Is foam rollen nuttig?

Is foam rollen nuttig?

Master revalidatiewetenshappen en kinesitherapie. Afgestudeerd aan de UGent in 2013 en sindsdien actief bij diverse sportclubs en verenigingen als sportkinesitherapeut. Als praktijkassistente binnen de opleiding Revalidatiewetenschappen en Kinesitherapie aan de UGent ontstond de interesse voor communicatie en educatie. Sinds 2019 is Sandra werkzaam bij Gezond Sporten als projectmanager letselpreventie om het gezond sporten beleid mee te ondersteunen bij sportfederaties en – clubs.
Sporter Artikel Blessurepreventie Artikel Blessurepreventie

Foam rollen, een spier losmakende techniek, werd enkele jaren geleden vooral nog gebruikt bij professionele sporters en door kinesitherapeuten maar zie je tegenwoordig door sporters van alle leeftijden en niveaus gebruikt worden. Wat is een foam roller? Waarvoor kan je deze gebruiken? Wanneer foam rollen? Gezond Sporten zet alles even op een rijtje!


Wat is foam rollen?

De foam roller of ‘massage roller’ is een goedkoop, veelzijdig stuk materiaal dat je kan helpen in het losmaken van je spieren. Door het gebruik van een foam roller ga je als het ware je spieren zelf gaan ‘masseren’ en tracht je dezelfde positieve effecten te bekomen als deze van een goede sportmassage: een betere doorbloeding in de spieren, het losmaken van de spier of ‘spierknopen’, verminderen van spierpijn, … 
Klassiek gezien is een foam roller een stevige buis met een omhulsel van mousse maar tegenwoordig bestaat een foam roller in verschillende formaten, groottes en materialen.

 

Foam rollen 2

 
Wat is het nut van foam rollen? 

Stramme spieren of ‘spierknopen’ (lokale verhardingen in een spier, ook wel trigger point genaamd) kunnen ontstaan ten gevolge van sportbeoefening, stress, een verkeerde houding of overbelasting. Een stramme spier, maar even goed ‘spierknopen’ heeft als gevolg dat de spier niet optimaal kan functioneren; de spier is minder elastisch, kan minder kracht ontwikkelen en soms gaat dit gepaard met pijn. 
Door met een foam roller letterlijk te rollen over een spier en eventueel druk uit te oefenen op een specifieke plaats in een spier (ter hoogte van een ‘spierknoop’), ervaar je een gevoel van zelfmassage: je gaat de doorbloeding in je spier gaan stimuleren waardoor deze meer ontspannen zal aanvoelen, de spier wordt elastischer, ‘spierknopen’ voelen minder pijnlijk en losser aan en je merkt een verbeterde beweeglijkheid in je spier en gewricht. 

Foam rollen helpt echter niet alleen in de behandeling van stramme spieren en ‘spierknopen’ maar kan je even goed preventief gaan gebruiken om blessures en spierpijn te voorkomen. Net zoals regelmatig bewegen wordt aangeraden omdat beweging de doorbloeding in het lichaam gaat stimuleren en dit tal van voordelen biedt, kan je hetzelfde stellen voor foam rollen, al is het effect beperkt tot de zone die je foam rolt. 

  

Hoe moet je foam rollen? 

Ongeacht de zone die je wenst los te maken, wordt bij foam rollen bijna altijd op de grond gewerkt en maakt men gebruik van de zwaartekracht en het eigen lichaamsgewicht om druk uit te oefenen. 
Je plaatst de foam roller op de grond en positioneer je lichaam met de los te maken spiergroep op de bovenzijde van de foam roller. Vervolgens ga je de druk langzaamaan opvoeren (dit kan door bijvoorbeeld meer gewicht op je spier en foam roller te plaatsen) en ga je langzaam de foam roller over de spier heen en weer rollen of eventueel op een ‘spierknoop’ of pijnpunt een 30 seconden druk gaan uitoefenen. 
Er ontstaat vaak een lichte pijn, een onaangenaam gevoel, alleen jij kan bepalen wat doenbaar is voor jou! Tracht ondanks het onaangenaam gevoel te ontspannen, blijf goed in- en uitademen. Indien de pijn te groot zou zijn kan je enerzijds de druk verminderen of anderzijds rondom de pijnlijke zone werken. Wissel eventueel verschillende spiergroepen af, telkens een 60 tot 90 seconden per spiergroep foam rollen, maar herhaal het losmaken van elke spiergroep 2 tot 6 maal voor een optimaal resultaat. 

