Sporten om af te vallen: drie mythes uitgelicht

Sporten om af te vallen: drie mythes uitgelicht

Sportieq is een multidisciplinaire vereniging die zoveel mogelijk (para)medische professionals uit de sportgeneeskunde in de brede zin van het woord wil samenbrengen om gezond sporten in Vlaanderen wetenschappelijk verantwoord te promoten. Wij staan zowel open voor verenigingen als voor sportmedische professionals die zich op individuele basis willen engageren binnen Sportieq.
Sporter Artikel Training Voeding Training

Er wordt veel gesport met het idee om af te vallen. Dit is echter een veel complexer gegeven dan over het algemeen is geweten. Er zijn namelijk verschillende wijdverspreide zaken die we toch eens moeten aankaarten en verbeteren/verduidelijken om een juist beeld te krijgen van ‘sporten om af te vallen’. Ten eerste denkt het merendeel dat meer bewegen de sleutel is om af te vallen, maar dit is echter slechts ter ondersteuning voor het belangrijkste element: je voeding. Ten tweede is ‘sporten om vet te verbranden’ niet helemaal hetzelfde als ‘sporten om af te vallen’. Als laatste kan je je doel van ‘sporten om af te vallen’ het best verschuiven naar ‘sporten om je lichaam in balans te brengen’.

 
Mythe 1: Beweging voeding is het allerbelangrijkste

Je vermagert door de combinatie van meer bewegen en minder calorieën opnemen dan je verbrandt. Dit kunnen we uitleggen a.d.h.v. je energiebalans: dit is de balans tussen de hoeveelheid energie die je uit voeding haalt en de hoeveelheid energie die je lichaam verbruikt. 

Energiebalans


Om af te vallen moet je dus meer energie verbruiken dan dat je binnenkrijgt, en veel energie verbruiken doe je door veel te bewegen. Máár het is zo dat als je meer beweegt, je ook meer calorieën nodig hebt dan normaal. Je moet immers voldoende calorieën opnemen om genoeg energie te hebben om goed te kunnen sporten. Wel moet deze hoeveelheid minder zijn zodat je een negatieve energiebalans hebt en kan afvallen. Vergelijk volgende drie situaties:

    • Situatie 1: Max wil afvallen. Om dit doel te bereiken zal hij veel sporten maar voor de rest geen veranderingen doorvoeren.
    • Situatie 2: Max zit veel stil en heeft 2000 kcal nodig op een dag. Hij staat wat te dik en wilt graag afvallen. Dit doet hij door zijn energie-inname te verlagen naar 1800 kcal.
    • Situatie 3: Max wil nog steeds afvallen. Dankzij zijn sport- en beweegactiviteiten heeft hij 2500 kcal nodig op een dag en zal hij 2300 kcal innemen door gezond te eten.

De laatste situatie zal het gunstigst zijn voor Max om zijn doel te bereiken. Doordat hij minder calorieën inneemt in combinatie met meer bewegen, zal hij sneller afvallen. Hij heeft wel nog steeds voldoende energie ingenomen om te kunnen sporten, maar creëert een negatieve energiebalans. 

Door regelmatig te sporten versnelt je stofwisseling waardoor je sowieso al meer calorieën verbruikt. Overschakelen naar een gezond voedingspatroon, dat over het algemeen al bestaat uit minder calorieën, zal de grootste verandering teweegbrengen. De combinatie met het meer bewegen zal je lichaam nog een extra boost geven. Kijk voor meer info bij voeding.

 

Mythe 2: Vetten verbranden of afvallen?

Je wilt vaak af van je overtollig vet en dat doe je dan door te sporten. Vetten zijn een belangrijke energiebron tijdens het sporten, voornamelijk wanneer je sport aan een lage intensiteit. Kenmerkend is dat je deze sportactiviteiten lang kan volhouden. Wanneer je intensiever sport, verbrand je nog steeds vet maar wordt dit aandeel in het energieverbruik steeds kleiner. 

Als je sport om vetten te verbranden bedoel je hoogstwaarschijnlijk dat je wilt sporten om af te vallen. Hierbij moet je voornamelijk kijken naar het aantal verbrande calorieën per sport. Wandelen aan een mooi tempo is omwille van zijn lage intensiteit een ideale sport om vetten te verbranden máár je zal beduidend meer calorieën verbranden – en dus meer afvallen – tijdens kortere en intensievere sporten.

Als je focus meer ligt op het afvallen zijn sporten zoals touwtjesspringen en boksen ideaal. Deze zijn zeer intensief en je verbrandt veel calorieën (waaronder zeker ook vet). High-intensity interval training (HIIT) is bijvoorbeeld een ideale trainingsvorm.

