Blood flow restriction (BFR) training: invloed op uithouding en spierkracht

Blood flow restriction (BFR) training: invloed op uithouding en spierkracht

Dieter Deprez studeerde in 2006 af als Master Lichamelijke Opvoeding (optie sporttraining, UEFA-A diploma voetbal), waarna hij assistent werd aan de Universiteit Gent. In 2015 behaalde hij een doctoraat in de bewegings- en gezondheidswetenschappen met een focus op talentidentificatie en -ontwikkeling binnen het jeugdvoetbal, met speciale aandacht voor het relatieve leeftijdseffect en maturiteit. Ondertussen werkte hij onder meer in de jeugdopleidingen van SV Zulte Waregem en Club Brugge, waar hij instond voor de fysieke opvolging van de spelers in en rond de groeispurt. In 2015 werd hij opgenomen in de technische staf van het eerste team van Club Brugge, waar hij 8 seizoenen werkzaam was als sportwetenschapper en coördinator van het ‘ClubLAB’. Vandaag werkt hij voor Cosmogroup als scientific accountmanager. Cosmogroup is een bedrijf gespecialiseerd in multiomics analyses (DNA, metaboloom en microbioom) om de (sport)voeding en suppletie op maat van de atleet te maken.
Sporter Blog Blessurepreventie Training Blog Blessurepreventie Training

Er bestaan heel wat verschillende trainingsvormen, en er komen er nog steeds nieuwe bij. Één van deze alternatieve trainingsvormen is 'Blood Flow Restriction' training, of kortweg BFR training. Sportwetenschapper Dieter Deprez vertelt je alles wat je hierover moet weten!

Inleiding: wat?

Het gebruik van ‘Blood Flow Restriction’ (BFR) training om aan spierkracht te winnen in zowel gezonde populaties als bij diegene die een blessure hebben, is de laatste 15 jaar enorm toegenomen. BFR training werd voor het eerst gebruikt in de jaren 70 door de Japanse dokter Sato, die op het idee kwam toen hij in zijn voeten dezelfde tinteling waarnam als tijdens het sporten waarbij hij in traditionele Japanse zithouding zat. De bloedtoevoer naar zijn kuiten werd deels afgesneden en zo begon dokter Sato te experimenteren.

De BFR training, ook wel KAATSU, occlusie of hypoxische training genoemd, gebruikt een riem of band waarbij de arteriële bloedstroom deels wordt beperkt en de veneuze terugstroom volledig wordt afgesneden tijdens de work-out. De beste BFR techniek maakt gebruik van een automatische pneumatische band (‘cuff’) waarbij de druk in de aderen individueel gemeten kan worden (=AOP: arterial occlusion pressure) om zo het precieze percentage van bloedtoevoer restrictie geregeld kan worden. De banden kunnen bovenaan elk lidmaat geplaatst worden (zie foto hieronder).

BFR training wordt meest gebruikt om aan spierkracht en -volume te winnen, waarbij vaker gewerkt kan worden aan lagere intensiteiten (20-50% van het maximum in atleten). Dit maakt dat BFR training uitermate geschikt is om te gebruiken bij gezonde volwassenen en ouderen, maar ook bij personen in revalidatie (bv. na een kruisband operatie). Evengoed is BFR training geschikt voor atleten waarbij regelmatige intensieve ‘high-load’ krachttraining niet mogelijk is omwille van de opeenvolging van wedstrijden en trainingen.

