Commotie rond commotio

Commotie rond commotio

Dr Van Oostveldt studeerde in 2015 af als sportarts aan de KULeuven. Ze doet sinds 2017 de medische permanentie voor de European Open tennis, was gedurende twee jaar teamarts van een procontinentale wielerploeg en is teamarts van de nationale hockey teams (zo stond ze de Red Lions bij die in Tokyo 2020 goud wonnen). Intussen heeft ze vooral ervaring als team arts, adviserend arts voor (inter)nationale federaties en commissies en verzorgt ze op evenementen de medische sideline preparedness. Door de jaren heen mocht ze nog enkele leuke sportdisciplines aan haar palmares toevoegen: gymfed, rbfa wU16, volleybal, danssport, skate, motorsport. Zelf is ze altijd een fervente sportster geweest in allerlei sportdisciplines
Sporter Blog Sportgeneeskunde Blog EHBO Sportmedisch

Slagen op het hoofd tijdens gevechtsporten, een kopduel in een voetbalwedstrijd en een val op het hoofd bij het skaten. Allemaal situaties met een impact op het hoofd die geregeld kunnen voorkomen in de sport en die mogelijks een hersenletsel tot gevolg kunnen hebben (hersenschudding of zelfs hersenbloedingen). Zo'n blessure is moeilijker te evalueren aangezien ze niet altijd uitwendig zichtbaar is en zich soms pas dagen later manifesteert, maar is wel van groot belang tijdig te herkennen! Sportarts Katja Van Oostveldt vertelt je alles wat je moet weten over hersenschuddingen in de sport en hoe je ze moet herkennen en aanpakken. 

Traumatische hersenletsels in de sport zorgen nog te vaak voor onduidelijkheid omtrent aanpak en sportparticipatie. Een hersenschudding, commotio cerebri genaamd, is immers niet zo eenvoudig te documenteren als een spierblessure waarvoor je beeldvorming kan doen en zo kan inschatten hoe snel iemand terug kan keren naar zijn sportactiviteiten na het oplopen van bijvoorbeeld een spierscheur.

Een hersenschudding wordt gedefinieerd als een complex pathofysiologisch proces in de hersenen veroorzaakt door traumatische biomechanische krachten. Bijvoorbeeld een directe of indirecte klap op het hoofd, nek of een ander lichaamsdeel met een impulskracht die naar het hoofd wordt doorgegeven. 

Er is niet altijd een structureel letsel dan wel eerder een functionele verstoring. Bij het maken van beeldvormig wordt er immers meestal niets gevonden.  

Sport-Related Concussion (SRT)

Meestal is er sprake van vlot herstel binnen de 30 dagen, maar helaas kunnen bij 10-20% van de gevallen de klachten langer dan 3 maanden aanhouden.

Aanpak: Recognize & Remove en … MONITOR!

Recognize

Eerst en vooral is het belangrijk om een impact waarbij een hersenschudding kan optreden te herkennen. Een open wonde in het gelaat of op het hoofd is altijd verdacht voor een bijkomend hersentrauma, alsook bij een dentaal trauma of wanneer iemand consulteert met een pijnlijke knie of enkel na het vallen van de trap. Maar al te vaak wordt er gezorgd voor de bloedende verwondingen, de tanden en de verzwikte enkel of knie en laat verdere neurocognitieve evaluatie van een eventueel hersenletsel te wensen over.

Er bestaan tools zoals onder andere de ‘SCAT5 immediate or ‘on-field’ assessment’ waarmee aan de hand van observatie, bevraging en testing een eerste inschatting kan gemaakt worden van eventueel gevaar. 

Remove

Bij een afwijkend ‘on-field’ assessment is het van belang de atleet aan de kant te houden.

Het ‘off-field’ luik van de SCAT5 kan dan verder doorgenomen worden om een grondigere inschatting te maken van de impact van het trauma. Deze omvat een symptoom score, een cognitieve screening, een neurologische testing en maakt een inschatting van de geheugenfuncties.

Een SCAT5 test omvat een paar testen die door sommigen in niet geblesseerde toestand ook al moeilijk kunnen zijn. Vandaar het belang om een baseline testing te doen aan het begin van het seizoen of bij intake, zodat de resultaten bij blessure vergeleken kunnen worden met wat de atleet anders presteert op deze test. 