 

Wanneer moet je foam rollen? 

De foam roller heeft op korte termijn een positief effect op de beweeglijkheid (ROM) van gewrichten zonder dat de spierkracht negatief beïnvloed wordt zoals bijvoorbeeld bij statisch rekken wel het geval is. Daarnaast is gebleken dat de ervaren spierpijn vermindert door het foam rollen en dit geen negatieve invloed heeft op het prestatievermogen.
Foam rollen kan met andere woorden op verschillende momenten gedaan worden, als onderdeel van de warming-up, tijdens de training, als onderdeel van de cooling-down en bij het voelen van spierpijn.

  

Nog enkele praktische tips: 

    • Foam rollen is niet de meest fijne massage techniek. Het kan pijnlijk aanvoelen. Enkel jij kan bepalen wat pijnlijk is en pas je uitvoering eventueel aan. 
    • Als een specifieke plaats in je spier te pijnlijk is om er directe druk op uit te oefenen, verplaatst de foam roller dan en oefen druk uit rondom de erg pijnlijke plek en werk dan langzaamaan naar het centrum van de pijn toe.
    • Een spiergroep los maken doe je gedurende 30 tot 90 seconden en herhaal je 2 tot 6 keer per spiergroep
    • Gebruik de foam roller nooit op een gewricht of bot. Hiervoor zijn foam rollers niet bedoeld.
    • Foam rollen heeft een positieve invloed op spierpijn door het bevorderen van de doorbloeding en kan je gaan toepassen tijdens of buiten je trainingen. 
    • Door de doorbloeding te stimuleren na inspanning heeft foam rollen een positief effect op het spierherstel na inspanning.
    • Foam rollen bevorderd de elasticiteit en beweeglijkheid van de spieren wat resulteert in een betere beweeglijkheid op korte termijn. 
    • Het meest handige aan foam rollen in het gebruiksgemak; je kunt het overal meenemen, en jezelf op elk moment een degelijke massage bezorgen.
    • Een nadeel is dan weer dat foam rollen niet altijd de oplossing biedt. Je moet weten wat je doet, waarvoor het nuttig is en je eigen lichaam kennen. Indien spierspanning niet verbeterd, erger wordt of niet te verklaren is, dan is het raadzaam om langs te gaan bij een professional voor een medisch onderzoek.
    • Een foam roller kan je zien als investering en hulpmiddel om ook andere blessurepreventieve oefeningen mee uit te voeren

Foamrollen

Vind een expert

  • Matthias De Paepe

    Kinesitherapeut
  • Jeroen Stappers

    Jeroen Stappers

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Chris Martens

    Orthopedisch chirurg
  • Mathieu Maroy

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jonas Docx

    Sportarts
  • Eline Roels

    Podoloog
  • Joris Callens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Annelies Harnie

    Sportarts
  • Jonas Massa

    Sportarts
  • Bert Vankerschaver

    Bert Vankerschaver

    Sportkinesitherapeut, Osteopaat
  • Sophie Lambrecht

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Frederik Ponet

    Huisarts, Sportarts
  • Annick Viaene

    Annick Viaene

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Ruth Vanderheyden

    Ruth Vanderheyden

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Dorien Meeusen

    Sportdiëtist
  • Alain Van Noorbeeck

    Sportarts
  • Michel Wynsberghe

    Kinesitherapeut, Trainer
  • Jago Van Soom

    Jago Van Soom

    Sportarts
  • Jan Boon

    Huisarts
  • Peter Dieleman

    Sportarts
  • Gerda Smets

    Sportarts
  • Marco Guidi

    Sportarts
  • Rik Derveaux

    Kinesitherapeut
  • Frank Pauwels
    Voorzitter

    Frank Pauwels

    Sportarts
  • Jean-Paul Van der Sypt

    Sportarts
  • Bruno Van Hoecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jos Benders