BFR

Het mechanisme achter de toename in spierkracht en -volume bij BFR training zou gelinkt zijn aan het gecombineerde effect van deze 3 zaken tijdens het trainen, maar het exacte mechanisme is tot op heden nog onduidelijk:

    • Mechanische spanning: is de hoeveelheid spanning ontwikkeld door spiervezels als reactie op een stimulus (belastingprikkel). Na verloop van tijd moet dit toenemen. Dit heet progressieve overload. Het betekent simpelweg het progressief belasten van een spier, waarbij er na verloop van tijd meer belasting moet worden opgelegd, met meer verricht werk (verhogen van gewicht, aantal sets of aantal herhalingen).
    • Metabole stress: is de opstapeling van afvalstoffen in de spier, waaronder o.a. lactaat (voor de leergierige lezer: ook waterstofionen, inorganisch fosfaat en creatine). Dit bereik je door een hoger aantal herhalingen te verrichten, waardoor je ‘de pomp’ en ‘verzuring’ ervaart.
    • Spierschade: dit is een bijkomstigheid van de training en niet iets wat je zou moeten nastreven. Het wordt vaak aangeduid onder de noemer ‘DOMS’ (Delayed Onset of Muscle Damage) oftwel spierpijn. Hoe meer je lichaam went aan een bepaald type training, hoe minder DOMS je zal ervaren. 

Invloed op spierkracht en -volume

Toenames in spierkracht en -volume na BFR training zijn uitgebreid gedocumenteerd in de wetenschappelijke literatuur, waarbij 3 toepassingen van BFR training beschreven werden: 

    • BFR-RE = ‘resistance exercise’ > toepassing tijdens klassieke krachttraining.
    • BFR-AE = ‘aerobic exercise’ > toepassing tijdens wandelen of fietsen.
    • P-BFR = ‘passive’ > toepassing zonder training of oefening

 

BFR-RE

Uit reviews bleek dat BFR-RE training effectief een toename teweeg bracht bij gezonde jongeren en ouderen, alsook bij populaties in revalidatie. De meeste studies toonden ook aan dat de kracht adaptaties groter waren met BFR training in vergelijking met het trainen aan lage intensiteit zonder BFR. Een van de voordelen van BFR training is dat je vaker kan trainen omwille van de lage belasting in vergelijking met de klassieke ‘high-load’ training waarvan je langer moet herstellen.

In de tabel hieronder zijn de modaliteiten beschreven om meer spierkracht en -volume te bekomen met BFR-RE training.

Richtlijnen BFR-RE training

Frequentie

2-3x/week (>3 weken) of 1-2x/dag (1-3 weken)

Belasting (‘load’)

20-40% van maximum (1RM)

Restrictie tijd

5-10min per oefening

Type

Kleine en grote spiergroepen (armen en benen)

Sets

2-4

AOP

40-80%

Rust tussen sets

30-60sec

Restrictie vorm

Constant of intermitterend

Snelheid van uitvoering

1-2sec

 

BFR-AE 

Verbeteringen in spierkracht en -volume zijn aangetoond reeds na 3 weken, maar de trainingen zijn meest effectief na 6 weken. Studies toonden ook aan dat de spierkracht was toegenomen met 7 tot 27%, en het spiervolume met 3 tot 7% na BFR-AE training. Naast de toename in spierkracht en -volume werd ook aangetoond dat de aerobe uithouding was verbeterd met BFR-AE training, alhoewel enige voorzichtigheid hier nodig is omdat de protocollen niet altijd gestandaardiseerd zijn. 

In de tabel hieronder zijn de modaliteiten beschreven om meer spierkracht en -volume te bekomen met BFR-AE training.

Richtlijnen BFR-AE training

Frequentie

2-3x/week (>3 weken) of 1-2x/dag (1-3 weken)

Belasting (‘load’)

<50% VO2max of hartslagreserve

Restrictie tijd

5-20min per oefening

Type

Kleine en grote spiergroepen (armen en benen)

AOP

40-80%

Restrictie vorm

Constant of intervals

Modus

Fietsen of wandelen

 

P-BFR

Een andere toepassing van BFR training is de ‘cuffs’ aan te brengen zonder training of oefening. Deze aanpak is nog niet uitgebreid beschreven in de literatuur, maar het toepassen van P-BFR training zou de spierafbraak en krachtverlies na lange periodes van bedlegerig te zijn of immobilisatie serieus beperken. Dit zou interessant zijn voor atleten na een chirurgische ingreep (bv. kruisband operatie) waarbij minder spierkracht en -volume heropgebouwd zou moeten worden in de revalidatiefase.

