Blood flow restriction (BFR) training: invloed op uithouding en spierkracht

Blood flow restriction (BFR) training: invloed op uithouding en spierkracht

Dieter Deprez studeerde in 2006 af als Master Lichamelijke Opvoeding (optie sporttraining, UEFA-A diploma voetbal), waarna hij assistent werd aan de Universiteit Gent. In 2015 behaalde hij een doctoraat in de bewegings- en gezondheidswetenschappen met een focus op talentidentificatie en -ontwikkeling binnen het jeugdvoetbal, met speciale aandacht voor het relatieve leeftijdseffect en maturiteit. Ondertussen werkte hij onder meer in de jeugdopleidingen van SV Zulte Waregem en Club Brugge, waar hij instond voor de fysieke opvolging van de spelers in en rond de groeispurt. In 2015 werd hij opgenomen in de technische staf van het eerste team van Club Brugge, waar hij 8 seizoenen werkzaam was als sportwetenschapper en coördinator van het ‘ClubLAB’. Vandaag werkt hij voor Cosmogroup als scientific accountmanager. Cosmogroup is een bedrijf gespecialiseerd in multiomics analyses (DNA, metaboloom en microbioom) om de (sport)voeding en suppletie op maat van de atleet te maken.
Sporter Blog Blessurepreventie Training Blog Blessurepreventie Training

Er bestaan heel wat verschillende trainingsvormen, en er komen er nog steeds nieuwe bij. Één van deze alternatieve trainingsvormen is 'Blood Flow Restriction' training, of kortweg BFR training. Sportwetenschapper Dieter Deprez vertelt je alles wat je hierover moet weten!

Inleiding: wat?

Het gebruik van ‘Blood Flow Restriction’ (BFR) training om aan spierkracht te winnen in zowel gezonde populaties als bij diegene die een blessure hebben, is de laatste 15 jaar enorm toegenomen. BFR training werd voor het eerst gebruikt in de jaren 70 door de Japanse dokter Sato, die op het idee kwam toen hij in zijn voeten dezelfde tinteling waarnam als tijdens het sporten waarbij hij in traditionele Japanse zithouding zat. De bloedtoevoer naar zijn kuiten werd deels afgesneden en zo begon dokter Sato te experimenteren.

De BFR training, ook wel KAATSU, occlusie of hypoxische training genoemd, gebruikt een riem of band waarbij de arteriële bloedstroom deels wordt beperkt en de veneuze terugstroom volledig wordt afgesneden tijdens de work-out. De beste BFR techniek maakt gebruik van een automatische pneumatische band (‘cuff’) waarbij de druk in de aderen individueel gemeten kan worden (=AOP: arterial occlusion pressure) om zo het precieze percentage van bloedtoevoer restrictie geregeld kan worden. De banden kunnen bovenaan elk lidmaat geplaatst worden (zie foto hieronder).

BFR training wordt meest gebruikt om aan spierkracht en -volume te winnen, waarbij vaker gewerkt kan worden aan lagere intensiteiten (20-50% van het maximum in atleten). Dit maakt dat BFR training uitermate geschikt is om te gebruiken bij gezonde volwassenen en ouderen, maar ook bij personen in revalidatie (bv. na een kruisband operatie). Evengoed is BFR training geschikt voor atleten waarbij regelmatige intensieve ‘high-load’ krachttraining niet mogelijk is omwille van de opeenvolging van wedstrijden en trainingen.

BFR

Het mechanisme achter de toename in spierkracht en -volume bij BFR training zou gelinkt zijn aan het gecombineerde effect van deze 3 zaken tijdens het trainen, maar het exacte mechanisme is tot op heden nog onduidelijk:

    • Mechanische spanning: is de hoeveelheid spanning ontwikkeld door spiervezels als reactie op een stimulus (belastingprikkel). Na verloop van tijd moet dit toenemen. Dit heet progressieve overload. Het betekent simpelweg het progressief belasten van een spier, waarbij er na verloop van tijd meer belasting moet worden opgelegd, met meer verricht werk (verhogen van gewicht, aantal sets of aantal herhalingen).
    • Metabole stress: is de opstapeling van afvalstoffen in de spier, waaronder o.a. lactaat (voor de leergierige lezer: ook waterstofionen, inorganisch fosfaat en creatine). Dit bereik je door een hoger aantal herhalingen te verrichten, waardoor je ‘de pomp’ en ‘verzuring’ ervaart.
    • Spierschade: dit is een bijkomstigheid van de training en niet iets wat je zou moeten nastreven. Het wordt vaak aangeduid onder de noemer ‘DOMS’ (Delayed Onset of Muscle Damage) oftwel spierpijn. Hoe meer je lichaam went aan een bepaald type training, hoe minder DOMS je zal ervaren. 

