Sporten met astma

Sporten met astma

Sportieq is een multidisciplinaire vereniging die zoveel mogelijk (para)medische professionals uit de sportgeneeskunde in de brede zin van het woord wil samenbrengen om gezond sporten in Vlaanderen wetenschappelijk verantwoord te promoten. Wij staan zowel open voor verenigingen als voor sportmedische professionals die zich op individuele basis willen engageren binnen Sportieq.
Sporter Artikel Gezond Sporten Gezond Sporten Artikel

Regelmatig sporten vermindert de kans op obesitas, hart- en vaatziekten, diabetes, kanker en versterkt het afweersysteem. Al deze voordelen gelden ook voor kinderen en volwassenen met astma. Sporten heeft bijkomend het voordeel dat de eerste tekens van een ongecontroleerd astma makkelijker worden herkend en sneller worden aangepakt voor zij die geregeld sporten in vergelijking met astmatici die een volledig sedentair leven leiden. Het is echter belangrijk om de juiste sport te kiezen en je astma correct te laten behandelen om de gezondheidsvoordelen van sport en beweging te ervaren.

Wat is astma?

Astma is een chronische longziekte, die op elke leeftijd kan ontstaan en wordt gekenmerkt door een 'overgevoeligheid' van de onderste luchtwegen voor meerdere prikkels waardoor een tijdelijke vernauwing van de luchtpijptakken ontstaat en er sprake is van een astmacrisis.

De drie factoren die leiden tot deze luchtwegvernauwing zijn:

  1. zwelling aan de binnenzijde van de luchtpijptakken (oedeem)
  2. toename van slijmvorming  in de luchtpijptakken
  3. samentrekken van de gladde spieren omheen de luchtpijptakken (bronchoconstrictie)

Deze factoren verklaren het optreden van klachten zoals: hoestbuien, pijn of ongemak op de borst, kortademigheid, piepende ademhaling tijdens een astmacrisis. Deze klachten kunnen geïsoleerd of samen voorkomen en kunnen erg variëren in ernst en duur. Ze kunnen spontaan of met behulp van medicatie terug verdwijnen. Tussen de crisissen door heeft de astmapatiënt geen klachten.  

Naar schatting lijden wereldwijd 358 miljoen mensen aan astma. In België wordt astma gezien bij ongeveer 1 persoon op 10. Bij kinderen zijn allergieën een belangrijke oorzaak van astmatische klachten. Bij volwassenen ontwikkelt astma zich vaker geleidelijk aan door omgevingsfactoren, zoals rook en luchtvervuiling.

 

 

Hoe wordt astma behandeld?

Een optimale astmabehandeling heeft 2 doelen:

      • Astmacrisissen en symptomen voorkomen
      • Opvangen van een astmacrisis zo nodig.

Astmatherapie wordt op maat van elke patiënt opgesteld. Een goede communicatie tussen arts, patiënt en nauwe omgeving spelen hierin een cruciale rol.
Er bestaan verschillende gradaties van astma: van mild en gemakkelijk te controleren astma, tot ernstig en moeilijk te controleren astma.

Personen met astma kunnen in de meeste gevallen een normaal en actief leven leiden

Een geschreven actieplan, opgesteld door de arts en in samenspraak met de patiënt, helpt de klachten van het astma te herkennen en een gepaste therapie op te starten indien nodig. Het actieplan omschrijft ook wanneer er medische hulp moet worden ingeroepen tijdens een astmacrisis. Omdat dit actieplan op maat van de  patiënt wordt opgesteld en van patiënt tot patiënt kan verschillen, wordt hiervan bewust geen voorbeeld gegeven.

 

Moeten inspanningen/sport vermeden worden?

Neen! In de meeste gevallen worden inspanningen en sporten aangemoedigd bij personen met astma. Een goede controle van het astma laat sporten, zelfs intensief, toe. In de opvolging van astma is het belangrijk na te gaan of inspanningen goed verdragen worden. Dit kan als een 'maatstaf' gebruikt worden om in te schatten of het astma goed onder controle is. Bij onvoldoende controle tijdens het sporten, dient de basisbehandeling te worden aangepast. Dit gebeurt in samenspraak met de arts zodat sporten terug mogelijk wordt. Het tijdelijk stopzetten van een fysieke inspanning is in sommige situaties gerechtvaardigd en zelfs noodzakelijk maar het reflexmatig vermijden van inspanningen omwille van een ongecontroleerd astma moet vermeden worden, omdat dit enkel zorgt voor een progressief slechtere controle van het astma en tevens achteruitgang van de lichamelijke conditie.