    Sportarts
  • Guy Vermeiren

    Cardioloog
  • Steven Platteaux

    Sportarts
  • Koen Nys

    Sportarts
  • Gretel Descheemaeker

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Johan Matthijs

    Huisarts
  • Ellen Beuckelaers

    Orthopedisch chirurg
  • Wim Derave

    Bewegingswetenschapper
  • Leon Ghijselinck

    Sportarts
  • Mathias Peeters

    Sportarts
  • Reinout Van Schuylenbergh

    Reinout Van Schuylenbergh

    Bewegingswetenschapper, Trainer
  • Denis Jaeken

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Henri Van Herpen

    Kinesitherapeut
  • Marc Schiltz

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jo Vandersmissen

    Radioloog
  • Johan Haegeman

    Sportarts
  • Dominique Devriese

    Dominique Devriese

    Kinesitherapeut, Osteopaat
  • Werner Vleugels

    Huisarts, Sportarts
  • Herwig Vergucht

    Sportkinesitherapeut
  • Stefan Hooftman

    Sportarts
  • Jan Wanten

    Sportarts
  • Lize Vaes

    Lize Vaes

    Huisarts, Sportarts
  • Filip Parmentier

    Sportarts
  • Peter Germonpre

    Huisarts
  • Bart Gadeyne

    Sportarts
  • Filip Noe

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Sportieq vzw - Gezond Sporten

  • Kristof Peeters

    Huisarts, Sportarts
  • Luc Roland

    Sportarts
  • Dana Neirinck

    Podoloog
  • Dokter Jonas Wilms BV

    Huisarts, Sportarts
  • Cedric Arijs
    Psycholoog, Sportpsycholoog

    Cedric Arijs

    Psycholoog, Sportpsycholoog
  • Kris Peeters

    Kris Peeters

    Sportarts
  • Eric Vandeputte

    Sportarts
  • Bart Vandewynckele

    Sportarts
  • Marc Van Hauwermeiren

    Sportarts
  • Wouter Eraly

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Koen Pansaers

    Sportarts
  • Steven Bex

    Steven Bex

    Sportarts
  • Luc Peeters

    Sportarts
  • Myriam Willems

    Kinesitherapeut
  • Bruno Vanhecke
    Secretaris

    Bruno Vanhecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Elke Van den Steen

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Annik Bosmans

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Antoine Lutin

    Antoine Lutin

    Kinesitherapeut
  • Dirk Devleeschouwer

    Sportarts
  • Bastiaan Verstraete

    Huisarts, Sportarts
  • Eva De Mulder

    Podoloog
  • Peter Plessers

  • Jettie Tempels

    Sportarts
  • Voorzitter

    Inge De Ridder

    Sportdiëtist
  • Bram Debaene

    Sportarts
  • Michèle Verhaest

    Sportarts
  • Simon Claeys

    Simon Claeys

    Huisarts, Sportarts
  • Alain Schutjes

    Sportarts
  • Guy Peeters

    Sportarts
  • Hendrik Roobaert

    Sportarts
  • Dirk De Mey

    Kinesitherapeut
  • Toon Cruyt

    Sportarts
  • Philippe De Ryck

    Sportarts
  • Leonie Geukens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Erik Van Lierde

  • Nathalie Odeur

    Huisarts
  • Daniel Baesberg

    Sportarts
  • Katja Van Oostveldt
    Sportarts

    Katja Van Oostveldt

    Sportarts
  • Peter De Naeyer

    Sportarts
  • Roel Jacobs

    Roel Jacobs

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Raf Coremans

    Huisarts, Sportarts
  • Hugo Debouvere

    Huisarts
  • Frank De Winter

    Sportarts
  • Stefaan Machiels

    Huisarts
  • Ludovic Onkelinx

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Hans Jaspers

    Radioloog
  • Gerrit De Loose

    Sportkinesitherapeut
  • Karel Pardaens

  • Annelies Van Erck

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Luc Vogelaers

    Huisarts
  • An De Kock
    Kennis en ondersteuning integriteit

    An De Kock

    Bewegingswetenschapper
  • Wouter Van Den Broecke

    Orthopedisch chirurg
  • Jason Coldwell

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Steven Reyskens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Renaat Huysmans