Monitor

Na het herkennen en het verwijderen van de speler uit de competitie of training volgt de opvolging. De symptomen zijn dynamisch en kunnen veranderen in verloop van tijd. Soms ‘for better’ maar ook soms ‘for worse’. De eerste 6u na een hoofdblessure is het noodzakelijk het slachtoffer om het uur te revalueren. Valt het trauma dus laat op de dag wil dat zelfs zeggen dat er een wekprotocol gehanteerd dient te worden. Men dient het slachtoffer om het uur te wekken om na te gaan of deze niet stilaan in een coma aan het belanden is door intracraniële zwelling of bloeding. Net zoals bij een verzwikte enkel kan zwelling zich meteen manifesteren of soms pas de dag nadien. Het nadeel van zwelling van onze hersenen is dat deze niet visueel te beoordelen is. Zo kan het voorkomen dat een atleet meteen na impact geen afwijkingen scoort op zijn evaluatie, maar na enkele uren toch plots achteruit kan gaan. Spraakverwarring, braken, verwardheid, visus vermindering, uitstralende pijn, tintelingen of verlammingsverschijnselen zijn dan rode vlaggen waarmee men meteen naar spoed dient te verwijzen.

Wanneer deze symptomen pas later ontstaan kunnen ze teken zijn van een eventuele hersenbloeding of overdruk in de schedel door toenemende zwelling. Onze schedel geeft immers niet mee en maakt dat bij inwendige zwelling van het hersenweefsel structuren kunnen verdrukt of geplet worden met alle noodlottige gevolgen vandien. Deze verschijnselen vereisen dringende hulp en zijn levensbedreigend!

Return To Sport

Iedereen wil zo snel mogelijk na een hersentrauma terug aan het sporten, want je ziet er toch niets van en bij een lichte hersenschudding zijn de klachten in rust vaak snel opgelost. Maar LET OP! Gezien de complexiteit van hersentrauma en mede door de onvoorspelbaarheid en schommelingen in symptomatologie, is het van uiterst belang een graduele ‘return to sport’ te hanteren onder toezicht van een arts die hiermee vertrouwd is. Te vaak hoor ik sporters in hun anamnese bij bevraging van de voorgeschiedenis melden dat ze ooit na een slag op het hoofd zich snel beter voelde, maar toch nog wel regelmatig bij lang lezen, studeren, computerwerk of een rustige inspanning hoofdpijn hebben. Een paracetamol is dan een eenvoudige oplossing, maar in feite is dit gewoon het handelsmerk van onze grijze massa die meer hersteltijd vraagt.

Voorkomen beter dan genezen

Na een hersentrauma kunnen aandachtsproblemen, problemen met informatieverwerking, vertraagde reactiesnelheid en geheugenverlies persisteren. Het belang van herkennen en correct behandelen is aldus een noodzaak, maar garandeert niet altijd succes. Ondanks voldoende rust kan iemand alsnog een hele tijd gevoelig blijven voor hoofdpijn bij prikkels. Voorkomen is dus de boodschap.

Repetitieve hersentraumata kunnen tot latere neurologische afwijkingen lijden zoals dementie en CTE (chronische traumatische encefalopathie).

Wereldwijd zet men de laatste jaren in op ’brain health’ en dat is in België niet anders. Richtlijnen en protocollen zijn volop in ontwikkeling alsook het wetenschappelijk onderzoek naar de pathofysiologie. Zo is Gezond Sporten samen met het Centrum Ethiek in de Sport (ICES) en het Vechtsportplatform (RVSP) een project gestart rond "Impact op het hoofd", met als doel beschikbare informatie omtrent een impact op het hoofd praktisch ter beschikking te stellen. 

Meer info over het 'Impact op het hoofd project'

Take home message

Recognize & Remove & Monitor: na een impact op het hoofd moet je de speler van het veld verwijderen (remove) en de SCAT5-evaluatie uitvoeren, als deze afwijkend is moet je er een arts bij halen, naar de huisarts van wacht gaan of naar het spoed als er geen arts beschikbaar is.

Een hoofdimpact kan aanleiding geven tot een ernstig, en potentieel fataal, hersenletsel.  Er moet ingezet worden op het herkennen van een hersentrauma en het daarbij horend correct handelen. Atleten alsook teamgenoten en entourage moeten opgeleid worden om een hersenschudding te kunnen herkennen en benaderen. Sporters met een mogelijke hersenschudding moeten de activiteit onmiddellijk stopzetten en van het sportterrein gehaald worden ter evaluatie en follow-up door een arts of para-medic die vertrouwd is met de nodige evaluatie protocols.

