Het WK voetbal: technologie & geneeskunde hand in hand

Het WK voetbal: technologie & geneeskunde hand in hand

Dr. Kristof Sas beëindigde zijn professionele voetbalcarrière in 2005 om te starten als teamarts bij RSC Anderlecht. Hij werkte achtereenvolgens voor RSC Anderlecht, Club Brugge en opnieuw RSC Anderlecht. Momenteel is hij teamarts van onze Rode Duivels en consulent voor Royal Antwerp FC. Daarnaast heeft hij ook een privépraktijk als sportarts in Antwerpen, Brussel, Gent en Oudenaarde, waarbij zijn focus vooral ligt in de diagnostiek en behandeling van spier-, pees- en kraakbeenletsels. Als voetbalarts is hij ook gespecialiseerd in ‘pubalgie’. Hij wordt ook beschouwd als een expert in echo geleide PRP behandelingen. Recent is daar de innovatieve behandeling met stamcellen bijgekomen. Tenslotte werkt hij ook als spoedarts in AZ Glorieux te Ronse en is hij ondervoorzitter van de BFDA (Belgian Football Doctors and Associates).
Sporter Blog Sportgeneeskunde Voetbal

Dr. Kristof Sas trok in december samen met zijn medische staf en met de Rode Duivels naar het WK voetbal in Qatar. Het belang van zo'n medisch team tijdens sportwedstrijden werd al meermaals duidelijk. Ze kregen op dit WK heel wat extra maatregelen om hen zo goed mogelijk bij te staan zodat ze de juiste medische beslissingen konden maken. Dr. Sas vertelt je hier alles over in zijn eerste blogpost!

Het WK voetbal ligt nog maar net achter ons. En dan denken we toch vooral terug aan de prachtige apotheose, aan de legendarische finale tussen Argentinië en Frankrijk, het epische duel tussen Lionel Messi en Kylian Mbappé. 

Uiteindelijk trok Messi en zijn Argentinië na een beklijvende thriller aan het langste eind. Een orgelpunt voor zijn prachtige carrière.

Vanuit medisch oogpunt onthouden we vooral ‘de wissel te veel’ van Frankrijk. Hoe was het mogelijk dat de Fransen in de finale 7 vervangingen konden doen in plaats van 5? De zesde wissel was mogelijk omdat er verlengingen gespeeld werden. De 7de wissel daarentegen was een curiosum en een innovatie in het voetbal. Het betrof een ‘concussion substitution’: Rabiot kon via een ‘speciaal formulier’ gewisseld worden om medische redenen: hij was tijdens de wedstrijd slachtoffer geworden van hoofdtrauma en ondervond daar tijdens het verdere verloop van de wedstrijd wellicht de gevolgen van. Op aangeven van de Franse bondsdokter werd Rabiot pas tijdens de verlengingen vervangen omwille van een mogelijke concussion (hersenschudding) opgelopen tijdens de reguliere speeltijd. Hiervoor is enkel de inschatting door de arts voldoende. Er zijn geen voorwaarden of criteria aan gekoppeld (bewustzijnsverlies, geheugenverlies, wankele gang…). Uiteraard zijn die symptomen wel een duidelijke aanwijzing voor een ‘concussion’.

Tijdens dit WK was ‘concussion’ trouwens één van de aandachtspunten van het medical committee van de FIFA. In die mate zelfs dat er op verschillende vlakken bijstand werd verleend, maar ook controle was. In eerste instantie kon de medische staf van elk land beschikken over een eigen tablet op de bank en in de tribune. Deze tablet biedt de mogelijkheid om live de wedstrijd te volgen, maar ook om bij blessures (niet enkel bij hoofdtraumata) de beelden vanuit verschillende hoeken opnieuw te bekijken (evt. zelfs in slow motion). Omdat de arts en kinesitherapeut bij blessures onmiddellijk zorgen toedienen aan de geblesseerde speler op het veld, hebben zij niet de mogelijkheid om de beelden te bekijken alvorens op het veld de toestand van de speler te beoordelen. Daarom beschikt iemand van de medische staf (vaak de tweede arts) in de tribune over een tweede tablet om de beelden dadelijk te analyseren.