In de tabel hieronder zijn de modaliteiten beschreven om meer spierkracht en -volume te bekomen met P-BFR training.

Richtlijnen P-BFR training

Frequentie

1-2x/dag (gedurende immobilisatie)

Restrictie tijd

5min intervals

Type

Kleine en grote spiergroepen (armen en benen)

Sets

3-5

AOP

70-100%

Rust tussen sets

3-5min

Restrictie vorm

Constant

 

Conclusies 

BFR training…

    • … verbetert de spierkracht en -volume aan lage intensiteiten, en kan dus aanvullend zijn voor atleten met een druk wedstrijd- en trainingsschema.
    • … vermijdt verlies aan spierkracht bij personen/atleten die geblesseerd zijn of moeten herstellen van een chirurgische ingreep.
    • … kan de revalidatietijd verbeteren na een blessure of ingreep.
    • … is een veilige en effectieve methode om aanvullend te zijn bij atleten waarbij occlusie geen contra-indicaties geeft en progressieve training is aangewezen.

  

Referenties 

    • Blood flow restriction exercise: considerations of methodology, application and safety. Patterson et al. (2019). Frontiers in Physiology.
    • Blood flow restriction training. Lorenz et al. (2021). Journal of Athletic Training.
    • Blood flow restriction during training for improving the aerobic capacity and sport performance of trained athletes: A systematic review and meta-analysis. Castilla-Lopez et al. (2022). Journal of Exercise Science and Fitness.
    • Effects of blood flow restriction training on aerobic capacity and performance: A systematic review. Bennett & Slattery (2018). Journal of Strength and Conditioning Research.
    • Effects of training with blood flow restriction on muscular strength: A systematic review and meta-analysis. Gear et al. (2022). International Journal of Exercise Science.

Vind een expert

  • Peter Plessers

  • Jettie Tempels

    Sportarts
  • Inge D'eer

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Marleen Lootens

    Sportarts
  • Kris Claes

    Kinesitherapeut
  • Karel De Crem

    Sportarts
  • Annelies Harnie

    Sportarts
  • Guy Vandenhoven

    Sportarts
  • Joost Blontrock

    Huisarts, Sportarts
  • Cedric Arijs
    Psycholoog, Sportpsycholoog

    Cedric Arijs

    Psycholoog, Sportpsycholoog
  • Luk Buyse
    Huisarts, Sportarts

    Luk Buyse

    Huisarts, Sportarts
  • Peter Germonpre

    Huisarts
  • Carmen Vanhaecke

    Sportarts
  • Hans Talloen

    Sportarts
  • Ivan Ghillebert

    Huisarts
  • Mitch Malavolta

    Huisarts, Sportarts
  • Marc Schiltz

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Bastiaan Verstraete

    Huisarts, Sportarts
  • Jo Verschueren

    Jo Verschueren

    Kinesitherapeut
  • Frederik Van Acker

    Sportarts
  • Torsten Wauters

    Torsten Wauters

    Sportarts
  • Filip Parmentier

    Sportarts
  • Karl Brack

    Gynaecoloog
  • Simon Claeys

    Simon Claeys

    Huisarts, Sportarts
  • Huisarts

    Lucas Claessens

    Huisarts, Sportarts
  • Bruno Van Hoecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Simon Dhondt