    Sportarts
  • Baldwin Sondervan

    Baldwin Sondervan

    Sportkinesitherapeut
  • Torsten Wauters

    Torsten Wauters

    Sportarts
  • Henry Carlier

    Sportarts
  • Karolien Meersman

    Sportarts
  • Leysen Joppe

    Leysen Joppe

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Ingrid Dekelver

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Kelly Cauwenbergh

    Kelly Cauwenbergh

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige
  • Karl Brack

    Gynaecoloog
  • Eddy Spans

    Sportarts
  • Koen Scheerlinck
    Penningmeester

    Koen Scheerlinck

    Sportkinesitherapeut
  • Lianne De Mey

    Sportarts
  • Dries Dieusaert

    Huisarts, Sportarts
  • Pieter Volcke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Dirk Van de Velde

    Sportarts
  • Guy Vanhees

    Sportarts
  • Johan Docx

    Sportarts
  • Kris Demanet

    Sportarts
  • Lander Dewitte

    Huisarts, Sportarts
  • Paul Meersman

    Sportarts, Huisarts
  • Jo Verschueren

    Jo Verschueren

    Kinesitherapeut
  • Patrick Govaert

    Huisarts, Sportarts
  • Jos Vandevenne

    Sportarts
  • Georges Gillis

    Sportarts
  • Ondervoorzitter

    Stijn Bogaerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Stefan Smits

    Sportarts
  • Johan Pierret

    Sportarts
  • Luk Buyse
    Huisarts, Sportarts

    Luk Buyse

    Huisarts, Sportarts
  • John Ijzerman

    Sportarts
  • Stephan Ilsbrouckx

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Nathalie Van de Vyver

    Huisarts
  • Ivan Ghillebert

    Huisarts
  • Nick Baelde

    Radioloog
  • Guy De Schutter

    Sportarts
  • Johan Wens

    Huisarts
  • Ben Corteville

    Cardioloog
  • Carmen Vanhaecke

    Sportarts
  • Benedicte Heyndrickx

    Cardioloog
  • Liesbeth Stulens

    Huisarts
  • Sam Moustie

    Sportarts
  • Inge D'eer

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Huisarts

    Lucas Claessens

    Huisarts, Sportarts
  • Jan Knapen

    Kinesitherapeut
  • Maarten Cox

    Sportarts
  • Karel De Crem

    Sportarts
  • Angelique Veracx

    Angelique Veracx

    Osteopaat
  • Bie Peremans

    Kinesitherapeut
  • Dieter Vercaigne

    Sportkinesitherapeut
  • Peter Wieme

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Trees Dooms

  • Dirk Van Genechten

    Sportarts
  • An De Busser

    An De Busser

    Diëtist
  • Bert Van Bogaert

    Huisarts, Sportarts, Trainer
  • Pascal Wernaers

    Orthopedisch chirurg
  • Mitch Malavolta

    Huisarts, Sportarts
  • Gert Droessaert

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Julien Ryckeboer

    Kinesitherapeut
  • Tomas Hannes

    Tomas Hannes

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige, Trainer
  • Barbara Vandenbussche

    Barbara Vandenbussche

    Kinesitherapeut
  • BV Samcon

  • Michael Nicasi

    Michael Nicasi

    Trainer
  • Guy Vandenhoven

    Sportarts
  • Dieter De Clercq

    Sportarts
  • Steven Pauli

    Sportarts
  • Jan Notredame

    Kinesitherapeut
  • Jolien Vanendert

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Adelheid Steyaert

    Adelheid Steyaert

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Frederik Van Acker

    Sportarts
  • Yves Van Doninck

    Sportarts
  • Michel Herssens

    Cardioloog
  • Jean-Paul Pierreux

    Huisarts
  • Michel D'Hollander

    Huisarts
  • Carl De Crée

    Sportarts, Endocrinoloog, Bewegingswetenschapper, Trainer, Andere
  • Peter Claeys