De FIFA voorziet elk medisch team ook van 5 walkietalkies zodat de communicatie tussen de mensen op het terrein (die een klinische inschatting maken), de stafleden in de tribune (die beschikken over de beelden) en de technische staf op de bank vlot en correct kan verlopen. Maar ik sprak niet enkel over ondersteunende tools, maar ook van controle. Dat wil ik graag ook nog even voor jullie verduidelijken. Sowieso is er bij internationale wedstrijden een MUG team (urgentie-arts met verpleegkundigen) standby aan de rand van het terrein. Zij zijn daar beschikbaar om bijstand te verlenen in geval van medische urgenties op het veld (niet in de tribune). Voor dit WK werd deze arts ook belast met een extra taak: het beoordelen van hoofdtrauma’s. Net zoals wij, als teamarts, beroep konden doen op de hulp van onze collega in de tribune, werd de medical coördinator aan de zijlijn bijgestaan door een ‘injury spotter’ in de tribune. Ook zij hadden radiocontact. Samen konden zij, in geval van een hoofdtrauma, met de desbetreffende teamarts overleggen. Maar als de medical coordinator en de injury spotter de indruk hadden dat de blessure ernstiger zou kunnen zijn dan ingeschat door de teamarts, konden zij toch aangeven dat er sprake was van een ‘yellow flag’ or ‘red flag’. Bij een ‘yellow flag’ werd er ten stelligste aangeraden om een concussion substitution te overwegen, bij een red flag (bv. bewustzijnsverlies of duidelijk verlies van coördinatie) werd er met aandrang gevraagd om een vervanging door te voeren. Het toeval wil dat er zich vooral in het begin van het WK (en zoals vermeld in het geval van Rabiot op het einde) zulke scenario’s hebben voorgedaan. 

Het afgelopen EK indachtig (de reanimatie van de Deense speler Christian Eriksen) was het tweede aandachtspunt de toediening van de eerste zorgen bij een hartstilstand (of andere kritische medische toestand). Hiervoor werd een strak protocol uitgetekend. Bovendien werden alle teamartsen enkele maanden voor het WK uitgenodigd om in Qatar uitgebreid geinformeerd en getraind (via workshops) te worden in het kader van beide aandachtspunten.

Het gevoel dat bij ons, Belgen, overheerst is er toch eerder één van ‘wat als’… Wat als één van die kansen van Lukaku tegen Kroatië een doelpunt zou geweest zijn? Wat als Romelu fit aan het WK had kunnen beginnen?

De hamstringblessure van onze topscorer heeft uitgebreid het nieuws gehaald voor en tijdens het WK. 

Het lijkt me dan ook een goed idee om tijdens de volgende blogpost hamstringletsels in het voetbal in detail te bekijken.

