpsychologie Gymnastiek

Van 30 september tot 8 oktober ging het WK turnen door in Antwerpen. Wederom vol glansrijke prestaties van ongelofelijke gymnasten. Onze eigen Belgische delegatie was ook aanwezig maar kende heel wat tegenslagen in de voorbereiding en ook tijdens het WK zelf. Sportpsycholoog van deze gymnasten Jef Brouwers vertelt je over de mentale kant van het turnen en de voorbereiding op zo'n groot tornooi.

Top Gymnastiek, voor iedereen onzichtbare, dagelijkse inspanningen om een beperkt aantal keren in niet eens vier minuten te tonen wat het opleverde. Passie en volharding, de onmisbare ingrediënten van een TOP TURNSTER/TURNER. Die LIEFDE voor turnen onbewust met de paplepel toegediend. De huiselijke turnlucht wordt bij elke inademing opgesnoven en nooit helemaal weer uitgeademd. Turnen, net DNA van een gezin met turners waaruit de ambitie groeit met het kind.

In het Belgische damesteam ‘Toestel Turnen Meisjes’, waar ik al jaren aan de slag ben, is “jong” zeker het geval. De ‘meisjes’ werken elk HARD en de coaches en staf begeleiden hen naar JUIST werken om later als dames op de Olympische Spelen hun droom te realiseren.

Volharding maakt deel uit van de houding van de atlete. Turnen is letterlijk een sport van vallen en opstaan. Laat deze twee activiteiten meermaals per dag het deel te zijn van de atlete. Als Prestatie Psycholoog heb je er wel je werk mee om psychologisch het rechtstaan te ondersteunen.

Op erg jonge leeftijd starten de meisjes, met ongebreidelde ambitie en bijzonder grote fierheid, om hun dromen te realiseren. Ouders en kind, samen voor hun passie, ‘het kind dat turntalent heeft’. Talent/potentieel worden getest en het is duidelijk dat er meer nodig is. Karakter is boven alles onontbeerlijk. ‘Ik moet er nogal wat voor opofferen’ is de eerste zin om volledig uit je brein te schrappen. Daarom is een zeer specifieke aanpak van het psychologische aspect in topsport (welke ook) nodig. De groeiende leeftijd geeft de methodes aan. Hoe de ouders hun liefde en ook hun ambitie blijven doorgeven aan hun kind krijgt onze volle aandacht. Steeds blijven wij ter beschikking. 

In topgymnastiek start de carrière van hun kind op erg jonge leeftijd. Het is aangewezen om bij de start van de topsportcarrière (in Gent) de ouders nauw te betrekken bij de werking om het welzijn van hun kind centraal te stellen. Een ruime introductie in de vele aspecten van topsport voortkomt te vermijden teleurstelling. 

Extra foto blog Jef Brouwers (2)

De weg van de Club naar de Topsport Turnzaal in Gent, gekoppeld aan topsportschool, topsport internaat en topsport training is een psychologisch gigantische stap waarbij wij de ouders nodig hebben. Het leven van het kind verandert. Die verandering van plaats gebeurt zowel lichamelijk als psychologisch. Je brein verhuizen gaat trager dan een valies nemen en elders je intrek nemen. Die ‘inburgering’ krijgt veel aandacht van school, internaat en elite coaches, kortom van de ganse Gymfed organisatie met talrijke specialisten die zich inzetten voor allen. Samen zorgen zij met de ouders, voor een “zachte overgang”. Het regelmatige contact tussen alle betrokkenen en de ouders zal zorgen voor een grote en noodzakelijke rust bij het kind-topsportatleet en vooral bij de ouders. De toegankelijkheid van alle verantwoordelijken van Gymfed, topsport, internaat en school is dan ook een realiteit. Wedstrijden worden langzaam ingebouwd in het programma om te grote overgangen naar de competitie te vermijden. 

In het Gymfed-sportmodel staat de sporter centraal. Het fysieke en psychologische welzijn tijdens het sporten zijn voorwaarden voor het realiseren van het potentieel. En evolutie betekent ‘geduld’, ‘niet te vlug’, zichzelf beschermen tegen te hoge 

verwachtingen en vaak vastgesteld ongeduld. Alle atleten dromen van Olympische Spelen. Het WK in Antwerpen biedt die tot de verbeelding sprekende realisatie ervan. Alle toppers van de hele wereld zullen in Antwerpen, bijna thuishaven, hun kunsten laten zien op het indrukwekkende feest in het magische Sportpaleis. Erbij horen is genieten en genot is de basis van elke prestatie. Mijn slogan “Pret verdwijnt, stress verschijnt” wordt zo praktisch gerealiseerd en de stap naar een volgende droom kan gezet worden.