 

Waarom kunnen fysieke inspanningen astmaklachten geven?

Het inademen van koude en droge lucht zorgt voor het sneller uitdrogen van de luchtwegen, wat de kans op astmaklachten sterk verhoogt bij kinderen en volwassenen met astma. Koude lucht en droge lucht worden beide als 'prikkels' beschouwd.

Een intensieve inspanning zoals hardlopen zal sneller astmaklachten geven dan een matig of lage intensieve sport zoals wandelen. Een intensieve sportinspanning vergt immers een verhoogde ademarbeid waarbij neusademhaling (= verwarming en bevochtiging van de lucht) niet meer kan gegarandeerd worden. Bij lage intensiteit sporten kan neusademhaling de ingeademde lucht voorverwarmen en bevochtigen. Korte hoog-intensieve inspanningen (<5 minuten) of lange laag-intensieve inspanningen (>15minuten) zijn minder astmatogeen (=veroorzaken minder astmaklachten) dan plotse intensieve inspanningen die langer dan 6 minuten duren.

Sporten ingedeeld

Een goede opwarming ter voorbereiding van een sportinspanning met hoge intensiteit zal de kans op een astmacrisis sterk verminderen. Het opwarmingseffect van het lichaam laat een zekere luchtwegverwijding toe (ook refractaire periode genoemd), wat bij astmatici een belangrijk voordeel kan bieden. Regelmatig sporten zal zorgen voor een betere basisconditie, waardoor hoog intensieve inspanningen beter zullen worden verdragen.

 

Waarop kan je nog letten bij een sportkeuze?

Naast het type sport zoals hierboven beschreven, kan het nuttig zijn andere factoren in acht te nemen:

Onderliggende allergieën

      • Bij een allergie aan paarden is het raadzaam niet voor paardensport te kiezen.
      • Bij een belangrijke pollenallergie zullen buitensporten meer astmaklachten geven dan binnensporten. Sporten in de vroege uurtjes zal dan minder klachten geven dan op een warme namiddag wanneer de pollenconcentratie in de lucht beduidend hoger is.

Reactie op chloorgeur en andere omgevingsfactoren

      • Zwemmen wordt in de meeste gevallen aangeraden bij kinderen en volwassenen met astma. Het is een sport die voor een goede ademhalingscontrole zorgt in een warme en vochtige omgeving. Soms kan de sterke geur van het trichlooramine zorgen voor extra irritatie van de luchtwegen en toch meer astmaklachten geven. Personen die hiervan last ondervinden kunnen best op zoek gaan naar zwembaden met andere methodes van zwembadontsmetting zoals onder andere ionisatie.
      • Intensieve inspanning in een omgeving met luchtverontreiniging zal meer klachten geven. Ook verhoogde ozonconcentraties hebben een meer nadelig effect op sportende mensen met astma dan bij niet astmatici.

Wat met diepzeeduiken? 

De kans op complicaties bij diepzeeduiken is groter bij mensen met astma, omwille van de abnormale luchtverdeling in de longen en de verhoogde kans op een astmacrisis bij het inademen van de droge en koude lucht via de zuurstoffles. Daarom wordt diepzeeduiken het best afgeraden. 
Beneden de leeftijd van 16 jaar is diepzeeduiken in geval van astma verboden.  
Boven de leeftijd van 16 jaar kan in enkele uitzonderlijke gevallen van licht en gecontroleerd astma diepzeeduiken overwogen worden, na advies van een gespecialiseerde arts.  

  

Wanneer niet sporten?

      • Tijdens een astmacrisis dient sporten vermeden te worden, om herval van de klachten en een verergering van de astmacrisis tegen te gaan.
      • Indien tijdens het sporten een astmacrisis optreedt is het stopzetten van deze activiteit de eerste stap.
      • Bij slecht gecontroleerd astma kan het aangeraden zijn tijdelijk het sporten te staken.