    Sportarts
  • Robrecht Dhollander

    Huisarts
  • Vik Corstjens

    Sportarts
  • Vincent Metsers

    Huisarts, Sportarts
  • Mieke Van Vlaenderen

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Ria Vanderstraeten

    Sportdiëtist
  • Ingrid Deweert

    Sportarts
  • Jan Verstuyft

    Sportarts
  • Nick Hiltrop

    Cardioloog
  • Peter Lagrou

    Sportarts, Andere arts-specialist
  • Peter Muylaert

    Sportarts
  • Sofie Belis
    Sportarts - Huisarts

    Sofie Belis

    Huisarts, Sportarts
  • Jan Leire

    Sportarts
  • Thierry Op de Beeck

    Sportarts
  • Jan Van Meirhaeghe

    Jan Van Meirhaeghe

    Orthopedisch chirurg
  • Hans Talloen

    Sportarts
  • Kevin Robson

    Trainer
  • Simon Dhondt

    Sportkinesitherapeut
  • Jan Vercammen

    Cardioloog
  • Benjamin Goris

    Kinesitherapeut
  • Piet Bouquillon

    Sportarts
  • Mileen De Vleeschhouwer

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Sven Aertgeerts

    Sportarts
  • Joost Blontrock

    Huisarts, Sportarts
  • Ellen Van Puyvelde

    Ellen Van Puyvelde

    Sportarts
  • Tina Lambrechts

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Sportarts

    Rik De Kinderen

    Sportarts
  • Maries Aertgeerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Francis Lemmens

    Sportarts
  • Toon Goossens

    Sportarts
  • Dirk Gyselinck

    Sportarts
  • Johan Roeykens

  • Inge Bru

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Frederik Deconinck

    Bewegingswetenschapper
  • Bob Brouwers

    Huisarts
  • Sjors Pietermans

    Sjors Pietermans

    Huisarts, Sportarts
  • Koenraad Thuysbaert

    Sportarts
  • Luus Tormans

    Podoloog
  • Kristof Ryheul

    Kristof Ryheul

    Trainer
  • Marc Royackers

    Sportarts
  • Jan Pieter Outtier

    Sportarts
  • sportarts en huisarts

    Steven Van Holm

    Huisarts, Sportarts
  • Anja Van de Putte

    Huisarts
  • Willy De Taellenaere

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Kathleen De Smet

    Kinesitherapeut
  • Guido Van Hirtum

    Sportarts
  • Wouter Dierynck

    Sportarts
  • Luc Fr. Janssens

    Sportarts
  • Pascal De Smet

    Huisarts
  • Kris Vanderlinden

    Sportarts
  • Luc Baeyens

    Sportarts, Gynaecoloog
  • Sara Engels

    Gynaecoloog
  • Machteld Royackers

    Huisarts
  • Dr Colmonts Wilfried BV

    Wilfried Colmonts

    Huisarts, Sportarts
  • Marleen Lootens

    Sportarts
  • An Konings

    Sportarts
  • John Roosen

    Cardioloog
  • Tyrone Devolder

    Huisarts
  • Sam Vermeire

    Sportarts
  • Kris Claes

    Kinesitherapeut

Gerelateerde items

Sportgeneeskunde
Doping

Cardiovasculaire risico's van prestatie bevorderende middelen en dopinggebruik

Sportprofessional Sporter Sportprofessional Artikel Sportgeneeskunde Artikel
Training
Apneu

Apneutraining: Acute en chronische effecten op inspanningstolerantie

Sporter Artikel Training Training Artikel Plus artikel
Blessurepreventie
enkelverzwikking

Veel voorkomende sportblessures: een enkeldistorsie

Sporter Artikel Factsheet Video Blessurepreventie Training Gezond Sporten Blessurepreventie Training Gezond Sporten Artikel Video
Blessurepreventie
brace of tape .png

Sporten met een brace of een tape?

Sporter Artikel Blessurepreventie Training Gezond Sporten Blessurepreventie Training Gezond Sporten Artikel
Sluiten