De kwetsuur van Tokyo Olympische kampioene Nina Derwael vernietigde haar deelname aan het WK, etappe naar Parijs. Verdriet en frustratie en tal van andere onvermijdelijke emoties maken zich van haar meester op dat ene moment. Ook voor Lisa Vaelen ging al het werk naar de ‘WK piek’ verloren. Eén woord: “ziek” onderbrak alles. Ook Noémie Louon diende fysiek af te haken. Alle drie droomden zij van een topprestatie op het WK op weg naar de Olympische Parijs droom. Hun afwezigheid heeft ook een impact op de andere teamleden. Hun bezorgdheid om hun fysieke welzijn groeit. Elke lichamelijke hinder nestelt zich in hun brein. De hele situatie is veranderd. Ook komen drie plaatsen vrij in de vijf mogelijke WK selecties en één reserve. De psychologische strijd met zichzelf verhoogt en zo ook het idee over hun verhoogde kansen op deelname. Acht atleten blijven over voor zes plaatsen en twee afvallers. Het is voorspelbaar en vooral verstaanbaar dat niemand bij de twee afvallers wil horen. De teleurstelling is immens groot bij de twee niet geselecteerden. Het team voelt dit alles want alles is in eerste instantie voelen. Het welzijn van allen is ons grootste aandachtspunt. Een positieve sfeer, gekoesterd door de coaches en staf, houdt maximaal externe negatieve factoren uit het team. Team en individuele sessies peilen naar de ambitie van de atleten en hun inzicht in hoe zij zichzelf zien als elite atleet/mens/presteerder. Vragen over hoe zij omgaan met feedback en teleurstelling geven informatie waarmee iedereen aan de slag kan gaan. De ultieme testgegevens zullen toegevoegd worden bij de reeds aanwezige gegevens. De selectiecommissie zal er zich over buigen en het verdict bekend maken. Dat alles verhoogt de spanning om tijdens die ultieme test een topprestatie te realiseren. Zij zijn allen turn-klaar, de ene gestresseerd en de andere gaat perfect om met de onvermijdelijke wedstrijdspanning. Ikzelf verwijder mij van individu en groep. Ik stoor zeker als ik net voor een selectie of wedstrijd denk nog enige bijdrage te kunnen leveren op psychologisch vlak. De atlete heeft geleerd te voelen wat het best is voor haar en zal haar eigen voorbereiding kiezen. Nooit kreeg ik op dergelijke momenten enige vraag van een atleet. Enige bijkomende informatie kan de ‘informatie te veel’ zijn. Ik praat voluit met de gedwongen afwezigen. Zij schoolden zich onmiddellijk om tot topsupporters. Euforisch geluk bij de geselecteerden, kleine en zeer grote teleurstellingen bij niet geselecteerden, allen gesteund door coaches en staf. De enen gooien met dankwoorden, anderen verstoppen zichzelf om hun gemengde emoties te verwerken. Op het WK zullen wij meegenieten van de prestaties van Erika Pinxten, Fien Enghels, Jutta Verkest, Maélysse Brassart, Margaux Dandois en Yléa Tollet.

Extra foto blog Jef Brouwers

Hoe hard top gymnastiek of in het algemeen topsport kan zijn bleek nog eens tijdens de WK-competitie in Antwerpen. Een hoop gekwetsten hadden wij al bij de start. Alsof het niet genoeg was viel ook Ylea Tollet nog uit wat de coaches noodzaakte om een niet al te fitte reserve atlete Abderdeen O’Driscoll op te roepen. Het was de mokerslag teveel. De veerkracht was opgebruikt en het verdict was duidelijk: wij gaan als team niet naar Parijs. De atleten slaagden er niet in om hun droefheid te verbergen. Ze lieten hun tranen de vrije loop. Waarom zouden ze zich ook inhouden na zoveel fysieke ellende die hun droom als een hard opgeblazen ballon doorprikte. Het wordt nadenken en afwegen, voelen en dialogeren, de droom opfleuren indien nog mogelijk om desgevallend als individu in Parijs te geraken. Coaches en staf zullen er alles aan doen om diegenen die kansen hebben als individu en een nieuw project willen opzetten voor zichzelf te ondersteunen.