Als je toch kiest om puur vet te verbranden, kies je het best om te sporten voor een lange tijd (meer dan 30-40 minuten) aan een praattempo (lage intensiteit). Duursporten zoals joggen, fietsen, zwemmen, roeien en stevig wandelen zijn goede keuzes.

 

Mythe 3: Sporten om af te vallen je lichaam in balans te brengen.

Wanneer je (intensief) sport zal je merken dat je weegschaal niet altijd minder kilo’s aangeeft dan voorheen, of misschien zelfs meer. Je zal sowieso wel lichaamsvet verbranden tijdens het sporten, máár je zal tevens spieren kweken en spieren wegen net meer dan vet. Het getal dat op je weegschaal staat, zegt dus zeker niet alles over je lichaam en kan een vertekend beeld geven. Je kan veel gezonder zijn en toch zwaarder wegen – door bijvoorbeeld de gewonnen spiermassa – en minder wegen maar toch wat meer lichaamsvet hebben.

Mede om deze reden kies je beter voor te beschrijving ‘sporten om je lichaam in balans te brengen’ i.p.v. dat je wilt sporten om echt af te vallen. Jouw lichaam is veel anders dan dat bijvoorbeeld van je vriendin, waardoor je evenveel kan sporten maar jullie lichamen er toch anders uit zien. Het is voornamelijk belangrijk dat je op zoek gaat wat voor jezelf een gezond lichaam betekent, dat is zeker niet altijd slank en strak.

Vind een expert

  • Lander Dewitte

    Huisarts, Sportarts
  • Jan Wanten

    Sportarts
  • Ivan Ghillebert

    Huisarts
  • Jan Verstuyft

    Sportarts
  • Barbara Vandenbussche

    Barbara Vandenbussche

    Kinesitherapeut
  • Robrecht Dhollander

    Huisarts
  • Tomas Hannes

    Tomas Hannes

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige, Trainer
  • Jos Vandevenne

    Sportarts
  • Ben Corteville

    Cardioloog
  • Guido Van Hirtum

    Sportarts
  • Dominique Devriese

    Dominique Devriese

    Kinesitherapeut, Osteopaat
  • Mileen De Vleeschhouwer

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Cedric Arijs
    Psycholoog, Sportpsycholoog

    Cedric Arijs

    Psycholoog, Sportpsycholoog
  • Hendrik Roobaert

    Sportarts
  • Ruth Vanderheyden

    Ruth Vanderheyden

    Diëtist, Sportdiëtist
  • John Ijzerman

    Sportarts
  • Peter Plessers

  • Herwig Vergucht

    Sportkinesitherapeut
  • Katja Van Oostveldt
    Sportarts

    Katja Van Oostveldt

    Sportarts
  • Vincent Metsers

    Huisarts, Sportarts
  • Tina Lambrechts

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Michel Herssens

    Cardioloog
  • Mieke Van Vlaenderen

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jason Coldwell

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Ludovic Onkelinx

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Mathias Peeters

    Sportarts
  • Henry Carlier

    Sportarts
  • Nathalie Odeur

    Huisarts
  • Michel Wynsberghe

    Kinesitherapeut, Trainer
  • Sam Moustie

    Sportarts
  • Angelique Veracx

    Angelique Veracx

    Osteopaat
  • Lize Vaes

    Lize Vaes

    Huisarts, Sportarts
  • Benedicte Heyndrickx

    Cardioloog
  • Peter Dieleman

    Sportarts
  • Steven Platteaux

    Sportarts
  • Thierry Op de Beeck

    Sportarts
  • Guy De Schutter

    Sportarts
  • Mathieu Maroy

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Steven Bex

    Steven Bex

    Sportarts
  • Bruno Vanhecke
    Secretaris

    Bruno Vanhecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • sportarts en huisarts

    Steven Van Holm

    Huisarts, Sportarts
  • Willy De Taellenaere

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Lianne De Mey

    Sportarts
  • Dieter De Clercq

    Sportarts
  • Guy Vandenhoven

    Sportarts
  • Jos Benders

    Sportarts
  • Leonie Geukens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Sven Aertgeerts

    Sportarts
  • Carmen Vanhaecke

    Sportarts
  • Gerrit De Loose

    Sportkinesitherapeut
  • Jan Boon

    Huisarts
  • Luc Fr. Janssens

    Sportarts
  • Frank Pauwels
    Voorzitter

    Frank Pauwels

    Sportarts
  • Guy Peeters

    Sportarts
  • Marc Van Hauwermeiren

    Sportarts
  • Guy Vanhees

    Sportarts
  • Dr Colmonts Wilfried BV

    Wilfried Colmonts

    Huisarts, Sportarts
  • Piet Bouquillon

    Sportarts
  • Michel D'Hollander

    Huisarts
  • Dirk Gyselinck

    Sportarts
  • Eva De Mulder

    Podoloog
  • Guy Vermeiren

    Cardioloog
  • Bart Vandewynckele

    Sportarts
  • Anja Van de Putte

    Huisarts
  • Luc Vogelaers

    Huisarts
  • Annik Bosmans

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Koen Scheerlinck
    Penningmeester