Vind een expert

  • Baldwin Sondervan

    Baldwin Sondervan

    Sportkinesitherapeut
  • Francis Lemmens

    Sportarts
  • Jan Pieter Outtier

    Sportarts
  • Leonie Geukens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jan Van Meirhaeghe

    Jan Van Meirhaeghe

    Orthopedisch chirurg
  • Karolien Meersman

    Sportarts
  • Leon Ghijselinck

    Sportarts
  • Frederik Van Acker

    Sportarts
  • Koen Scheerlinck
    Penningmeester

    Koen Scheerlinck

    Sportkinesitherapeut
  • Michèle Verhaest

    Sportarts
  • Jean-Paul Pierreux

    Huisarts
  • Mitch Malavolta

    Huisarts, Sportarts
  • Barbara Vandenbussche

    Barbara Vandenbussche

    Kinesitherapeut
  • Piet Bouquillon

    Sportarts
  • Dirk Van Genechten

    Sportarts
  • Dirk De Mey

    Kinesitherapeut
  • Jago Van Soom

    Jago Van Soom

    Sportarts
  • Annick Viaene

    Annick Viaene

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jean-Paul Van der Sypt

    Sportarts
  • Wouter Van Den Broecke

    Orthopedisch chirurg
  • Luc Vogelaers

    Huisarts
  • Peter Muylaert

    Sportarts
  • Ivan Ghillebert

    Huisarts
  • Mathieu Maroy

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Roel Jacobs

    Roel Jacobs

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Sjors Pietermans

    Sjors Pietermans

    Huisarts, Sportarts
  • Ingrid Dekelver

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Erik Van Lierde

  • Kathleen De Smet

    Kinesitherapeut
  • Sam Vermeire

    Sportarts
  • Joris Callens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Bart Vandewynckele