Invloed op spierkracht en -volume

Toenames in spierkracht en -volume na BFR training zijn uitgebreid gedocumenteerd in de wetenschappelijke literatuur, waarbij 3 toepassingen van BFR training beschreven werden: 

    • BFR-RE = ‘resistance exercise’ > toepassing tijdens klassieke krachttraining.
    • BFR-AE = ‘aerobic exercise’ > toepassing tijdens wandelen of fietsen.
    • P-BFR = ‘passive’ > toepassing zonder training of oefening

 

BFR-RE

Uit reviews bleek dat BFR-RE training effectief een toename teweeg bracht bij gezonde jongeren en ouderen, alsook bij populaties in revalidatie. De meeste studies toonden ook aan dat de kracht adaptaties groter waren met BFR training in vergelijking met het trainen aan lage intensiteit zonder BFR. Een van de voordelen van BFR training is dat je vaker kan trainen omwille van de lage belasting in vergelijking met de klassieke ‘high-load’ training waarvan je langer moet herstellen.

In de tabel hieronder zijn de modaliteiten beschreven om meer spierkracht en -volume te bekomen met BFR-RE training.

Richtlijnen BFR-RE training

Frequentie

2-3x/week (>3 weken) of 1-2x/dag (1-3 weken)

Belasting (‘load’)

20-40% van maximum (1RM)

Restrictie tijd

5-10min per oefening

Type

Kleine en grote spiergroepen (armen en benen)

Sets

2-4

AOP

40-80%

Rust tussen sets

30-60sec

Restrictie vorm

Constant of intermitterend

Snelheid van uitvoering

1-2sec

 

BFR-AE 

Verbeteringen in spierkracht en -volume zijn aangetoond reeds na 3 weken, maar de trainingen zijn meest effectief na 6 weken. Studies toonden ook aan dat de spierkracht was toegenomen met 7 tot 27%, en het spiervolume met 3 tot 7% na BFR-AE training. Naast de toename in spierkracht en -volume werd ook aangetoond dat de aerobe uithouding was verbeterd met BFR-AE training, alhoewel enige voorzichtigheid hier nodig is omdat de protocollen niet altijd gestandaardiseerd zijn. 

In de tabel hieronder zijn de modaliteiten beschreven om meer spierkracht en -volume te bekomen met BFR-AE training.

Richtlijnen BFR-AE training

Frequentie

2-3x/week (>3 weken) of 1-2x/dag (1-3 weken)

Belasting (‘load’)

<50% VO2max of hartslagreserve

Restrictie tijd

5-20min per oefening

Type

Kleine en grote spiergroepen (armen en benen)

AOP

40-80%

Restrictie vorm

Constant of intervals

Modus

Fietsen of wandelen

 

P-BFR

Een andere toepassing van BFR training is de ‘cuffs’ aan te brengen zonder training of oefening. Deze aanpak is nog niet uitgebreid beschreven in de literatuur, maar het toepassen van P-BFR training zou de spierafbraak en krachtverlies na lange periodes van bedlegerig te zijn of immobilisatie serieus beperken. Dit zou interessant zijn voor atleten na een chirurgische ingreep (bv. kruisband operatie) waarbij minder spierkracht en -volume heropgebouwd zou moeten worden in de revalidatiefase.

In de tabel hieronder zijn de modaliteiten beschreven om meer spierkracht en -volume te bekomen met P-BFR training.

Richtlijnen P-BFR training

Frequentie

1-2x/dag (gedurende immobilisatie)

Restrictie tijd

5min intervals

Type

Kleine en grote spiergroepen (armen en benen)

Sets

3-5

AOP

70-100%

Rust tussen sets

3-5min

Restrictie vorm

Constant

 

Conclusies 

BFR training…

    • … verbetert de spierkracht en -volume aan lage intensiteiten, en kan dus aanvullend zijn voor atleten met een druk wedstrijd- en trainingsschema.
    • … vermijdt verlies aan spierkracht bij personen/atleten die geblesseerd zijn of moeten herstellen van een chirurgische ingreep.
    • … kan de revalidatietijd verbeteren na een blessure of ingreep.
    • … is een veilige en effectieve methode om aanvullend te zijn bij atleten waarbij occlusie geen contra-indicaties geeft en progressieve training is aangewezen.