Vind een expert

  • Sam Vermeire

    Sportarts
  • Karl Brack

    Gynaecoloog
  • Marco Guidi

    Sportarts
  • Steven Pauli

    Sportarts
  • Kathleen De Smet

    Kinesitherapeut
  • Dirk Gyselinck

    Sportarts
  • Dieter Vercaigne

    Sportkinesitherapeut
  • Jean-Paul Pierreux

    Huisarts
  • Hugo Debouvere

    Huisarts
  • Tina Lambrechts

    Diëtist, Sportdiëtist
  • John Roosen

    Cardioloog
  • Jo Vandersmissen

    Radioloog
  • Julien Ryckeboer

    Kinesitherapeut
  • Bert Vankerschaver

    Bert Vankerschaver

    Sportkinesitherapeut, Osteopaat
  • Jan Leire

    Sportarts
  • Mitch Malavolta

    Huisarts, Sportarts
  • Baldwin Sondervan

    Baldwin Sondervan

    Sportkinesitherapeut
  • Koenraad Thuysbaert

    Sportarts
  • Mieke Van Vlaenderen

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Sven Aertgeerts

    Sportarts
  • Henry Carlier

    Sportarts
  • Peter Dieleman

    Sportarts
  • Philippe De Ryck

    Sportarts
  • sportarts en huisarts

    Steven Van Holm

    Huisarts, Sportarts
  • Frederik Ponet

    Sportarts
  • Jan Wanten

    Sportarts
  • Carmen Vanhaecke

    Sportarts
  • Frederik Deconinck

    Bewegingswetenschapper
  • Karel De Crem

    Sportarts
  • Johan Matthijs

    Huisarts
  • Johan Haegeman

    Sportarts
  • Filip Parmentier

    Sportarts
  • Mathieu Maroy

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Bob Brouwers

    Huisarts
  • Antoine Lutin

    Antoine Lutin

    Kinesitherapeut
  • Marleen Lootens

    Sportarts
  • Luk Buyse
    Huisarts, Sportarts

    Luk Buyse

    Huisarts, Sportarts
  • Peter Germonpre

    Huisarts
  • Maarten Cox

    Sportarts
  • Sophie Lambrecht

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jago Van Soom

    Jago Van Soom

    Sportarts
  • Nick Baelde

    Radioloog
  • Michèle Verhaest

    Sportarts
  • Johan Pierret

    Sportarts
  • Dirk Van Genechten

    Sportarts
  • Annelies Van Erck

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Kristof Ryheul

    Kristof Ryheul

    Trainer
  • Koen Scheerlinck
    Penningmeester

    Koen Scheerlinck

    Sportkinesitherapeut
  • Inge Bru

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Guy Vanhees

    Sportarts
  • Gerda Smets

    Sportarts
  • Toon Cruyt

    Sportarts
  • Johan Wens

    Huisarts
  • Annick Viaene

    Annick Viaene

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Tomas Hannes

    Tomas Hannes

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige, Trainer
  • Kelly Cauwenbergh

    Kelly Cauwenbergh

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige
  • Benjamin Goris

    Kinesitherapeut
  • Sportarts

    Rik De Kinderen

    Sportarts
  • Kris Vanderlinden

    Sportarts
  • Jonas Massa

    Sportarts
  • Ellen Van Puyvelde

    Ellen Van Puyvelde

    Sportarts
  • Anja Van de Putte

    Huisarts
  • Bert Van Bogaert

    Huisarts, Sportarts, Trainer
  • Frederik Van Acker

    Sportarts
  • Jan Boon

    Huisarts
  • Myriam Willems

    Kinesitherapeut
  • Stefaan Machiels

    Huisarts
  • Leon Ghijselinck

    Sportarts
  • Luc Fr. Janssens

    Sportarts
  • Hendrik Roobaert

    Sportarts
  • Herwig Vergucht

    Sportkinesitherapeut
  • Wouter Eraly

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Patrick Govaert

    Sportarts
  • Luc Peeters

    Sportarts
  • Sportieq vzw - Gezond Sporten

  • Johan Docx

    Sportarts
  • Machteld Royackers

    Huisarts
  • Leonie Geukens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Roel Jacobs

    Roel Jacobs

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Ellen Beuckelaers

    Orthopedisch chirurg
  • Kristof Peeters

    Huisarts, Sportarts
  • Dorien Meeusen

    Sportdiëtist
  • Luus Tormans

    Podoloog
  • Eva De Mulder

    Podoloog
  • Nathalie Van de Vyver

    Huisarts
  • Hans Jaspers

    Radioloog
  • Dana Neirinck

    Podoloog
  • Nick Hiltrop

    Cardioloog
  • Guy Vermeiren

    Cardioloog
  • Bram Debaene

    Sportarts
  • Mathias Peeters

    Sportarts
  • Reinout Van Schuylenbergh

    Reinout Van Schuylenbergh

    Bewegingswetenschapper, Trainer
  • Dieter De Clercq

    Sportarts
  • Alain Van Noorbeeck

    Sportarts
  • Marc Van Hauwermeiren

    Sportarts
  • Alain Schutjes

    Sportarts
  • Jan Knapen

    Kinesitherapeut
  • Eric Vandeputte

    Sportarts
  • Denis Jaeken

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Steven Bex

    Steven Bex

    Sportarts
  • Ingrid Dekelver

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Johan Roeykens

  • Maries Aertgeerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Henri Van Herpen