Topsport is slechts voor diegenen die een ijzersterk karakter hebben om zo vlug mogelijk terug op te staan en met alle energie er terug tegenaan te gaan. Alsof er niets gebeurd is.

Je kan misschien eens denken aan het moment waarop tegenslag had. Wat het lastig om de draad terug op te nemen?

 

Vind een expert

  • Bert Vankerschaver

    Bert Vankerschaver

    Sportkinesitherapeut, Osteopaat
  • Jo Verschueren

    Jo Verschueren

    Kinesitherapeut
  • Maarten Cox

    Sportarts
  • Annik Bosmans

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Liesbeth Stulens

    Huisarts
  • Elke Van den Steen

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Peter Muylaert

    Sportarts
  • Carmen Vanhaecke

    Sportarts
  • Peter Lagrou

    Sportarts, Andere arts-specialist
  • Hans Jaspers

    Radioloog
  • Marco Guidi

    Sportarts
  • An De Busser

    An De Busser

    Diëtist
  • Torsten Wauters

    Torsten Wauters

    Sportarts
  • Kris Peeters

    Kris Peeters

    Sportarts
  • Michel Wynsberghe

    Kinesitherapeut, Trainer
  • Luus Tormans

    Podoloog
  • Dieter Vercaigne

    Sportkinesitherapeut
  • Philippe De Ryck

    Sportarts
  • Dirk Van Genechten

    Sportarts
  • Ellen Beuckelaers

    Orthopedisch chirurg
  • Erik Van Lierde

  • Katja Van Oostveldt
    Sportarts

    Katja Van Oostveldt

    Sportarts
  • Kelly Cauwenbergh

    Kelly Cauwenbergh

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige, Trainer
  • Annelies Harnie

    Sportarts
  • Frederik Ponet

    Sportarts
  • Jan Boon

    Huisarts
  • Frederik Van Acker

    Sportarts
  • Raf Coremans

    Huisarts, Sportarts
  • Vincent Metsers

    Huisarts, Sportarts
  • Bram Debaene

    Sportarts
  • Bruno Vanhecke
    Secretaris

    Bruno Vanhecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jean-Paul Van der Sypt

    Sportarts
  • Jolien Vanendert

    Sportdiëtist
  • Kristof Ryheul

    Kristof Ryheul

    Trainer
  • Jeroen Stappers

    Jeroen Stappers

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Werner Vleugels

    Huisarts, Sportarts
  • Eric Vandeputte

    Sportarts
  • Dorien Meeusen

    Sportdiëtist
  • Kris Vanderlinden

    Sportarts
  • Inge Bru

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Luc Vogelaers

    Huisarts
  • Johan Wens

    Huisarts
  • Jan Vercammen

    Cardioloog
  • Leysen Joppe

    Leysen Joppe

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Roel Jacobs

    Roel Jacobs

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Reinout Van Schuylenbergh

    Reinout Van Schuylenbergh

    Bewegingswetenschapper, Trainer
  • Wouter Eraly

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Filip Parmentier

    Sportarts
  • Machteld Royackers

    Huisarts
  • Bart Gadeyne

    Sportarts
  • Luc Fr. Janssens

    Sportarts
  • Alain Van Noorbeeck

    Sportarts
  • Mieke Van Vlaenderen

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Kris Claes

    Kinesitherapeut
  • Dominique Devriese

    Dominique Devriese

    Kinesitherapeut, Osteopaat
  • Eva De Mulder

    Podoloog
  • Benedicte Heyndrickx

    Cardioloog
  • Annelies Van Erck

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Angelique Veracx

    Angelique Veracx

    Osteopaat
  • Vik Corstjens

    Sportarts
  • Sara Engels

    Gynaecoloog
  • Toon Goossens

    Sportarts
  • Willy De Taellenaere

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jos Benders

    Sportarts
  • jan Knapen

    Kinesitherapeut
  • Tyrone Devolder

    Huisarts
  • Ruth Vanderheyden

    Ruth Vanderheyden

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Jan Leire

    Sportarts
  • Guido Van Hirtum

    Sportarts
  • Gerda Smets

    Sportarts
  • Hendrik Roobaert

    Sportarts
  • Benjamin Goris

    Kinesitherapeut
  • Jason Coldwell

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Lize Vaes

    Lize Vaes

    Huisarts, Sportarts
  • Ingrid Deweert

    Sportarts
  • Kevin Robson

    Trainer
  • Toon Cruyt

    Sportarts
  • Sam Vermeire

    Sportarts
  • Nathalie Odeur

    Huisarts
  • Michael Nicasi

    Michael Nicasi

    Trainer
  • Frank Pauwels
    Voorzitter

    Frank Pauwels

    Sportarts
  • Kristof Peeters

    Huisarts, Sportarts
  • Sven Aertgeerts

    Sportarts
  • Ria Vanderstraeten

    Sportdiëtist
  • Jo Vandersmissen

    Radioloog
  • Bruno Van Hoecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Denis Jaeken