    Sportarts
  • Marco Guidi

    Sportarts
  • Peter De Naeyer

    Sportarts
  • Koen Pansaers

    Sportarts
  • Bert Vankerschaver

    Bert Vankerschaver

    Sportkinesitherapeut, Osteopaat
  • Benedicte Heyndrickx

    Cardioloog
  • Dokter Jonas Wilms BV

    Huisarts, Sportarts
  • Ellen Van Puyvelde

    Ellen Van Puyvelde

    Sportarts
  • Torsten Wauters

    Torsten Wauters

    Sportarts
  • Dries Dieusaert

    Huisarts, Sportarts
  • Filip Parmentier

    Sportarts
  • Willy De Taellenaere

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Guido Van Hirtum

    Sportarts
  • Cedric Arijs
    Psycholoog, Sportpsycholoog

    Cedric Arijs

    Psycholoog, Sportpsycholoog
  • Michel Herssens

    Cardioloog
  • Johan Pierret

    Sportarts
  • Joost Blontrock

    Huisarts, Sportarts
  • Kris Peeters

    Kris Peeters

    Sportarts
  • Ellen Beuckelaers

    Orthopedisch chirurg
  • Kris Claes

    Kinesitherapeut
  • Luk Buyse
    Huisarts, Sportarts

    Luk Buyse

    Huisarts, Sportarts
  • Annik Bosmans

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Nick Hiltrop

    Cardioloog
  • Angelique Veracx

    Angelique Veracx

    Osteopaat
  • Sportieq vzw - Gezond Sporten

  • Chris Martens

    Orthopedisch chirurg
  • Steven Pauli

    Sportarts
  • Ruth Vanderheyden

    Ruth Vanderheyden

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Anja Van de Putte

    Huisarts
  • John Roosen

    Cardioloog
  • Annelies Harnie

    Sportarts
  • Ludovic Onkelinx

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Henri Van Herpen

    Kinesitherapeut
  • Myriam Willems

    Kinesitherapeut
  • Nathalie Odeur

    Huisarts
  • Bert Van Bogaert

    Huisarts, Sportarts, Trainer
  • Liesbeth Stulens

    Huisarts
  • Jonas Docx

    Sportarts
  • Kristof Ryheul

    Kristof Ryheul

    Trainer
  • Luc Fr. Janssens

    Sportarts
  • Bart Gadeyne

    Sportarts
  • Jan Leire

    Sportarts
  • Bob Brouwers

    Huisarts
  • Eddy Spans

    Sportarts
  • Toon Goossens

    Sportarts
  • Filip Noe

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Patrick Govaert

    Huisarts, Sportarts
  • Johan Haegeman

    Sportarts
  • Kevin Robson

    Trainer
  • Paul Meersman

    Sportarts, Huisarts
  • Pascal De Smet

    Huisarts
  • Marc Van Hauwermeiren

    Sportarts
  • Jeroen Stappers

    Jeroen Stappers

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Wouter Eraly

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Koen Nys

    Sportarts
  • Michael Nicasi

    Michael Nicasi

    Trainer
  • Georges Gillis

    Sportarts
  • Peter Wieme

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Julien Ryckeboer

    Kinesitherapeut
  • Hans Talloen

    Sportarts
  • Tyrone Devolder

    Huisarts
  • Koenraad Thuysbaert

    Sportarts
  • Marleen Lootens

    Sportarts
  • Thierry Op de Beeck

    Sportarts
  • Dr Colmonts Wilfried BV

    Wilfried Colmonts

    Huisarts, Sportarts
  • Robrecht Dhollander

    Huisarts
  • Kris Vanderlinden

    Sportarts
  • Daniel Baesberg

    Sportarts
  • Guy Vermeiren

    Cardioloog
  • Johan Matthijs

    Huisarts
  • Jan Boon

    Huisarts
  • Rik Derveaux

    Kinesitherapeut
  • Sportarts

    Rik De Kinderen

    Sportarts
  • Peter Germonpre

    Huisarts
  • Dirk Devleeschouwer

    Sportarts
  • Voorzitter

    Inge De Ridder

    Sportdiëtist
  • Carmen Vanhaecke

    Sportarts
  • Michel D'Hollander

    Huisarts
  • Herwig Vergucht

    Sportkinesitherapeut
  • Lize Vaes

    Lize Vaes

    Huisarts, Sportarts
  • Jos Vandevenne

    Sportarts
  • Guy Vanhees

    Sportarts
  • Marc Schiltz

  • Guy De Schutter

    Sportarts
  • Sam Moustie

    Sportarts
  • Jo Verschueren

    Jo Verschueren

    Kinesitherapeut
  • Trees Dooms

  • Michel Wynsberghe

    Kinesitherapeut, Trainer
  • Leysen Joppe

    Leysen Joppe

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Eva De Mulder

    Podoloog
  • Dieter Vercaigne

    Sportkinesitherapeut
  • Benjamin Goris

    Kinesitherapeut
  • Stephan Ilsbrouckx

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Stefan Hooftman

    Sportarts
  • Jan Notredame

    Kinesitherapeut
  • Pieter Volcke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Hendrik Roobaert

    Sportarts
  • Pascal Wernaers

    Orthopedisch chirurg
  • Frank Pauwels
    Voorzitter

    Frank Pauwels

    Sportarts
  • Lander Dewitte

    Huisarts, Sportarts
  • Peter Dieleman

    Sportarts
  • Kelly Cauwenbergh

    Kelly Cauwenbergh

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige
  • Gretel Descheemaeker

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Bruno Vanhecke
    Secretaris

    Bruno Vanhecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Karel Pardaens

  • Denis Jaeken

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Carl De Crée

    Sportarts, Endocrinoloog, Bewegingswetenschapper, Trainer, Andere
  • Nathalie Van de Vyver