Vind een expert

  • Ellen Beuckelaers

    Orthopedisch chirurg
  • Raf Coremans

    Huisarts, Sportarts
  • Marco Guidi

    Sportarts
  • Jason Coldwell

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Katja Van Oostveldt
    Sportarts

    Katja Van Oostveldt

    Sportarts
  • Ruth Vanderheyden

    Ruth Vanderheyden

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Frank Pauwels
    Voorzitter

    Frank Pauwels

    Sportarts
  • Trees Dooms

  • Eline Roels

    Podoloog
  • Dirk Devleeschouwer

    Sportarts
  • Frederik Deconinck

    Bewegingswetenschapper
  • Kris Peeters

    Kris Peeters

    Sportarts
  • Roel Jacobs

    Roel Jacobs

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Elke Van den Steen

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Baldwin Sondervan

    Baldwin Sondervan

    Sportkinesitherapeut
  • Luc Vogelaers

    Huisarts
  • Michèle Verhaest

    Sportarts
  • Carmen Vanhaecke

    Sportarts
  • Hugo Debouvere

    Huisarts
  • Pascal Wernaers

    Orthopedisch chirurg
  • Sam Vermeire

    Sportarts
  • Renaat Huysmans

    Sportarts
  • Steven Reyskens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jonas Docx

    Sportarts
  • Jos Benders

    Sportarts
  • Dirk De Mey

    Kinesitherapeut
  • Kristof Ryheul

    Kristof Ryheul

    Trainer
  • Bram Debaene

    Sportarts
  • Kelly Cauwenbergh

    Kelly Cauwenbergh

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige
  • Annelies Van Erck

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Luus Tormans

    Podoloog
  • Dieter Vercaigne

    Sportkinesitherapeut
  • Carl De Crée

    Sportarts, Endocrinoloog, Bewegingswetenschapper, Trainer, Andere
  • Marc Schiltz

  • Dirk Van de Velde

    Sportarts
  • Sportieq vzw - Gezond Sporten

  • Sam Moustie

    Sportarts
  • Nathalie Van de Vyver

    Huisarts
  • Frank De Winter

    Sportarts
  • Jonas Massa

    Sportarts
  • Nathalie Odeur

    Huisarts
  • Eddy Spans

    Sportarts
  • Jo Vandersmissen

    Radioloog
  • Lize Vaes

    Lize Vaes

    Huisarts, Sportarts
  • Annick Viaene

    Annick Viaene

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Nick Baelde

    Radioloog
  • Guido Van Hirtum

    Sportarts
  • Ria Vanderstraeten

    Sportdiëtist
  • Denis Jaeken

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Myriam Willems

    Kinesitherapeut
  • Kris Vanderlinden

    Sportarts
  • Luc Fr. Janssens

    Sportarts
  • Rik Derveaux

    Kinesitherapeut
  • Stefaan Machiels

    Huisarts
  • Guy Vermeiren

    Cardioloog
  • Steven Platteaux

    Sportarts
  • BV Samcon

  • Jan Vercammen

    Cardioloog
  • Eva De Mulder

    Podoloog
  • Jan Pieter Outtier

    Sportarts
  • Benedicte Heyndrickx

    Cardioloog
  • Simon Claeys

    Simon Claeys

    Huisarts, Sportarts
  • Jean-Paul Pierreux

    Huisarts
  • Karel De Crem

    Sportarts
  • Leonie Geukens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Werner Vleugels

    Huisarts, Sportarts
  • Ingrid Deweert

    Sportarts
  • Tomas Hannes

    Tomas Hannes

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige, Trainer
  • Steven Pauli

    Sportarts
  • Frederik Ponet

    Huisarts, Sportarts
  • Dr Colmonts Wilfried BV

    Wilfried Colmonts

    Huisarts, Sportarts
  • Nick Hiltrop

    Cardioloog
  • Ludovic Onkelinx

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Patrick Govaert

    Huisarts, Sportarts
  • Stephan Ilsbrouckx

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Toon Cruyt

    Sportarts
  • Bruno Van Hoecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Marleen Lootens