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Nathalie Van de Vyver

    Huisarts
  • Steven Pauli

    Sportarts
  • Dirk Devleeschouwer

    Sportarts
  • Hugo Debouvere

    Huisarts
  • Guy Vermeiren

    Cardioloog
  • An Konings

    Sportarts
  • Johan Pierret

    Sportarts
  • Cedric Arijs
    Psycholoog, Sportpsycholoog

    Cedric Arijs

    Psycholoog, Sportpsycholoog
  • Johan Roeykens

  • Dirk Van de Velde

    Sportarts
  • Pieter Volcke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Luc Baeyens

    Sportarts, Gynaecoloog
  • Piet Bouquillon

    Sportarts
  • Koen Pansaers

    Sportarts
  • Jan Pieter Outtier

    Sportarts
  • Joost Blontrock

    Huisarts, Sportarts
  • Johan Matthijs

    Huisarts
  • Baldwin Sondervan

    Baldwin Sondervan

    Sportkinesitherapeut
  • Sportarts

    Rik De Kinderen

    Sportarts
  • Jonas Massa

    Sportarts
  • Joris Callens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Wouter Dierynck

    Sportarts
  • Jan Van Meirhaeghe

    Jan Van Meirhaeghe

    Orthopedisch chirurg
  • Peter Germonpre

    Huisarts
  • Michel Herssens

    Cardioloog
  • Sportieq vzw - Gezond Sporten

  • Steven Platteaux

    Sportarts
  • Bie Peremans

    Kinesitherapeut
  • Karel De Crem

    Sportarts
  • Renaat Huysmans

    Sportarts
  • Steven Bex

    Steven Bex

    Sportarts
  • Henry Carlier

    Sportarts
  • Ludovic Onkelinx

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Dr Colmonts Wilfried BV

    Wilfried Colmonts

    Huisarts, Sportarts
  • Jonas Docx

    Sportarts
  • Jean-Paul Pierreux

    Huisarts
  • Ben Corteville

    Cardioloog
  • Voorzitter

    Inge De Ridder

    Sportdiëtist
  • Wim Derave

    Bewegingswetenschapper
  • Stephan Ilsbrouckx

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Guy Vandenhoven

    Sportarts
  • Gretel Descheemaeker

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Johan Docx

    Sportarts
  • Peter Claeys

    Sportarts
  • Mathieu Maroy

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Inge D'eer

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Marc Van Hauwermeiren

    Sportarts
  • Thierry Op de Beeck

    Sportarts
  • Kathleen De Smet

    Kinesitherapeut
  • BVBA Samcon

  • Mitch Malavolta

    Huisarts, Sportarts
  • Frederik Deconinck

    Bewegingswetenschapper
  • Guy Peeters

    Sportarts
  • Dirk De Mey

    Kinesitherapeut
  • Wouter Van Den Broecke

    Orthopedisch chirurg
  • Leon Ghijselinck

    Sportarts
  • Kris Demanet

    Sportarts
  • Chris Martens

    Orthopedisch chirurg
  • Bart Vandewynckele

    Sportarts
  • Daniel Baesberg

    Sportarts
  • Johan Haegeman

    Sportarts
  • Tomas Hannes

    Tomas Hannes

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige, Trainer
  • Jan Wanten

    Sportarts
  • Sam Moustie

    Sportarts
  • Georges Gillis

    Sportarts
  • Marc Royackers

    Sportarts
  • Ondervoorzitter

    Stijn Bogaerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Adelheid Steyaert

    Adelheid Steyaert

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Guy Vanhees

    Sportarts
  • Matthias De Paepe

    Kinesitherapeut
  • Dieter De Clercq

    Sportarts
  • Marleen Lootens

    Sportarts
  • Peter Wieme

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Bert Van Bogaert

    Huisarts, Sportarts, Trainer
  • Eddy Spans

    Sportarts
  • Ellen Van Puyvelde

    Ellen Van Puyvelde

    Sportarts
  • Dana Neirinck

    Podoloog
  • Ivan Ghillebert

    Huisarts
  • Luc Peeters

    Sportarts
  • Marc Schiltz

  • Carl De Crée

    Sportarts, Endocrinoloog, Bewegingswetenschapper, Trainer, Andere
  • Luk Buyse
    Huisarts, Sportarts