    Huisarts
  • Dominique Devriese

    Dominique Devriese

    Kinesitherapeut, Osteopaat
  • Jo Vandersmissen

    Radioloog
  • Reinout Van Schuylenbergh

    Reinout Van Schuylenbergh

    Bewegingswetenschapper, Trainer
  • Simon Dhondt

    Sportkinesitherapeut
  • Antoine Lutin

    Antoine Lutin

    Kinesitherapeut
  • Karl Brack

    Gynaecoloog
  • Mathias Peeters

    Sportarts
  • Ondervoorzitter

    Stijn Bogaerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jan Knapen

    Kinesitherapeut
  • Inge D'eer

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jonas Massa

    Sportarts
  • Maarten Cox

    Sportarts
  • Ria Vanderstraeten

    Sportdiëtist
  • BVBA Samcon

  • Ingrid Deweert

    Sportarts
  • Adelheid Steyaert

    Adelheid Steyaert

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Sven Aertgeerts

    Sportarts
  • Renaat Huysmans

    Sportarts
  • Nick Baelde

    Radioloog
  • Machteld Royackers

    Huisarts
  • Kristof Peeters

    Huisarts, Sportarts
  • Luc Roland

    Sportarts
  • Marc Royackers

    Sportarts
  • sportarts en huisarts

    Steven Van Holm

    Huisarts, Sportarts
  • Werner Vleugels

    Huisarts, Sportarts
  • Jos Benders

    Sportarts
  • Raf Coremans

    Huisarts, Sportarts
  • Peter Claeys

    Sportarts
  • Ben Corteville

    Cardioloog
  • Annelies Van Erck

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Frank De Winter

    Sportarts
  • Henry Carlier

    Sportarts
  • Frederik Ponet

    Huisarts, Sportarts
  • Tina Lambrechts

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Guy Peeters

    Sportarts
  • Hans Jaspers

    Radioloog
  • Eric Vandeputte

    Sportarts
  • An De Busser

    An De Busser

    Diëtist
  • Steven Bex

    Steven Bex

    Sportarts
  • Dirk Gyselinck

    Sportarts
  • Jan Verstuyft

    Sportarts
  • Inge Bru

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Gert Droessaert

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Jolien Vanendert

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Luc Baeyens

    Sportarts, Gynaecoloog
  • Guy Vandenhoven

    Sportarts
  • Stefaan Machiels

    Huisarts
  • Sophie Lambrecht

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Simon Claeys

    Simon Claeys

    Huisarts, Sportarts
  • Wim Derave

    Bewegingswetenschapper
  • Hugo Debouvere

    Huisarts
  • Luc Peeters

    Sportarts
  • Yves Van Doninck

    Sportarts
  • An Konings

    Sportarts
  • Steven Platteaux

    Sportarts
  • Kris Demanet

    Sportarts
  • Alain Schutjes

    Sportarts
  • Dirk Van de Velde

    Sportarts
  • Peter Plessers

  • Toon Cruyt

    Sportarts
  • Mileen De Vleeschhouwer

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Maries Aertgeerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Peter Lagrou

    Sportarts, Andere arts-specialist
  • Gerrit De Loose

    Sportkinesitherapeut
  • Dorien Meeusen

    Sportdiëtist
  • Dana Neirinck

    Podoloog
  • Alain Van Noorbeeck

    Sportarts
  • Dieter De Clercq

    Sportarts
  • Bruno Van Hoecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jettie Tempels

    Sportarts
  • Luus Tormans

    Podoloog
  • Tomas Hannes

    Tomas Hannes

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige, Trainer
  • Matthias De Paepe

    Kinesitherapeut
  • John Ijzerman

    Sportarts
  • Elke Van den Steen

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Lianne De Mey

    Sportarts
  • Gerda Smets

    Sportarts
  • Frederik Deconinck

    Bewegingswetenschapper
  • Jason Coldwell

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Jan Wanten

    Sportarts
  • Bie Peremans

    Kinesitherapeut
  • Wouter Dierynck

    Sportarts
  • Sara Engels

    Gynaecoloog
  • Jan Vercammen

    Cardioloog
  • Johan Docx

    Sportarts
  • Stefan Smits

    Sportarts
  • Johan Roeykens

  • Philippe De Ryck

    Sportarts
  • Vik Corstjens

    Sportarts
  • Katja Van Oostveldt
    Sportarts

    Katja Van Oostveldt

    Sportarts
  • Johan Wens

    Huisarts
  • Bram Debaene

    Sportarts
  • Karel De Crem

    Sportarts
  • Vincent Metsers

    Huisarts, Sportarts
  • Bastiaan Verstraete

    Huisarts, Sportarts
  • Mieke Van Vlaenderen

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Steven Reyskens

    Fysisch arts / Revalidatie arts

Gerelateerde items

Sportgeneeskunde
Doping

Cardiovasculaire risico's van prestatie bevorderende middelen en dopinggebruik

Sportprofessional Sporter Sportprofessional Artikel Sportgeneeskunde Artikel
Training
Apneu

Apneutraining: Acute en chronische effecten op inspanningstolerantie

Sporter Artikel Training Training Artikel Plus artikel
Blessurepreventie
enkelverzwikking

Veel voorkomende sportblessures: een enkeldistorsie

Sporter Artikel Factsheet Video Blessurepreventie Training Gezond Sporten Blessurepreventie Training Gezond Sporten Artikel Video
Blessurepreventie
brace of tape .png

Sporten met een brace of een tape?

Sporter Artikel Blessurepreventie Training Gezond Sporten Blessurepreventie Training Gezond Sporten Artikel
Sluiten