    Koen Scheerlinck

    Sportkinesitherapeut
  • Ondervoorzitter

    Stijn Bogaerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jan Notredame

    Kinesitherapeut
  • Johan Roeykens

  • Steven Pauli

    Sportarts
  • Benjamin Goris

    Kinesitherapeut
  • Luk Buyse
    Huisarts, Sportarts

    Luk Buyse

    Huisarts, Sportarts
  • Bruno Van Hoecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jettie Tempels

    Sportarts
  • Peter Germonpre

    Huisarts
  • Ellen Beuckelaers

    Orthopedisch chirurg
  • Georges Gillis

    Sportarts
  • Myriam Willems

    Kinesitherapeut
  • Leysen Joppe

    Leysen Joppe

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Daniel Baesberg

    Sportarts
  • Gert Droessaert

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Pieter Volcke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Philippe De Ryck

    Sportarts
  • Luc Peeters

    Sportarts
  • Nick Hiltrop

    Cardioloog
  • Jan Pieter Outtier

    Sportarts
  • Toon Cruyt

    Sportarts
  • Chris Martens

    Orthopedisch chirurg
  • Machteld Royackers

    Huisarts
  • Rik Derveaux

    Kinesitherapeut
  • Inge Bru

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Mitch Malavolta

    Huisarts, Sportarts
  • Dokter Jonas Wilms BV

    Huisarts, Sportarts
  • Sara Engels

    Gynaecoloog
  • Johan Matthijs

    Huisarts
  • Filip Parmentier

    Sportarts
  • Sportarts

    Rik De Kinderen

    Sportarts
  • Marc Royackers

    Sportarts
  • Karl Brack

    Gynaecoloog
  • Peter Wieme

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Nathalie Van de Vyver

    Huisarts
  • Jo Verschueren

    Jo Verschueren

    Kinesitherapeut
  • Inge D'eer

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Bastiaan Verstraete

    Huisarts, Sportarts
  • Roel Jacobs

    Roel Jacobs

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Denis Jaeken

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Kris Peeters

    Kris Peeters

    Sportarts
  • Bert Vankerschaver

    Bert Vankerschaver

    Sportkinesitherapeut, Osteopaat
  • Carl De Crée

    Sportarts, Endocrinoloog, Bewegingswetenschapper, Trainer, Andere
  • Michael Nicasi

    Michael Nicasi

    Trainer
  • Marc Schiltz

  • Voorzitter

    Inge De Ridder

    Sportdiëtist
  • John Roosen

    Cardioloog
  • Jonas Massa

    Sportarts
  • An De Busser

    An De Busser

    Diëtist
  • Bob Brouwers

    Huisarts
  • Adelheid Steyaert

    Adelheid Steyaert

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Renaat Huysmans

    Sportarts
  • Stefan Hooftman

    Sportarts
  • Ellen Van Puyvelde

    Ellen Van Puyvelde

    Sportarts
  • Patrick Govaert

    Sportarts
  • Koen Pansaers

    Sportarts
  • Kelly Cauwenbergh

    Kelly Cauwenbergh

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige
  • Filip Noe

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Hans Talloen

    Sportarts
  • Bie Peremans

    Kinesitherapeut
  • Kristof Ryheul

    Kristof Ryheul

    Trainer
  • Frederik Deconinck

    Bewegingswetenschapper
  • Reinout Van Schuylenbergh

    Reinout Van Schuylenbergh

    Bewegingswetenschapper, Trainer
  • Sportieq vzw - Gezond Sporten

  • Peter De Naeyer

    Sportarts
  • Bram Debaene

    Sportarts
  • Kevin Robson

    Trainer
  • Peter Lagrou

    Sportarts, Andere arts-specialist
  • Karolien Meersman

    Sportarts
  • Luc Roland

    Sportarts
  • Pascal De Smet

    Huisarts
  • Johan Docx

    Sportarts
  • Kathleen De Smet

    Kinesitherapeut
  • Annelies Van Erck

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jeroen Stappers

    Jeroen Stappers

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Wouter Dierynck

    Sportarts
  • Marleen Lootens

    Sportarts
  • Dana Neirinck

    Podoloog
  • Karel Pardaens

  • Jo Vandersmissen

    Radioloog
  • Ingrid Deweert

    Sportarts
  • Kris Claes

    Kinesitherapeut
  • Steven Reyskens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Eric Vandeputte