    Sportkinesitherapeut
  • Kristof Ryheul

    Kristof Ryheul

    Trainer
  • Guy Vermeiren

    Cardioloog
  • Guido Van Hirtum

    Sportarts
  • Gert Droessaert

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Eva De Mulder

    Podoloog
  • BV Samcon

  • Michael Nicasi

    Michael Nicasi

    Trainer
  • Jan Verstuyft

    Sportarts
  • Luc Vogelaers

    Huisarts
  • Luc Peeters

    Sportarts
  • Elke Van den Steen

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Sam Vermeire

    Sportarts
  • Gerda Smets

    Huisarts, Sportarts
  • Annelies Van Erck

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Francis Lemmens

    Sportarts
  • Eline Roels

    Podoloog
  • Ludovic Onkelinx

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Frederik Deconinck

    Bewegingswetenschapper
  • Frank De Winter

    Sportarts
  • Wim Derave

    Bewegingswetenschapper
  • Karel Pardaens

  • Frank Pauwels
    Voorzitter

    Frank Pauwels

    Sportarts
  • Pieter Volcke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Peter De Naeyer

    Sportarts
  • Bert Van Bogaert

    Huisarts, Sportarts, Trainer
  • Johan Haegeman

    Sportarts
  • Nick Hiltrop

    Cardioloog
  • Voorzitter

    Inge De Ridder

    Sportdiëtist
  • Barbara Vandenbussche

    Barbara Vandenbussche

    Kinesitherapeut
  • Leonie Geukens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Steven Bex

    Steven Bex

    Sportarts
  • Annik Bosmans

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Dieter Vercaigne

    Sportkinesitherapeut
  • Bram Debaene

    Huisarts, Sportarts
  • Ingrid Dekelver

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Rik Derveaux

    Kinesitherapeut
  • Johan Docx

    Sportarts
  • Dirk Devleeschouwer

    Huisarts, Sportarts
  • Kris Vanderlinden

    Sportarts
  • Wouter Dierynck

    Sportarts
  • Bob Brouwers

    Huisarts
  • Guy Peeters

    Sportarts
  • Chris Martens

    Orthopedisch chirurg
  • Nick Baelde

    Radioloog
  • Koen Scheerlinck
    Penningmeester

    Koen Scheerlinck

    Sportkinesitherapeut
  • Gerrit De Loose

    Sportkinesitherapeut
  • Jan Pieter Outtier

    Sportarts
  • Tina Lambrechts

    Diëtist, Sportdiëtist
  • sportarts en huisarts

    Steven Van Holm

    Huisarts, Sportarts
  • Nathalie Odeur

    Huisarts
  • John Roosen

    Cardioloog
  • Vincent Metsers

    Huisarts, Sportarts
  • John Ijzerman

    Sportarts
  • Kristof Peeters

    Huisarts, Sportarts
  • Peter Wieme

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Sam Moustie

    Sportarts
  • Jan Notredame

    Kinesitherapeut
  • Luus Tormans

    Podoloog
  • Marco Guidi

    Sportarts
  • Dieter De Clercq

    Sportarts
  • Guy De Schutter

    Sportarts
  • Patrick Govaert

    Huisarts, Sportarts
  • Philippe De Ryck

    Sportarts
  • Marc Van Hauwermeiren

    Sportarts
  • Jos Benders

    Sportarts
  • Trees Dooms

  • Stefan Smits

    Sportarts
  • Jan Vercammen

    Cardioloog
  • Toon Goossens

    Sportarts
  • Johan Pierret

    Sportarts
  • Jean-Paul Van der Sypt

    Sportarts
  • Herwig Vergucht

    Sportkinesitherapeut
  • Jonas Docx

    Sportarts
  • Luc Fr. Janssens

    Sportarts
  • Sofie Belis
    Sportarts - Huisarts

    Sofie Belis

    Huisarts, Sportarts
  • Julien Ryckeboer

    Kinesitherapeut
  • Koen Nys

    Sportarts
  • Eric Vandeputte

    Sportarts
  • Alain Schutjes

    Sportarts
  • Michel D'Hollander

    Huisarts
  • Dirk De Mey

    Kinesitherapeut
  • Jos Vandevenne

    Sportarts
  • Jonas Massa

    Sportarts
  • Toon Cruyt

    Sportarts
  • Maries Aertgeerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Werner Vleugels