    Kinesitherapeut
  • Koen Pansaers

    Sportarts
  • Dirk Van de Velde

    Sportarts
  • Luc Vogelaers

    Huisarts
  • Lianne De Mey

    Sportarts
  • Lize Vaes

    Lize Vaes

    Huisarts, Sportarts
  • Carl De Crée

    Sportarts, Endocrinoloog, Bewegingswetenschapper, Trainer, Andere
  • Guy De Schutter

    Sportarts
  • Ingrid Deweert

    Sportarts
  • Jos Benders

    Sportarts
  • Erik Van Lierde

  • BVBA Samcon

  • Jan Vercammen

    Cardioloog
  • Rik Derveaux

    Kinesitherapeut
  • Koen Nys

    Sportarts
  • Jean-Paul Van der Sypt

    Sportarts
  • Michel Herssens

    Cardioloog
  • Inge D'eer

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Lander Dewitte

    Huisarts, Sportarts
  • Hans Talloen

    Sportarts
  • Adelheid Steyaert

    Adelheid Steyaert

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Torsten Wauters

    Torsten Wauters

    Sportarts
  • Ivan Ghillebert

    Huisarts
  • Luc Roland

    Sportarts
  • Steven Reyskens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Wim Derave

    Bewegingswetenschapper
  • Ruth Vanderheyden

    Ruth Vanderheyden

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Sjors Pietermans

    Sjors Pietermans

    Huisarts, Sportarts
  • Dokter Jonas Wilms BV

    Huisarts, Sportarts
  • Jan Van Meirhaeghe

    Jan Van Meirhaeghe

    Orthopedisch chirurg
  • Sam Moustie

    Sportarts
  • Ria Vanderstraeten

    Sportdiëtist
  • Annelies Harnie

    Sportarts
  • Eddy Spans

    Sportarts
  • Jan Verstuyft

    Sportarts
  • Jason Coldwell

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Mileen De Vleeschhouwer

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Wouter Van Den Broecke

    Orthopedisch chirurg
  • Peter Lagrou

    Sportarts, Andere arts-specialist
  • Liesbeth Stulens

    Huisarts
  • Marc Schiltz

  • Guy Peeters

    Sportarts
  • Stefan Hooftman

    Sportarts
  • Piet Bouquillon

    Sportarts
  • Peter Claeys

    Sportarts
  • Jan Notredame

    Kinesitherapeut
  • Steven Platteaux

    Sportarts
  • Bart Vandewynckele

    Sportarts
  • Dr Colmonts Wilfried BV

    Wilfried Colmonts

    Huisarts, Sportarts
  • Toon Goossens

    Sportarts
  • Marc Royackers

    Sportarts
  • Frank De Winter

    Sportarts
  • Georges Gillis

    Sportarts
  • Leysen Joppe

    Leysen Joppe

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Daniel Baesberg

    Sportarts
  • Nathalie Odeur

    Huisarts
  • Ondervoorzitter

    Stijn Bogaerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Bie Peremans

    Kinesitherapeut
  • Paul Meersman

    Sportarts, Huisarts
  • Michel Wynsberghe

    Kinesitherapeut, Trainer
  • Jeroen Stappers

    Jeroen Stappers

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Dirk Devleeschouwer

    Sportarts
  • Barbara Vandenbussche

    Barbara Vandenbussche

    Kinesitherapeut
  • Jolien Vanendert

    Sportdiëtist
  • Dries Dieusaert

    Huisarts, Sportarts
  • Annik Bosmans

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Peter Wieme

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jos Vandevenne

    Sportarts
  • Pascal Wernaers

    Orthopedisch chirurg
  • Peter De Naeyer

    Sportarts
  • Luc Baeyens

    Sportarts, Gynaecoloog
  • Pieter Volcke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Michel D'Hollander