  

Referenties 

    • Blood flow restriction exercise: considerations of methodology, application and safety. Patterson et al. (2019). Frontiers in Physiology.
    • Blood flow restriction training. Lorenz et al. (2021). Journal of Athletic Training.
    • Blood flow restriction during training for improving the aerobic capacity and sport performance of trained athletes: A systematic review and meta-analysis. Castilla-Lopez et al. (2022). Journal of Exercise Science and Fitness.
    • Effects of blood flow restriction training on aerobic capacity and performance: A systematic review. Bennett & Slattery (2018). Journal of Strength and Conditioning Research.
    • Effects of training with blood flow restriction on muscular strength: A systematic review and meta-analysis. Gear et al. (2022). International Journal of Exercise Science.

Vind een expert

  • Angelique Veracx

    Angelique Veracx

    Osteopaat
  • Mathias Peeters

    Sportarts
  • Bert Van Bogaert

    Huisarts, Sportarts, Trainer
  • Katja Van Oostveldt
    Sportarts

    Katja Van Oostveldt

    Sportarts
  • Simon Claeys

    Simon Claeys

    Huisarts, Sportarts
  • Sofie Belis
    Sportarts - Huisarts

    Sofie Belis

    Huisarts, Sportarts
  • Frank Pauwels
    Voorzitter

    Frank Pauwels

    Sportarts
  • Voorzitter

    Inge De Ridder

    Sportdiëtist
  • Karl Brack

    Gynaecoloog
  • Eline Roels

    Podoloog
  • Ondervoorzitter

    Stijn Bogaerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Bruno Vanhecke
    Secretaris

    Bruno Vanhecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Guy Vandenhoven

    Sportarts
  • Leon Ghijselinck

    Huisarts, Sportarts
  • Mathieu Maroy

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Gerda Smets

    Huisarts, Sportarts
  • Simon Dhondt

    Sportkinesitherapeut
  • Sportieq vzw - Gezond Sporten

  • Bram Debaene

    Huisarts, Sportarts
  • Guy De Schutter

    Sportarts
  • Frederik Deconinck

    Bewegingswetenschapper
  • Eva De Mulder

    Podoloog
  • Frank De Winter

    Sportarts
  • Dorien Meeusen

    Sportdiëtist
  • Leonie Geukens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Vincent Metsers

    Huisarts, Sportarts
  • Bie Peremans

    Kinesitherapeut
  • Matthias De Paepe

    Kinesitherapeut
  • Wito Leroy

    Huisarts, Sportarts
  • Koen Scheerlinck
    Penningmeester

    Koen Scheerlinck

    Sportkinesitherapeut
  • Werner Vleugels

    Huisarts, Sportarts
  • Kelly Cauwenbergh

    Kelly Cauwenbergh

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige
  • Wim Derave

    Bewegingswetenschapper
  • Dieter De Clercq

    Sportarts
  • Ria Vanderstraeten

    Sportdiëtist
  • Dominique Devriese

    Dominique Devriese

    Kinesitherapeut, Osteopaat
  • Peter Lagrou

    Sportarts, Andere arts-specialist
  • Dirk Devleeschouwer

    Huisarts, Sportarts
  • Jettie Tempels

    Sportarts
  • Ben Corteville

    Cardioloog
  • Raf Coremans

    Huisarts, Sportarts
  • Reinout Van Schuylenbergh

    Reinout Van Schuylenbergh

    Bewegingswetenschapper, Trainer
  • Jolien Vanendert

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Cedric Arijs
    Psycholoog, Sportpsycholoog

    Cedric Arijs

    Psycholoog, Sportpsycholoog
  • Nick Hiltrop

    Cardioloog

Gerelateerde items

Training
Apneu

Apneutraining: Acute en chronische effecten op inspanningstolerantie

Sporter Artikel Training Training Artikel Plus artikel
Blessurepreventie
enkelverzwikking

Veel voorkomende sportblessures: een enkeldistorsie

Sporter Artikel Factsheet Video Blessurepreventie Training Gezond Sporten Blessurepreventie Training Gezond Sporten Artikel Video
Blessurepreventie
brace of tape .png

Sporten met een brace of een tape?

Sporter Artikel Blessurepreventie Training Gezond Sporten Blessurepreventie Training Gezond Sporten Artikel
Blessurepreventie
Weerstandsband.png

Weerstandsbanden: waarvoor dienen ze?

Sporter Artikel Blessurepreventie Training Gezond Sporten Blessurepreventie Training Gezond Sporten Artikel
Sluiten