    Sportarts
  • Wouter Van Den Broecke

    Orthopedisch chirurg
  • Paul Meersman

    Sportarts, Huisarts
  • BVBA Samcon

  • Peter Muylaert

    Sportarts
  • Alain Schutjes

    Sportarts
  • Kris Demanet

    Sportarts
  • Hugo Debouvere

    Huisarts
  • Werner Vleugels

    Huisarts, Sportarts
  • Toon Goossens

    Sportarts
  • Jolien Vanendert

    Sportdiëtist
  • Wim Derave

    Bewegingswetenschapper
  • Hans Jaspers

    Radioloog
  • Dries Dieusaert

    Huisarts, Sportarts
  • Bert Van Bogaert

    Huisarts, Sportarts, Trainer
  • Sjors Pietermans

    Sjors Pietermans

    Huisarts, Sportarts
  • Dorien Meeusen

    Sportdiëtist
  • Jean-Paul Van der Sypt

    Sportarts
  • Johan Pierret

    Sportarts
  • Dieter Vercaigne

    Sportkinesitherapeut
  • Kris Vanderlinden

    Sportarts
  • Francis Lemmens

    Sportarts
  • An Konings

    Sportarts
  • Jago Van Soom

    Jago Van Soom

    Sportarts
  • Stephan Ilsbrouckx

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Frank De Winter

    Sportarts
  • Yves Van Doninck

    Sportarts
  • Joost Blontrock

    Huisarts, Sportarts
  • Sophie Lambrecht

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Annelies Harnie

    Sportarts
  • Henri Van Herpen

    Kinesitherapeut
  • Gerda Smets

    Sportarts
  • Dirk De Mey

    Kinesitherapeut
  • Johan Wens

    Huisarts
  • Marco Guidi

    Sportarts
  • Vik Corstjens

    Sportarts
  • Dirk Devleeschouwer

    Sportarts
  • Kristof Peeters

    Huisarts, Sportarts
  • Stefaan Machiels

    Huisarts
  • Jan Van Meirhaeghe

    Jan Van Meirhaeghe

    Orthopedisch chirurg
  • Koen Nys

    Sportarts
  • Dirk Van Genechten

    Sportarts
  • Stefan Smits

    Sportarts
  • Michèle Verhaest

    Sportarts
  • Bart Gadeyne

    Sportarts
  • Liesbeth Stulens

    Huisarts
  • Frederik Van Acker

    Sportarts
  • Jan Vercammen

    Cardioloog
  • Eddy Spans

    Sportarts
  • Jan Knapen

    Kinesitherapeut
  • Dirk Van de Velde

    Sportarts
  • Jean-Paul Pierreux

    Huisarts
  • Luc Baeyens

    Sportarts, Gynaecoloog
  • Baldwin Sondervan

    Baldwin Sondervan

    Sportkinesitherapeut
  • Tyrone Devolder

    Huisarts
  • Ingrid Dekelver

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Luus Tormans

    Podoloog
  • Johan Haegeman

    Sportarts
  • Maarten Cox

    Sportarts
  • Leon Ghijselinck

    Sportarts
  • Antoine Lutin

    Antoine Lutin

    Kinesitherapeut
  • Matthias De Paepe

    Kinesitherapeut
  • Elke Van den Steen

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Joris Callens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Peter Claeys

    Sportarts
  • Wouter Eraly

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Annick Viaene

    Annick Viaene

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Pascal Wernaers

    Orthopedisch chirurg
  • Sam Vermeire

    Sportarts
  • Jonas Docx

    Sportarts
  • Torsten Wauters

    Torsten Wauters

    Sportarts
  • Trees Dooms

  • Koenraad Thuysbaert

    Sportarts
  • Frederik Ponet

    Sportarts
  • Alain Van Noorbeeck

    Sportarts
  • Maries Aertgeerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Ria Vanderstraeten

    Sportdiëtist
  • Nick Baelde

    Radioloog
  • Erik Van Lierde

  • Karel De Crem

    Sportarts
  • Raf Coremans

    Huisarts, Sportarts
  • Julien Ryckeboer

    Kinesitherapeut
  • Jan Leire

    Sportarts
  • Gretel Descheemaeker

    Fysisch arts / Revalidatie arts

Gerelateerde items

Training
Apneu

Apneutraining: Acute en chronische effecten op inspanningstolerantie

Sporter Artikel Training Training
Sportgeneeskunde
Doping

Cardiovasculaire risico's van prestatie bevorderende middelen en dopinggebruik

Sporter Sportprofessional Artikel Sportgeneeskunde
Blessurepreventie
enkelverzwikking

Veel voorkomende sportblessures: een enkeldistorsie

Sporter Artikel Factsheet Video Blessurepreventie Training Gezond Sporten Blessurepreventie Training Gezond Sporten
Blessurepreventie
brace of tape .png

Sporten met een brace of een tape?

Sporter Artikel Blessurepreventie Training Gezond Sporten Blessurepreventie Training Gezond Sporten
Sluiten