    Huisarts, Sportarts
  • Tyrone Devolder

    Huisarts
  • Georges Gillis

    Sportarts
  • Benjamin Goris

    Kinesitherapeut
  • Lianne De Mey

    Sportarts
  • Jan Wanten

    Sportarts
  • Antoine Lutin

    Antoine Lutin

    Kinesitherapeut
  • Paul Meersman

    Sportarts, Huisarts
  • Jason Coldwell

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • An De Kock
    Kennis en ondersteuning integriteit

    An De Kock

    Bewegingswetenschapper
  • Alain Van Noorbeeck

    Sportarts
  • Bruno Vanhecke
    Secretaris

    Bruno Vanhecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Peter Claeys

    Sportarts
  • Sven Aertgeerts

    Sportarts
  • Kevin Robson

    Trainer
  • Ondervoorzitter

    Stijn Bogaerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Guy Vanhees

    Sportarts
  • Mieke Van Vlaenderen

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Hugo Debouvere

    Huisarts
  • Mileen De Vleeschhouwer

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Kris Demanet

    Sportarts
  • Michel Herssens

    Cardioloog
  • Nathalie Van de Vyver

    Huisarts
  • Gretel Descheemaeker

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Baldwin Sondervan

    Baldwin Sondervan

    Sportkinesitherapeut
  • Jan Knapen

    Kinesitherapeut
  • Adelheid Steyaert

    Adelheid Steyaert

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Erik Van Lierde

  • Hans Jaspers

    Radioloog
  • Dries Dieusaert

    Huisarts, Sportarts
  • Koen Pansaers

    Sportarts
  • Katja Van Oostveldt
    Sportarts

    Katja Van Oostveldt

    Sportarts
  • Pascal De Smet

    Huisarts
  • Bert Vankerschaver

    Bert Vankerschaver

    Sportkinesitherapeut, Osteopaat
  • Johan Matthijs

    Huisarts
  • Mathias Peeters

    Sportarts
  • Mathieu Maroy

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Dorien Meeusen

    Sportdiëtist
  • Stefaan Machiels

    Huisarts
  • Peter Muylaert

    Sportarts
  • Dirk Gyselinck

    Sportarts
  • Ingrid Deweert

    Sportarts
  • Henri Van Herpen

    Kinesitherapeut
  • Sportieq vzw - Gezond Sporten

  • Jan Van Meirhaeghe

    Jan Van Meirhaeghe

    Orthopedisch chirurg
  • Steven Platteaux

    Sportarts
  • Sportarts

    Rik De Kinderen

    Sportarts
  • Bart Gadeyne

    Sportarts
  • Raf Coremans

    Huisarts, Sportarts
  • Maarten Cox

    Sportarts
  • Lize Vaes

    Lize Vaes

    Huisarts, Sportarts
  • Ellen Beuckelaers

    Orthopedisch chirurg
  • Yves Van Doninck

    Sportarts
  • Dr Colmonts Wilfried BV

    Wilfried Colmonts

    Huisarts, Sportarts
  • Reinout Van Schuylenbergh

    Reinout Van Schuylenbergh

    Bewegingswetenschapper, Trainer
  • Eddy Spans

    Sportarts
  • Stefan Hooftman

    Sportarts
  • Dirk Van de Velde

    Sportarts
  • Ellen Van Puyvelde

    Ellen Van Puyvelde

    Sportarts
  • Karolien Meersman

    Sportarts
  • Jan Boon

    Huisarts
  • Ruth Vanderheyden

    Ruth Vanderheyden

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Vik Corstjens

    Sportarts
  • Johan Roeykens

  • An Konings

    Sportarts
  • Joris Callens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Marc Royackers