    Sportarts
  • Ellen Van Puyvelde

    Ellen Van Puyvelde

    Sportarts
  • Bart Gadeyne

    Sportarts
  • Erik Van Lierde

  • Wouter Van Den Broecke

    Orthopedisch chirurg
  • Gerrit De Loose

    Sportkinesitherapeut
  • Luc Roland

    Sportarts
  • Johan Pierret

    Sportarts
  • Dirk Gyselinck

    Sportarts
  • Jan Knapen

    Kinesitherapeut
  • Henry Carlier

    Sportarts
  • An De Busser

    An De Busser

    Diëtist
  • Liesbeth Stulens

    Huisarts
  • Koen Scheerlinck
    Penningmeester

    Koen Scheerlinck

    Sportkinesitherapeut
  • Jean-Paul Van der Sypt

    Sportarts
  • Hendrik Roobaert

    Sportarts
  • Frederik Van Acker

    Sportarts
  • Simon Dhondt

    Sportkinesitherapeut
  • Wim Derave

    Bewegingswetenschapper
  • Michel Wynsberghe

    Kinesitherapeut, Trainer
  • Inge D'eer

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Peter Plessers

  • Mieke Van Vlaenderen

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Angelique Veracx

    Angelique Veracx

    Osteopaat
  • Kris Claes

    Kinesitherapeut
  • Chris Martens

    Orthopedisch chirurg
  • Filip Parmentier

    Sportarts
  • Tina Lambrechts

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Tyrone Devolder

    Huisarts
  • Matthias De Paepe

    Kinesitherapeut
  • Hans Jaspers

    Radioloog
  • Sara Engels

    Gynaecoloog
  • Joris Callens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Bert Van Bogaert

    Huisarts, Sportarts, Trainer
  • Sven Aertgeerts

    Sportarts
  • Benjamin Goris

    Kinesitherapeut
  • Guy Peeters

    Sportarts
  • Bastiaan Verstraete

    Huisarts, Sportarts
  • Machteld Royackers

    Huisarts
  • An Konings

    Sportarts
  • Marc Royackers

    Sportarts
  • Karolien Meersman

    Sportarts
  • Dieter De Clercq

    Sportarts
  • Peter Muylaert

    Sportarts
  • Robrecht Dhollander

    Huisarts
  • Gerda Smets

    Sportarts
  • Piet Bouquillon

    Sportarts
  • Jos Vandevenne

    Sportarts
  • Dana Neirinck

    Podoloog
  • Luc Peeters

    Sportarts
  • Lander Dewitte

    Huisarts, Sportarts
  • Johan Haegeman

    Sportarts
  • Sophie Lambrecht

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Willy De Taellenaere

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Filip Noe

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Ben Corteville

    Cardioloog
  • Mileen De Vleeschhouwer

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Philippe De Ryck

    Sportarts
  • Mitch Malavolta

    Huisarts, Sportarts
  • Georges Gillis

    Sportarts
  • Stefan Hooftman

    Sportarts
  • Maarten Cox

    Sportarts
  • Alain Schutjes

    Sportarts
  • Pieter Volcke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Johan Matthijs