    Huisarts
  • Bastiaan Verstraete

    Huisarts, Sportarts
  • Robrecht Dhollander

    Huisarts
  • Raf Coremans

    Huisarts, Sportarts
  • Angelique Veracx

    Angelique Veracx

    Osteopaat
  • Bruno Vanhecke
    Secretaris

    Bruno Vanhecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jettie Tempels

    Sportarts
  • John Ijzerman

    Sportarts
  • Chris Martens

    Orthopedisch chirurg
  • Frank Pauwels
    Voorzitter

    Frank Pauwels

    Sportarts
  • Voorzitter

    Inge De Ridder

    Sportdiëtist
  • Vik Corstjens

    Sportarts
  • Cedric Arijs
    Psycholoog, Sportpsycholoog

    Cedric Arijs

    Psycholoog, Sportpsycholoog
  • Ludovic Onkelinx

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Kris Demanet

    Sportarts
  • Jan Pieter Outtier

    Sportarts
  • Pascal De Smet

    Huisarts
  • Benedicte Heyndrickx

    Cardioloog
  • Kris Claes

    Kinesitherapeut
  • Tyrone Devolder

    Huisarts
  • Willy De Taellenaere

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Bruno Van Hoecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Thierry Op de Beeck

    Sportarts
  • Jonas Docx

    Sportarts
  • Gretel Descheemaeker

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Bart Gadeyne

    Sportarts
  • Werner Vleugels

    Huisarts, Sportarts
  • Kris Peeters

    Kris Peeters

    Sportarts
  • Dirk De Mey

    Kinesitherapeut
  • Karolien Meersman

    Sportarts
  • Elke Van den Steen

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Katja Van Oostveldt
    Sportarts

    Katja Van Oostveldt

    Sportarts
  • Filip Noe

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Francis Lemmens

    Sportarts
  • Ben Corteville

    Cardioloog
  • Karel Pardaens

  • Matthias De Paepe

    Kinesitherapeut
  • Peter Muylaert

    Sportarts
  • An De Busser

    An De Busser

    Diëtist
  • Michael Nicasi

    Michael Nicasi

    Trainer
  • Joris Callens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Renaat Huysmans

    Sportarts
  • Stephan Ilsbrouckx

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Gerrit De Loose

    Sportkinesitherapeut
  • Guy Vandenhoven

    Sportarts
  • Yves Van Doninck

    Sportarts
  • Gert Droessaert

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Trees Dooms

  • An Konings

    Sportarts
  • Sara Engels

    Gynaecoloog
  • Guido Van Hirtum

    Sportarts
  • Stefan Smits

    Sportarts
  • Dominique Devriese

    Dominique Devriese

    Kinesitherapeut, Osteopaat
  • Kevin Robson

    Trainer
  • Jo Verschueren

    Jo Verschueren

    Kinesitherapeut
  • Joost Blontrock

    Huisarts, Sportarts
  • Vincent Metsers

    Huisarts, Sportarts
  • Wouter Dierynck

    Sportarts
  • Peter Plessers

Gerelateerde items

Sportgeneeskunde
Doping

Cardiovasculaire risico's van prestatie bevorderende middelen en dopinggebruik

Sporter Sportprofessional Artikel Sportgeneeskunde
Beleid
Corona en kinderen.png

Laat kinderen zoveel mogelijk normaal sporten

Sporter Sportorganisatie Sportprofessional Nieuws Gezond Sporten Beleid Sportgeneeskunde Gezond Sporten
Voeding
Cafeïne en sport

Waarom zweren atleten bij cafeïne? Hoe cafeïne gebruiken voor optimale prestatie?

Sporter Blog Voeding
Blessurepreventie
Nordic hamstring curl uitvoering

Hamstringblessures in voetbal: hoe slimme data helpen bij voorkomen en herstel

Sporter Blog Voetbal Blessurepreventie Preventie Sportmedisch Blessurepreventie Sportgeneeskunde
Sluiten