    Sportarts
  • Jeroen Stappers

    Jeroen Stappers

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Machteld Royackers

    Huisarts
  • Filip Noe

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Myriam Willems

    Kinesitherapeut
  • Kathleen De Smet

    Kinesitherapeut
  • Daniel Baesberg

    Sportarts
  • Liesbeth Stulens

    Huisarts
  • Bie Peremans

    Kinesitherapeut
  • Wouter Van Den Broecke

    Orthopedisch chirurg
  • Dokter Jonas Wilms BV

    Huisarts, Sportarts
  • Dirk Van Genechten

    Sportarts
  • Lander Dewitte

    Huisarts, Sportarts
  • Jean-Paul Pierreux

    Huisarts
  • Wouter Eraly

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Benedicte Heyndrickx

    Cardioloog
  • Dana Neirinck

    Podoloog
  • Leysen Joppe

    Leysen Joppe

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Wito Leroy

    Huisarts, Sportarts
  • Peter Lagrou

    Sportarts, Andere arts-specialist
  • Koenraad Thuysbaert

    Sportarts
  • Michel Wynsberghe

    Kinesitherapeut, Trainer
  • Carl De Crée

    Sportarts, Endocrinoloog, Bewegingswetenschapper, Trainer, Andere
  • Luc Roland

    Sportarts
  • Sara Engels

    Gynaecoloog
  • Kris Peeters

    Kris Peeters

    Sportarts
  • Annick Viaene

    Annick Viaene

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Henry Carlier

    Sportarts
  • Dominique Devriese

    Dominique Devriese

    Kinesitherapeut, Osteopaat
  • Johan Wens

    Huisarts
  • Ria Vanderstraeten

    Sportdiëtist
  • Denis Jaeken

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Matthias De Paepe

    Kinesitherapeut
  • Sophie Lambrecht

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Kelly Cauwenbergh

    Kelly Cauwenbergh

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige
  • Angelique Veracx

    Angelique Veracx

    Osteopaat
  • An De Busser

    An De Busser

    Diëtist
  • Piet Bouquillon

    Sportarts
  • Renaat Huysmans

    Sportarts
  • Michèle Verhaest

    Sportarts
  • Robrecht Dhollander

    Huisarts
  • Steven Pauli

    Sportarts
  • Willy De Taellenaere

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Tomas Hannes

    Tomas Hannes

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige, Trainer
  • Jolien Vanendert

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Bart Vandewynckele

    Sportarts
  • Peter Dieleman

    Sportarts
  • Sjors Pietermans

    Sjors Pietermans

    Huisarts, Sportarts
  • Inge Bru

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jo Vandersmissen

    Radioloog
  • Steven Reyskens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jago Van Soom

    Jago Van Soom

    Sportarts
  • Roel Jacobs

    Roel Jacobs

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Leon Ghijselinck

    Huisarts, Sportarts
  • Luc Baeyens

    Sportarts, Gynaecoloog
  • Hendrik Roobaert

    Sportarts
  • Jan Leire

    Sportarts
  • Stephan Ilsbrouckx

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Ben Corteville

    Cardioloog
  • Thierry Op de Beeck

    Sportarts
  • Pascal Wernaers

    Orthopedisch chirurg
  • Frederik Ponet

    Huisarts, Sportarts
  • Anja Van de Putte

    Huisarts

Gerelateerde items

Training
Apneu

Apneutraining: Acute en chronische effecten op inspanningstolerantie

Sporter Artikel Training Training Artikel Plus artikel
Blessurepreventie
enkelverzwikking

Veel voorkomende sportblessures: een enkeldistorsie

Sporter Artikel Factsheet Video Blessurepreventie Training Gezond Sporten Blessurepreventie Training Gezond Sporten Artikel Video
Blessurepreventie
brace of tape .png

Sporten met een brace of een tape?

Sporter Artikel Blessurepreventie Training Gezond Sporten Blessurepreventie Training Gezond Sporten Artikel
Blessurepreventie
Weerstandsband.png

Weerstandsbanden: waarvoor dienen ze?

Sporter Artikel Blessurepreventie Training Gezond Sporten Blessurepreventie Training Gezond Sporten Artikel
Sluiten