    Huisarts
  • Bob Brouwers

    Huisarts
  • Lianne De Mey

    Sportarts
  • Alain Van Noorbeeck

    Sportarts
  • Bruno Vanhecke
    Secretaris

    Bruno Vanhecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Mathieu Maroy

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Eric Vandeputte

    Sportarts
  • Dirk Van Genechten

    Sportarts
  • Joost Blontrock

    Huisarts, Sportarts
  • Toon Goossens

    Sportarts
  • Jeroen Stappers

    Jeroen Stappers

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Michel Herssens

    Cardioloog
  • Yves Van Doninck

    Sportarts
  • Annelies Harnie

    Sportarts
  • Jan Boon

    Huisarts
  • Mathias Peeters

    Sportarts
  • Adelheid Steyaert

    Adelheid Steyaert

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jago Van Soom

    Jago Van Soom

    Sportarts
  • Karl Brack

    Gynaecoloog
  • Michel D'Hollander

    Huisarts
  • Luk Buyse
    Huisarts, Sportarts

    Luk Buyse

    Huisarts, Sportarts
  • Peter De Naeyer

    Sportarts
  • Daniel Baesberg

    Sportarts
  • Leon Ghijselinck

    Sportarts
  • Jan Leire

    Sportarts
  • Jan Notredame

    Kinesitherapeut
  • Peter Wieme

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Pascal De Smet

    Huisarts
  • Sjors Pietermans

    Sjors Pietermans

    Huisarts, Sportarts
  • Vik Corstjens

    Sportarts
  • John Ijzerman

    Sportarts
  • Stefan Smits

    Sportarts
  • Jan Verstuyft

    Sportarts
  • Reinout Van Schuylenbergh

    Reinout Van Schuylenbergh

    Bewegingswetenschapper, Trainer
  • Jan Wanten

    Sportarts
  • Wouter Dierynck

    Sportarts
  • Johan Roeykens

  • Koen Pansaers

    Sportarts
  • Guy De Schutter

    Sportarts
  • Dorien Meeusen

    Sportdiëtist
  • Ivan Ghillebert

    Huisarts
  • Bert Vankerschaver

    Bert Vankerschaver

    Sportkinesitherapeut, Osteopaat
  • Steven Bex

    Steven Bex

    Sportarts
  • Leysen Joppe

    Leysen Joppe

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Herwig Vergucht

    Sportkinesitherapeut
  • Marc Van Hauwermeiren

    Sportarts
  • Annik Bosmans

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Bie Peremans

    Kinesitherapeut
  • Hans Talloen

    Sportarts
  • Guy Vanhees

    Sportarts
  • Sportarts

    Rik De Kinderen

    Sportarts
  • Thierry Op de Beeck

    Sportarts
  • Torsten Wauters

    Torsten Wauters

    Sportarts
  • Johan Docx

    Sportarts
  • Antoine Lutin

    Antoine Lutin

    Kinesitherapeut
  • Jo Verschueren

    Jo Verschueren

    Kinesitherapeut
  • Peter Germonpre

    Huisarts
  • Paul Meersman

    Sportarts, Huisarts
  • Luc Baeyens

    Sportarts, Gynaecoloog
  • Koen Nys

    Sportarts
  • Anja Van de Putte

    Huisarts
  • Peter Dieleman

    Sportarts
  • Jettie Tempels

    Sportarts
  • sportarts en huisarts

    Steven Van Holm

    Huisarts, Sportarts
  • Francis Lemmens

    Sportarts
  • Kris Demanet

    Sportarts
  • Wouter Eraly

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jolien Vanendert

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Henri Van Herpen

    Kinesitherapeut
  • Dominique Devriese

    Dominique Devriese

    Kinesitherapeut, Osteopaat
  • Jan Van Meirhaeghe

    Jan Van Meirhaeghe

    Orthopedisch chirurg
  • Ondervoorzitter

    Stijn Bogaerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Johan Wens

    Huisarts
  • John Roosen

    Cardioloog
  • Vincent Metsers

    Huisarts, Sportarts
  • Julien Ryckeboer

    Kinesitherapeut
  • Karel Pardaens

  • Barbara Vandenbussche

    Barbara Vandenbussche

    Kinesitherapeut
  • Bart Vandewynckele

    Sportarts
  • Dokter Jonas Wilms BV

    Huisarts, Sportarts
  • Kristof Peeters

    Huisarts, Sportarts
  • Gretel Descheemaeker

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Guy Vandenhoven

    Sportarts
  • Inge Bru

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Kevin Robson

    Trainer
  • Maries Aertgeerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Peter Lagrou

    Sportarts, Andere arts-specialist
  • Kathleen De Smet

    Kinesitherapeut
  • Gert Droessaert

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Peter Claeys

    Sportarts
  • Michael Nicasi

    Michael Nicasi

    Trainer
  • Dries Dieusaert

    Huisarts, Sportarts
  • Cedric Arijs
    Psycholoog, Sportpsycholoog

    Cedric Arijs

    Psycholoog, Sportpsycholoog
  • Koenraad Thuysbaert

    Sportarts
  • Voorzitter

    Inge De Ridder

    Sportdiëtist
  • Ingrid Dekelver

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts

Gerelateerde items

Sportgeneeskunde
Doping

Cardiovasculaire risico's van prestatie bevorderende middelen en dopinggebruik

Sportprofessional Sporter Sportprofessional Artikel Sportgeneeskunde Artikel
Beleid
Corona en kinderen.png

Laat kinderen zoveel mogelijk normaal sporten

Sportprofessional Sporter Sportorganisatie Sportprofessional Nieuws Gezond Sporten Beleid Sportgeneeskunde Gezond Sporten Nieuws
Voeding
Cafeïne en sport

Waarom zweren atleten bij cafeïne? Hoe cafeïne gebruiken voor optimale prestatie?

Sporter Blog Voeding Voeding Blog
Sportgeneeskunde
Sporten is gezond, ook voor personen met de ziekte van Parkinson_Blog Wim.png

Sporten is gezond, ook voor personen met de ziekte van Parkinson

Sporter Blog Sportmedisch Gezond Sporten Sportgeneeskunde Gezond Sporten Blog
Sluiten