    Luk Buyse

    Huisarts, Sportarts
  • Julien Ryckeboer

    Kinesitherapeut
  • Nick Hiltrop

    Cardioloog
  • Yves Van Doninck

    Sportarts
  • Jettie Tempels

    Sportarts
  • Dirk Gyselinck

    Sportarts
  • Steven Reyskens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Lianne De Mey

    Sportarts
  • Jos Vandevenne

    Sportarts
  • Koen Nys

    Sportarts
  • Guy De Schutter

    Sportarts
  • Michel D'Hollander

    Huisarts
  • Robrecht Dhollander

    Huisarts
  • Karl Brack

    Gynaecoloog
  • Antoine Lutin

    Antoine Lutin

    Kinesitherapeut
  • Frank De Winter

    Sportarts
  • Bastiaan Verstraete

    Huisarts, Sportarts
  • Filip Noe

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Stefaan Machiels

    Huisarts
  • Patrick Govaert

    Sportarts
  • Sjors Pietermans

    Sjors Pietermans

    Huisarts, Sportarts
  • Michèle Verhaest

    Sportarts
  • Dokter Jonas Wilms BV

    Huisarts, Sportarts
  • Dries Dieusaert

    Huisarts, Sportarts
  • Gerrit De Loose

    Sportkinesitherapeut
  • Tina Lambrechts

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Barbara Vandenbussche

    Barbara Vandenbussche

    Kinesitherapeut
  • Jan Notredame

    Kinesitherapeut
  • Henri Van Herpen

    Kinesitherapeut
  • Pascal De Smet

    Huisarts
  • Leonie Geukens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • John Ijzerman

    Sportarts
  • John Roosen

    Cardioloog
  • Rik Derveaux

    Kinesitherapeut
  • Karolien Meersman

    Sportarts
  • Pascal Wernaers

    Orthopedisch chirurg
  • Peter De Naeyer

    Sportarts
  • Koenraad Thuysbaert

    Sportarts
  • Mathias Peeters

    Sportarts
  • Sophie Lambrecht

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jago Van Soom

    Jago Van Soom

    Sportarts
  • Stefan Smits

    Sportarts
  • Peter Dieleman

    Sportarts
  • Herwig Vergucht

    Sportkinesitherapeut
  • Alain Schutjes

    Sportarts
  • Jan Verstuyft

    Sportarts
  • Annick Viaene

    Annick Viaene

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Ingrid Dekelver

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Paul Meersman

    Sportarts
  • Koen Scheerlinck
    Penningmeester

    Koen Scheerlinck

    Sportkinesitherapeut
  • Karel Pardaens

  • Luc Roland

    Sportarts
  • Mileen De Vleeschhouwer

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Francis Lemmens

    Sportarts
  • Peter Plessers

  • Stefan Hooftman

    Sportarts
  • Hans Talloen

    Sportarts
  • Anja Van de Putte

    Huisarts
  • Nick Baelde

    Radioloog
  • Bob Brouwers

    Huisarts
  • Gert Droessaert

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Trees Dooms

  • Lander Dewitte

    Huisarts, Sportarts
  • Maries Aertgeerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • sportarts en huisarts

    Steven Van Holm

    Huisarts, Sportarts
  • Myriam Willems

    Kinesitherapeut

Gerelateerde items

Kinderen en jongeren_sporthethiek.png

Hoe kijken kinderen en jongeren naar een veilig sportklimaat?

Sporter Blog Ethiek
Beleid
Grensoverschrijdend gedrag

Grensoverschrijdend gedrag in de sportclub: wat kan jij doen en bij wie kan je terecht?

Sporter Blog Ethiek Gezond Sporten Beleid Gezond Sporten
Sportgeneeskunde
Doping

Cardiovasculaire risico's van prestatie bevorderende middelen en dopinggebruik

Sporter Sportprofessional Artikel Sportgeneeskunde
Sportpsychologie
Blog_Burn-out_Jan Knapen.png

Sportburn-out voorkomen en overwinnen

Sporter Blog Sportmedisch Gezond Sporten Sportpsychologie Gezond Sporten
Sluiten